Abim ve ikinci evlilik

Merhaba Hanımlar

Daha önce de konu açmıştım abimin eşi 3 yıl önce vefat etti, ikiz yakında 6 yaşında girecek olan kız yeğenlerim var. Anne ve babamla birlikte yaşıyorlar hep beraber. Annemle babam öncesinde altı ay memlekette altı ayı İstanbul da olacak şekilde yaşıyorlardı. Yengemin vefatından sonra düzenleri bozuldu yazın 10-15 gün gidip geri geliyorlar çünkü çocuklar hem babalarından uzakta kalmak istemiyor hemde orada sıkılıyorlar.

Babam kronik akciğer hastası, İstanbul 'da yazı geçirmek onun için tam bir işkence oluyor, nem ve sıcakdan yazın evden çıkamayacak duruma geliyor neredeyse. Köyde çok da rahat iyi oluyor sağlık açısından. Gecen yaz ciddi sıkıntı yaşadılar, köyle İstanbul arasında mekik dokudular.

Annem ve babam herhangi bir yakınma içerisinde olmasalarda abim bu durumdan fazlasıyla rahatsız oluyor, babamın sağlık zorlandığını gördükçe. Çocuklar gitmese de abim yoğun çalışıyor, eve gelişi yeni bucuğu buluyor, okuldan sonra onlarla birilerinin ilgilenmesi lazım.

Annem abimin evlenemesini istiyor ne zamandır hem abim hem çocuklar için iyi olacağını düşünüyor. Abim bu zamana kadar istemiyordu ama oda evliliğin gerekli olduğunu fikrinde artık ve ailece görüştüğümüz bir aile dostunun kızıyla görüşüyorlar. Kızı bende tanıyorum, ana okulu öğretmeni, yeğenlerim geçen sene bir dönem okulundaydı ve çok seviyorlar, annemlerle yakın oturdukları içinde sık sık görüyorlar zaten. Daha önce evlilik yapmamış abimden 8 yaş küçük ve evlilik için çok istekli, abimi sevdiğini de bilmiyorum bir süredir. Aklı başında , düzgün benim de sevdiğim bir insan.

Ben kendi özel durumlarımdan dolayı olaya pek dahil olamadım bir süre, abim dün çocuklarla bendeydi ve bu evliliği çocuklar icin istiyor onu anladım ve bu çok üzdü. Yani arada büyük bir aşk yok biliyordum ama abimde bir heves de göremedim. Zaten kendide annemlerin de artık çocuklara bakmakta zorlandığını , çocukların kendi düzenlerine ihtiyacı olduğunu, görüştüğü kızı da çok sevdiklerini bir nevi onlar için evleneceğini söyledi. Hiç sevmiyor musun yada birşey hissetmiyor musun diye sordum, hissediyorum ama evlenecek kadar çok mu dersen hayır, inşallah zaman içerisinde daha çok artar hissettiklerim dedi.

Abim vefat eden yengemle güzel bir birliktelik sonucu evlenmişti ve çokta mutlulardı şimdi mantık evliliği yapacak olması kardeşi olarak üzdü beni. Ama iki çocukla aşk evliliği yapar mı yapsa da aşık olduğu insan iki çocuklu bir evliliği sürdürecek biri olur mu onu da bilemeyeceğiz çünkü tek başına aşk evliliği yapacak durumda da değil artık.

Diğer taraftan duyguları yoğun olan, ilk defa evlenecek genç bir kadın var, abimin olaya mantıksal yaklaştığının , görüşmeye annemin yönlendirmesiyle başladığının farkında. Onun açısından bakınca 2 çocuklu bir adamla evlenmenin türlü zorlukları olacak ama herşeyi görüyor, ondan gizlenen herhangi birşey yok.

Abime dün evlenmek zorunda degilsin dedim. Benim oturduğum binada bir daire boşaldı geçen gün, oraya taşının çocuklarla, ben her türlü ilgilenirim, evde de bir yardımcı olur bir şekilde hallederiz dedim ama bu fikrime de sıcak bakmadı.

