Annem yardımcı olmuyor. Yatılı yaşlı misafir. Ben ne yapmalıyım?

Bu yaşıma kadar hep eleştirildim dehb sebepli farkında olmadan yaptıklarım karakterimmiş gibi sadece üzerime geldiler iradesizsin,bebeklikten sakardın, cümle alem tamamlıyor bir sen yarıda bırakıyorsun... Bazı şeylere dokusu gereği dokunmakta çok rahatsız olurum beni böyle kabul etmek yapamadıkları birşeydi. Dehb tanısi sonrası tek tek anlattım bunları isteyerek değil istemeyerek yapıyordum niye doktora gitmedik dedim. Ne bileyim yaratılışın böyle zannettim demişti annem tek istediğim geçmiş için pişman olunmasıydi fakat olduklarını sanmıyorum

Anneniz 11 yıl sonra bu kadar maddi imkansızlık içinde 3. Çocuğu neden istedi ? Allah acısını yasatmasin da iki kız kardeş zaten size zor yetiyormus ,kendi kardeşi de aman aman değil...
14 yıl sonra. Ona sorarsak hediye diye söylüyor. Ayrca 4. Ama 3 numara erkek olduğu için zaten bir şey yapmiyor, okula gidiyor öncesinde benden heveslenip hafızlik kursuna gidip hafızlık yaptı. Ondan ev işi zaten beklemiyorum. Tostunu bu sene yapmaya başladı. Yatağını toplayıp kirlisini sepete atsa yeter arada yapmıyor ama en azından konuşunca düzeliyor.

Liseden mezun olduysan ortaöğretim kpss çalış derim.

Kuzum benim bu yaşta ne kadar yük almışsın halbuki teyzen ve annen yapmalı bunları. Annen madem çalışıyor neden çağırdı ailesini sana mı güvendi?
Kendisine aynen öyle dedim bana güvenerek çağırmış gibisin, alışacak deden yavaş yavaş eşyaların yerini öğretelim en azından kahvaltı işlerini halletse o esnada kütüphanede olursun dedi

Herkes icin zor bir durum, yasli bakim evine yatirma sansiniz yok mu ikisini de? Guvenilir ve temiz bir yere, hem guzel bakilirlar hem akranlariyla zaman geçirirler. Mümkün mü böyle bir sey?

Aslında 6 kişiyiz ama erkek kardeşimle bir sorunum olmadığından burada geçirmedim. Annemler 2 kardeş akrabalarda teyzemin ne olduğunu bildiği için sadece anneme anlatıyorlardı anneannemin durumunu dedem evden çıktığında saatlerce yalnız kalıyordu kalbinde çarpıntı var yanına insan bir salatalık ya da bisküvi koyup gider ama hayatta öyle bir şey yapmadı. Bunu bilenlerde anneme "al yanına bak orada mahvoluyor" , "sonra üzülürsün" bunlar çok gelince en son yine tuvalette düşmüş dedem gelene kadar beklemiş fayansta bu sebeple çok ısrar etti annem. Ben kardeşim akşam bulaşığını falan üstlenir, yemekleri annemle yaparım sandım ama 3 çeşit yemek yanında yapmadığım salata söz konusu olunca kafam attı

8 kişi daha da zor. Eminim annenizin de hayatı kolay değildir. Bir yandan borç ödemeye çalışıyor bir yandan 4 çocuğu ve kötü durumda olan ailesi var. Yine de bazen bu iş beni aşar demeyi bilmek lazım. Anlattıklarınızdan çıkarak dedenizin evde kaldığı zamanlarda market alışverişine bile yardım etmediğini düşünüyorum, yanlışsam düzeltin. Verdikleri psikolojik rahatsızlık yetmiyor maddi anlamda da zora sokuyorlar. Tüm yük sizin üstünüze kalmış. Ne yapılır bilmiyorum, teyzeniz baksın diyeceğim o da kabul etmediği için bu haldesiniz muhtemelen (hızlı okuduğum için teyzenizle ilgili bir şey yazdıysanız kaçırdım) o ortamda ders de çalışılmaz. Bir kütüphaneye gidebilirsiniz. Büyük şehirdeyseniz bir sürü ücretsiz kütüphane var. Evdekiler de ne yapıyorsa yapsın siz yokken. Bu sene üniversiteyi kazanıp kurtulun ki üniversitede de sıkıntı çekmeyin. Ne desem bilemedim umarım kurtulursunuz bir an önce

Herkes icin zor bir durum, yasli bakim evine yatirma sansiniz yok mu ikisini de? Guvenilir ve temiz bir yere, hem guzel bakilirlar hem akranlariyla zaman geçirirler. Mümkün mü böyle bir sey?
Dedem kabul etmez kendisi evinde tek idare edebilen arabasıyla istediği yere gidebilen birisi çünkü anneannemden yaşca küçük ama burada rahatı yerinde olduğundan anneannemi bırakıp gitmez ben geçen sene memlekete gittiğimde sadece anneannem odaklı "gel bize bizde kal artık seni burada bırakmak içine sinmiyor" dedim diye alınmiş anneme, beni istemiyorsunuz demişti. Yani imâyı anlasa bile geldi. Burada da önceki senelerde kaldığında arkadaş yapmış yabancılık çekmeden onlarla görüşüyor. Yalnız olan anneannem, memleketteyken yan evde erkek kardeşi var buraya gelmeden teyzem çağırmış annem inemez ama dayı gel seni görsün bak yarın gidecek demiş. 'Kızım beni aramayın sık sık, gelemem bugün Allaha emanet olsun" demiş kapatmış

