Ailem mi sevdiğim mi..

ben kaçtım fıstık dualarım seninle öptüm yarın görüşürüz:KK54:

Son düzenleme:
evlilikler resmen piyango. ablam töbe bi daha evlenmem diyor ben bugün olsa yine yaparım diyorum. allah herkesin hakkında en hayırlısını versin. senin için de bol bol dua edecem canım arkadaşım benim. sen üzülme tamam mı? kıyamam sana ben:KK54::KK54::KK54::KK54::KK54::KK54:

cok ihtiyacım war deniz gerçekten cok üzülüyorummmmm :KK43:
volkanlayken hem ona karşı hem aileme karşı vicdan azabı duyuyorum, ufacık bi mutluluğumda bile içim buruk cok üzülüyorum.. sanki onu kandırıyorum gibi hissediyorumm :KK43:

bikeresinde bana ailenle arana giricegime çekip giderim kimsenin ailesiyle arasına girmem demişti :KK43:

Ailende haklı olabilir, sende haklı olabilirsin.. Ama bunu sadece zaman gösterir, tahminler değil..
Bu yüzden aile istemiyor diye sevdiğin insandan vazgeçemezsin, sevdiğin insan yüzünden ailenden de vazgeçemezsin..
Şuan içinde bulunduğun durumu devam ettirip akışına bırakmaktan başka çaren yok... ailenle uzlaşmaya çalışman lazım... bu da yine zamanla olacak birşey..
Bir yandan sevdiğin insan da bu konuda katkıda bulunabilir. mesela lisesini dışarıdan bitirebilir. üniversiteyi de aynı şekilde.. bunları zaten senin için değil kendisi içiin yapması gerekir bu devirde..
Annenden açık kapı bulamıyorsan babanla uzlaşmaya çalış belki anneni de o ılımlaştırır.. Herkeste inan ki bu ve buna benzer şeyler yaşanıyor. ama bir şekilde üstesinden geliniyor..
Iş olacağına varırmış.. Hakkında hayırlısı ne ise o olsun..

nası güzel yazmışsın, teşekkür ederim..
ben de akışına bıraktım şu anda zaten ama zaman geçiyo, yaş geçiyo.. böyle nereye kadar gidicek bilmiyorum...
ben bikeresinde konusunu actım, gel dedim diplomanı halledelim, tek ders sonuçta, sonrasında beraber açıköğretime yazılalım diye, ama cok yogun calışıyorum bu saatten sonra ne okuması fln dedi :S bende ii dedim keyfin bilir..
babamda şuanda tam bir muamma.. bilemiyorum ki tepkisi nolur, babamın terrsi kötüdür, cesaret edemem heralde.. cünkü 1 sene önce neler düşündüğünü biliyorum.. karşısına bu konuyla çıkmaya cesaret bile edemem..

Canım yazdıklarını okuduktan sonra baya bir düşündüm..Bir anne olarak baktım önce ailen tarafından...Bence haklılar.Evlat yetiştirmek çok zor maddi manevi özveri,ömrünü veriyorsun ve tabiki onun için en iyisini istiyorsun..
Aşka saygım sonsuz ama evlilikler hep aşk üzerinden yürümüyor malesef..Evlenince hayatın o anlamsız telaşına düşünce öncelikler,sosyal,kültürel ve maddi açıdan uçurumlar oluşmaya başlıyor..
Sen çok iyi eğitimler almışsın ilerde kariyer yapıcaksın yurtdışına gidiceksin belki ne bileyim toplantılar,kokteyller vs..vs..bunları eşin olduğunda kaldırabilecek mi?Sana destek olabileceğini o dönemde hiç zannetmiyorum..O zaman erkeklerin doğasından olan üstünlük iç güdüsü ortaya çıkmaya başlıcak ve senin başarılarını kıskanmaya başlıcak ya da gitmiceksin yapmıcaksın demeye başlıcak..
Belki inanmazsın benim eşim 4 yıllık ünv mezunu ve ben ise 2 yıllık mezunuyum ama eşim 20 kişinin çalıştığı patron firmasında çalışıyordu tanıştığımızda...
Ben bankada her 3 aylık toplantılarda İstanbul ziyaretlerinde kokteyllerde yemeklerde gittiğimde gitmesen olmaz mı sen nişanlısın yok bilmem ne diye problem çıkarıyordu..Çünkü o hiç kurumsal bir yerde çalışmamış,buna katılmanın bahanesi olmadığını zorumluluk olduğunu anlıyamıyordu..Bu bile kavga sebebimiz olmuştur kaç kere...

