Araba yolunda yaya önceliği(!)

Marketten çıkmış, ana caddeye ulaşmak için yolda ilerliyorum. Şansıma ya okul çıkış saatine denk gelmiş.

Yaya geçidi olmasına rağmen kimse yaya geçidini kullanmıyor, gelişi güzel yola atlıyor. Çoğu ise efendim yolun iki tarafında kaldırım olmasına rağmen yolun ortasında yürüyor. Çünkü araba durmak zorunda onlara göre. Hadi bunlar daha çocuk diyorsun.

Az daha ilerliyor, hafif virajı dönüyorsun karşına öğrenci ordusu ve biri bebek arabalı üç velinin keyfe keder yolun ortasında yürüdüğünü, karşıdan gelen aracın durmuş yayaların kendisine yol vermesini beklediğini görüyorsunuz. Aracın geçebileceği kadar kenara çekiliyorlar neyseki zahmet edip.

Sizde bir kazaya sebep olmamak için zaten yavaş gidiyorken, insanların vurdum duymazlığına karşı iyice yavaşlıyor ve yayaların peşinden tın tın ilerliyorsunuz. Lakin ana caddeye daha çok var, sabır ise mümkün değil. Tam korna ile uyaracakken daha önce yaşanan korna deneyimleri geliyor aklınıza vazgeçiyorsunuz. Yine yetişkin insanları ve çocukları düşünüyor, korkmasınlar diyorsunuz. Yine herhangi bir kazaya sebebiyet vermemek için aracı durduruyor ve camınızı açıp, sesli uyarıda bulunuyorsunuz. Çocuklar oralı olacak gibi oluyor ama bakıyorlar ki herkes aynen devam tekrar önlerine dönüp yürüyorlar. Onlara öncülük eden üç hanımefendi de bilmem hangi koyu muhabbetin ortasına dalmış şen şakrak yürüyorlar. Bu defa kornaya basıyorsunuz bir defa ve hep birlikte yerlerinden sıçrıyorlar. Dönüp suratlarını ekşitip bir şeyler söyleniyorlar, yoldan çekilmek akıllarına gelmiyor.

Sabır diyor, arabayı durduruyor el frenini çekiyor ve arabadan iniyor, hanımlar yol verseniz artık, kaldırım varken araba yolunda yürümenin manası nedir, diye gayet sakin söyleniyorsunuz sizde. Fakat haklı çıkmanıza imkân yok. Aralarından bir hanımefendi, "Benim de ehliyetim var, trafikte öncelik yayalarındır," diyor. İçinizden, o ehliyeti nasıl almayı başardığına dair düşünceler geçiyor. Tabii hemen yanlış bilgi ile hareket ettiğini söylüyor ve doğrusunu açıklıyorsunuz. Mümkün değil, haklı olan onlar olmalı. Her neyse geçebilir miyim artık diye bir de izin istiyorsunuz. Söylene söylene kenara çekiliyorlar ama sizin içiniz rahat etmiyor ve insan olarak en azından etrafınızdaki okul çağı çocuklarına duyurmak için uyarma gereğinde bulunuyorsunuz.

"Hanımefendiler, araba yolları araçlar için kaldırımlar ise yayalar güvenli yürüyebilsinler diye yapılmıştır. Araba yolunda sırf yanyana yürüyüp keyfekeder sohbet etmek için yürümek suçtur. Çocuklara da kötü örnek olmayın lütfen," diyor ve olay büyümesin diye arabanıza biniyor, çalıştırıp hemen oradan uzaklaşıyorsunuz. Lakin dikiz aynasına baktığınız zaman eski konumlarına geri dönüyor olduklarını görüyor ve bu ülkeden artık umudu kesiyorsunuz.

Bu insanlara şaşıp kalmamak elde değil. Olayı bir saat olmayacak aynen bu şekilde yaşadım. Sadece bugün değil, defalarca böyle şeylerle karşılaştım. Sadece bir hafta içinde 2 defa kaldırım olmasına ve kaldırımda yürümeye engel bir şey olmamasına rağmen, farklı günlerde araba yolunda yürüyen iki bebek arabalı insan ile karşılaştım. Nedir bu yozlaşmışlık! Bilgisizlik, yanlış bilgi kirliliği? Bu ülkede teorik derslere girmeden yazılı ve direksiyon sınavından geçtiği için ehliyet alan insan sayısı azımsanamayacak kadar çok. Bazen sakin kalmakta inanın ki çok ama çok zor.
Buradaki hanımlar olayı cok yanlıs anlamıs ama yaklasık 1 ay once yapılan duzenlemelerle trafikte üstünlük yayalara verildi

Buradaki hanımlar olayı cok yanlıs anlamıs ama yaklasık 1 ay once yapılan duzenlemelerle trafikte üstünlük yayalara verildi

Üstünlüğün yayaya verilmesi demek yayaların araç yolunda salına salına yürümeleri demek değil ki. Karşıya geçen bir yaya varsa durup yol verilir ancak yayalar araç yolunu işgal edemez.

