ANNEM BOŞANMAMI İSTİYOR.

Ben tüm bu zorlukları bilerek evlendim ki hiçbir sorunumuz da yoktu. Kp vefat edince maddi olarak çok zorlandık. Ev komple yapılıyor tüm kalorifer boruları değişiyor fayanslar mutfak banyo hepsi değişiyor. Ev şu an yaşanacak durumda değil. Annemde 1 ay kalmadan önce ilk onlara gittiğimizde barışmak için bize mükemmel davrandı. Eşimin sevdiği yemekleri yaptı. Oğlum, oğlum diye seviyordu onu, bebekle ilgili hayaller kuruyorduk, ama annem hiçbir zaman bu evliliği kaldıramadı. Onun istediği kişi zengindi amerikada yaşamıştı yurt dışında evlenmiş ama boşanaamıştı. Benim imam nikahlı evlenmemi istediler. Ben de karşı çıktım. Anneme göre o beni prensesler gibi yaşatacaktı. Boşanınca da resmi nikah kıyacaktı. Şimdi onun hayal ettiğinden bambaşka bir evlilik yapınca kaldıramadı. Meğer şimdiye kadar hep rol yapmışlar. Kardeşim geçen söylemişti. İnanmamıştım fakat bir gün harika davranıp ertesi gün böyle olunca başka açıklaması da olmuyor. Anneme inandım yani, düzeldiğine inandım o yüzden kabul ettim yakınına taşınmayı. Hamile kalmaya gelince benim sağlık problemim vardı hamile kalamıyordum beklenmedik bir şekilde hamile kaldım kp vefatından 1 hafta sonra öğrenince de eşim bu çocukla aşırı bağ kurdu.

Hayir ben yapilan evde degil, zaten yasadiginiz evde kalmanizi diyordum. Neticede o ev yapildiktan sonra kira ödemeyecemisiniz? Ödeyeceksiniz. O halde niye zaten simdilik kiraladiginiz evde kalmadiniz?

Annen bu kadar seyi yaptiktan sonra, niye simdiki yaptiklarina hayret ediyorsun ki? Senin evlencegin kisiyi bile kendisi seçmek istiyor. Ona inat hak vermemek için keske onun evinde 1 ay kalmasaydin. Tabiki ortalik karisacakti. Benim annemde çok otoriter. Herseye kendisi karar vermek istiyor. Birak esim, ben onun ile 1 ay ayni evde kalsam kafayi yerim.

Bu tip anneler ile mesafe, mesafe ve mesafe olmali. Ve siz mecburen kendi ayaklarinizin üzerinde durmalisiniz. Sana yardim edecek diye, manevi olarakta yipraniyorsun ama.

Baska yorumlarini okudumda "yok kv'dem gelecek, yok babam ödeyecek" diyorsunda, nereye kadar? Ya kv'den ile ayni evde anlasamazsan? Baban niye çoçugun her masrafini ödesin? Bu sizi, yani çoçugun anne babasinin isi degilmi?

Hangi saglik probleminden bahs ediyorsun merak ediyorum. Hiçbir hastalik (rahim ve yumartiligin yoklugundan hariç) %100 hamile kalmana engel degil çünkü.

BEN KATİYEN SİZİN GİBİ DÜŞÜNMÜYORUM KARDEŞİNİZ AİLE PARASINI YİYOR EŞİNİZE ZATEN SİZ BAKIYOSUNUZ AİLENİZ AYNI İMKANLARI ONA SUNMASINI BEYLEMENİZ ANLAMSIZ YERSİZ
Ben öyle bir şey beklemiyorum ki sadece insan gibi davransınlar. Ben evlenmeden önce arabam vardı arabamı aldılar o kadar parasını ödedim ama benim üstüme olmadığı için hiçbir hak iddia edemedim sattılar kendi arabalarını da sattılar kardeşime sıfır araba aldılar ağzımı açıp tek kelime etmedim. Ben onlara demiyorum ki kardeşime yaptıkları masrafı yapsınlar ama insan gibi davransınlar.