Yani bende malesef annenle aynı düşüncedeyim arkadaşım belki bana kızarsın ama benim görüşüm bu..
Hakkında hayırlısı inşallah:KK71:

Son düzenleme:
sen akıllı kızzın denzom iyi bir karar vericeğinden eminim.yakın zamanda evlenmeyi falan düşünme derim.biraz daha böyle kalın.hem sen olaylara daha geniş bakarsın hem belki ailenide yumuşatırsın.
Sana bir örnek vericem
Benim en yakın arkadaşım.
Üniversite mezunu hostes ve bu sene kademe atlıyor.Yaklaşık 5 bin maaş alıyor.
2 yıllık bir ilişkisi vardı.çocuk lise mezunu, büyük bir elektronik maazasında satış elemanıydı.
Arkadaşımın babası kıyametler kopardı yok seni vururum onuda vururum evlenemezsiniz olmaz.Sonra bunlar tanıştı aileyle.arkadaşımın ailesi hiç istemedikleri halde kızları üzülmesin diye kabul ettiler.Bunlar geçen sene evlendi.İlk 6 ay sürekli kavga ettiler(evliliğe alışma evresiydi heralde).ama şuan mükemmel bir evlilikleri var.artık kızın ailesi de çocugu kendi oğulları gibi seviyor.çok uğraştılar çok mücadele ettiler ama şu an herkes mutlu.

İnşallah sizin mücadele etmenize bile gerek kalmadan çözülür işler :KK71:

yok allahtan 2mizde de öyle bir düşünce yok su anda, gerçi anladığım kadaryla ben desem ki hazırım diye, bizimki hemen hamlelere girişir.. cünkü bi cıtlattı bana işte bu kış bi tanıştırsak mı aileleri fln diye, bende şaka yollu bana bu konularla gelme henüz dedim biraz bozuldu ama caktırmadı.. allah mutlulukklarını daim etsin insallah, öyle mutlu oluyorum ki böyle şeyleri duyunca.. ck teşekkür ederim cnm ii dileklerin için..

bence de evlilikte denklik şart...senin yasamın,ortamın,hayat görüşün farklı..onunki faklı.. bugün sorun olmazsa yarın olur..bigün mutlaka patlak verir..

tatlım ben 2 ünide okuyorum 2 dil biliyorum artı rahmetli babamda çok önem verirdi bu denklik mevzusuna annemde..Ama bazen inan bana denk olasada karşına öyle bi insan çıkıyoki bin tane denk sıfatlıyı cebinden çıkarıyo benim nişanlım ön lisanstan terk ama bi şeklde yolunu çizmiş çok iyi bir işte 2000e yakın bi paraya çalışıyo.bende ona bu konuyu açtım açıktan okumayı bile düşündü benm için..onun aileside sorun çıkardı benmkide ama nişanımız oldu şimdi ve annem kendi oğlundan öte seviyor nişanlımı..herşey sizin elinizde eğer sevgilinin "o" olduğunu düşünüyorsan..:KK71:

