Annem yardımcı olmuyor. Yatılı yaşlı misafir. Ben ne yapmalıyım?

herbokologlardan

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
24 Haziran 2024
17
4
21
(İstemeden uzun oldu yanlış anlaşılmak istemedim. Okuyup fikir belirtenler şimdiden teşekkür ederim. Belirtmemişim yaşım21)

İyi akşamlar. Bu yaz annemin ısrarı üzerine anneannem ve dedem Erzurumdan bize kalmaya geldiler.(Anneannem(85) yürümekte çok zorlandığından artık tuvalete dahi tekerlekli sandalye ile gidiyor.)Okullar açıldı ve sadece dersleri evden çalıştığım için yanlarında ben kaldım. Dedem normalde anneanneme kendisi bakıyor.Yemek, çamaşır işleriyle de o ilgileniyor. Buraya geldiğinde ondan tek istediğimiz tuvalete götürmeye devam etmesi ama bizden beklemeye başladı annem ve benim el bileğimizde kist var. Ben 1 kere kaldırdım yoğun ağrıdan 2 gün bileğimi kremleyip sardım. Sanırım bizden istediği tepkiyi almayınca anneanneme çok kötü davranmaya başladı. Her tuvalet vaktinde kavga ediyorlar. Muhtemelen dedem sert davrandığı için canı yanıyor olmalıki anneannem "senin Allahın yok canavarsın canavar, sende sürün, bana muhtaç kal.." Daha beter şeylerde söylüyor dedemde karşılık veriyor.Sabaha ilk tuvaletle başlıyorlar kavga kahvaltıya yansıyor bazen anneannem kahvaltı bile yapmıyor (morali bozulduğundan) Zorlukla o ortamda bir şeyler yiyorum. Anneme anlattım dedemle konuştu ama işe yaramadı. Bu yüzden onlarla yemiyorum artık. Dedem anneannemden daha genç ve aklı yerinde ama tuvalete götürme sırasında yumruğunu kaldırdığı bile oldu. Anneannem bir keresinde al baltayı bacaklarımı kopar gibi bir şey söyledi dedemse günah olmasa o baltayla ne yapacağımı bilirim dedi. Anneannemi seviyorum ve ona üzülüyorum wc konusunda destek sorununu çözsek dedemi memlekete göndermek istiyorum. Bunlar dışında evde bir sürü sorumluluğum var yemek, bulaşık, temizlik, kardeşimi(7) okula götürüp getiriyorum şimdi derslerimde başladı. Sabah 7 de 3 kardeş kahvaltı yapıyoruz. Ders saatinde dedem kahvaltılarını hazırlamaya çağırıyor (erkenden çay suyu koyup, kahvaltılıklardan tepsi hazırlamama rağmen) bitince toparlamam içinde beni çağırıyor, dersimi söylüyorum bitince gelirsin diyor anlamıyorum mutfağa götürmek niye zor geliyor evde hep o yapıyordu. Evde bana "evin annesi" diye sesleniyorlar. Kız kardeşim(17) okula gidiyor nadiren akşamları süpürge açıyor. Evde herkesin hastane randevularını bile ben alıyorum. Unutsam azar yiyorum kendimi savununca anlaşılması zor kişi oluyorum. Kafayı yemek üzereyim. Dersleri yetiştiremiyorum. 2023 Eylülün de DEHB teşhisi aldım yıllardır aşamadığım sorunlar var.Terapiye bütçeyi ayarlayamıyoruz o hallolsa bile eminim vaktim olmayacak. Annem bir kaç senedir maddi olarak zorlandığımız için çalışmaya başladı. Kendisine zorlandığımı söylediğimde ne yapayım borcumu kapatıp çıkayım, bunu istiyorsanız çıkarım diyor. Şu anda mümkün olmadığını biliyor. Yardımcı olamayacaktı neden çağırdı? Dedemle aramızda ki ilişkiyi anlamanız için bir örnek vereyim annem çalışmadığı zamanlarda bir ara eve bir çeşit meyve bile alamadığımız olmuştu kardeşim biz fakir miyiz niye buzdolabı boş demiş anneme ,annem dedeme durumları anlatıp 200 tl gönderebilir misin demişti hatta buzdolabının fotoğrafını atmıştı dedem asla umursamadı ama teyzemlerin (ehliyetsiz) araba kullanarak kaza yapan oğlundan(18) sebep oluşan borçlarına yardımcı olmuş , kuzenime aferin der gibi telefonunu yenilemişti. Şimdi bu adam evimde ve benden hizmet bekliyor. Hiçbir konuda yardım etmiyor. Annem ve babamsa işlerine gidip geliyorlar. Ne zaman yüzüm asık olsa sorunlu olduğumu tatminsiz olduğumu söylüyorlar. Doğum günümde (dolabımı küçük kardeşime vermeyi planlamışlar) dolap aldılar ihtiyacım olduğunu söyleyerek. Bana kalsa ihtiyacım yoktu. Bu ihtiyac denilen şey kişiye sorulması gerekmez mi? Kız kardeşime hediye olarak bilgisayar alacaklar ihtiyacı varmış.. geçen sene ikimize aynı anda telefon alacaklardı nedense onunki daha önce arızalandığı için öne alındı benimkine hiç sıra gelmedi. Doğum günü konusunu konuşunca ona bilgisayar alırken sana da telefon alalım dediler ama zaten onunkiyle birlikte alınmış olması gerekmiyormuydu? Şimdi bilgisayar 2 tane alınırdı Ben dersleri evden çalışıyorum ve telefon ekranından takip ediyorum. Anneme ne zaman böyle konular açsam adaletli olduğunu savunuyor. Kendisi 2. Çocuk olarak haksızlığa uğramış, ertelenmiş ve bunu yapmıcam demiş bence bu durumu sadece 2. Çocuk olan kız kardeşime uyguluyor. Ona bir şey alınınca sorun çıkarmam hatta umrumda olmaz fakat ben ihtiyaçlarım konusunda ihmal edilirsem söylemekten geri durmam. Mesela ona telefon alındığında bana niye alınmadı demedim bu sene oldu, ilk kez doğum günü saçmalığında konuştum. Bana kıskanç muamelesi yaptılar. Zaten kız kardesim düşmanıyım gibi kendine ne alsa gizlice alır aylar sonra görürüm ben takı bile alsam hemen gösteririm bazen onada alırım. Kendime çikolata alsam aynısını onada alırım ama onun ne zaman dolabını açsam sadece kendine almış olduğunu görürüm, derdim bir adet atıştırmalık değil sadece anlamıyorum kimin parasını kimden sakınıyor. Evde yaşadığım sorunlar asla umursanmaz. Kaç aydır ışığımda sorun var babam çok ke söyleyince duyu değiştirdi hallolmadı hâlâ tesisatçı çağırtamadım. Kız kardeşim çalşma masama ışık düzgün gelmiyor dedi yeni ışık ayarladılar masa lambası alındı bende bu durumlar niye böyle anlamış değilim. Öz kızları olduğuma eminim