Annenizin siz sabah işe giderken eşinizin evde yatmasına sinirlenmesini bir noktada anlayabilirim açıkçası. Ama önce ki evliliğinizin ve nişanlılık sürecinin annenizden ötürü bittiğini yazınca birde çocuğu aldır ve boşan lafları iyi niyetli olmadığını gösteriyor.

Ayrıca eşinizin tüm laflara, davranışlara rağmen ailenizin evinde kalmaya devam etmesi de normal gelmedi bana. Kaç tane erkek bu lafları yutabilir tartışılır.

Sizde daha önce evliliğinizi bitirmiş annenizin yanına ne cesaretle 1 ay kalmaya gitmişsiniz, kadının huyunu suyunu biliyorsunuz.

Evliliğiniz, eşinizin okulu, üstüne hamilelik ailelere olan maddi mecburiyetiniz ise başlı başına ayrı bir konu.

Tadilat siz evdeyken olmuyor mu? Bir odayı yatacak şekilde ayarlarsanız bile şuan ki halinizden daha iyi olur.

Öğrenci adamla evlenip bir de çocuk yapmak mı ? Vay anasını valla çok cesursun. Bir bebeğin ne kadar masraflı olduğundan haberin yok belli ki. Ben hamile halimle çalışıcam eşim de ay yazık okuyo diye çalışamayacak mı ??
Benim çalıştığım yerde bi çocuk vardı. Hafta içi 3 gün okul 2 gün thy de pilotluk eğitimi alıyodu haftasonuda gelip orda çalışıyodu. Çalışmak isteyene ihtiyacı olana iş var. Ama sizinki gibi hanım parası yrmek tatlı gelirse o başka

ya güzel arkadaşım bak bizde eşim çalışıyor ben çalışıyorum ve aklım çıkıyor bebeğim olduğu zaman yetemem diye, bir şey de aklımız kalır da çocuğum karşısında kendimi kötü hissederim diye. geçen gün annemler mont hediye almışlar nasıl mahcup oldum anlatamam ama sen diyorsun ki annem zorladı :110: anneniz zorlamıyor kimse kimseye destek olmak zorunda değil, doğum izni dediğiniz 3 ay! 3 ay boyunca ne yemeyi ne içmeyi, kirayı, bebek bezini, emmezse mamasını vb... nasıl karşılamayı düşünüyorsunuz? ya bakın bütün gün çalışıp eve gidip 12 ye kadar evde ek iş yapıyoruz elimize 2 kuruş fazla para geçsin diye, bir kaygımız var anlatabildim mi? siz neden kendi hatanızı annenize yüklüyorsunuz?
tekrar soruyorum eşiniz neden part time çalışmıyor?
ben üni de marketler de çalışıyorum hafta sonları.
Anlıyorum ben de bunu düşünüyorum. Kv geleceği için el kadar çocuğa yetebilirim diye düşünüyorum. Çocuk 3 yaşına gelince zaten babasının iyi bir işi olacak. 3 yaşına gelene kadar da idare edebiliriz. Aklı ermeyecek ki ne istesin çocuk. Yani tüm bu süreç geçici. Yoksa ben ne böyle bir adamla evlenirdim ne de çocuk yapardım ama geçici işte.

Annenizin eşinize çalışma okulunu bitir diyip, ardından da bu şekilde davranması hiç etik değil.
Belki hep bu tavırda olsaydı, haklı olabilirdi ama değil.
Eşiniz nasıl bu kadar hakareti kaldırabiliyor, o da ayrı ilginç.

Hayir ben yapilan evde degil, zaten yasadiginiz evde kalmanizi diyordum. Neticede o ev yapildiktan sonra kira ödemeyecemisiniz? Ödeyeceksiniz. O halde niye zaten simdilik kiraladiginiz evde kalmadiniz?

Annen bu kadar seyi yaptiktan sonra, niye simdiki yaptiklarina hayret ediyorsun ki? Senin evlencegin kisiyi bile kendisi seçmek istiyor. Ona inat hak vermemek için keske onun evinde 1 ay kalmasaydin. Tabiki ortalik karisacakti. Benim annemde çok otoriter. Herseye kendisi karar vermek istiyor. Birak esim, ben onun ile 1 ay ayni evde kalsam kafayi yerim.

