Annemin bana yaptığı haksızlık mı değil mi?

Evet eşim de kabul ediyor. Ben birikim yapmadım çünkü hiç evlenicem diye düşünmedim ve gezip tozdun, hatta aileme de yedirdim diyor
Ailenizin kira yardımı yapmamasının sebebi eşiniz bence. Onlar kiranızı ödedin, eşiniz yine ailesine yedirsin istememişlerdir. Gelin oturun ev burda diye imkan sunmuşlar zaten. Oturmamak sizin tercihiniz.

Öyle tabi ama ben çok çektim annemden bizzat. Çocukluk travmam ise hep işten yorgun gelip arkasını dönüp uyuyan bir anne idi. 15 yaşına geldifikde annem 45 yaşındaydı ve sinemaya bile gelmek istemezdi hep ölü gibiydi tabiri caizse. Ben çocuğuma ve kendime bunları yaşatmak istemedim
Siz de haklısınız, 27 ile 30 yaş arasında nerden baksan 15 sene var. Hep doğurduğumuz yaşta kaldığımıza göre siz de hep 20lerinde enerjik bir anne olacaksınız ne güzel. 🤗

Şuraya yabancı damat kahraman baklavacıoğlunun kızara kızara nazlıya şımarıak diye bağırışını koymak isterdim.

Amirim diyordu, babasının bi lafı varmış "Evlada mal mülk yapanın...... '' diye başlayan. 😂 Adam yaşamış, bin pişman.
Bizim Rizeli bir abi vardı, babası Allah rahmet eylesin dünyanın en gamsız en sonunu düşünmeyen adamıydı. Parasını pulunu, malını mülkünü son kuruşuna kadar yiyip üstüne borçlanmış. Hasta yatağında oğullarına, benim vardı malım mülküm param yedim, siz de anca yersiniz t…aklarımı demiş ve göçmüş gitmiş 🤣🤣🤣 Harika bir veda.

Milletin çocuğu işe girer anneme babama güzellikler yapayım iyi kötü haklarını ödeyeyim der ne bileyim kardeşlerimi okutayım der konu sahibi ise kadın 1 ev veriyor zaten neden 2 değil diye sorguluyor. Bu normal mi şimdi :)
Ben o konuda yorum yapmadım o kardeşler arasında olan adalet konusuna girer bana neden 1 ona 2 düşüncesi bile hoş.degil.
İmkanı olmadığını düşünerek kirayı isteyck bir duruma düşmüşler diye düşündüm bu durumda ailesi ona mutlaka destek olmalı dedim yine de aynı fikirdeyim. Tabi ki normal değil kötü niyetli diyebilirim hatta.

Benimki de diyor ki ona bakarsan sen yıllarını okumaya vermissin, onların emeklerini boşa çıkarmamışsn o zaman senin hakkını da sana vermelilerdi. Öldükten sonra ne malum yasayacagin diyor
Siz annenizin haksızlık yaptığını düşünebilirsiniz ama aileniz ve ailenizin malı mülkü hakkında eşinize söz hakkı vermeyin lütfen.
Kardeşiniz hasta, o yüzden de anneniz gözünün önünde olmasını istemiştir, ki anladığım kadarıyla daireyi kardeşinizin üzerine yapmamış, size ve kardeşinize uygun gördüğü dairelerde oturma hakkı tanımış, yani daireler hala ailenizin malı, aileniz sağken mallarının tasarrufu kendilerine aittir, ister otururlar, ister istediklerini oturtur, istediklerine kiraya verirler veya kökten satıp parasını yerler.

Ayrıca eşinizin ölüm, mal, miras hesapları yapması hoş değil, ki henüz 5-6 aylık evlisiniz, 49 yaşında 27 yıllık evliyim, ailemden kalan mirasım var, eşim hiçbir zaman ailemden kalanlar hakkında bir şey dememiştir, miras hakkım benim tasarrufumda neye karar verirsem onu yaparım, ailem sağken de ben mülkler hakkında tek kelime etmedim çünkü onlar bana değil aileme aitti.

Kendiniz yazmışsınız eşiniz kendi ailesi söz konusu olunca tek bir laf edemiyormuş, yarın ona miras kalsa size söz hakkı bile tanımaz benim ailem benim malım der, siz ailenize diş bilediğinizle kalırsınız.

Ortada bir haksızlık vardır yoktur o sizinle aileniz arasındaki bir konu lakin siz siz olun eşinizin ailenizi ve ailenizin mallarını diline dolamasına müsade etmeyin.

Ben o konuda yorum yapmadım o kardeşler arasında olan adalet konusuna girer bana neden 1 ona 2 düşüncesi bile hoş.degil.
İmkanı olmadığını düşünerek kirayı isteyck bir duruma düşmüşler diye düşündüm bu durumda ailesi ona mutlaka destek olmalı dedim yine de aynı fikirdeyim. Tabi ki normal değil kötü niyetli diyebilirim hatta.

Adalet olsun diye herşeyi ortadan 2 ye mi böleceğiz. İnsanın görece savunmasız olan çocuğunu , öldükten sonra da korumaya çalışması mı sizce adaletsizlik?

