Anne olmak ya da olmamak

Ben olumsuz yorumlara katılmıyorum. Evet durum içler acısı kendimiz bile yetemiyoruz lakin ekonominiz bakmaya elverişliyse anne olabilirsiniz. Eğer istemeseydiniz buraya konu açmazdınız. Neler görüyoruz onca zor şartlar altında tıp kazanan bir çocuk vardı sosyal medyada. Siz güzelce yetiştirin saygıyı sevgiyi öğretin eğitimi bir şekilde halledilir.

Sadece kendimi değil, toplumu da eleştirdim.teşekkür ederim.

Toplumun bilinçaltı diyoruz hep ama kadın olmanın bilinçaltını görmezden geliyoruz. Kadın da çoğalmak, bir canlıya annelik etmek istiyor. Doğasında bu var. İçinde yaşadığı toplum bunu zorlaştırır, ya da kolaylaştırır sadece. Çocuk istememek istisnaydı eskiden, hayat zorlaştıkça istemeyen sayısında haklı olarak artma meydana geldi.
Çocuk isterken 18 yaşını düşünmek bana abes geliyor. Hayatın hangi evresini bu kadar detaylı planlayabilirsin ki. Hele bu ülkede. İstiyorsan ve bakabilecek konumdaysan yaparsın, bu kadar basit. Çocuğun yaşattığı kaos ve zorlukların insanı bıktırdığı dönemlerde herkesin aklında tek bir soru olur "acaba yapmasaydım şu an ne durumda olurdum". İlerisini hayal edin pişman olabilirim diyebiliyorsanız gecikmeden yapın. Ama hayatından şeksiz şüphesiz memnun olan ve düzeninde değişiklik istemeyen kadın da yapmasın. Çocuksuzluk da çok büyük keyif olabiliyor, kimse için endişe etmeden, sorumluluğunu kalbinde büyümeden yaşamak büyük lüks.

Bu sene annemler benim yanıma tatile gelecekti.otel parası bile olmamasına rağmen, sırf uçak parası için gelemediler.annemler 7000 lira emekli maaşı alıyor. 2 kişi gidiş dönüş 1 maaşları ediyor.abim o kadar yoğun çalışmak zorunda kalıyor ki onun yanına tatile gidecektik, onu da yapamadık.antalya gibi bir yerde kalacak yer parası bulamadığı için 32 yaşında, çolukla çocukla birlikte onların verdiği yerde yaşamak zorunda kalıyor.onların verdiği yerde kalacaktık.onu da ayarlayamadı. hayata bak hayata.ciddi ciddi insanlık dramı yaşanıyor ülkede.

Son düzenleme:
Yalnızlıktan korkuyoruz da mesela bir anne hayatını kaybederse ki Allah korusun her çocuğun ana babalı büyümesini her şeyden çok isterim -konuya meslek ve hayattaki tecrübelerim itibariyle çok çok hakim biri olarak-, diyelim çocuk başkasının eline kaldı? Bu ne olacak?
Hadi gül gibi bakarlar deyin de ağlamaklı bir güleyim.

Size sataşmak ya da muhalif olmak değil niyetim, asla olamaz fikrinize saygı duyuyorum ve ikna olmak istiyorum. Ancak mesela ben, sülalesinde çok erken yaşta kayıplar olan biri olarak, ya çocuğum olursa da büyütemeden vefat edersem diye çok tereddüt ediyorum.
Kalabalık bir aileyiz, kuzenlere yeğenlere bakmamız gerekti haliyle zaman zaman yardım için anne babalarına. Çocuk büyüttüm yani hem de kaç çocuk. Onların bile sorumluluğu, nerdeler kimleler aman boğazlarına bir şey kaçmasın bana emanet, acıktı mı susadı mı vs vs diye düşünmesi beni çok yoruyordu.
Hele küçük yaşta annesiz kalan kuzenlerimin ne yaparsak yapalım boynu büküklüğünü çok içselleştirdim. Allah yardımcısı olsun hepsinin.

Yani hayat her zaman yaşlı olanı yalnız bırakmıyor. Bu kadar iddialı bir şekilde yalnız kalacağız çocuklar olsun demek bana çok iyimser geldi.

Çünkü Allahın gönlüne güç gitmesin ama benim en büyük korkum bu. Mesela Allah tabii ki sağlıklı uzun bir ömür nasip etsin çok istiyorum ama, ben şuan ölsem geride bekleyenim yok. Ben ölürsem ne yaparlar perişan olurlar mı diyeceğim kimse yok. Bu rahatlık da vazgeçilecek gibi değil. Bir yandan da içimde büyümüş küçücük bir insana sarılasım çok var.

