6 yaşındaki oğlum dehb ilkokul 1. Sınıfta gidemiyor

Arkadaşım hic sıkma canını evladın öğreniyor mu bir sekilde bu onemli. Bu egitim sistemimizde daha cooook yavrularimiza ilac iciririz biz. Sen yavrunla ilgilen dersleri cok iyi olsun, diger durumlari cok cok asiri degilse ogretmenide tolere eder diye dusunuyorum.
Maalesef olmayan eğitim sistemimiz ...

Doktorumuz ısrarla okula gitmesi, sosyalleşmesi gerektigini söylüyor. Zeki olduğunu ama dikkat eksikliğinin de olduğunu, zeka testlerinin uzun sürdüğünü, oğlumun test süresini tamamlayamayacagı için testin olumsuz çıkabileceğini söylüyor. Dehb çocuklar için özel bir okul yok maalesef.
Sizin çocuğunuzun bir hatası olmadığı gibi ne o öğretmenin nede o sınıftaki çocuklarında bir hatası yok .

Çok zor bir durum ama siz bazı sertifikalar alabilirsiniz . Bazı kitaplar okuyabilirsiniz bence .
Yazan oldu mu bilmiyorum ama bende hiperaktifim . Evin içinde bile sürekli koşarım
1 saatten fazla oturamam aynı yerde .
1. Sınıf öğretmenim gerçekten berbat bir kadındı ve annem öğretti bana okumayı .
Çocuğunuzun dikkatini nasıl toplaması gerektiğiyle ilgili onu eğitmelisiniz . Bunun bazı yöntemleri var ama
0-6 yaş psikolojisini de bilmek lazım tabi .
Benim önerim bir psikolog yardımıyla bazı şeyleri oğlunuza aşılamaya çalışın .
Hiperaktivite için ilaçta kullana bilirsiniz . Pek tavsiye edilmez ama yine uzman biriyle bunları görüşmek gerek .

Ayrıca ben bu devirde hiperaktif olmayan çocuk görmedim kimse misafirlige gidemiyor aman çocuğum bir yeri kırıp dokmesin diye. Öğretmene sorun bakalım rehberlik ile ortak çalışma yaptı mı? Yapmadiysa onu ilgisizlikle suçlayin bence. Ayrıca okuldan sürekli alırsanız çocuğu hicbirsey öğrenemez. Yasitlarindan da geri kalır. Öğretmen kendince çocuğu başından savmanin bir yolunu bulmuş. Aslında zeki çocuklar için ayrı eğitim veriliyor ama böyle çocuklar kaynastirma muamelesi görüyor. Zor şey böyle bir seyle yaşamak.

Öğretmen olupta eğitime dair hiçbir şey öğrenememiş olan bu öğretmenlerimize çok kızıyorum. Özel eğitim, rehberlik derslerini hiç mi görmemiş sormanızı rica ediyorum.
Eminim zorlandığı şeyler oluyordur. Ama bir çocuk bu şekilde gözden çıkarılamaz.
Bu saatten sonra o öğretmenle devam etmeniz ilişkileriniz acısından sağlıklı olmayacaktır. Umarım mesleginin hakkını verem bir öğretmen cıkar karsınıza .

dehb için hangi ilaçları kullanıyor ve kaç aylık cocuğunuz
öğretmenin sınıfta istememe gibi bi hakkı yok
okulun destek eğitim odasından faydalanabilirsiniz birebir eğitim alma şansı olur ordan
özel eğitim merkezine gidiyor mu ayrıca
ilacı hangi saatte aldıgı yedığı yıyecekler vs her sey önemli

Ogretmenlerın tahamulu yok ama byle bır hakkıda yok ne yanı okuma hakkını elınden mı alacak ??? Hemde bır egıtımcı !!! bence bu kadar kolay pes etmeyın vaktınde benımde dayımın kızı bıraz gec anlıyrdu ogretmenı bu cocuk engellı anlama ozurlu anlamıyo bu dedı cocugu ozel egıtıme falan gnderdı cocugu kız sımdı lısede taktır getırıyor kucuk yasta herkesın ıcınde rencıde ettı yanı baya Allah sorsun hesabını...