İçimde dünden beri bir ağlamak var, içime sinmiyor bu evlilik fikri nedense. Neticede kararı onlar verecek ama bu şekilde evlenip mutlu, huzurlu olabilirler mi gerçekten bilmiyorum.
abin, istemem yan cebime koy diyor bence

Deli divane dercesinde aşık mı bilmiyorum geçen sene abimle çocuklar dolayısıyla tanismislardi o zamandan beri abime karşı hislerini olduğunu biliyorum. Kendisi devlette öğretmen abim gelir olarak ondan çok daha iyi evet ama sadece para için evlilik yapacak maddi durumda olmadığını düşünüyorum kızın. Abim çocuklar konusunda çok net sıkıldım istemiyorumu asla kabul etmez ama annem de bende aynı yerde oturuyoruz eğer evlilik olursa onlara özel alan bırakacak şekilde çocuklarla ilgileniriz zaten.
Siz ne iyi kardeşsiniz evlatsiniz halasınız.allah sizi evlatlarınızın başından eksik etmesin

Karşıdaki kız deli divane abine aşık mı? 2 çocuklu adamla evlenmek bekar bir kadın için pek mantıklı bir karar değil çünkü. Yarın bir gün biz baş başa kalamıyoruz, hep sorumluluklar var bıktım der mi? Ya da maddi durumları arasında bir uçurum mu var? Kızın “çıkarı” ne bu evlilikten anlamadım.

Naçizane bir yorum getirmek isterim sorunuza; evlilikler her zaman bilinen çıkarlar için yapılmıyor. Bende iki çocuklu bir adamla evlendim, ilk evliliğim. Sorunlarda oldu, üzüntülerde ama eşimi çok sevdim. 6 yılımız bitti, iyi ki vermişim bu mücadeleyi diyorum, beni başka biri bu kadar mutlu edemezdi. Sevmek ve güvenmek bazen her şeyin önüne geçiyor, dezavantajları olsa da insan mutlu olduğu yerde olmak istiyor.

Bu şekilde çocuğu için evlenen birini tanıyorum
Annesinin baskısıyla yaptı o evliliği
Hiçbir yönden denk değillerdi
Kızım için dedi evlendi adam
On yılı aşkın evliler
Ama mutlu değiller
Yaşadıkları evlilik bile değil

İnşallah abinizin böyle olmaz

Hizmetçi aramıyor onu biliyorum, abim maddi anlamda çok iyi durumda , dün laf arasında evlilik olursa eve yardımcı birini alırız iş, ev ,iki çocuk x çok bunalır diye birşey söyledi. Abimi bu kızla evliliğe sıcak baktiran çocuklarla arasındaki iletişim, ondan annelik gibi birşey de beklemiyor ama çocukları seven biri olsun istiyor hayatlarında. Tamamen hicbirsey hissetmiyor değil daha çok çocuklar açısından bakıyor bu evliliğe. Bende sizin gibi düşünüyorum ve yüzden huzursuz içim.

Anladığım kadarıyla abiniz aklı başında biri, bir yardımcı tutmayı düşünecek kadar ince ise karşısındaki kadına değer vermeyi biliyor demektir. Tutkulu aşklarda olduğu gibi kalmıyor zaten, kadına ilgisi, beğenisi varsa pekala yürütülebilir evlilik. Vefat eden eşin yeri ne biri tabi ki konmaz, koyarsa tuhaf olur zaten ama dengeli bir evlilik yürütülebilir bence, destekleyin abinizi

Merhaba Hanımlar

Daha önce de konu açmıştım abimin eşi 3 yıl önce vefat etti, ikiz yakında 6 yaşında girecek olan kız yeğenlerim var. Anne ve babamla birlikte yaşıyorlar hep beraber. Annemle babam öncesinde altı ay memlekette altı ayı İstanbul da olacak şekilde yaşıyorlardı. Yengemin vefatından sonra düzenleri bozuldu yazın 10-15 gün gidip geri geliyorlar çünkü çocuklar hem babalarından uzakta kalmak istemiyor hemde orada sıkılıyorlar.

Babam kronik akciğer hastası, İstanbul 'da yazı geçirmek onun için tam bir işkence oluyor, nem ve sıcakdan yazın evden çıkamayacak duruma geliyor neredeyse. Köyde çok da rahat iyi oluyor sağlık açısından. Gecen yaz ciddi sıkıntı yaşadılar, köyle İstanbul arasında mekik dokudular.

Annem ve babam herhangi bir yakınma içerisinde olmasalarda abim bu durumdan fazlasıyla rahatsız oluyor, babamın sağlık zorlandığını gördükçe. Çocuklar gitmese de abim yoğun çalışıyor, eve gelişi yeni bucuğu buluyor, okuldan sonra onlarla birilerinin ilgilenmesi lazım.