Sen ne öğrencisisin onu anlamadım, mezuna mı kaldın üniversite sınavı için? Onun ders çalışması mı? Online ders veren üniversite eğitimi yok şuan.

Anneanne ve dedenin bir çift olarak birbirine girmesi çok normal. Hasta bakımı, hele böyle muhtaç hastaya bakmak çok çok çok zor. Bir insan kendi işini göremediği için bir başkasına muhtaç, kocası uzun zamandır karısının tuvaletine kadar birçok işini kendi başına yapıyor. Her ikisi için çok zor bir süreç. Yorulmaları, bıkmaları, psikolojilerinin bozulması çok normal.

Anneannen için bir baston, yürüteç temin edebilirsiniz. Ya da hasta bezi alın, küçük tuvaleti için en azından tuvaletle uğraşmaz. Kadın bileğinden elinden tutmaz koluna girer, ya da en azından tuvalet kapısına kadar deden götürsün içeride işini sen ya da annen halletsin.

Kız kardeşinle olanlar tipik kardeş kavgaları büyütülecek bir şey yok.

Annen cagirdiysa kendi baksın annesine yardım edilir ama bir çocuğa evin ve yaşlıların yükü yikilmaz

Öncelikle siz herhangi birinin annesi degilsiniz. Herseyi böyle üstlenseniz tabi üstünüze yikarlar. Kusura bakma acik yaziyorum, cünkü eskiden evin enayisi bendim ve sonra kendi sagligim bozuldu. Sonra da adi "yapmasaydin" oldu. Annen kendi bakmayacaksa yaslilari ne diye cagirdi. Madem dedenin bakma istegi yok ama parasi var o zaman yardimci tutacak. Öyle veya böyle kendini harcatmaya bak ve kendi hedeflerine odaklan..annen kendi sorumluluklarini sana.atamaz böyle. Ha sunu da ekleyim: ben dedenin agzinin payini artik kendim verirdim cünkü baska anlamiyorlar, ama bu aslinda annenizin ve babanizin ilgilenecegi bir durum.