Öğretmen her konuşmasında 35 yıllık öğretmenim deyip duruyor. Her cümlesinde sizin çocuğunuz sizin çocuğunuz deyip duruyor.
Şu cümlelerden sonra size derim ki bu öğretmen tamam çocuğunuzu getirin dese de onun sınıfına vermeyin.
1. 35 yıllık öğretmenin hele ki sınıf öğretmeninin tahammülü, enerjisi bir dehb li öğrenciyle uğraşmaya asla yetmez. Artık emekliliği gelmiş bir öğretmenin (kişiye göre değişse bile) herhangi bir ilkokul öğrencisine bile verebileceği şey sınırlıdır.
2. Öğretmeniniz hala eski kafada kalmış iletişim becerileri sıfır. "Sizin çocuğunuz " diye tekrar etmenin altında bir dünya iletişim hatası yatıyor. Öğrenciyi sahiplenmiyor, ben dilini kullanmıyor, öğrenciyi birey olarak görmüyor ve size bir hata yüklemesi yapıyor.

Çocuğunuzun iyiliği için tamam farklı doktorlara, özel eğitime, rama, her yere götürün ama lütfen bu öğretmenden de uzak tutun. Hatta rehber öğretmen ve idareci ile birlikte bir toplantı isteyip bu konuyu kendisine de aynen böyle söyleyin.

Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi oğlum 6 yaşında, bu sene ilkokul 1.sınıfa başladı. Okulun açıldığı ilk günden beri çok zorluklar yaşadık. 1 yıldır dehb konusunda tedavi görüyor. Dürtüselligi ön planda, dikkat eksikliği de var. Derste çabuk sıkılıyor, öğretmeni dinlemiyor. Ögretmenimiz artık bizi istemiyor. Ana hatlarıyla konuyu anlatmaya çalıştım. Benim sorum şu. Bu çocuk okul yaşına geldiyse, devlet bana çocuğunu okula göndereceksin diyorsa, devletin öğretmeninin çocuğu istememesi sözkonusu olabilir mi?

Sınıfımda dehb özel öğrenme güçlüğü ve otistik öğrencim var
Hiçbir öğretmenin ben bu öğrenciyi istemiyorum deme hakkı yok istemiyorsan edersin istifanı gidersin yani bu kadar basit

Ama sizin yerinizde olsam çocuğumu o öğretmende okutmam
Sevgi dolu bir öğretmen bulmanız dileğiyle..

Canım hiç olur mu öyle şey.Benim oğlum da dehb.hem de öğretmeni farketti.yönlendirdi bizi.doktora götürmeden önce öğretmenimiz sayfalarca oğlumu tanıtan yazılar yazdı doktorumuza.şu an çok iyi durumda.sınıf başarı ortalamasının üstünde başarımız çok şükür.yani yazık ki yanlış öğretmendesiniz.çok üzüldüm.

Doktorumuz ısrarla okula gitmesi, sosyalleşmesi gerektigini söylüyor. Zeki olduğunu ama dikkat eksikliğinin de olduğunu, zeka testlerinin uzun sürdüğünü, oğlumun test süresini tamamlayamayacagı için testin olumsuz çıkabileceğini söylüyor. Dehb çocuklar için özel bir okul yok maalesef.
Ben öğretmenim hiç bir öğretmen bu çocuğu sınıfta istemiyorum diyemez.
Benim oğlumda ikinci sınıfa gidiyor oda dehbli. İlaç kıskanıyoruz oldukça iyi gelişmeler var.
Siz ilaç başladınız mı?