Bu tip anneler ile mesafe, mesafe ve mesafe olmali. Ve siz mecburen kendi ayaklarinizin üzerinde durmalisiniz. Sana yardim edecek diye, manevi olarakta yipraniyorsun ama.

Baska yorumlarini okudumda "yok kv'dem gelecek, yok babam ödeyecek" diyorsunda, nereye kadar? Ya kv'den ile ayni evde anlasamazsan? Baban niye çoçugun her masrafini ödesin? Bu sizi, yani çoçugun anne babasinin isi degilmi?

Hangi saglik probleminden bahs ediyorsun merak ediyorum. Hiçbir hastalik (rahim ve yumartiligin yoklugundan hariç) %100 hamile kalmana engel degil çünkü.
Çünkü taşındıktan sonra tadilat olayını abarttılar. Bize başta mutfak ve fayanslar yapılacak dendi. Taşındık eşyaları eve bıraktık su boruları da değişsin, o zaman fayanslar değişecek, hadi her yer kırılıyor banyo da değişsin oldu olacak kalorifer boruları da değişsin diye karar aldılar. Yoksa ben aptal mıyım 1 ay annemin evinde sığıntı gibi kalacağım sırf kira vermeyeyim diye. 1 haftalık tadilat oldu 1 ay ve biz taşınmıştık.

Annenizin eşinize çalışma okulunu bitir diyip, ardından da bu şekilde davranması hiç etik değil.
Belki hep bu tavırda olsaydı, haklı olabilirdi ama değil.
Eşiniz nasıl bu kadar hakareti kaldırabiliyor, o da ayrı ilginç.
Kaldıramıyor zaten sırf ben hamileyim üzülmeyeyim diye sesini çıkarmıyor.

Annenizin siz sabah işe giderken eşinizin evde yatmasına sinirlenmesini bir noktada anlayabilirim açıkçası. Ama önce ki evliliğinizin ve nişanlılık sürecinin annenizden ötürü bittiğini yazınca birde çocuğu aldır ve boşan lafları iyi niyetli olmadığını gösteriyor.

Ayrıca eşinizin tüm laflara, davranışlara rağmen ailenizin evinde kalmaya devam etmesi de normal gelmedi bana. Kaç tane erkek bu lafları yutabilir tartışılır.

Sizde daha önce evliliğinizi bitirmiş annenizin yanına ne cesaretle 1 ay kalmaya gitmişsiniz, kadının huyunu suyunu biliyorsunuz.

Evliliğiniz, eşinizin okulu, üstüne hamilelik ailelere olan maddi mecburiyetiniz ise başlı başına ayrı bir konu.

Tadilat siz evdeyken olmuyor mu? Bir odayı yatacak şekilde ayarlarsanız bile şuan ki halinizden daha iyi olur.
bence şaşırmayın hazır para geliyor eline bende olsam sesimi çıkarmam 2 laf yer kuzu kuzu otururum

Öğrenci adamla evlenip bir de çocuk yapmak mı ? Vay anasını valla çok cesursun. Bir bebeğin ne kadar masraflı olduğundan haberin yok belli ki. Ben hamile halimle çalışıcam eşim de ay yazık okuyo diye çalışamayacak mı ??
Benim çalıştığım yerde bi çocuk vardı. Hafta içi 3 gün okul 2 gün thy de pilotluk eğitimi alıyodu haftasonuda gelip orda çalışıyodu. Çalışmak isteyene ihtiyacı olana iş var. Ama sizinki gibi hanım parası yrmek tatlı gelirse o başka
İşini yeni bıraktı zaten 1 ay oluyor bu süre de taşınma annemin çalışma boşver okulunu oku baskısıyla geçti. Şimdi iş arıyor zaten bulduğu gibi çalışacak. Yoksa bayılmıyor benim paramı yemeye ki hayat bu yaa bugün ben de var yarın onda. Yarın ben çalışamaycak durumda olsam koca parası yiyorum diye üzülecek miyim. Anlamıyorum ben erkekler nasıl ki çalışıp evi geçindiriyorsa kadınlar da bunu yapabilir. Ben bunu eziklik olarak görmüyorum ki bu geçici bir süre. Ayrıca o da çalıştı sadece bünyesi gece çalışıp gündüz okula gitmeyi kaldıramadı, şimdi akşam ve hafta sonları çalışacak iş arıyor. Biz evlenirken bu zorlukları çekeceğimizi biliyorduk, çocuk da istediğimiz bir şey değildi. ama hayat bu noktaya sürükledi. yoksa planda programda bunların hiçbiri yoktu.