Annem ananen yaşında, babam ise felç yani bırak yurumede zorlanmayi elleri ayakları tutmuyor. Biz kendisini sandalyeye oturtuyoruz annemle üstelik bende de kist var. Annem ise bilekten sakat. Yani bunun tekniği var. Yaşlı adam tek başına nasıl oturtuyor anlamadim. Ayrıca evde buzdolabı boş ama telefonlar bilgisayarlar alınıyor sizlere. Yaklaşık 5 senedir aynı telefonu kullanıyor kızım. Üstelik yaslariniz yakin. Annen telefon bilgisayar borcu yapacağına işten cikabilir. Ayrıca bütün sorumluluk torunda. Bu da sacma. Anneniz çağırmış size mi guvenmis. Diger kardeslerin durumu nasıl. Yemek pişer bir tabak da gider odaya bunda sorun yok. Tepsi almak da sorun değil odadan. Ama bunun çamaşırı var oda temizliği var. Tek başına ben mümkün değil götürmem tuvalete. Siz maddi yönden ferager edeceksinjz anneniz işten çıkacak babasına bakacak ve siz de derslere bakacaksiniz. Anane dede teyze dayı anne yükümlülüğümnde. Çok sorun oluyorsa kardeşler beşer lira verip yarım günlük yardımcı tutsunlar. Daha bunun banyosu var, temizliği var, yatak yarası var.

Geçmiş olsun. Yeni geldiler, kaldırmanın tekniğini bilmiyorum bize gelmeden bir hafta önce tuvalette düşmüş bu yüzden tekerlikli sandalye kullanmak zorunda kaldı öncesinde dedem oturduğu yerden kollarını tutup kaldırdığında yürüteçle gidebiliyordu. Buzdolabı örneğim 3 sene öncesine ait taşınma durumumuz olmuştu o esnada taşınmayacak eski eşyalarda yenilenmisti. Öncesinde de pek parlak olmayan gelirimiz zorlamıştı bizi. 22 senelik evliler ilk defa babamın tazminatının üzerine katılımevden destek alarak araba aldık. Annem onun ödemelerine yardım ediyor. İşten ayrılsa test kitabı almak bile evde olay haline gelicek çünkü öyleydi. Onu çıkmaya zorlayamıyorum çünkü etkisini biliyorum. Dedemin kira ya da faturalar üzerine desteği yok pandemi döneminde 9 ay bizimle kaldılar pazardan 1 poşet bir şey almamıştır. Banyosunu Annem ve dedem hallediyor. Diğer kardeşleri sormuşsunuz annemler 2 kardes, teyzem aynı memlekette olmasına rağmen nadiren yanlarına gidiyor. Onun evinde bir kere kalmadılar çünkü almaz, bakmaz. Şöyle bir şey anlatayım 5 sene önce anneannem dizinden en son ameliyatını burada oldu. Teyzem siz olacağı günü önceden söylersiniz ben refakatçi kalırım demişti. O hafta sınavım var dedi (kendisi 40 yaşından sonra lise ve üniveriste okudu) kızı var benden 6 yaş büyük o da hastane sevmiyormuş hayatta kalmaz dedi. İnanır mısınız yatış süresi 1 haftaydı ve ben kaldım. Dedemse umreye gitti eşi ameliyat olurken. Annem kız kardesimi emzirdiği için sadece sabahları geldi. Anneannemle bir sorunum yok sadece bana yüklenmesini hazmedemiyorum. Ama dediğiniz gibi annemin yükümlülüğünde olan insanlarla daha fazla ilgilenmesi için uğraşacağım

Bİr an önce evlerine yollayın bu insanları. Anneniz madem kendi bakamayacak durumdaydı en başından neden getirtti onları? Zaten 5 kişiymişsiniz, ev yeterince kalabalık. Anne baba çalışmak zorunda,ilgilenilmesi gereken küçük bir çocuk, tam ergen zamanlarındaki liseli bir kız var evde. Neden ekstradan bakıma muhtaç 2 kişiyi daha getirdiniz ki. Üzerinizde emekleri bile yokmuş doğru düzgün. İnsan gerekirse oturduğu evini satar da çocuğunun dolabını boş bırakmaz, meyve alamayacak hale getirmez, en azından ben böyle gördüm ailemden. Annenizle konuşun, size de yazık. Her gün o kavga gürültü de çekilmez. Ya bir çaresine baksın ya da göndersin

Evde mezunum. Annemle çalışmaya başladığı ilk sene birlikte çalıştık. Öncesinde de pek doğru kararlar vermedim eğitimim biraz sekteye uğradı.