Annem abimin evlenemesini istiyor ne zamandır hem abim hem çocuklar için iyi olacağını düşünüyor. Abim bu zamana kadar istemiyordu ama oda evliliğin gerekli olduğunu fikrinde artık ve ailece görüştüğümüz bir aile dostunun kızıyla görüşüyorlar. Kızı bende tanıyorum, ana okulu öğretmeni, yeğenlerim geçen sene bir dönem okulundaydı ve çok seviyorlar, annemlerle yakın oturdukları içinde sık sık görüyorlar zaten. Daha önce evlilik yapmamış abimden 8 yaş küçük ve evlilik için çok istekli, abimi sevdiğini de bilmiyorum bir süredir. Aklı başında , düzgün benim de sevdiğim bir insan.

Ben kendi özel durumlarımdan dolayı olaya pek dahil olamadım bir süre, abim dün çocuklarla bendeydi ve bu evliliği çocuklar icin istiyor onu anladım ve bu çok üzdü. Yani arada büyük bir aşk yok biliyordum ama abimde bir heves de göremedim. Zaten kendide annemlerin de artık çocuklara bakmakta zorlandığını , çocukların kendi düzenlerine ihtiyacı olduğunu, görüştüğü kızı da çok sevdiklerini bir nevi onlar için evleneceğini söyledi. Hiç sevmiyor musun yada birşey hissetmiyor musun diye sordum, hissediyorum ama evlenecek kadar çok mu dersen hayır, inşallah zaman içerisinde daha çok artar hissettiklerim dedi.

Abim vefat eden yengemle güzel bir birliktelik sonucu evlenmişti ve çokta mutlulardı şimdi mantık evliliği yapacak olması kardeşi olarak üzdü beni. Ama iki çocukla aşk evliliği yapar mı yapsa da aşık olduğu insan iki çocuklu bir evliliği sürdürecek biri olur mu onu da bilemeyeceğiz çünkü tek başına aşk evliliği yapacak durumda da değil artık.

Diğer taraftan duyguları yoğun olan, ilk defa evlenecek genç bir kadın var, abimin olaya mantıksal yaklaştığının , görüşmeye annemin yönlendirmesiyle başladığının farkında. Onun açısından bakınca 2 çocuklu bir adamla evlenmenin türlü zorlukları olacak ama herşeyi görüyor, ondan gizlenen herhangi birşey yok.

Abime dün evlenmek zorunda degilsin dedim. Benim oturduğum binada bir daire boşaldı geçen gün, oraya taşının çocuklarla, ben her türlü ilgilenirim, evde de bir yardımcı olur bir şekilde hallederiz dedim ama bu fikrime de sıcak bakmadı.

İçimde dünden beri bir ağlamak var, içime sinmiyor bu evlilik fikri nedense. Neticede kararı onlar verecek ama bu şekilde evlenip mutlu, huzurlu olabilirler mi gerçekten bilmiyorum.
3 yaşında üçüzlerim ve 1 tanede büyük çocupum var. O kadar üzüldümki anlatamam. Büyük bir eve çıkıp, yatılı güvenilir bakıcı alırlarsa, en azından çocukların bakım işeri yüzünden gerginlikmolmaz. Çok çok üzgünüm ama sanki aday uygun gibi

Anladığım kadarıyla abiniz aklı başında biri, bir yardımcı tutmayı düşünecek kadar ince ise karşısındaki kadına değer vermeyi biliyor demektir. Tutkulu aşklarda olduğu gibi kalmıyor zaten, kadına ilgisi, beğenisi varsa pekala yürütülebilir evlilik. Vefat eden eşin yeri ne biri tabi ki konmaz, koyarsa tuhaf olur zaten ama dengeli bir evlilik yürütülebilir bence, destekleyin abinizi
Ever genel anlamda kadınlara değer verir ve çokda incedir o yüzden de mutlu olamayacagi ve hâliyle mutlu edemeyeceği bir evlilik yaşarsa çok üzülürüm, severse evlendiği kadını çok mutlu eder ve güzel bir evlilikleri olur diye düşünüyorum. Evlenmesini elbette isterim ama duygunun olmadığı bir evlilik hayal edemiyorum ben ha hiç yok değil ama yeterli mi zamanla çoğalır mı bunlar hep soru işareti.

Bu şekilde çocuğu için evlenen birini tanıyorum
Annesinin baskısıyla yaptı o evliliği
Hiçbir yönden denk değillerdi
Kızım için dedi evlendi adam
On yılı aşkın evliler
Ama mutlu değiller
Yaşadıkları evlilik bile değil

İnşallah abinizin böyle olmaz
Abimin üzerinde öyle illa evlenen diye bir baskı yok birbirlerine de birçok açıdan denkler uyumsuz bir durumları yok, inşallah öyle bir evlilikleri olmaz..