Eşinizin ailesi bu işin neresinde? Onlar da yardımcı oluyor mu?
kp vefat etmeden önce aylık kiramızı ve faturalarımızı yolluyordu. Onun dışında da destek olmaya çalışıyordu. Şimdi ordan gelen yardım kesilmedi ama azaldı. annesi de kardeşiyle kaldı. doğum olunca gelecek o da ek gelir gibi yardımcı olacak ama dediğim gibi bunların hepsi geçici bir süre.

kp vefat etmeden önce aylık kiramızı ve faturalarımızı yolluyordu. Onun dışında da destek olmaya çalışıyordu. Şimdi ordan gelen yardım kesilmedi ama azaldı. annesi de kardeşiyle kaldı. doğum olunca gelecek o da ek gelir gibi yardımcı olacak ama dediğim gibi bunların hepsi geçici bir süre.

Allah yardımcınız olsun..

Çok değişiksiniz. Bebeğin ağzı yok ki bir şey istesinmis. Gerçekten böyle mi düşünüyorsunuz? O minicik dediğiniz bebek, bir anne sütü emmeyi reddettiginde aylık masrafını biliyor musunuz? Bezi, kıyafetleri, aklınıza gelmeyen türlü türlü masrafları, sağlık işlemleri.. Bebek sizden lahmacun ayran istemeyecek elbette ama böyle düşünmeniz çok komik geldi. Acaba siz de mi yaş olarak çok küçüksünuz?
Konuyu okurken herhalde siteye erkek girdi dedim. Yani o kadar ki bir erkeğin yapmayacağı şeyler bunlar. Büyük konuşmayım ama eşim sokakta yatar, gene kalmazdı öyle bir anneyle. Bu normal değil ki.
Annen de normal değil ama bozuk saat dahi olsa arada doğruyu gosterirmis, o misal. Kadının haklı olduğu noktalar var. Hamile halinle çalışıp kocanı besliyorsun. O da okuyacak. Bursu kesilmeyecek cart curt. Gerçekten adam olan kişi part time olsun çalışır, gece sabahlar ders de çalışır.
İnan böyle bir damadım olsa ben de eline süpürge tutustururum, ben de uyandıririm. Kötü biri olduğum için değil anne olduğum için, evladım KÖR olduğu için. Belki ağır oldu ama üzgünüm, anlamıyorsunuz. Onlarca yorum yapılmış hala seviyorum ölüyorum modundasiniz. Garip....

Bu size son ders olsun.
Bundan sonra hiçbir şekilde annenizi hayatınıza karıştırmayın, iyi niyetli olsa bile.
İnşallah eşiniz gönlüne göre iş bulur. Hayırlı sağlıklı doğum dilerim.

