Ailem sevgilimle birlikteliğime olumsuz bakıyor istemiyorlar ? mücadele etmekten yoruldum

Hii.. Doguya evlenip macera ve aksiyon yasayacakmis. :KK70: Sanirsin yaz aktivitesine katılıyor.
Zorluklar çok eğlenceli olurmuş. Gelde bir gram mantık var de buna. Yazık ailesine.

Yaz aktivitelerine çok katıldım onlarda çok maceralı olmuyor yaa ne yapayım bende en son orda karar kıldım :KK71: elime molotof alır dalga geçmeye çalışanlara atarım falan :KK73: illa macera dedim diye bunu alıp başka yere çekeceğinizi tahmin etmiştim :KK16:

Macerayi aksiyonu seviyordur, yeni yerler gormeyi seviyordur adapte oluyordur tamam ama hangi insan kv, gorumce, didisinin didisiyla, esiyle problemler yasayip bunu eglenceli ve macerali bulur. :) Bu kafayla birde evlenmeye kalkiyor. Bence sen degil, ailen seninle ugrasmaktan yorulmustur konu sahibi.

Sorunları kafayı takıp üzülmek yerine onları eğlenceli hale getirebiliyorum bence sizde böyle yapın siz üzülücenize başkaları üzülsün :KK66:

20 yaş evlilik için erken
evlilikte kültür farklılığını eğlenceli ve keyifli olarak gören biri için yaşı kaç olursa olsun evliliğe haızr değil derim ben.
tanık oluyoruz, okuyoruz, yaşıyoruz.
evlilik öyle bir şey değil
aile haklı.

Orada is imkaniniz var mi? Evlenince sehir degistirmek cok normal, ben ulke degistirdim. Onemli olan hayatinizin devaminda imkanlariniz nasil orada, bunlari gozden gecirin. Aileniz elbet ikna olacaktir sizin karariniza. 20 yasindasiniz. Kendi kararinizla evlenebilirsiniz. Buna kacmak denmez bence.
Ama ask zaman icinde sekil degistirdiginde artik hayat esinizin yaninda olmaktan ibaret olmadiginda kendiniz izin birseyler yapmamis olmanin eksikligini pismanligini yasayabilirsiniz.
Cocuklariniz oldugunda onlarin nerede buyumesini isteyeceksiniz, esinizin ailesine yakin oturma ihtimaliniz de yuksek herhalde. Bunlarla basa cikabilecek biri misiniz?
Ask adina kendini zorunlu akrabalik iliskileri icinde bulup sonradan mutsuz olan insan cok.
Bugun kendi ailenizle ilgili actiginiz dert konusu yarin obur gun esinizin sulalesiyle ilgili de olabilir.
Ayrica sanirim evlilik icin erken bir yas oldugunu dusunuyorsunuz siz de, bence de erken, belki zaman icinde esinizin de sehir degistirme durumu olur. Kendi isteklerinizi ask adina arkaya atmayin gozu kapali bir sekilde. Dikkatli dusunmek lazim. Evlilik hayatinizin onemli bir karari aceleye getirmeyin derim.

Öyle bir kafa yapısı yok ailesine hiç düşkün değil bir an önce gitmek istiyor evden. Benim için en önemli kişi eşim diyor kendisi annemede söyledi bunu. Şimdi mersinde oturalım dedik ama ben bu sefer orada oturacağıma diyarbakırda otururum diyorum... ortak hayatımıza gelince tabiki uzakta olduğumuz için telefonla görüşüyoruz hep ama arada geliyor

Aileniz mersine izin veriyor mu peki ,ve mersin de oturursa işi hazır mı kendi işini kapatıp gitmesi zor olur bence.

