Ehliyet alıp araç kullanmak istiyorum ama çok korkuyorum.

Öncelikle merhaba herkese. Benim bir türlü aşamadığım araba kullanma korkum var. 6 yıl önce babamla birlikte bir kaza yaptım babam bana kendince araba kullanmayı öğretmeye çalışıyordu, boş bir yolda ilk başta her şey çok güzel gidiyordu ancak ben bana doğru gelen bir araba gördüm ve çok panik yaptım fren yerine gaza bastım tabi olanca hızımla kaldırıma çıkıp duvara çarparak durabildim. Çok şükür bizlere hiçbir şey olmadı ama çok büyük hata yaptığımızı kaza olunca anladık babamda bende. Bu kazadan sonra ben arabada yada otobüsteyken bile yanımızdan bir araç geçse ya da biraz fazla yaklaşsa aşırı panik oluyorum. Aslında araç kullanmayı çok istiyorum ancak çok korkuyorum fakat ehliyet almaya cesaretim yok. Ben bu korkuyu nasıl yeneceğim. Araba artık zorunlu hale geldi benim için ne yapmalıyım. Benim gibi panik olup ehliyetini alıp şimdi rahatça araç kullananlar varsa fikirlerini almak istiyorum.
Öncelikle psikolojik olarak destek alın. Çünkü bu korku öyle kolay atılmaz. Ondan sonra kursla yenersiniz diye düşünüyorum.

Hepimizin kendince araç kullanma serüvenini farklı ben kendimiminkimş size anlatayım. Ehliyet alacağımız dönem ablamla çalışırken büyük bir kazanın eşiğinden döndük. Bu bana panik yerine daha dikkatli olmayı kazandırdı. Ehliyetimi 18 yaşımda aldım. 10 sene sonra kullanmaya başladım. Çok ciddi bir odaklanma sorunum vardı, astigmatım ilerlediği için gözlüğe tekrar başlamam gerekiyordu vs... Bunlarla ilgili dikkatimi topladım, gözlüğümü aldım, kendimi cesaretlendirdim. Eşimde uzunca bir müddet çalıştırdı. Her gün yarım saat ancak ben kendimi iyi hissetmediğim günlerde es verdik bazen yapamayınca o da sinirlendi çünkü. Yıllardır ehliyetin var nasıl bu kadar kötü oluyor diye :KK70:
El hasılı bir gün dedim arabayı gittiğimiz yere ben götüreceğim beğenmediğin yerde söyle vereyim diye. Baya baya ben götürdüm getirdim :-) ancak diğer çıktığımızda arabanın bir arkadan vurdu eşime hemen geri vermek istedim hayır üzerine gideceksin dedi. Gebeliğe kadar da hep kullandım çok şükür, öyle büyük nimetmiş ki. Kendimi iyi hissettiğim ilk anda tekrar başlayacağım inşallah :)

Öncelikle merhaba herkese. Benim bir türlü aşamadığım araba kullanma korkum var. 6 yıl önce babamla birlikte bir kaza yaptım babam bana kendince araba kullanmayı öğretmeye çalışıyordu, boş bir yolda ilk başta her şey çok güzel gidiyordu ancak ben bana doğru gelen bir araba gördüm ve çok panik yaptım fren yerine gaza bastım tabi olanca hızımla kaldırıma çıkıp duvara çarparak durabildim. Çok şükür bizlere hiçbir şey olmadı ama çok büyük hata yaptığımızı kaza olunca anladık babamda bende. Bu kazadan sonra ben arabada yada otobüsteyken bile yanımızdan bir araç geçse ya da biraz fazla yaklaşsa aşırı panik oluyorum. Aslında araç kullanmayı çok istiyorum ancak çok korkuyorum fakat ehliyet almaya cesaretim yok. Ben bu korkuyu nasıl yeneceğim. Araba artık zorunlu hale geldi benim için ne yapmalıyım. Benim gibi panik olup ehliyetini alıp şimdi rahatça araç kullananlar varsa fikirlerini almak istiyorum.
ben de oyleydim.
ama çözdüm nasıl mi?
kesinlikle tanıdıkla pratik yapmayın. es, baba. abi vs vs profesyonel biri öğretmeli, esim öğretseydi, söyle yap boyle yap tartismali olurdu, dedim ben hoca tutacam. gittim bi kursa özel hoca ile anlaştım. sağolsun bi ayda bana öğretti 0 stresle..