canım,benim etrafımda olumlu da olumsuz da örnekler var..
adam ortaokuldan terk,ilkokuldan beri kıza aşık,kel,pek yakışıklı değil,epey fakir.kız güzeller güzeli,muhitin zengin ve tanınmış ailelerinden ve bilkent mezunu.. adamın aşırı ısrarı ve aşkı nedeniyle kaçarak evleniyorlar.kiraya çıkıyorlar..sonra beyaz atlı adamda bir zmn sonra kumar,bela,dolandırıcılık ne ararsan.. iki tane oğlu oluyor adamdan,kaynanasının yanında yaşıyor eşi cezaevindeyken falan filan.. hep aşka inanıyorlar,hep aşk.. sonuç,adam yine hapisteymiş şu an,kadın boşanma davası açıyor.
başka adam..lise mezunu..eşi üni.den dereceyle mezun,hatta o da bankacı..tanıştıklarında adamın maddi durumu iyi değil.birbirlerine deli gibi aşık oluyorlar..adam dışarıdan üni.yi bitiriyor,esnaf,işleri rast gidiyor,şu an maddi durumları çok iyi,bir kız bir oğulları var.ve ben dahil her gören maşallah diyor aşklarına,resmen aşıklar birbirlerine..
tatlım geleceğinize inanıyorsan,aşkına sahip çık.. ama sana bir nasihat, annelerin içsesine her zaman güven..insan annesinin sözünü dinlemediğinde yıllar sonra bile annem haklıymış diyebiliyor çünkü..

konular aynı, insanlar farklı, ortaya çıkan sonuçda 2 uçta.. işte bilemiyosun ki, herşey o insanın karakteriyle alakalı..
işte ben güveniyorum ona, ama ne malum yarın öbür gün değişmeyeceği, ilk hikayede adamın aşkıyla olmuş ama sonra nası değişmiş, denizin ablasının eşide öyle, yerinde seytan geldi diyo ya deniz.. insan oğlu çiğ süt emmiş sonucta ne olcagı belli deil, yarın öbürgün hayalkırıklığına ugrarsam aileme de gidemem..
ailemin sözünü cok dinlerim ben, hani olabildigince kırmam el üstünde tutarım, ama işte bide kıyamadıgım sevdigim bi adam war :KK43:

canim benim boyle bir durumda insan ne yorum yapacagini bilemiyor ben denklik olayina katilmiyorum arada sevgi saygi olmadimi istedigi kadar karsindaki senin gibi universite mezunu olsun sana deger veriyorsa seni gercekten seviyor ve sahipleniyorsa onemli olan bu ama sende sevginden emein olmalisinki ondan sonra ailene kabul eteirebilmelisin bu konuda ornek vermek istemiyorum cunku anlayis inanki okula kariyere bakmiyor... karsinda saglam bir kisilik varsa sana guven veriyorsa onemli lan bu tabi bu arada ailenede onlarin seni korumalarini ve dusunmelerinin hosuna gitigini fakat bir iliski yasayacaksa dogrusuyla yanlisiyla yaninda olmalarini ve bazi seyleri zamana birakmalari gerektigini anlatmalisin...

canım seni çok iyi anlıyorum. benim ailem de şu anki ilişkime içlerine sinmeden ses çıkarmıyorlar. kesinlikle olmaz demiyorlar; ama huzurlu da değiller. normalde hr erkek arkadaşımı eve getir tanıyalım diye baskı yapan insanlar, ne zaman tanıştırayım dediğimde sen bilirisin diyorlar yarım ağızla...etnik köken farklılığı var, ayrıca da babam bana hep nereden bulursan bul; ama x memleketinden birini getirme bana derdi ben gidip o x memleketinden hem de o şehrin en ünlü ilçesinden olan birini buldum, ayrıca ben mühendisim, erkek arkadaşım da öğretmen; ama özel ders veriyor, devlete girmek istemiyor, böyle daha iyi kazanıyorum diyor, bu da ailem için başka bir sorun. garantisi yok diye düşünüyorlar. ben sana sadece kendim ne yapıyorsam, onu tavsiye edebilirim sanırım; çünkü kelin merhemi olsa kendi başına sürermiş yani :)) ben sadece bekliyorum canım... yani tanışmak istediklerinde tanıştırırım, onlar isteyene kadar sessiz sakin beklerim, acelem yok, tanıştıktan sonra da evlenmeyecek misiniz artık sorusuna kadar da beklerim, ne yapayım... o zamana kadar belki onların gördüğü, benim henüz göremediğim bir şey görürüm, öyle ayrılırım.. ailelerin üzerimizdeki emeği sonsuz, üzmek hakkımız değil; ama hayat da bizim hayatımız, herkes bir yerden sonra kendi hayatını yaşamak zorunda. böylece üzülmezler de, evlenmiyoruz çünkü, tanımaya ve haklılarsa haklı, haksızlarsa haksız olduklarını görmeye çalışıyoruz. biz de yanılabilirz,onlar da; ama her ne olursa olsun tanımadan yorum yapmak anlamsız olur. gerçi sizin ilişkiniz de biraz uç hakikaten yani en azından onun da çabalaması lazım aradaki farkı kapatmak için ki fark dediğim sadece eğitim farkı... dışarıdan bitirsin mesela, ne önemi var bilmyiroum; ama kolaylaşır sanki işiniz...