Büşra hanım, her zaman her şartta kardeşinin yanında olacağını annesine hissettirseydi, annesi zaten böyle bir koruma güdüsüne girmezdi diye düşünüyorum.

Anne baba çocuğuna yardım eder, etmeli. Ama bu kadar talep görürken (tüm işler önünde sırada bekliyor gibi bir havası var) keyfi için çalışmayan çocukta, aldığı kararların cezasını çekecek. Bak 40’larına yaklaşsa ve çocuk için az zamanı kalsa gene anlayacağım. Ama 27 yaşında ne bu allah aşkına.

İşte ben de onu diyorum aslnda. Kendi isteyerek dünyaya gelmemiş ve sen anne baba olarak elindeki onunla paylasmzsn kimle paylasacksn? 2 buçuk yaşında oğlum var değil malim canım feda biz de ailemizden böyle gördük başka türlüsü çok garip geliyor bana.
Öyle degil işte. Elinde olan herşeyi önüne serersen ona çabalayacagı hıcbirşey bırakmamış olursun, bu da günün birinde kendi başına hiçbirseý becerememesine sebep olur.. Senin görevin yolu onun yerine yürümek değil, yolda ona eşlik etmek olmalıdır, önündeki taşları kendinin temizlemesine olanak sağlayarak

ya benim anlamadığım ve konu sahibine hak verdiğim noktalar hiç olmadı değil aslında
şimdi kardeş bipolar durumunu bilmiyoruz tabi ki ama
çalışamayacak kadar hasta ama hemen çocuk yapacak kadar iyi olması bir tek bana mı garip geldi?
sanırım samantha samantha da bir yerde bipolar olduğunu söylemişti ama kadın yabancı memlekette iş kuracak kadar da azimli.
hani kurslara da yazdırmışlar kızı, sanki kız kardeşte de biraz hastalığı kullanıyor durumu olabilir mi?
Herkes bir degil tabi ama oyle illa malulen emekli olunacak bir hastalik degil bipolar olmak. Spektrumda cok agir seyreden de var daha stabil giden de. Genelde ilaclarini kullanmayanlar başına buyruk olanlar baş edemiyo bu hastalikla. Basariya kesinlikle engel degil zira sanatçıların yarısı bipolar zaten. Müthiş başarılı insanlar var bipolar olup da. Ben de mustaribim 20 yildir, ilk mani atagimi 19 yasinda gecirdim üniversite 3. siniftaydim. Ona ragmen yandal yaparak yarim dönem erken bitirdim. Üstüne y.lisans + doktora yaptım mühendislikte, ikinci y.lisansimi da abdde yaptım. Özelde calistim daha sonra 5 sene memuriyet yaptım uzmandim sonra sıkıldım kendi işimi kurdum ve pandemiden sonra ingiltereye taşıdım işimi. Boyle anlatinca imkansiz gibi geliyor ama madalyonun öteki yüzünde tabiki çok zorlandigim dönemler oldu 15 gun klinikte yattigim oldu. Gecirdigim öfke nöbeti yuzunden koluma tornavida sapladigim oldu. Sevgilimle tartışirken yeter deyip de otelin ikinci kattaki odasından asagi atladigim bile oldu. Kırılmayan yerlerimin sayisi kirilanlardan az herhalde. Ama 35 ten sonra baya duruldum acikcasi yas aldikca ve neyin iyi geldigini neyin gelmedigini gordukce insan kendini çözüyor onunla yasamayi öğreniyor. Yarim biraktigim da cok sey oldu pespese eklesem saatler sürer yarida vazgectigim seyleri anlatmasi. Velhasili bana sorarsaniz bipolari koruyup sağlam olani ezmek hiç adil değil. Ve buna ihtiyac olmasi bile hos degil yani konu sahibi zaten bunu düşünüyordur bence annesinin bu kadar ayrimcilik yapmasına hic gerek yok.

Konu sahibinin kardeşi çalışamayacak durumdaysa cocuk da bakamaz evet. Ama es zamanli olmamistir heralde :) bi de genetik gecisi yuksek bi hastalik ben asla o vebale girmek istemem milletteki iyi cesaret onu da anlamis degilim. Ayriyeten kim ne kadar yasayacagi belli mi hasta olana arka cikarsin saglam cocugun görmez senin malinin mülkünü hayrini. Damat bey de bunu demiş gayet hakli ben sevdim düşünüp de demeyen sinsilerden lazim insanlara. Yaranilmaz.

