Annemin bana yaptığı haksızlık mı değil mi?

Adil olmamanin evlat ayrımı yapmanın bipolarlikla ilgisi ne allah askina. Sakasi bile sacma ve komik degil. Ben bu cocuklarina benim ölmemi bekle öyle alirsin diyen anne babalari cok sacma buluyorum. Her seyimi verirsem bana bakmazlar kafasindalar. Cok incitici bunu düşünmek bile. Ben de eşin gibi düşündüm begenmiosaniz kirasini verebilirler. Ama vermeyene de ne denir ki... Bizim durumumuz gorumceme göre iyi o yuzden hep onu düşünüyorlar mesela. Bisey de demiyoruz yeri gelince laf carpio eşim sadece ona bile gerek. Bazisinin kafa sagdaki adalet temasinda calisio çünkü:
images.jpeg

Kızlar biz iki kız kardeşiz ve yeni evliyiz ikimizde. Annemle babam da emekliler ve üç daireleri var. Bir daire bana iki daire ise kız kardeşime çünkü annem diyor ki " kardeşin bipolar bozukluk yüzünden okula gidemedi, kurslara yazdırdık gitmedi ve okumadı. Ama sen okudun, her kursa gidebildin hatta sana burun estetiği yaptırdık, gözüne lazer yaptırdık ve masrafa girdik" diyorlar. Nasıl böyle kıyaslama yaparlar anlamıyorum. Ben kendi başarım ve emeklerimle özel üniversitede full burslu ve masrafsız okudum. Bir iki ameliyatın lafını yaptılar ve kıyasa girdiler. Asıl olaya geliyorum. Kız kardeşimle ben on gün arayla evlendik ve annem üç dairenin bir katını kız kardeşime verdi yukarı kata gelmek şartı ile. Bana ise alt kata oturma şartı koştu. Yani ben 1. Kata gelicem, annem ikinci katta, kardeşim 3. Katta. Ama ben ve eşim istemedik ve başka bir evde kiraya çıktık. Annem güle güle ozaman dedi. Böyle iyilik mi olur sizce? Kira paramı verebilirdi en azından! Ama o dedi ki "ya benim alt katımda kira vermeden oturursunuz ya da uzakta kendi kiranizla boğulursunuz". Eşim de diyor annen senin ev hakkini vermese de en azından aldığı kirayı sana verebilirdi diye. Sizce bu haksızlık değil mi?
Valla ebeveyn kafası nasıl işliyor anlamıyorum. Dayım, kızının biri özel üniversitede okudu diye, diğerine ev almıştı ekstradan. Benim fikrim de, daha sağlarken böyle paylastirmalarin saçma olması.

Ameliyat kıyası dışında ben adil dağılım olduğunu düşünüyorum. Hukuki olarak değildir belki ama diğer evi ikiye bölseler bile ben kendim kendi hakkımı gönüllü olarak öyle bir kardeşim varsa ona verirdim. Ve eşim kirayı sana vermeliler diye abuk subuk konuşamaz o haddi kendinde bulamazdı. Aile oturmayı seçmediğiniz beğenmediğiniz evin kirasını da vermek zorunda değil.

Valla ebeveyn kafası nasıl işliyor anlamıyorum. Dayım, kızının biri özel üniversitede okudu diye, diğerine ev almıştı ekstradan. Benim fikrim de, daha sağlarken böyle paylastirmalarin saçma olması.
Niye sacma olsun ki illa ölmelerini mi beklesinler. Onlar ölene kadar digerlerinin de gencklikleri bitiyo. Ben olsam kimsenin beklentiyle is yapmasini istemem veririm fazla malimi onun için duran durmasin yanimda zaten.

Iki cocuktan biri saglam digeri fiziksel veya mental hasta olan ailelerde ebeveynler genelde hasta olani aşırı olarak koruyup saglamin psikolojisinin içine ederler.

Neredeyse fiş fatura çıkaracaklar sana şunları şunları yaptik diye ayip yahu ben buna cok içerlerim. Ayrica tabi biraz fazla yapabilirler hasta olan kardeşe ama pekala da o evde oturmak istemiosa konusahibi kirasini verip istedigi yerde yasamasini saglayabilirler ne var bunda değişen nedir ne olacak?? Ölünce alirsin demeler insanlik dışı ne kadar yasicagimiz belli mi genclik baki mi. Ölmelerini mi gözleyelim illa bu nasi bi kafa. Nasi hakli buluosunuz konusahibinin annesini ya herkes mi bencil pinti anlamadim ki.