aslında sen ne yaparsan yap ailen endişelenmeye devam edicek
onlar senin mutlu olmanı iyi bi hayat yaşamana odaklılar sadece
çünkü mantıkla bakıyolar ama
aşk mantık götürmüyo burda yanılıyolar
zaman tanı ailene
sevgine de sahip çık.
bi gün bi taraf pes edecek mutlaka pes eden diğer tarafın haklı
olduğunu ortaya koyacak
ama pes eden sen olma
utandırın aileni kuzu sahip çıkın birbirinize
ne varlıklı ne okumuş adamlar var 5 para etmez
ne az okumuş az kazanan adamlar var paha biçilmez...

durumun çok zor
ama şunu da açıkça söylemeliyim ki ailene çok hak veriyorum
iyi eğitim almışsın , çalışmış çabalamışsın yurtdışına gidip tek başına yaşamışsın, istanbulda tek başına yaşıyor çalışıyorsun .
zaman içerisinde yükselicek bankada müdür direktör olacaksın senin maaşın 3 binlere 5 binlere 10 binlere çıkıp da
sevgilin ileride eşin olursa eşin ise senin kadar yükselemezse ki çok büyük ihtimal
bu ezikliğinin acısını senden çıkarmaya başlayabilir.
acı ama gerçek hala erkeklerin çoğukendilerinden daha ii eğitimli daha kariyerli daha çok para kazanan kadınları kabullenemiyor ve kendilerini kanıtlamak için
şiddet aldatma gibi yollara başvurabiliyor.
şu an çok aşıksın evet ama sadece aşkla evlilik olmuyor
daha önceler de yazmıştım o aşkın uzun süreli bir evliliğin temel taşı olan karşılıklı saygı ve sevgiye dönüşebilmesi için bir takım denklikler gerekiyor malesef.

canım ailen senin için çok emek vermiş.
bence onları üzmemelisin heleki bir erkek için.
sonra çok pişman olursun.
bazı arkadaşlar denkligin önemli olmadıgını sölemişler ama ben katılmıyorum.
şimdi hiçbirşeye kalkışmadıgınız için herşey iyi hoş.
ama sonra burdaki birçok arkadaş gibi okuruz valla (allah korusun) , ailemle uyuşamadı,onun ailesine uyum saglayamıyorum.
sen hep rahat büyüdügün için çok acı çekersin ,böyle bir ailenin gelini olunca söyleyeyim.
ben çok zorluk çekiyorum:KK43:.
heleki rahat bir hayat yaşayan ,kendi ailesi tarafından el bebek gül bebek büyütülen ,özgür bir şekilde yetişen insanlar için çok daha zor.
aşk (gözünün körlügü ) bir süre sonra bitecek,peki ya sonra ???
aile her yönden çok önemli söyleyeyim sana ,onun aileside çok önemli,evlilik olunca sadece ikiniz olmuyorsunuz !!!
davul bile dengi dengine ,bunları yazarken sadece okuluyla ilgili yazmıyorum bunu herşey okul demek degil ancak hissetigim yazdıklarından alınan kültürlerde farklı.