Ozaman araba kullanmadınız ne dediğini anlamadınız gerçekten arabanın önüne atlıyorlar ışık bile farketmiyor
Hanimefendi , ben 40 yasindayim , 18 yasinda ehliyetimi ve arabami aldim ve o gunden beri tam 22 senedir hergun araba kullaniyorum , benimle bir derdiniz mi var?? Neden bana cevap yazip duruyorsunuz , konuya yorum yapin , forum kurallarina uyun lutfen

Bende araba kullandigim dönemlerde hep yayalara kizardim, şimdi arabamı sattim araba kullananların ne kadar anlayissiz oldugunu fark ettim ve onlara kızmaya başladım. Velhasıl arabadayken yayalara, yayayken arabalara sövüp sayiyor insan, çünkü herkes icin en kiymetli kisi kendisi.

Her zaman ambulansa yol veririm. Sadece bir defa İstanbul'da ışıklarda durmuşum ambulans geldi arkadan. Araba babamın ve çalışır vaziyette. İki şeritli yol ama sağ kaldırım tarafına arabalar park edilmiş. Ambulansı gördüğüm an kırmızı yanmasına rağmen aracı sağa yarısı boş olan şerite çekmeyim dedim. Araba gaz yemedi, motor bağırdı sadece. Otomatik vites araba. 3 defa arapayı parka aldım, kontağı kapattım tekrar çalıştırdım. Araba kalkmıyor, ben gaza bastıkça motor bağırıyor. Bir sürü kişi toplandı başıma. Ambulans arkadan uyarı için kornaya basıyor. Ben indim bir adam denedi kaldıramadı arabayı. En sonunda Allahım sen yardım et dedim bir daha çalıştırdım, neyseki kalktı araba. Hastaneye kontrole gidiyordum, korkudan eve geri döndüm. Babam şehir dışındaydı aradım anlattım sen becerememişsindir falan dedi. Birkaç hafta sonra yine aynı araba ile baraj yolu diye bir yol var. Orada gidiyorum, ayağım gazda ve arkadan tır geliyor. Arabanın hızı düşmeye başladı. Öyle bir korktum ki beş aylık hamileyim arkamdaki su firması tırı hızla geliyor, gaza basıyorum ama araba gaz yemiyor. Buraya kadarmış derken birden gaz yedi. Yine babamı aradım anlattım. Ta Trabzon'dan geldi arabayı servise götürdü. Kuzenim ondan önce vites dişlilerinden birini kırmayı başarmış, tamir edilmişti ama beş sene oldu yanlış hatırlamıyorsam yine vitesle ilgili bir durumdu.
Aman Allah korumuş çok geçmiş olsun. Benim de en korktuğum arabanın arza yapması. Olmadık bir yerde kalmak:KK12:

Ben araçlara kırmızı yanarken bile tedirgin olarak karşıya geçiyorum. Delinin teki basar geçer diye. Ve hatta kaldırımda bile dikkatliyim,kaldırıma dalarlar diye.Hindistan gibi mübarek her yer.
İnsanlardaki cesaret de hayret verici.

Yaya geçidinde bekleyen varsa duruyorum. Yaya geçidinde değilse durmuyorum ki arkadan da gelen araba olabiliyor. Durursam olmaz. Artık çok yakın aralıklarla yaya geçidi var zaten. On adım atıp oraya gidiversinler bir zahmet. Ancak çoğu insan da temkinli. Zira şoförler ne yapar kestiremediginden yaya geçidinde bekliyor. Ben yavaslarken bir işaret ediyorum geçebilirsiniz diyerek. El sallayarak teşekkür ediyor. Yani yaya geçidi de olsa hala yayalara öncelik vermeyen, vermek için durana da arkadan yapışan ya da kornaya basan çok şoförümsü insan var ne yazık ki.

ben yayalara devemlı yol veriyorum en fazla varış yerime 1 2 dakika geç gitmeme sebep oluyor ne olacak ki.yol verdiğim öğrenciler kadınlar erkekler bazen teşekkür edıyorlar el hareketiyle ya da kafa hareketiyle mutlu oluyorum.insanların insanlara tahammülü kalmamış herşeyi eleştirir olmuş

ben yayalara devemlı yol veriyorum en fazla varış yerime 1 2 dakika geç gitmeme sebep oluyor ne olacak ki.yol verdiğim öğrenciler kadınlar erkekler bazen teşekkür edıyorlar el hareketiyle ya da kafa hareketiyle mutlu oluyorum.insanların insanlara tahammülü kalmamış herşeyi eleştirir olmuş
Ben de yaya geçidinde olmasa dahi yol veriyorum. Fakat konudaki olay farklıydı.

Ben de yaya geçidinde olmasa dahi yol veriyorum. Fakat konudaki olay farklıydı.
size özel yazmadım alınmayın .genel olarak trafikte çok sinirli bir milletiz ona hitaben yazdım.yavaş gittiğim zaman bile taciz ediliyorum ben dattt dattt.ee ne yapayım geçen yayayı mı ezeyim arkadaki arabalar için

X