Adil olmamanin evlat ayrımı yapmanın bipolarlikla ilgisi ne allah askina. Sakasi bile sacma ve komik degil. Ben bu cocuklarina benim ölmemi bekle öyle alirsin diyen anne babalari cok sacma buluyorum. Her seyimi verirsem bana bakmazlar kafasindalar. Cok incitici bunu düşünmek bile. Ben de eşin gibi düşündüm begenmiosaniz kirasini verebilirler. Ama vermeyene de ne denir ki... Bizim durumumuz gorumceme göre iyi o yuzden hep onu düşünüyorlar mesela. Bisey de demiyoruz yeri gelince laf carpio eşim sadece ona bile gerek. Bazisinin kafa sagdaki adalet temasinda calisio çünkü:Eki Görüntüle 2965523

Yalnız o görsel zaten eşitliğin her zaman "eşitlik" sağlamadığını, gerçek eşitlik için önce adil şartların oluşturulması gerektiğini vurgulayan bir görsel. Savunduğunuz şeyin tam tersini olması gerektiği gibi savunuyor yani.
Siz 2. görsele bakıp en baştaki adama "vah vah hakkı yeniyor" diye düşündüyseniz görselleri hazırlayan sanatçı bileklerini keser.

Öyle tabi ama ben çok çektim annemden bizzat. Çocukluk travmam ise hep işten yorgun gelip arkasını dönüp uyuyan bir anne idi. 15 yaşına geldifikde annem 45 yaşındaydı ve sinemaya bile gelmek istemezdi hep ölü gibiydi tabiri caizse. Ben çocuğuma ve kendime bunları yaşatmak istemedim
O halde çalışıp 3 ev yapmış, simdide onun kavgasından ve bak ,27 yaşındasın daha işin bile yok.Demekki neymiş, calismak ve ev almak oyle kolay değilmiş, kadın ne yapsa sana yaranamiyor ,yazık

Ne büyük bir travma? 3 tane ev almak için çalışan ve işten eve gelince yorgunluktan uyuyan bir anne… Oysa keşke sizin gibi işsiz bir şekilde, annesinin parasına güvenerek çocuk yapsaydı kadıncağız böylece ev hanımı olur doya doya ilgilenirdi.
Ben suan Türkiye şartlarında hamile kadına yapılan önyargı yüzünden doğuma kadar çalışmıyorum ve çalışamıyorum daha doğrusu. Annem de zaten beni doğurup sonra çalışmaya başladı 31 yaşında. Bilmeden yorum yapmayın klavye başında. Ayrıca kendisi de ilgisiz anne olduğunu hep kabul etti.

O halde çalışıp 3 ev yapmış, simdide onun kavgasından ve bak ,27 yaşındasın daha işin bile yok.Demekki neymiş, calismak ve ev almak oyle kolay değilmiş, kadın ne yapsa sana yaranamiyor ,yazık
27 yaşındayım ve işim mi yok? Haha Ben yüksek lisansa, akademik kariyere adadım yıllarımı. Gidip tekstil atölyesinde çalışabilirdim ama yapmadım. Emeklerimi hiçe sayamazsiniz

Allahın sevgili kulusunuz haberiniz yok.
Gözünüzü açın.

Anneniz vermek zorunda hiç olmadığı bir parayı (ev) veriyorsa biraz şüphelenmeniz lazım. Hadi kardeşinize ağır hasta diye vicdan yapıyor da sizi niye alt kata almak istiyor?

Cevabını vereyim annenizin teklifinin arkasında kardeşinizin bakımı var. Alta taşınırsanız anneniz kardeşinize devamlı ilgilenmenizi isteyecek. Tatile giderken yanınıza gelmek ister, yalnız bir yere çıksanız tepki gösterir. İtiraz ederseniz de o ev Demoklesin kılıcı gibi tepenizde hep bir tehdit unsuru olacak.

Bipolar olmayan eş ailelerinde bile ortak apartmanda sorun yaşanıyor. Siz bir bipolar kardeş bir de şüphe duyduğunuz anneniz ile aynı apartmanda rahat edebilecek misiniz?

Başka yerde oturun, evet anneniz evi de kirasını da vermeyecek çünkü amaç adaleti sağlamak değil. Siz yine de ayrı oturun ki akıl sağlığınızı ve evliliğinizi koruyun.
Çok güzel bir noktadan bakmışsınız evet ben bu yönden bakmamıştım. O da var aslında doğru. Şükrediyorum kendime zaten.