acaba ailen erkek arkadaşın açık öğretim okuyup bitirse razı olur mu ben üniversite mezunuyum eşim lise mezunu benim ailemde çok sorun etti başta ben de çareyi eşimi açıköğretime sokmakta buldum gerçi halen bitiremedi ama şimdi Türk dil Edebiyatı açılmış sever de zaten yeniden sınava girip o bölüme girdi ufaktan okuyor iki yıldır birinci sınıfta ama yine de en azından çabalıyor bu sefer zaten ailem de tanıyıp sevdiği için artık (5 yıldır evliyiz sonuçta) memnunlar halinden

ama benim eşim benden daha entelektüeldir neredeyse ki benim seviyem de gayet iyidir o yüzden ben çok emin evlendim zaten benim bütün arkadaşlarım eşimi çok sever çok da saygı duyar tüm arkadaşlarım üniversite mezunu sonuçta hatta aralarında üniversitede hocalık yapanlar da var ama eşimin entelektüel seviyesi nedeniyle sıkıntı yaşanmıyor

yanlış anlaşılmasın lütfen lise mezunları şöyledir böyledir anlamında yazmıyorum bunları ama senin ve çevrenin yanında ezilmemesi için çevrenle aşağı yukarı aynı seviyede olması lazım görgü ve kültür açısından bunları sağlayabiliyorsa erkek arkadaşın ailene de üniversite mezunu damadımız var dedirtebilmek için açıköğretimde okumasını sağla hem çalışır hem okur ailen de çabasını görgüsünü efendiliğini görünce onay verir

neticeten ben üniversite bitirmiş çok kültürsüz seviyesiz görüsüz insan gördüm önemli olan diploma değil bu tarz özellikler kesinlikle hele de evlilik içinde

ama aranızda kültür ve görgü farkı çoksa zaten bir süre sonra eğitim farkını o kompleks yapmaya başlayacak bu da seni çok üzüp yoracaktır iyi düşün taşın

valla bende anlamıyorum bu ailelerin tutumunu tamam haklı olabilirler ama kız seviyorsada buna engel olmak bence biraz yanlış,kendi açımdam düşünüyorumda kızım üniversite okuyupta orta okul mezunu bi erkeği sevse napardım valla vazgeçirmeye çalışırdım heralde kabul etmezdim baştan ama ceren gibi gelipte anne ben çok seviyorum sen diyosun diye ayrılamam gibisine şeyler söylerseki kabullenmekten başka çare yok onun herzaman arkasında olurum hiç olmazsa ailesinin yanında olduğunu bilirse daha rahat adımlar atar ve kararını geçte olsa verir diye düşünüyorum ,biraz burda ailene çok iş düşüyo öyle ben karışmam yanında olmam falan demekle bişey hallolunmaz valla ne diyim hayat zor inşallah aileninde isteğiyle sevdiğine kavuşursun cerencim üzüldüm ikilem arasında kalmana:KK50:

"Hayat senin hayatın ne yaparsan yap boşver aileni" mantığına karşıyım!!!
Dokuz ay karnımda büyüttüğüm bebeğimin...
24-25 yıl kahrını çektiğim bir genç kızın/erkeğin...
Hayatında söz sahibi olayım lütfen!!!
Hele ki bu karar hayatının dönüm noktalarından biriyse....

Bak Ceren'im...
Anne gezindiğin bağ, baba yaslandığın dağdır.
Ömrümün en güzel çağı annen ve babanla olandır...
Anne babanın kıymetini olan bu alemden
göçüp gittikten sonra anlıyor insan...

"Keşke " lerin olmasın hayatında....
İyi ki lerle yaşa....
Eğitimciyim ki; her daim "eğitim şart" diyenlerdenim...
Davul bile dengi dengine sözü boşa söylenmemiştir...

Kızkardeşim evlendi biliyorsun...
Üniversite mezunu...
Eşi lise mezunuydu...
Bu ilişkiden kardeşim yıllar önce bahsedince olmaz dedi ailem..

Çocuk kardeşim için üniversiteye girdi...
Mezun oldu bu sene...
Temmuzda düğün var biliyorsun...

Diyeceğim şu ki;
Farklılıklar olabilir...
Dengin değil denilebilir....
Dengin olabililmek için mücadele edilebilir ama...