Açıkçası deli gibi aşık olarak evlenmek önemlidir.
Ama ortada çocuk varsa eğer onlara iyi ebeveyn olacak kişiyi bulmak daha önemlidir.
Kalbi küt küt atmayacak abinizin belki ama çocuklarının güvende ve mutlu olduğunu bildiği için
içi huzur dolacak.
Bundan daha önemli ne olabilir?
O artık bir baba her şeyden önce.
Mantığına uyanı gönlüne uydurması kolay olur diye inanmak istiyorum da..
Beni korkutan kız asıl.
Uzaktan davulun sesi hoş gelir.
Evlilikte sorumluluk ağır gelirse diye bir tırstım :/

İstihare sonucu olumlu , ilk görüşmeye gitmeden istihareye yatmıştı abim. İnşaallah haklarında hayırlı olacak şekilde gelişir herşey.
Kız neden istiyor bilmiyorum açıkçası seviyor ama sevmek de yeterli mi 2 cocuklu bir evlilik için, annesi de çok hevesli bu evlilik fikrine.
Belki öğretmen hanım,bdv'de;
'yaşım 30 oldu,evlenemeyeceğim galiba'
diye konu açan genç kızlar gibi evlilik için geç kaldığını düşünüyordur.
Bu minvalde abinizle arasındaki yaş farkı
da afaki değil.
Abimin mali durumu iyi diyorsunuz.
Eli,yüzü de düzgünse, kızımız da abinize,
'evlilik için uygun blr aday' diye bakıyordur.
Çocukları niye sorun etmediğine gelince,
biz okul önceciler,genellikle mesleki refleks gereği çocuklara alışık ve kabullenici oluyoruz.
Mizaç olarak da yumuşak,vicdanlı ve merhametli biriyse,
manevi açıdan iki masum ve annesiz yavruya annelik,en azından ablalık yapmak istiyor olabilir.
Ben mesleği dolayısıyla isteğini yadırgamadım.

Bir de kızın yaşı,22-23 olsa ben de tereddüt ederdim.
Yaşı 30'a gelmiş birinin daha mantıklı ve aklı selim kararlar alabileceğini düşünüyorum.
Ben bu evliliğe çok olumsuz bakmadım.
Sizi de çok takdir ettim.
Çocuklarla ilgilenecek biri olsun da kim olursa olsun demiyor ve öğretmen hanımı da düşünüyorsunuz.
Belli ki iyi niyetli birisiniz.
Karşılıklı iyi niyet içinde olduğunuzda,
çok fazla sorun çıkmayacağını düşünüyorum.
Biraz zamana yayıp,birbirlerini iyice tanısınlar.
Haklarında hayırlısı olsun inşallah.

Ister evlensin ister evlenmesin senin düşüncen çok güzel. Gelsin senin yakında otursun. Iki durumda da elin çocukların üstünde olur.

Bir de dul kalan kadın evini gecindirir de dul kalan neden geçiremez?

Yani yukarda da yazmis bir arkadas ona katiliyorum bekar hic evlenmemis bir kadin niye abinizle bu kadar cok evlenmek istiyor ki? Asıl kızın kendisini kasmasi lazim bence. Cok zor bir durum.o cocuklara cok uzuldum ama allaha cok sukur ki onlara sahip cikan bir ailileniz var. Insallah herkes icin hayirlisi olur.

Şu an her şey kiza güzel görunüyor . Sevilirim umudu var beklenti içerisine girecek . Surekli sevilmedigini hissedecek ve ilerde tercih ettigi hayat kendine yük gibi gelecek . Bu da bir ihtimal... Sevilmedigini hisseden kadin birlikteliginde mutsuz olur ve bu mutsuzlugu herkese yansitir . En cok da çocuklara yansiyacagini düsundüm ben, hirsini alabilecegi en zayif halka onlar çunki .
Allah korusun umarim öyle birşey olmaz, bende bu hislerle evlilik yapmasına sıcak bakamıyorum açıkçası, hemen evlenmeyecekler zaten zamanla değişir yada tamamen olumsuz olur son kararları, yani hiçbirinin mutsuz olmadığı şekilde olur inşallah..