Katılıyorum babanız ne kadar uzman olsada yetkili bir uzman değil
Ehliyete yazılın belkide babanızın düzgün anlatamadığı bişey vardı
Belki babanızın yanında fazla gerildiniz
Belkide babanız çok yanlış bi yerden başladı öğretmeye
Kesinlikle ehliyeti alın geçtiğiniz zaman zaten daha soğuk kanlı olur kullanmasanız dahi ileride bi cesaret devam edebilirsiniz
Kullananların çoğu 10 sene 15 sene evvelinden ehliyeti almış oluyo çünkü
Banada eşim öğretti azıcık ucundan ama bende ehliyete yazılmak istediğimi onunla olmadığını söyledim bakalım inş. Bigün bende kullanırım

ben de oyleydim.
ama çözdüm nasıl mi?
kesinlikle tanıdıkla pratik yapmayın. es, baba. abi vs vs profesyonel biri öğretmeli, esim öğretseydi, söyle yap boyle yap tartismali olurdu, dedim ben hoca tutacam. gittim bi kursa özel hoca ile anlaştım. sağolsun bi ayda bana öğretti 0 stresle..
Kesinlikle çok haklısınız.

Katılıyorum babanız ne kadar uzman olsada yetkili bir uzman değil
Ehliyete yazılın belkide babanızın düzgün anlatamadığı bişey vardı
Belki babanızın yanında fazla gerildiniz
Belkide babanız çok yanlış bi yerden başladı öğretmeye
Kesinlikle ehliyeti alın geçtiğiniz zaman zaten daha soğuk kanlı olur kullanmasanız dahi ileride bi cesaret devam edebilirsiniz
Kullananların çoğu 10 sene 15 sene evvelinden ehliyeti almış oluyo çünkü
Banada eşim öğretti azıcık ucundan ama bende ehliyete yazılmak istediğimi onunla olmadığını söyledim bakalım inş. Bigün bende kullanırım
Evet aslında çok tehlikeli bir işe kalkışmışız yani sonuçta frende gaz da sadece benim ayağımın altındaydı babamın beni durduracak yada engelleyecek hiçbir şeyi yoktu.

Bu kadar insan araba kullandığına göre zor olmadığını anlayabilirsiniz.

Türk toplumunun bu konudaki en büyük hatası, tanıdıktan öğrenmeye çalışmak. Bir hoca ile anlaşıp 10 saat çalışsanız yalnız direkt çıkarsınız, tanıdıkla bu süre 50 saate çıkar ya da hiç sonuç da alamayabilirsiniz. Hocayla olsaydınız onun da önünde pedal olacağı için bu kaza yaşanmazdı. İnanılmaz basit bir konuyu inanılmaz derecede zorlaştırıyoruz.

Annem de bu kaygılarla yıllarını geçirdi, kullanmayı çok istiyordu ama belki artık yaştan ötürü hiç kullanamayacak. Bu kadar basit bir hayali gözde bu kadar büyütüp gerçekleştirmemek bana mantıksız geliyor.

Benim de eşim kullanmıyor, bana diyorlar ki biraz birlikte çalışın, valla cebelleşmeye gerek yok, gitsin hocasından öğrensin, bir hafta sonra trafikte olur.

Bu kadar insan araba kullandığına göre zor olmadığını anlayabilirsiniz.

Türk toplumunun bu konudaki en büyük hatası, tanıdıktan öğrenmeye çalışmak. Bir hoca ile anlaşıp 10 saat çalışsanız yalnız direkt çıkarsınız, tanıdıkla bu süre 50 saate çıkar ya da hiç sonuç da alamayabilirsiniz. Hocayla olsaydınız onun da önünde pedal olacağı için bu kaza yaşanmazdı. İnanılmaz basit bir konuyu inanılmaz derecede zorlaştırıyoruz.

Annem de bu kaygılarla yıllarını geçirdi, kullanmayı çok istiyordu ama belki artık yaştan ötürü hiç kullanamayacak. Bu kadar basit bir hayali gözde bu kadar büyütüp gerçekleştirmemek bana mantıksız geliyor.