1 yıl 2 aydır beraberiz zor bir aşk bizimkisi biliyorum ama birbirimizden eminiz çok seviyoruz sorun benim ailem.. 20 yaşındayım okulumu bitirdim o da 28 aklınıza gelebilecek her şey birbirimize zıt... yaş, eğitim, iş, kültür, gelenek... ben istanbulda doğdum büyüdüm o diyarbakırda. işi gücü var kendi işini yapıyor, evi var, ailesi çok düzgün bir aile tanıştım çok sevdim. sevgilimin karakter olarak çok baskıcı dediğim dedik bir yapısı yok üstüme titremesede kıyamıyor öyle biri. hemen evlenelim demiyorum, zaten şu durumdayken olmaz. orada yapamazsın edemezsin diyor ailem ama ben yapabileceğime inanıyorum cünkü karakter olarak uysal biriyim çok tersime gidilmedikçe iyiyim yani öyle her yerde sivrilmeyi sevmiyorum şimdiye kadar bir çok doğulu arkadaşlarım oldu kalıcı dostluklarım oldu. ayrıca ben sıradan bir insanla veya sıradan hayat yaşayamam :)) mesela insanların hep korktukları şeyler aksine benim hoşuma giden şeyler olur macera aksiyon severim yani :KK73:alışamam yapamam diye kesinlikle düşünmüyorum farklılıklara ayak uyduran ve seven biriyim. aksine dediğim gibi sıradan aynı şeyler bana göre değil.. şimdi ailemin ilişkimizin ciddiyetinden haberleri var her şeye yine sünger çekiliyor ama orada yaşama konusuna şiddetle karşılar sevgilimin işi orda bu konuyu onunla çok konuştum ama benim tezgahım burda orda istanbulda başkasının yanında niye çalışayım diyor... o da bi yandan haklı.. ailem istanbul dışı herhangi bi yeri bile istemiyor. vazgeçmeye kesinlikle niyetimiz yokk ilk defa sevgimden bu kadar eminim onu sevdiğimi o kadar hissediyorumki böyle bişeyi daha önceki birlikteliklerimde hiç yaşamamıştım ama ona bakınca bile eriyip gidiyorum (belli etmiyorum ) ailem karşı çıksada elinde sonunda verir aksi durumda kaçmayı pek istemiyorum ama ben bu iş güzel bir şekilde olsun istiyorum mücadeleciyim pes etmem ama çıkmazdayım.. şuan sadece annemle tanıştırdım sıcak baktı ama babam ve dedemler tanımadı daha karşı çıktılar. Sizce bu durumda ne yapılabilir ? Aynı düzeyde insanların hepsi mutlu mu ? Doğu gelini olan olacak var mı ? Evlilikte farklılıkların dezavantajları nedir avantajları var mıdır ?
Detaylari cok yorumlamayacagim, kisiye gore degisir bu durumlar, en cok su kisma takildim, "macera, aksiyon severim" :KK51: evlilikte sorun yasayip mutsuz olmanin hic heyecanli, aksiyonlu bi yanı yok be guzelim :KK51: hayatin kararmış gibi hissediyorsun hatta.. O yuzden iyice ölç, biç, tart, ozellikle kültür farkı cok zorlayici olabiliyor, farklililari severim demissin ya hani, malesef icine girince oyle gelmiyor.. insaAllah mutlu olacagin bi karar olur..

Ben de Doğu'ya gelin geldim. Kötü insanlar olmayabilir ama hayat tarzları, gelenekleri, adetleri Batı'da yaşayan biri için çok zor. Eşin sana baskı yapmayabilir belki ama toplum ona yapacak, haliyle sana da yapacak. Şöyle söyleyeyim. Altınını takmasan, topuklu giymesen suç. Kadın dediğin süslü olmalı çünkü. Ama aynı şekilde çok gösterişli olsan, başka erkeklerin dikkatini çeksen gene suç. Büyüklerin yanında çok konuşmak suç, az konuşunca da somurtkan gelin diyorlar. Kültürlü ve çalışan bir bayansanız, bu burda çok da büyük bir artı değil. Aksine kendi ailelerinden, çalışmayan, evde kayınvalidesiyle yaşayacak birini tercih ediyorlar. Siyasi görüşlerini bilemiyorum ama bir kısmı örgüte destek veriyor ve bunu gizleme zahmetine bile girmiyor.Bazı yerlerde büyüklerin yanında çocuğu kucağına almak suç. Tanımadığın etmediğin erkeklerin elini öpmesen suç. Bir düğüne, kınaya gitmek istemesen suç. Tabiki bunlar genellenebilir şeyler değil. Belki bahsettiğiniz aile çok modern, çok farklı örfleri olan insanlardır. Ben bazı noktalarda ödün versem de, kendi bildiğimi okudum. Ama gene de yapılamayan şeyler yüzünüze vuruldukça suçluymuşcasına üzülüyor insan. Evlendiğime pişman oldum mu bilmiyorum ama şimdiki aklım olsa en başından böyle farklı kültürdeki biriyle ilişkiye başlamayabilirdim.