27 yaşındayım ve işim mi yok? Haha Ben yüksek lisansa, akademik kariyere adadım yıllarımı. Gidip tekstil atölyesinde çalışabilirdim ama yapmadım. Emeklerimi hiçe sayamazsiniz
Ne alakası var ya sen fena halde kendini sisirmissin, gercekten söylediğin kadar iyi bir öğrenci isen her türlü isin olur ,insanlar akademik kariyer yaparken bir yandan da çalışıyorlar. Sen is derdine düşmeden, evlilik ve çocuk +annenin malının derdine düşmüşsün, kusura bakma ama sen doğumdan sonra hic calismazsin.Ailen sen de ki bu bencilligi farkettigi icin ileride kardeşine sahip cikma olasılığın olmadığını görerek kendince adalet sağlamaya çalışmış.Kadin ne yapsa yaranamamış sana cok yazık, ben olsam o evlerin hepsini yerim sana da kuruş bırakmam

Ne alakası var ya sen fena halde kendini sisirmissin, gercekten söylediğin kadar iyi bir öğrenci isen her türlü isin olur ,insanlar akademik kariyer yaparken bir yandan da çalışıyorlar. Sen is derdine düşmeden, evlilik ve çocuk +annenin malının derdine düşmüşsün, kusura bakma ama sen doğumdan sonra hic calismazsin.Ailen sen de ki bu bencilligi farkettigi icin ileride kardeşine sahip cikma olasılığın olmadığını görerek kendince adalet sağlamaya çalışmış.Kadin ne yapsa yaranamamış sana cok yazık, ben olsam o evlerin hepsini yerim sana da kuruş bırakmam
Ben de çalışıyordum iki ay öncesine kadar ve cinsel taciz yüzünden iş yerinden ayrılmak zorunda kaldım. Ayrıca hamile devam etmemi istemezlerdi zaten her şey iyi olsa bile. Benim gayet vasıflarım yüksek merak etmeyin. Hayat benim hayatım. Klavye başında yorum yapmak pek kolay tabii

Ben de çalışıyordum iki ay öncesine kadar ve cinsel taciz yüzünden iş yerinden ayrılmak zorunda kaldım. Ayrıca hamile devam etmemi istemezlerdi zaten her şey iyi olsa bile. Benim gayet vasıflarım yüksek merak etmeyin. Hayat benim hayatım. Klavye başında yorum yapmak pek kolay tabii
Hayat senin hayatın ama ceremesini annene yukleyemezsin o zaman

Hayat senin hayatın ama ceremesini annene yukleyemezsin o zaman
Kimseye yüklemiyorum zaten burada sordum sadece insanların fikirlerini. Yazdığım üç beş sınırlı bilgi ile koskoca hayatımı eleştirmeyin lütfen.

Canım sen yanlış anladın sanırım. Benim hakkım olan daireyi annem vermiyor işte. Ben öldükten sonra size kalır diyor. Ya şimdi gelip alt katıma oturursun diyor ya da ben öldükten sonra sana kalır diyor
Bu konuda hakli, anneniz ölmeden dairesini size vermek zorunda degil ama miras konusunda haksızlık yapmis. Kardesinizin hastalığı sizin yüzünüzden degil tabiki.
Muhtemelen anne olarak soyle düşündüğünü düşünüyorum kendi öldükten sonra eslerinizle anlaşamayıp bosansaniz siz okuduğunuz için başınızın çaresine bakabilirsiniz ama kiz kardesiniz bakamaz. Bir dairede otursa diğerinin kirasiylada geçince olarak düşünmüş olabilir. Bunu sizin rizaniz olmadan yapması haksızlık.
Esinize gelirsek bu konuda ağzını açma hakkına sahip degil. Annenize güvenerek evlenmedi ya ona ne oranın kira parasından.

Kızlar biz iki kız kardeşiz ve yeni evliyiz ikimizde. Annemle babam da emekliler ve üç daireleri var. Bir daire bana iki daire ise kız kardeşime çünkü annem diyor ki " kardeşin bipolar bozukluk yüzünden okula gidemedi, kurslara yazdırdık gitmedi ve okumadı. Ama sen okudun, her kursa gidebildin hatta sana burun estetiği yaptırdık, gözüne lazer yaptırdık ve masrafa girdik" diyorlar. Nasıl böyle kıyaslama yaparlar anlamıyorum. Ben kendi başarım ve emeklerimle özel üniversitede full burslu ve masrafsız okudum. Bir iki ameliyatın lafını yaptılar ve kıyasa girdiler. Asıl olaya geliyorum. Kız kardeşimle ben on gün arayla evlendik ve annem üç dairenin bir katını kız kardeşime verdi yukarı kata gelmek şartı ile. Bana ise alt kata oturma şartı koştu. Yani ben 1. Kata gelicem, annem ikinci katta, kardeşim 3. Katta. Ama ben ve eşim istemedik ve başka bir evde kiraya çıktık. Annem güle güle ozaman dedi. Böyle iyilik mi olur sizce? Kira paramı verebilirdi en azından! Ama o dedi ki "ya benim alt katımda kira vermeden oturursunuz ya da uzakta kendi kiranizla boğulursunuz". Eşim de diyor annen senin ev hakkini vermese de en azından aldığı kirayı sana verebilirdi diye. Sizce bu haksızlık değil mi?
Baya bi haksızlık yapmış gerçekten eşit bi dağılım yapabilirdi