Merhaba, kaç gündür düşün düşün kafayı yeme noktasına geldim. Annem dünyanın en zor insanı onu mutlu etmek mümkün değil, ona uygun davranmak mümkün değil. Hayatım boyunca beni yönlendirdi benim hiçbir kararıma saygı duymadı ve bir şekilde hep dediğini yaptırdı. Nasıl oluyor anlamıyorum ama beni bir şekilde manipüle ediyor ve ben anlamıyorum ama onun dediğini yapmış buluyorum kendimi. Evliyim yaklaşık 1 buçuk senedir. Bilen bilir eşim okuyor ben çalışıyorum. Ailemle eşim yüzünden mahkemelik bile oldum çünkü eşimden vazgeçeyim diye başkasıyla beni zorla görüştürdüler, o kişi bana kafayı taktı falan o kişi yüzünden babamdan dayak yedim. çok zor zamanlar geçirdim çoook. Bir süre hiç görüşmedik ailemle ve o zaman huzurum vardı. Eşimle çok iyiydik beraber kaliteli vakit geçiriyorduk. Az paramız vardı tek ben çalıştığım için ama huzurumuz da vardı. Eşim bir dönem çalıştı bana destek olabilmek için konser veren bir mekanda fakat sabaha kadar çalıştığı için bünyesi hem okulu hem işi götüremedi ve bir gün acillik oldu ve işi bırakmak zorunda kaldı. Sonra ben beklemediğim bir şekilde hamile kaldım. Çok sevindik falan derken aileme söyledim. Ailem 2 hafta kadar aramadı beni 2 hafta sonra aradılar çağırdılar gittik barıştık her şey çok güzeldi. Ama ben hamile kaldığımı öğrenmeden 1 hafta önce kayınpederimi kaybetmiştik ve şehir dışında olduğu için acele de gitmemiz gerekince uçak masrafalrı falan derken epey maddi olarak açıldık. Ailem sürekli bana maddi durumumuzu soruyor ne kadar borcumuz olduğunu soruyor çocuk geleceği için biraz endişeliler. Bize yardımcı olmak için "her gün bize gelin yiyin yemek masrafınız olmasın" dedi annem, sevindik bizde. Başta herşey çok iyiydi. Annem eşime artık kötü davranmıyordu saygılılardı hatta annem evimin kirası fazla olduğu için bizi kendi evine yakın bir yere taşımayı teklif etti ordan da onun servisiyle işe gitmemi teklif etti böylelikle yol parası da vermeyecektim. Her şey çok güzel ev tutuldu ev sahibi baştan sona evi yaptırıyor hatta ama bu tadilat 1 ay süreceği için biz annemlerde kalmaya başladık. Annem başta eşimin koltukta uyumasına taktı. ( başka yer yoktu ) 2 tane koltuk var ben 3lü de o iki büklüm 2lide yatıyordu, yatamıyordu hatta. Sonra eşim bir gün çarşaf sermemiş ona taktı vücudunun yağı koltuklara geçiyormuş. Eşimi uyardım bu konuda ama zaten sığıntı gibi olduğumuz için annemin rahatsız olduğunu söyleyip de üzmek istemedim. Annem bu hafta izin almış işe gitmedi. Eşim de bu hafta derslerinin bazıları iptal olunca annemle evde vakit geçirmek durumunda kaldı ama annemin dilinin sivri olduğunu bildiği için uyumayı tercih etmiş. Fakat okuldan geldikten sonra üstünü değiştirmemiş uzanırken uyuyakalmış. Annem de eşimi uyandırıp 1 saat laf söylemiş. İçinde ne varsa dökmüş. "Zaten bütün gün yatıyorsun benim kızımın parasını yiyorsun bir işe yaradığın yok üstünle başınla yatmışsın bu koltukları ben yıkayamam. benim kızım sabahın köründe kalkıp işe gidiyor sen yatıyorsun, pisliksin, temiz değilsin" falan diye tam 1 saat konuşmuş ( bana normal geldi çünkü ben 5 saat aralıksız konuştuğunu biliyorum başka konularda ) Yetmedi beni aradı "senin kocan üstüyle yatmış, ben nasıl temizleyeyim de senin kocan çok pis bütün kafasının yağı koltuklar geçiyor, zaten tüm gün yatıyor bir işe yaramıyor asalak gibi senden geçiniyor" falan diye şikayet etti. Bir şey demedim. Eşimi uyardım tekrar yapma dikkat et diye. Geçen hafta da eşime otururken"naş naş naş hadi