Açıkçası deli gibi aşık olarak evlenmek önemlidir.
Ama ortada çocuk varsa eğer onlara iyi ebeveyn olacak kişiyi bulmak daha önemlidir.
Kalbi küt küt atmayacak abinizin belki ama çocuklarının güvende ve mutlu olduğunu bildiği için
içi huzur dolacak.
Bundan daha önemli ne olabilir?
O artık bir baba her şeyden önce.
Mantığına uyanı gönlüne uydurması kolay olur diye inanmak istiyorum da..
Beni korkutan kız asıl.
Uzaktan davulun sesi hoş gelir.
Evlilikte sorumluluk ağır gelirse diye bir tırstım :/
Ben aralarında abimle güzel bir ilişkileri olursa, hayatlarını kolaylaştıracak şekilde bircok alternatif olduğu için bir şekilde denge kurabilirler diye düşünüyorum umarım yanılmam.

Allah korusun umarim öyle birşey olmaz, bende bu hislerle evlilik yapmasına sıcak bakamıyorum açıkçası, hemen evlenmeyecekler zaten zamanla değişir yada tamamen olumsuz olur son kararları, yani hiçbirinin mutsuz olmadığı şekilde olur inşallah..
Allah korusun elbette en çok can yakici durum çocuklarin incinmesi olur bu durumda . Evliligin hemen olmamasi zamana yayilmasi en mantiklisi olmuş. Inşallah her şey iki yetişkinin ve yavrularin mutlu olacagi şekilde sonuçlanir.

Ayrica olgunlugunuzdan ve düsüncelerinizden dolayi sizi kutluyorum. Abiniz ve yegenleriniz çok şanslilar.

Belki öğretmen hanım,bdv'de;
'yaşım 30 oldu,evlenemeyeceğim galiba'
diye konu açan genç kızlar gibi evlilik için geç kaldığını düşünüyordur.
Bu minvalde abinizle arasındaki yaş farkı
da afaki değil.
Abimin mali durumu iyi diyorsunuz.
Eli,yüzü de düzgünse, kızımız da abinize,
'evlilik için uygun blr aday' diye bakıyordur.
Çocukları niye sorun etmediğine gelince,
biz okul önceciler,genellikle mesleki refleks gereği çocuklara alışık ve kabullenici oluyoruz.
Mizaç olarak da yumuşak,vicdanlı ve merhametli biriyse,
manevi açıdan iki masum ve annesiz yavruya annelik,en azından ablalık yapmak istiyor olabilir.
Ben mesleği dolayısıyla isteğini yadırgamadım.

Bir de kızın yaşı,22-23 olsa ben de tereddüt ederdim.
Yaşı 30'a gelmiş birinin daha mantıklı ve aklı selim kararlar alabileceğini düşünüyorum.
Ben bu evliliğe çok olumsuz bakmadım.
Sizi de çok takdir ettim.
Çocuklarla ilgilenecek biri olsun da kim olursa olsun demiyor ve öğretmen hanımı da düşünüyorsunuz.
Belli ki iyi niyetli birisiniz.
Karşılıklı iyi niyet içinde olduğunuzda,
çok fazla sorun çıkmayacağını düşünüyorum.
Biraz zamana yayıp,birbirlerini iyice tanısınlar.
Haklarında hayırlısı olsun inşallah.
Amin , bircok mesajınız gibi buda çok iyi geldi bana :) zamanla aralarında duygusal bir bağ oluşursa, güzel bir birliktelikleri olur diye düşünüyorum, ailesi de kendiside yıllardır tanıdığımız insanlar, iki taraflı geçinmeye gönülleri olursa biz her türlü destek de oluruz zaten. İşte umarım o duygusal yakınlığı yakalayabilirler.

İçim kıyıldı...
Gencecik yaşta vefat eden anneciğe ve ikizlere...
Nurlar içinde uyusun inşallah.
İnşallah kim olursa olsun ikizleri sever,bağrına basar onları...
Abiye gelince... Kız hakkında olumlu yazmışsın. Bence sever zamanla... Kız kendini sevdirir.
Gerçekten gözlemlediğim kadarıyla insan kendini bir şekilde sevdirebiliyor,karşısındaki de iyi niyetliyse mutlu olunuyor bence...

Ben katılıyorum
Ben normalde aşk kadınıyım hissiyatsız asla olmaz
Ama bu konuyu okurken içime iyi şeyler doğdu, bence bu iş 2 taraf için de iyi olacak

Konu sahibesi sevginin, aşkın da farklı türleri var. Bence abin bir şans versin bu kıza.

X