Bep yani bireyselleştirilmiş eğitim programı bu çocuklar için yani genel sınıfta özel öğretim özel sınav vs

Bu aşamada acilen RAM a yani rehberlik araştırma merkezine gidip teşhise uygun rapor alınması lazım

Doktor okula gitsin diyor ama bu basit bilgileri paylaşmıyor öğretmen alın çocuğu diyor ama bu hususta yönlendirmiyor

İlçe milli eğitime gidin okuldaki idare de yardımcı olmuyorsa RAM a yönlendirsin

Yalnız yaşı küçük büyüyünce geçer diyen doktor da acaba yeterince uzman mı bilemedim
Al birini vur ötekine. Ram ların durumunu söylemiyorum bile. Yaptık oldu politikası

Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi oğlum 6 yaşında, bu sene ilkokul 1.sınıfa başladı. Okulun açıldığı ilk günden beri çok zorluklar yaşadık. 1 yıldır dehb konusunda tedavi görüyor. Dürtüselligi ön planda, dikkat eksikliği de var. Derste çabuk sıkılıyor, öğretmeni dinlemiyor. Ögretmenimiz artık bizi istemiyor. Ana hatlarıyla konuyu anlatmaya çalıştım. Benim sorum şu. Bu çocuk okul yaşına geldiyse, devlet bana çocuğunu okula göndereceksin diyorsa, devletin öğretmeninin çocuğu istememesi sözkonusu olabilir mi?
Diğer yorumları okumadım ancak kendi yeğenimden biliyorum. Yeğenimi 6 yaşında okula yolladılar aslında algı kapasitesi yaşıtlarından bazı noktalarda ilerde bile ilk önce psikolog gibi uzman birinden onay aldılar gönderdiler.Ama sonra kabus yaşadılar şuan yeğenim ortason sınıfa gidiyor o problemler halen devam ediyor neden mi?Birdefa el kasları 7 yaşında gelişiyormuş, ezber ve dikkat yeteneğide aynı şekilde ve buna uyum sağlayamadığında öğrenimde güçlük çekmesinden yana özgüveninde derin yaralar açılmaya başlıyor.Bu sebeple halen bu sorun yaşanıyor o kadar akıllı bir çocuktu ki hep uyum sorunu yaşıyor.Ablam inanılmaz pişman oldu o yüzden bu yasa ilk çıktığında ilk sene gönderenler pişmanmış şimdi herkes dilekçe verip 7 yaşında başlatıyormuş.Ablam aslında sınıfta bırakmalarını istemiş ama ilköğretimde bu olmadığı için devam etti eğer imkanınız varsa anasınıfına yollayıp birdahaki sene başlatın

Doktordan ziyade okulun rehberlik ogretmeniyle gorusun, cocugun Rehberlik Arastirma Merkezi nden rapor alip kaynastirma egitimine tabi tutulmasi gerekebilir. Benim de var doktordan hiperaktivite tanili ama RAM a gitmemekte israr eden bir velim. Sene basindan beri surekli siddet gosteriyor arkadaslarina. Cocugu uyarmaktan ziyade diger velilerin sikayetleri cok yoruyor.
Ogretmenin bu cocugu sinifinda istememe durumu yok ama bazen ozel durumlarda "kaynastirma ogrencisi almak istemiyorum" diyebiliyoruz. Mesela bizim okulda (anaokulu) her sinifta bir kaynastirma ogrencisi var, hamile oldugum icin idare sagolsun diger siniflari tamamlayip en son gelen kaynastirmayi bana verdi ve en hafif duzeyde olaniydi.
Simdi sizinki ilkokulda, hani ogrenciler seviyelerine gore falan siniflandiriliyorsa ogretmenin size bu taleple gelmesi normal.
Ama rehberlik servisini bilgilendirin derim ben

Benim hiperaktif bir öğrencim var, ilaç kullanması lazım ama aile istemiyor ve yaşı küçük. Çocuk sonradan inanılmaz düzeldi, derste neredeyse yerinden bile kalkmıyor, okumaya da ilk geçenlerden. Ama bu çocuğun durumu düzelmeseydi, bir tedaviye başlanmış olsaydı kesinlikle aileye seneye başlatmasını söylerdim.

X