Sevgi bunu gerektirir...
Yıllarca dahi beklenir....
Ferhat değil miydi Şirin için dağ delen?

canım biz sna ne desek çok yarar olmaz sanırm
sadece ben,m yorumum şu şekilde
evlenince her şey o kadar çok değişiyo ki
eğitim gelenek görenek o zaman anlaşılıyo
çünkü sevgiliyken az zaman görüşüyorsun o az zamanda da en iyi halinle onun karşısındasın
kendinden pay biç yataktan kalktığın gibi gitmiyosun sevgilinin yanına ama evliyken her halini görüyosun

aile konusuna gelince kültür farkı o kadar çok etkili ki
bunu da şu durumdan söylüyorum
bu akşam kuzenim nişanlandı ve arada ki fark çok net belliydi

yakında olsan uzun uzadıya anlatılır ve konuşulur
çünkü söylenecek çok söz var
eğitimin gerçekten mükemmel bi çok kişinin istediği ve ulaşamadığı bişey
sevginin çok fazla olduğuna eminim ama hiç bişey sevgiyle bitmiyo ve yetmiyo maalesef

"Hayat senin hayatın ne yaparsan yap boşver aileni" mantığına karşıyım!!!
Dokuz ay karnımda büyüttüğüm bebeğimin...
24-25 yıl kahrını çektiğim bir genç kızın/erkeğin...
Hayatında söz sahibi olayım lütfen!!!
Hele ki bu karar hayatının dönüm noktalarından biriyse....

Bak Ceren'im...
Anne gezindiğin bağ, baba yaslandığın dağdır.
Ömrümün en güzel çağı annen ve babanla olandır...
Anne babanın kıymetini olan bu alemden
göçüp gittikten sonra anlıyor insan...

"Keşke " lerin olmasın hayatında....
İyi ki lerle yaşa....
Eğitimciyim ki; her daim "eğitim şart" diyenlerdenim...
Davul bile dengi dengine sözü boşa söylenmemiştir...

Kızkardeşim evlendi biliyorsun...
Üniversite mezunu...
Eşi lise mezunuydu...
Bu ilişkiden kardeşim yıllar önce bahsedince olmaz dedi ailem..

Çocuk kardeşim için üniversiteye girdi...
Mezun oldu bu sene...
Temmuzda düğün var biliyorsun...

Diyeceğim şu ki;
Farklılıklar olabilir...
Dengin değil denilebilir....
Dengin olabililmek için mücadele edilebilir ama...

Sevgi bunu gerektirir...
Yıllarca dahi beklenir....
Ferhat değil miydi Şirin için dağ delen?

cerencim ayşe bahara sonuna kadar katılıyorum.
çokta güzel yazmış eline sağlık
yazılanların hepsini okuyamadım
ama senin yazdıklarını okuyunca içimden geçen
SAKIN HA YAPMA demekti
sakın canım
ben senin ablanım yanlış anlama...
evlilik 2 kişi arasında olmuyor
aileler de evleniyor sakın bunu unutmaaaaaaaaaa
ailen onlarla evlenmek istemiyorsa olmazzzzz
ne yazıkki samanlık seyran olmuyorrrrrr
ömür boyu üzülmek istemiyorsan yapma..
evlilik aşkla başlıyor ama sevgiyle yürüyor
sevgi de huzur olursa oluyor
ailen olmadan huzurun olur mu?
ailelerin denkliği çoooooooooook önemli (eğitim hariç denkliği de)

Tercıh yapmak zor tabiiki!!!Buna ortam yaratmadan once bu kadar anlayışlı aılen varken ;onlara soylemeyi denemenı ısterım soyledıgın de ise aradaki farklılıgı sevgi dılıyle bagdaştırarak anlatırsan sanırım onlar senın mutlulugunu ısteyecektır:))denemeden karar vermemelısın:KK43: Sunu da unutmamak lazım gelır ki !!!!!!!!!bunuda yabana atmamak lazım gelir!!!okumuş olmakla insan olunmuyor karakteri bozuksa 5 unıversıte de bıtırse once ınsan olmayı becerebılmektır.....Onemlı olan bu:))bence!!!!!!!!.İnsanlıktan nasıbını almamış dıplamalı olmuşsa ne olur olmamazsa ne olur:))onemlı olan insanlık bunu becerebılen kısılerın arkasından da basarı gelır............mutluluk da:KK19::KK19::KK19: herşey gönlunce olsun:nazar::nazar::nazar:

X