Anneniz,kardesinizin rahatsızlığından dolayı ilerisini düşünerek yapmıştır belki de böyle bir şeyi.Yani anne babanız bu dünyadan göçüp gittikten sonra kardesinizin hastalığı daha da ilerlerse ve kendine bakamayacak duruma gelirse en azından evi var.Satip biri ona bakar diye düşünmüş olabilir.Soyleyis tarzı çok kırıcı evet.Ama en azından sizi tamamen dışlayıp,bütün mal varlığını kardeşinize de birakabilirdi.Size tavsiyem bu gibi ailevi,özel konularınızı eşinize anlatmayın onu bu konuya dahil etmeyin.Siz ailenizle bugün küser yarın unutup barisirsiniz ama el oğlu unutmaz hep başınıza kakar.Annem alt katında oturmayı teklif etse bile ben kabul etmezdim.Eger esim evlenip aile kurmayı göze aldıysa maddi olarak sonuçlarına katlanmayi da göze almıştır demektir.Ailemin malınin mülkünün tasarrufunda ona laf düşmezdi.Düşmesine de fırsat vermezdim.Siz de fırsat vermeyin.Sorunlarinizi ailenizle konuşarak çözmeye çalışın.

Sonra da kardeşler birbirine düşüyor ama

Kesinlikle katılıyorum. Bence de miras ölmeden önce paylaştırılmalı. Benim ailem kardeşime ve bana bıraktı mallarını ölmeden. Tapular bizim üzerimize. Bir ev sattık daha yeni. Benim iyi işim var şimdi çalışmıyorum ama mirasa falan ihtiyacım yok ama kardeşimin var. Hakkımı ona verdim zorda kalmasın diye. İlla her kardeşin arası iyi olmuyor ama bir de kardeşim hasta olsa hiç talep edeceğimin düşünülmesine bile izin vermezdim. He sen iş bulamadın, eşinden ayrıldın ne olacak derseniz kardeşimin beni asla açıkta bırakmayacağına eminim.

Bir de anne baba çocuğun eğitimini verip kendi ayakları üzerinde durmasını sağlasın evet ama fazlasını yapmak zorunda değil. İsterse 1 çocuğunu çok sever her şeyi ona yapar, diğerlerini hiçbir şey vermez. Kendi çalışmış, kendi kazanmış. Kime ne?

İki daire haksızlık diyenler sizce konu sahibi yarın öbür gün kardeşi muhtaç olsa elinden tutacak karakterde bir insan mı? Biz burada az çok anladıysak karakterini anne baba evladını bizim bin katımız tanır. O yüzden muhtaç olma ihtimali olan çocuğun geleceğini garantiye almaya çalışıyorlar mecburen.

Kesinlikle katılıyorum. Çok garip geldi bana konu sahibi. Anne babası söylemese kendisi demesi lazımdı kardeşimin geleceğini garantiye alın, ona verin diye. Hele de kocanın karışması rezalet. İnşallah çocuklarımız bizi böyle karakterlerle muhattap etmezler ilerde. Doğru düzgün insan seçerler.

Bu arada 35 yaşındayım, hamileyim. Doğurana kadar 36 olacağım :p enerjim yerinde bence. 30 yaş üstü anne olmayı planlayanlar hiç endişe etmesin :)

Ben katılıyorum, eşi konu sahibesini fena dolduruyor sonra da ailesinin üstüne salıyor. Hayır yani damadın ferdi olmadığı ailenin mirasına bu kadar karışması saçmalık. Madem meraklı miras eve konmaya bu kadar gitsin kendi ailesinden istesin. Konu sahibesinin ailesi sahane degil kabul ediyorum ama damat da fena
Sorsan eşinin hakkını arıyordur ama. Aile de fenaymış, sormadan dünyaya getirdiğin çocuğa yedirip içirdiğinin hesabını yapmak nasıl bir kafa. Tepki verecekse buna verebilir damat bey. Kalanı aile içi mevzular, onu ilgilendiren şeyler değil. Kendi ailesi ne veriyormuş, onunla ilgilensin.

Canım sen yanlış anladın sanırım. Benim hakkım olan daireyi annem vermiyor işte. Ben öldükten sonra size kalır diyor. Ya şimdi gelip alt katıma oturursun diyor ya da ben öldükten sonra sana kalır diyor
Doğru diyor.
Benim hakkım olan daire...diyorsunuz da çalışıp mi kazandınız.

Miras hakkiniz o sizin. Yasayan insan niye verecek malını siz satın diye? Geçip oturabilirsiniz ancak.
Ayrıca eşiniz de az değil...
Anneniz de belki sizin ve esinizin bu bakış açilarinizdan dolayı böyle yapıyordur.

X