Fikrinize ikna olmayı çok isterim.

Dilerim süreciniz umduğunuzdan çok çok daha fazla kolaylaşır ve güzelleşir. yaşatanlar da yaşattıklarını yaşar umarım.
Ev hanımı olmak olmamak eleştirilecek bir nokta değil. herkesin yaşamına göre şekillenebilecek bir durum. Herkes gönlündeki gibi ya da mecburiyetinden kaynaklı yaşadığı durum için başka gözlerle yargılanmaz umarım . Toplum olarak birgün bu seviyeye gelsek hepimiz özgürleşiriz.
Hakkınızda hayırlısı. Önünüze daha güzel yollar açılsın.
Ve teşekkür ederim:)

Teşekkürler . mutlu, kendine yeten, bilinçli bir evlat olarak yetişsin tüm yavrular.

Antalya'daki kiralar uçmuş zaten. Öyle duyuyorum hep. Sizin durumunuza üzüldüm. Umarım en kısa zamanda güzel bir tatil yaparsınız. 7000 tl emekli maaşı çok az. Neye yetecek ki? Umarım en azından asgari ücret yaparlar. Zaten artık tatil yapmak, seyahat etmek, sinemaya gitmek, dışarıda yemek yemek lüks olmuş durumda. Çok yazık. Otobüs biletleri de çok pahali, uçak zaten iyice lüks olmuş. Ot gibi yaşamak için çalışıyoruz. Bir de bir laf vardır. Allah gördüğünden geri koymasın derler. Ben 36 yasindayim. Bazı şeyleri geçmişte ekonomi iyiyken gördüm çok şükür. Onları şu an maaşım olmasına rağmen yapamayınca ağır geliyor. Bilmiyorum ben gelecekten ümitsizim. Umarım yanılırım.. umarım ben haksız çıkarım..

Sorma ya en düşüğüne denk geldiler.kısmetsiz bir aileyiz her konuda.bir günde herşey değişebiliyor ülkede.2,3 senelik karanlık bir uygulama vardı maaşlarda.bizimkiler de ona yakalandı.sadece onlar için de değil.memur maaşları da öyle.ayda bir kere 1.200, 1300 liradan seyahat etsen ay sonunu zor görüyorsun.oysa ki uçak yolculuğu günümüzde rutin bir hâlde olmalıydı.ayda bir kere ya.

3 buçuk yıllık bir anneyim arkadaşım... Sana şöyle söylim çok yoğun bir iş hayatım var akşam eve gittiğimde pestilim çıkmış oluyor.Gelgelelim kiii oğlumun beni kapıda görüp anne hoş geldin demesiiii beni benden alıyor Tüm yorgunluğum stresimm gidiyor. Çok yorucu mu evet çok sorumluluk mu evet git gide daha da zorlaşıyor mu evett amaaa dünya bir yana onun sevgisi verdiği güven bir yana. Onun nefesinin kokusunu bile özlüyor insan işteyken.

Çocuk sahibi olmak bence de üzerinde çok iyi düşünülmesi ve maddi manevi olarak hazır hissedilmesi gereken bir konu. Maddi boyutunu geçtim Türkiye de çocuk yetiştirmek psikolojik ve sosyolojik olarak bile çok zor. Ama sizde şöyle bir şey hissettim. Sanki yapmazsanız ileride pişman olacakmışsınız gibi. Yanılıyor da olabilirim ama bana geçen his bu. Benim de yakın çevremde maddi manevi gücü olduğu halde çocuk sahibi olmayıp, kendi hayatına odaklanan insanlar var ama onların bir kez bile olsa mı acaba ikilemine düştüğünü görmedim. Siz bu ikileme düştüyseniz ileride pişman olabilirsiniz bence.
Bu arada benim de bir oğlum var. Rahatına düşkün denebilecek bir insanım ama bir kez olsun keşke olmasaydı dediğim olmadı.