Nereye gelin gittiniz hangi şehir ? bu dedikleriniz çok büyütülecek sorunlar değil bence sorun bile görmüyorum siz görüyorsanız aşılabilecek şeyler kafanıza takıp kendinizi boş yere üzmeyin derim. Altın takmayıp topuklu giymemek suçsa ve bu yüzden bana tuaf bakarlarsa güler geçerim ben :-) Milletin ne dediği hiç umrumda değil ne yapsan yaranamıyorsun kimseye kendi ailene çevrene bile... herkesin istediği gibi davransaydık eğer... :ıslık:kim çevresinden memnun ki allahaşkına biri desin ben çok memnunum. Çok baskıcı bir aile olsa bende yapamam ama dediklerinide kafama takıp kendimi üzmem, kendi bildiğim gibi davranırım arkamdan ne derlerse desinler... öyle değiller ayrıca sevgilim ailesinin dediklerini hiç takmaz :KK47: vatanını milletini seviyorlar, değil ailesinde sülalesinde örgütle alakası olan biri yok..

Ailen haklı.
Ayrıca ben de doguluyum ama doğu anadolunun gayet ileri görüşlü olan bir şehrinden.
Aradaki bariz farkı biliyorum, yapamayabilirsiniz.
D.bakırda evet çok güzel insanlar var ama gelenek,kültürlerine aşırı bağlı insanlar bilmiyorum kızım da bana böyle gelse endişelenirdim.
Aile nasıldır bilmiyorum ama uzaktan davulun sesi hoş gelir.
İyice emin olmalısın, bir iki görüşme ile olmaz bu işler.

Teşekkürler

Detaylari cok yorumlamayacagim, kisiye gore degisir bu durumlar, en cok su kisma takildim, "macera, aksiyon severim" :KK51: evlilikte sorun yasayip mutsuz olmanin hic heyecanli, aksiyonlu bi yanı yok be guzelim :KK51: hayatin kararmış gibi hissediyorsun hatta.. O yuzden iyice ölç, biç, tart, ozellikle kültür farkı cok zorlayici olabiliyor, farklililari severim demissin ya hani, malesef icine girince oyle gelmiyor.. insaAllah mutlu olacagin bi karar olur..

Çevre umrumda değil beni sadece üzen eşimle yaşadığım sorunlar olur. İnşallah yaşamayız ben inanıyorum ki çok güzel bir evliliğimiz olacak ama tabi garantisi yok.. ben kendime güveniyorum yılanı deliğinden çıkaran biriyim bana çok sorun yaşatmak isteyene ben sorun yaşatırım. cadı bir kaynanam olursa hodri meydan artık :KK11: sözün özü eşimle mutlu olmaya bakarım benim için onun tavrı, bana karşı davranışı önemli... bu konuda da çok büyük aksilik çıkacağını sanmıyorum

İşte yine pembe bir gözlük takmış (kadın demeyeceğim) kız çocuğu...
Evet daha çok küçüksün ve küçük bir kız çocuğusun.
Umarım ailen bu evliliğin olmayacağı hakkında sağlam bir şekilde diretirler de hayatının hatasını yapmazsın.

Sizin gibi siyah gözlük takıp hayata hep karamsar bakıp kendimi yiyip bitireceğime pembe takarım daha iyi

Ee adam Mersin' de oturalım diyormuş. Sen diyorsun ki Diyarbakır' dan gelemez işini bırakıp. Demek ki gidebiliyor. İşin aslı sen 20 yaşın ergenligiyle ailenden kaçmak uzaklaşmak istiyorsun. Diyarbakır ı kotulemeyecegim. Hiç gitmedim görmedim. Orda da bir sürü insan yaşıyor sonuçta. Ama sen hayatı çok toz pempe görüyorsun. Bir abla olarak yazıyorum. Düşüncelerin çok saf, çok çocukça. Hiçbirimizi dikkate almıyorsun. Bu bile mantıklı düşünmediğini gösteriyor. Evliliğe hazır değilsin. Önce bir işe gir bakalım. Kendi paranı kazan, harca. Adamı da daha iyi tanı o ara. Hala istiyorsan evlenirsin. Evlilikte şehir değiştirmek anormal bir durum değil, çoğu kişi yapıyor. Ama 20 yaşındaki kızım gelip senin burda konuya yazdığın gibi yok macera aksiyon bilmem de derse, daha iş güç sahibi de olmadan, ben de izin vermem.