Benim de eşim kullanmıyor, bana diyorlar ki biraz birlikte çalışın, valla cebelleşmeye gerek yok, gitsin hocasından öğrensin, bir hafta sonra trafikte olur.
çok haklısınız biz kendi kendimize işkenceye çevirmişiz resmen durumu

Aynı korku bende de vardı. Kendim sürmüyordum ama 3 kere kaza geçirdim. Bende panik atak ve anksiyete tedavisi gördüm. Hatta bende direkt trafik fobisi var. Yaya olarak da ürkerim. Üstüne bir de İstanbul trafiği tabi. Sen sakin olsan bile panik yaptıran bir sürü trafik magandası var. Ben şimdi bayan bir öğretmenden direksiyon dersi alıyorum. Şimdilik iyi gidiyor korkularımı yenmiş gibiyim ama hala İstanbul trafiğinden korkuyorum. Bence korkularınızın üstüne gitmelisiniz. Çünkü bu durumu ancak siz çözebilirsiniz.

Yani nasıl yaparsınız bilmiyorum, bence özel ders almanız en mantıklısı ama şu şartlar altında lütfen trafiğe çıkmayın. Ben hamileyim ve araba kullanıyorum, hamileliğim sonuna kadar da kullanmak zorundayım, öyle kötü kullananlar var ki bazen gerçekten korkuyorum😑 ilk gebeligimde de araba kazası yaşadık ve tüm suçu karşı tarafa verdiler ve bebeğim düştü.. Yani demem o ki kimsenin canı değersiz değil, lütfen çok iyi öğrenip trafiğe çıkın,bu şekilde değil

Canım senin gibi kötü bir deneyim edinmedigim halde çok büyük korkum vardı . Kendimi bildim bileli bu korku var. Hatta bilinç altımda akşam yolda geçen araçlardan korktuğumu anımsıyorum. Yani araçlardan korkuyorum halen karşıdan karşıya geçerken bile tedirgin oluyorum. 32 yaşında kadınım. Eşime kızarak ehliyet almaya karar verdim. Önce boş alanda dur kalk falan öğretti eşim bana. Yalnız ona inat almaya karar verdim sağ olsun o öğretti de aldım 😅😅 sonra yavaş yavaş araçlı yerlere çıkmaya başladım biraz pratik yaptıktan sonra ehliyet sınavina girdim yazılidan 100 aldım uygulamayıda 1 defa da geçtim. İsteyince oluyormuş yani. Uzun yolda kullandım şehir içinde aktif olarak kullanamadan ikizlerime gebe kaldım sonra doğum derken tam olarak trafiğe çıkamadım. Önemli olan o korkuyu yenip ehliyeti almaktı. Gelecek yıl tekrar işe başlayacağım şehir içini pratik yapacağım.

Sürücü kursu araçlarında zaten hocanın ayağının altında da debriyaj, fren, gaz pedalları bulunuyor. Bu seni biraz rahatlatır bence, güvende hissedersin, kesinlikle kursa yazıl korkun kendiliğinden geçecektir. :)

Aynı korku bende de vardı. Kendim sürmüyordum ama 3 kere kaza geçirdim. Bende panik atak ve anksiyete tedavisi gördüm. Hatta bende direkt trafik fobisi var. Yaya olarak da ürkerim. Üstüne bir de İstanbul trafiği tabi. Sen sakin olsan bile panik yaptıran bir sürü trafik magandası var. Ben şimdi bayan bir öğretmenden direksiyon dersi alıyorum. Şimdilik iyi gidiyor korkularımı yenmiş gibiyim ama hala İstanbul trafiğinden korkuyorum. Bence korkularınızın üstüne gitmelisiniz. Çünkü bu durumu ancak siz çözebilirsiniz.
Evet üstüne gitmem gerekecek her ne kadar kendimi motive etsem de yeterli gelmiyor

Yani nasıl yaparsınız bilmiyorum, bence özel ders almanız en mantıklısı ama şu şartlar altında lütfen trafiğe çıkmayın. Ben hamileyim ve araba kullanıyorum, hamileliğim sonuna kadar da kullanmak zorundayım, öyle kötü kullananlar var ki bazen gerçekten korkuyorum😑 ilk gebeligimde de araba kazası yaşadık ve tüm suçu karşı tarafa verdiler ve bebeğim düştü.. Yani demem o ki kimsenin canı değersiz değil, lütfen çok iyi öğrenip trafiğe çıkın,bu şekilde değil
Çok üzüldüm ilk bebeğinize ve size dilerim bebeğinizi sağlıcakla kucağınıza alırsınız😍 Kesinlikle çok haklısınız bir işgüzarlık yaptık ancak bir hoca ile çalışmam gerektiğinin farkındayım hem kendimi hem de trafiktekilerin hayatını korumak için.

• Beğen
Reactions: The
X