Çocuk isteme içgüdüsü tam olarak nerden geliyor , cevabını kendim için bulamıyorum fakat yaşlılığıma güvence olarak evlat sahibi olmak beni rahatsız ediyor.
Elbette evladım gelsin isterim ilgilensin isterim ama bu niyetle var olması .. bilemedim.
ve yalnızlıktan korkmuyorum. Allah esirgesin annemi ve eşimi kaybetme korkumu size tarif dahi edemem. babamın kaybını yaşamış biri olarak bu korkuyla yaşıyorum ben. ve buna rağmen hayatın gerçeği yalnızlık bence. şansım olursa ben erken vefat ederim eşim yalnız kalır. ya da şanslı olan o olur bilemiyorum.
Ama evlat bir güvence değil. olmamalı.
Kendimi sürekli evladının kapısını açmasını bekleyen biri olarak görmek istemiyorum. Hayata bağlayan şey bu olsun istemiyorum.
Yaşlılık ya da gençlik ne getirir bilemeyiz işin hastalık boyutu bakıma muhtaç olma boyutu da var bilincindeyim. Ama bana doğru gelmiyor. Yaşlılık güvencesi olmamalı bir evlat.

Annem için dünyayı yok ederim. ve annemi tek bırakmamak için yaşadığım ülkeyi değiştirmek için içim gittiği halde duruyorum. ya da ben babamı kaybedince kendi yaşadıgım şehre annemi almak yerine ben şehir değiştirdim. bizim adapte olmamız daha kolay diye. Buna annem beni mecbur bırakmıyor. ama yapamıyorum. hiç sağlıklı değil farkındayım ama aşamıyorum. Ben bunu yaşarken kendi çocuğumu kendime güvence olsun diye hayata getiremem. ki hayalim özgür dünyayı keşfedebilen bir insan yetiştirebilmek .

Bu arada yurt dışında yaşayıp ailesi farklı ülkede yaşayanlar üstüne alınmasın lütfen. Benim ki aşırı bağımlılık anneme karşı. sağlıklı olan değil.

Tüm zorlulara rağmen yaşanılası =)
Okudukça ben de bunu düşünmeye başladım şu an istemiyor gibi hissetsem de ilerde istediğimde nasip olmazsa pişman olacağım sanırım .
Ömrü güzel olsun yavrunuzun.

Teşekkürler . mutlu, kendine yeten, bilinçli bir evlat olarak yetişsin tüm yavrular.
En önemliside bu konu sahibi. Gayet bilinçlisiniz kaygılarınızı kenara atın ve eşinizle anne baba olmayı isteyin. Allah hayırlıysa hayırlı zamanda nasip etsin. Ben sizin çok iyi anne olucağınızı düşünüyorum:)

Ucretsiz izin de artık kosul ıstıyo dıye bılıyorum
Oyle dogurdum ıkı yıl ucretsız alayım rahatlığı yokmusmus artık, duyum sadece tabi benım ki
Gecen konusurlarken duydum

Ben çok düşündüm sonra olmamaya karar verdim. Zaten hiç anne olayım hissi yoktu o yüzden defteri tamamen kapattım. :)
kendinizden net olmak güzel birşey . istemeyerek anne olmadığınız için tebrik ederim sizi. kendinize kulak vererek hayatınız için doğru olanı yapmışsınız .:)
Darısı başıma

Umarım iyileştirme zammı yapılır. Ben yapilir diye düşünüyorum. Seyahat etmek ciddi bir maliyet oldu. Ben artık yabancı youtuber vloglarini izlemiyorum. Yaşam standartları beni sinirlendiriyor. Çok kaliteli yaşıyorlar. Mutlular. Sokağa bir çıkıyorum herkes mutsuz herkes öfkeli. Herseyden kısmak beni mutsuz ediyor. Herkesi mutsuz ediyor. Umarım bu günleri atlatırız. Çok umudum yok ama gene de yanılmak istiyorum. Hani bir mesajınızda demişsiniz ya hepimiz mutlu mu yaşıyoruz diye. Vallahi billahi çok mutsuz yaşıyorum. İşten sonra sırf moralim düzelsin kafam dağılsın diye aktivite yapıyorum. Haber izlemiyorum ona rağmen mutsuzluğum gitmiyor. Çocuğum yok. Çocuğum için gelecek kaygım yok. Kendim ailem ve kardeşim için gelecek kaygım var.. acaba çocuğu olanlar bu gelecek kaygısı ile nasıl yaşıyorlar, ne yapıyorlar çok merak ediyorum.

Benim teyzelerim 37 den sonra anne oldular. Büyük teyzem 42 yaşındaydı anne olduğunda. Anne olmak, çocuk bakmak büyütmek onu sevmek, ona sabır göstermek her yaşta, her iş durumunda size kaygı verici olacak. Ve aklı başında, sorumluluk sahibi insan için zaten kaygı verici olmalı. Endişe etmeniz çok normal, olması gereken bir şey.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…