kalk salonu süpür yok öyle beleşten yatmak" diye eline süpürgeyi tutturmuştu. ben şok içinde ağlamıştım. Eşim de "ben şikayetçi değilim beni sevmiyor olabilir böyle şeyler sen hamilesin üzülme yeter" demişti. Onun dışında eşim evde kimse yokken balık almış temizlemiş, güveçlere dizmiş, eve alışveriş yapmış, ayrıca yine evde kimse yokken mutfağı toplamış kaç gün bulaşıkları yıkamış ama bunlar asla annemin gözüne görünmüyor. Dün annem "anne kız seninle gidelim de bir çay içelim dışarda" dedi. Dışarı adım atmamızla birlikte bana" seninki sabahtan akşama kadar yatıyor hiçbir işe yaramıyor anca seni sömürüyor böyle ömür mü geçer, seni hayatın boyunca sömürecek" falan diye başladı konuşmaya ben de kızdım "anne bana kocamı kötüleme beni onunla ilgili doldurma" dedim. ( daha önce 1 evlilik ve 1 nişanlılık geçirdim 2si de ayrılık sebebi olarak annemi gösterdiler ama buraya girersem kitap yazmaya doğru giderim ) "Ne istiyorsun anne dedim bana bunları neden söylüyorsun boşanayım onu mu istiyorsun" dedim. "Evet ben sen senin yerinde olsam böyle bir adamla 1 dk evli kalmaz çocuğu da aldırrdım" dedi. Ben şok oldum. "ağzından çıkanı kulağın duyuyor mu senin, okumak geçici bir süreç okulunu bitirdikten sonra da çok güzel iş bulacak o zaman ben de rahat edeceğim ama hayat bu 3- 4 sene değil 3- 4 sene zorluk çekeceğimi bilerek evlendim ben bu süreç geçici artık bunu gör" dedim. "O nerden iş bulacak kim ona iş verir" diye söylendi. ( bu arada eşim uçak mühendisliği okuyor lisans alacak ) "Ben sana doğruları gösteriyorum anne olarak senin çalışıp onun yatması zoruma gidiyor" dedi ki işten çıkması için ilk baskıyı annem yapmıştı. "Senin önceliğin okul oğlum okulunu bitirmeye bak sen" demişti. "Benim zoruma gitmiyor bırak okusun ki bize güzel bir gelecek sağlayabilsin "dedim. Eşimi çok seviyorum o da beni seviyor biliyorum. Ama annemin bu yaptıkları ilk değil son da olmayacak daha önceki evliliğimi de istememişti ve ne yapıp edip boşanmama sebep olmuştu. "annen varsa ben yokum" demişti eski kocam. Nişanlım da "bu kız evlenemezse sebebi annesidir bu böyle bilinsin" diye evden çıkmıştı nişan atarken. Ben ne yapayım annem benim hayatımın sınavı. Durmayacak biliyorum. Sürekli size birilerini kötüleseler bir süre sonra siz de onu kötü görmeye başlarsınız. Eski evliliğimde böyle olmuştu. Bunun olmasından korkuyorum. 20 gün daha annemlerde kalmak zorundayız evin tadilatı bitene kadar ama bana 20 yıl gibi geliyor Ne yapmalıyım inanın bilmiyorum. Fikirlerinize ihtiyacım var. Çok uzun yazdım kusura bakmayın. Okuyan herkese teşekkür ederim.
sakin anneni dinleme cildirmis annen

Herşeyi yutuyor eşim beni sevdiği için. İstese tek başına da okurdu bana muhtaç değil ki benim kazandığım 3 kuruşla da zor geçiniyoruz zaten istese tek başına gül gibi de geçinirdi. Ama o benimle evlenmeyi tercih etti. İStese başka şehirde de okurdu ama benim olduğum şehre geldi.
Zaten çalışmayı o da istiyor ama okulunu DGS ile %100 burslu kazandı ve dersleri kötü giderse bursunu kaybetme ihtimali var bunu istemediğim için ben çalışmasını istemiyorum. Dersleri zaten ağır %100 İngilizce görüyor ve zorlanıyor. Kv gelince yardım edecek bize çok aşırı masrafımız yok ki. Çocuk gelince iki taraf da yardım edecek benim yetişemeyeceğim ortada. Babam sağolsun her zaman arkamda destekçi bana annemden o da çok korkuyor biliyorum. Fakat çocuk doğduktan sonra babam bana çöp bile aldırmaz o kadar çok torun istiyordu.
Elin şekeriyle Mevlüt okutulmaz

X