Evet bakmak zor ama annem bundan kaç sene öncesinde teyzeme defalarca teklik etti aylara bölelim babama zor oluyor biraz sen bak biraz ben kabul etmedi. Çalışmaya başlamadan dedeme aynı evde yasama teklifi sunmuştu 'tek başına sana zor oluyor bıktın sende gel birlikte bakalım' bunlar asla kabul görmedi anneannem tek gelmek istemedi çünkü dedem bir evinin tapusunu teyzeme verdi anneannem o evi ona bırakırsam başka kadın getirir senin hakkını vermez.(gençliğinde meşhur terziymis o evi kendisi yaptırmıs yavaş yavas eşyaları halletmiş bu yüzden kıyamıyor, kabul etmiyor evini bırakıp temelli bize gelmeyi)
Yürüteci var fakat gücüm gelmiyor ayağımı kaldırıp atamıyorum diyor. O ayakta yürümeyince dedem iyice sinirleniyor o yüzden artık denemiyorlar sandalyeyle götürüyor ama alt temizliğini kendisi hallediyor hasta bezide daima takılı ama namaz kıldığı için bezine yapmıyor öyle şey olur mu diyor.
Kız kardeşimle aramız iyi olsun diye sürekli konuşuyorum onunla bir sorunumun olmadığını kendisine ne alıyorsa gizlemesinin gerekmediğini ben ihtiyacımi zaten aldığımı söylüyorum. Ama bir soğukluk var ve geçmiyor. İleride tyzem ve annem gibi olmak istemem

Kütüphaneye gidebilirsin ders çalışmak için. Hem okumayan hem evde söylenen bir genç kız haliyle evde göze batar. Kardeşinle kardeş gibi geçin, her şeyinizi paylaşmanıza gerek yok. Demekki o paylaşımcı biri değil, aldıklarının hesabını vermek zorunda değil. Kendi harçlığından payına düşeni alıp, dolabına koymuş, bu normal.

Anneannen tuvalete kadar gidebilme konusunda ihtiyacı var, ben tuvaletini yaptıktan sonra temizlenmek için yıkanmaya ihtiyaç duyuyor sanıyordum. Kadının koluna girip tuvalete götürmek bir evde bu kadar problem olmamalı.

Annen haftalık börek kek pişirsin, ısıtılmadan yemek masasında dursun bunlar, dedenler yerler.

Teşekkür ederim. Evet önceki sene annem çalıştığı için sadece birkaç şey üstendim şimdi durum böyle oldu. Dedem kefenine cep diktirecekmiş. Size katılıyorum anne ve babanın demesi gereken bir durum teyzem çocuklarının eleştirilmesine asla izin vermiyor. Yarın ilk durumda kendim yanıt vereceğim ben annemin müdahale etmesini bekledim ama olmadı. Ne konuda hayıflansam cevapsız kalıyor

Eklentiler

• Screenshot_20240914-230742_WhatsApp.jpg
    114,4 KB · Görüntüleme: 284
Annem mutfaktan elini çekmiş durumda anneannemler gelmeden önce biraz yapıp dondurucuya koymuştum. Harçlığı ile tabii ki istediğini yapabilir. Babamın kredi kartını veriyorum eve gelirken ...... alır mısın, kendisi için aldıklarına dahil etmemesine tepkim var çünkü ben aynısını yapsam anneme kadar anlatmıştı rahatsız olunacak bir durumsa kişinin kendisinin de yapmaması lazım.
Bende eve yakın kütüphane ayarlamayı düşünüyorum, küçük kız kardeşimin giriş-çıkış saati arasında orada olurum