Aileniz mersine izin veriyor mu peki ,ve mersin de oturursa işi hazır mı kendi işini kapatıp gitmesi zor olur bence.

Annem sevgilimi beğendi mersinede bir şey demiyor ama babam sorun çıkartacak biliyorum daha onunla konuşmadım. evet o zaman işi hazır çünkü orada bir sürü tanıdık, akrabası var orda olsa yine kendi işini yapacak. aslında başta babama mersin deseydim yine çok büyüteceğini sanmıyorum ama şimdi bir kere kıl kaptıya illa büyütecek

Ee adam Mersin' de oturalım diyormuş. Sen diyorsun ki Diyarbakır' dan gelemez işini bırakıp. Demek ki gidebiliyor. İşin aslı sen 20 yaşın ergenligiyle ailenden kaçmak uzaklaşmak istiyorsun. Diyarbakır ı kotulemeyecegim. Hiç gitmedim görmedim. Orda da bir sürü insan yaşıyor sonuçta. Ama sen hayatı çok toz pempe görüyorsun. Bir abla olarak yazıyorum. Düşüncelerin çok saf, çok çocukça. Hiçbirimizi dikkate almıyorsun. Bu bile mantıklı düşünmediğini gösteriyor. Evliliğe hazır değilsin. Önce bir işe gir bakalım. Kendi paranı kazan, harca. Adamı da daha iyi tanı o ara. Hala istiyorsan evlenirsin. Evlilikte şehir değiştirmek anormal bir durum değil, çoğu kişi yapıyor. Ama 20 yaşındaki kızım gelip senin burda konuya yazdığın gibi yok macera aksiyon bilmem de derse, daha iş güç sahibi de olmadan, ben de izin vermem.

Mersinde tanıdıkları akrabaları çok var daha önce gitmiş oraya orda işi hazır ama istanbulda öyle değil. Evet ailem çok bunaltıyor gitmek istiyorum çok sıkıcı bir hayatım var doğru. işe girmeyi istiyorum zaten bu ara ilanları takip ediyorum başvuru yapıyorum... teşekkürler dediklerinizi dikkate alıcam

Sizin gibi siyah gözlük takıp hayata hep karamsar bakıp kendimi yiyip bitireceğime pembe takarım daha iyi
Hayata karamsar bakmıyorum. Hayatın gerçekleri vardır.
Aşk bitecek yerine sevgi ve saygı gelecek. O pembişli aşkımlı kurdelalı zamanlar geçince
ailenizin ve bizim ne demek istediğimizi anlayacaksınız.
Ben dünyanın en gamsız insanlarından biriyim.
Başkasının ne dediği ne yaptığı zerre umrumda değildir.
Ama benim yaşamımın, kültürümün, şehrimin, inancımın farklı olduğu biriyle evlenecek kadar hümanist değilim.
Deseydin ki sevgilim Hollandalı, Alman, İspanyol. Amerikalı vs. o zaman süper derdim git hayatını kurtar.
Çünkü bu insanların müdehaleci bir kültürü yok.
Ama bizim gibi 3. dünya ülkelerinin özellikle doğu ve ortadoğu insanlarının gözü hep başkasının üzerindedir
ve müdehaleci, baskıcı, dayatmacı bir kültüre sahiptir. Kötü insanlar demiyorum yapıları böyle... Bununla yaşamak özellikle batıda yaşamış, üniversite okumuş biri için çok zordur. Dediğim gibi aşk geçecektir, sen de büyüyeceksin. Umarım mantıklı düşünmek ile karamsar düşünmek
arasındaki farkı çok yakında anlarsın.

Yani sen aslında kısacası ailen çok sıkıyor
Biri var hayatında gider rahatlarım geniş hayatım olur diyorsun.
Asıl sıkılmak neymiş öğrenmek istersen evlen tabi.
Şu yazdıklarını unutma ileri de hatırlamak istersin.
Bence biraz yavaşla boşver senin okulun? İşin? Mesleğin yok mu?

Okulu bitirdim yine sınavlara giriyorum dgs kpss falan bi yandanda iş bakıyorum. evlilik sıkıcıysa niye evleniyorsunuz zorla mı yani evlenmesin kimse o zaman

X