Evet annemde zor şeyler yaşadı, anneannemde ama ailenin kadınlarına yardımcı olmak isterken yardim arayan biri oldum. Teyzem ve market konusunda nokta atışı yapmışsınız. 8:40 ta bırakıyorum , 14:20 de alıyorum o esnada yakınlarda kütüphane ayarlayacağım. Üniversiteyi aksatmak istemiyorum dediğinizde haklısınız. Teşekkür ederim

Kendisine aynen öyle dedim bana güvenerek çağırmış gibisin, alışacak deden yavaş yavaş eşyaların yerini öğretelim en azından kahvaltı işlerini halletse o esnada kütüphanede olursun dedi
Yine sana güveniyor bence, deden kızan biri belli yazık karısına üzüldüm. Rabb'im CC merhametli insanlara denk getirsin kocası bile yar değil insana. Mesajlara karşılık ne dedi annen

O zaman ananeyi yatirin, o da rahat etsin dede de. Kadina kimse bakamiyor, istemiyor sonucta, rahat eder orada profesyonel bakim ile.

Yine sana güveniyor bence, deden kızan biri belli yazık karısına üzüldüm. Rabb'im CC merhametli insanlara denk getirsin kocası bile yar değil insana. Mesajlara karşılık ne dedi annen
Babama eksikleri aldırdı. Benide onayladı sadece. Ondan önceki günde konuşacaktık evde olanları yine ertelenmişti bende hemen yazayım bu sefer dedim. Evet anneanneme bende üzülüyorum hem eşinden hemde yaşi ondan büyük diye ailesinden kötü muameleyle karşılaşmış. Kendi ailesi çalısiyor diye onu evlendirmemis, abisi kazancını alarak sinema yaptırmış ortağız diye kandırmış. Sömürdükleri yetmediği için gelen görücüleri kendisinden saklayıp gönderirmişler. Ablası uyarmış senide benim gibi yapacaklar birini bul kaç demiş. Ailesi dedemle evliliğini de onaylamamış bu yüzden boşanıp aile evine dönememiş. Çevresi oturduğu evden, yaşantısından 'Sen bu hale düşecek birimiydin Nermin' diyormuş.Vefalı bir anneymis her bayram öncesinde sabahları siparişleri hazırlar geceleri uyumaz kendi kıyafetini söküp annemlere bayramlık dikermis. Yani her ikisine de ne kadar fedakârlık etsede teyzemin evinde içtiği su bile sayılıdır. Allah bizlerin geleceğini güzelleştirsin

Eklentiler

• Screenshot_20240915-005112_WhatsApp.jpg
    85,4 KB · Görüntüleme: 98
O zaman ananeyi yatirin, o da rahat etsin dede de. Kadina kimse bakamiyor, istemiyor sonucta, rahat eder orada profesyonel bakim ile.
İnsanlarin düşünceleri onun rahatından daha önemli olduğu için yıllarca çektirdiler. Beni dinleyeceklerini hiç sanmıyorum bu kadar çökmeden kaç sene öncesinde dedim ki, sevmiyorlar, anlaşamıyorlar niye orada onunla bırakıyoruz boşansınlar anneannem bizde kalsın. Kimsenin çözüm ürettiği olmadı

Çok uzun ama ananene bakmak senin değil annenin vazifesi sen dert etme , annenin sorunu bu

Bu annenin görevi ayrıca seni de buna zorlaması adaletsiz güzel kızım. Bence sen derslerine odaklan hatta elini kolunu sar kimse bisey diyemesin. Evlatları varken toruna düşmez bu. İleride okul uzar bisey olursa sana olur olan. Telefonu da ilk maasinla kendin alırsın bırak almasınlar. Seni rahat bıraksınlar da.

Burada en basta cozum aramasi gereken zaten annen. Ben calisiyorum babam da yasli bakamiyor vs. diye ama sana yıkmış. Kurban misin kurtarici mi diye bi kitap var okumanı tavsiye ederim.

Bu arada ben de dehbli yim mühendisim bunu 30 yasimda öğrendim. Yani evet bi challenge bu ama her seyi de ona yıkamayız seni zararına olur.

alışacak deden yavaş yavaş eşyaların yerini öğretelim en azından kahvaltı işlerini halletse o esnada kütüphanede olursun dedi

Annen bunu dediyse onlar artık misafir değil. Onlar orada kalıcı ve asla annenin dediği gibi olmayacak.
Ayağını denk al, ablacım. Çünkü sen kendine merhamet etmezsen kimse etmeyecek

senin adina gercekten uzuldum,haddinden fazla sorumluluk yuklenmis ve yuklenmeyede devam ediyor. suc burada teyzelerinde, bir insan hic mi annesini dusunmez? hic mi yaninda istemez? allah islah etsin ya

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…