Boyle evin her sorumlulugunu atip onu yok sayarlar. En ufak suratta sorunlu gecimsiz vicsansiz ilan ederler. 21 yasinda evde ders calisma olayini anlamadim ama bence ayril bu evden. Hem kimseye yaranamayacaksin hem de psikolojinden olacaksin
kabul etmek istemesem de öyle oldu. 21 de YKS çalışıyorum lisede aniden açığa alıp hafızlık yapmak istemiştim psikolojik olarak zor bir dönem yasadım hafızlığım yarıda kaldı. Orada fıkıh ,siyer vs dersleri vardı ona başladım ileride oralarda kkö olmak istersem tanıdık olmasının faydası olur diye düşünmüştüm. Derslerin bitmesine yakın anneannem ameliyat oldu onun yanında kaldım sonrasında mezun olacağım sene gelmişti obp yükselsin diye ayrıldım. Biraz okul derslerine çalışıp sınavlara girmeye başladım. Mezunluktan 1 sene sonra annemle çesitli ekmeklerin yapıldığı bir yerde çalışmaya başladım orada şef olunca okumaya isteğim kaçmıştı ilerleyen süreçte bir anlam ifade etmediğini öğrendim ayrıldım ama ders bilgim olmadığından evde yürütmek çok zor oldu. Bir ay düzenli gitsem 3 ay boşluk oluyordu. Dehb de bu sürecin ortasında depresif şikayetlerle gittiğim psikiyatri tarafından şüphelenince erenköye yönlendirmesi sonucunda öğrenildi. Şu an ilaçların ve araştırdığımda öğrendiğim yöntemlerle devamlılık sağlamak daha kolay.
Evden ayrılmak ya da kendi hayatımı kurmak en çok istediğim şey fakat bir bölümden mezun edilmeden İstanbulda düzenli iş bulmak zor. Çünkü bir sorun olduğunda sizi göndermeleri onlar için çok kolay, dışarıda issiz bir sürü insan var.

Anneniz 11 yıl sonra bu kadar maddi imkansızlık içinde 3. Çocuğu neden istedi ? Allah acısını yasatmasin da iki kız kardeş zaten size zor yetiyormus ,kendi kardeşi de aman aman değil...

Evde oldugunuz icin ve yasinizdan oturu kucuk kardesinizi okula goturup getirme konusunda sorumluluk almaniz normal. Ancak hasta bakimini size yükleyemezler bu haksizlik. Annenizin bakacak durumu yoksa baska cozum bulmaliydi
Evet kardeşimle ilgilenmek çok güzel, bıcır bıcır bir kız çocuğu neşe veriyor insana. Bende anneme başka bir çözüm konusunu nasil kabul ettiririm onu merak etmiştim

Evet kardeşimle ilgilenmek çok güzel, bıcır bıcır bir kız çocuğu neşe veriyor insana. Bende anneme başka bir çözüm konusunu nasil kabul ettiririm onu merak etmiştim

Annenizle konusarak anlasamazsinz. Is yapmayarak kabul ettirebilirsiniz bunuda gozune soka soka degil farkli yollarla yapmalisiniz. Kutuphane iyi fikir. Kardesinizi okula biraktiktan sonra basip gidin. Cantaniza evde hazirladiginiz sandvic falan koyarsınız oglen yemek icin.
Ha tabi emin olun yine siz kotu olacaksiniz, bir ton laf söyleyecek. Duymazliktan gelin. Kardesine geciremedigi dişi size geçirmiş

Deden de yaşlı sonuçta onun bakmasını beklemek olmaz. Zaten bakmış, yorulmuştur bıkmıştır hiç kolay değil.
İmkan varsa yardımcı bulun.
Devletin yaşlıların ihtiyaçlarına sağladığı yardımlar var fakat dedem yanında olunca kimsenin yardımını kabul etmiyor ben çorabını giydirsem yük oluyorum diyor ağlıyor, dedeme geçmiş yıllarda bir süre yatalak durumu olmuş olduğundan bakmış şimdi o bana bakacak. Dedemin kumarı falan varmış sigortalı olana kadar düzgün çalışma hayatı yokmuş anneannemin gençliğinde biriktirdiklerini kullanmış borçlarında. Aldattığı kadının fotoğrafını cebinden bulmuş, şiddet görmüş ama ayrılmamışlar. Şimdi milyarlarımı bana bakmak zorunda diyor bizim en küçük yardımımızda kendini kötü hissediyor. Ölsemde kurtulsanız niye beni buraya getirdi size yük etti diyor ağlayınca ağlamamak mümkün değil.Sanki dedeme çektirmek istiyor gibi anlıyorum. Ben yardim etsem sen git kurban olayım hacı var yanımda, ikna etmek çok zor bir saat konuşuyorum bana yük değilsin böyle yapınca üzülüyorum ama kabul etmiyor yapısı hassas. Kendisi de annesine bakmış örnekler veriyorum ama rahat hissettiremiyorum

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…