Benim kardesim sapasaglam ama bana gore baya basarisiz acikcasi. Ve o doğduğundan beri annem onun üstüne titredi hep. Bizde de esitsizlik var ama benim lehime degil ilginc sekilde. Bu durumdan memnunum da, zaten kardesimde yokken ben parayi ne yapayim ama allahin emriymis gibi yazanlar komik. Niye verecekmisim de ben ölünce alirlar da tabiki hasta evladimi düşünürüm de o damada ne oluyo da falanlar filanlar uçuşuo komik sadece. Ve adalet bu değil.

ya annenizde de konuyu ele alışta bir sıkıntı var bence
kendimi sizin değil annenizin yerine koyduğumda da oturmamış bir şeyler seziyorum aslında.
ben ölünce evi o alsın falan muhabbetleri bilemedim çok çiğ, gereksiz. Durduk yere ölüm ne alaka?
Ya da iki çocuğum var bir evim var orada otur diyorum, çocuğum diyor ki yok burada oturmayalım...
ben o zaman demem ki gidin kirada "boğulun"
neden boğulsun neden bu şekilde çirkin bir ifade? Zorluk çekecek kişi benim çocuğum, canım yani...
Madem kira almamayı göze almışsam en kötü ihtimalle "kızım her zaman değil ama elim bollaştıkça sana da veririm" de geç kenara yani.
Ailede bir birlik yok, herkes birbirine düşman gibi çok garip.
Ya herro ya merro kafasında herkes.
Bi beklentileri var konusahibinden demek ki. Koşullu veriyor malini. Benim alt katımda oturacaksan benim dediklerimi yapacaksan benim kölem olacaksan veririm diyor şair burda sanki.

Ay bizim toplumun da şu magdurun yaninda olcam diye kıçını çatlatmasindan gına geldi bana artik. Görme engelli diye Bilal göregenin az daha yetenek yarismasinda birinci olacak olmasi gibi... Herkes ayri kör bu konuda, kiminin gönlü kiminin beyni. Tek dogrulari söyleyen damat, en cok sevilmeyen de o gene.

Evlenip coluk cocuga karışacak kadar zihnine guvendikleri kizlarina bi zahmet kendine gel çalış kariyerini tamamla da deselermis ya.

Yalniz eşin ailenin yanında da böyle net konusuosa sana guvensizliklerinden degil de eşinin potansiyelinden korktuklari icin vermiyor olabilirler :) bugun kira verseler yarin öbür gün kredimizi öde dersiniz ayrilsaniz yarisi damada kalir diye. Evli insanların her türlü maddi konuda kendilerini kotarabilmeleri gerektigini düşünsem de ailelerine de dünyaya sefalet cektirmeye mi getirdiniz bu cocuklari illa sizin göçüp gitmenize mi göz diksin diyesim geliyor çoğu zaman.

Bizim Rizeli bir abi vardı, babası Allah rahmet eylesin dünyanın en gamsız en sonunu düşünmeyen adamıydı. Parasını pulunu, malını mülkünü son kuruşuna kadar yiyip üstüne borçlanmış. Hasta yatağında oğullarına, benim vardı malım mülküm param yedim, siz de anca yersiniz t…aklarımı demiş ve göçmüş gitmiş 🤣🤣🤣 Harika bir veda.
Hahaha adamımmış ya ,valla burda konuları gördükçe aynisini planlıyorum

Kızlar biz iki kız kardeşiz ve yeni evliyiz ikimizde. Annemle babam da emekliler ve üç daireleri var. Bir daire bana iki daire ise kız kardeşime çünkü annem diyor ki " kardeşin bipolar bozukluk yüzünden okula gidemedi, kurslara yazdırdık gitmedi ve okumadı. Ama sen okudun, her kursa gidebildin hatta sana burun estetiği yaptırdık, gözüne lazer yaptırdık ve masrafa girdik" diyorlar. Nasıl böyle kıyaslama yaparlar anlamıyorum. Ben kendi başarım ve emeklerimle özel üniversitede full burslu ve masrafsız okudum. Bir iki ameliyatın lafını yaptılar ve kıyasa girdiler. Asıl olaya geliyorum. Kız kardeşimle ben on gün arayla evlendik ve annem üç dairenin bir katını kız kardeşime verdi yukarı kata gelmek şartı ile. Bana ise alt kata oturma şartı koştu. Yani ben 1. Kata gelicem, annem ikinci katta, kardeşim 3. Katta. Ama ben ve eşim istemedik ve başka bir evde kiraya çıktık. Annem güle güle ozaman dedi. Böyle iyilik mi olur sizce? Kira paramı verebilirdi en azından! Ama o dedi ki "ya benim alt katımda kira vermeden oturursunuz ya da uzakta kendi kiranizla boğulursunuz". Eşim de diyor annen senin ev hakkini vermese de en azından aldığı kirayı sana verebilirdi diye. Sizce bu haksızlık değil mi?
Ben oĺsam tek kuruşlarına tenezzül etmezdim, aile apartmanında oturmak kolay mi Öyle, aç kalayım ama kendi parami kazanayım benim kafam böyle çalışıyor 🤷‍♀️
Sizin gibilere hayret ediyorum...

Ben oĺsam tek kuruşlarına tenezzül etmezdim, aile apartmanında oturmak kolay mi Öyle, aç kalayım ama kendi parami kazanayım benim kafam böyle çalışıyor 🤷‍♀️
Sizin gibilere hayret ediyorum...
Ben de tenezzül etmedim zaten. Etsem gidip bedava otururdum aile apartmanına

X