6 yaşındaki oğlum dehb ilkokul 1. Sınıfta gidemiyor

Öğretmenin istemiyorum deme şansı yok...ram size rapor verdiyse oğlunuza uygun plan ve eğitim programı hazırlamak zorunda sınavlarını vs ona göre yapmak zorunda sorumlulukları arasında var bu...kaynaştırma eğitimi diye bişey var...

Her birey sağlıklı ve ideal değil ve ortamlar buna göre düzenlenemez...eğitim herkesin hakkıdır...sınıfta sıkıntı yaratıyorsa öğretmenin bunu önlemenin yollarını biliyor ya da araştırıyor olması gerekir...

Ama çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için ben de öğretmenini ya da sınıfinı değiştirin derim...sorumluktan kaçan o öğretmenle devam etmeyin....

Bir eğitimci olarak yazdım

Öğretmenin istemiyorum deme şansı yok...ram size rapor verdiyse oğlunuza uygun plan ve eğitim programı hazırlamak zorunda sınavlarını vs ona göre yapmak zorunda sorumlulukları arasında var bu...kaynaştırma eğitimi diye bişey var...

Her birey sağlıklı ve ideal değil ve ortamlar buna göre düzenlenemez...eğitim herkesin hakkıdır...sınıfta sıkıntı yaratıyorsa öğretmenin bunu önlemenin yollarını biliyor ya da araştırıyor olması gerekir...

Ama çocuğunuzun sağlığı ve gelişimi için ben de öğretmenini ya da sınıfinı değiştirin derim...sorumluktan kaçan o öğretmenle devam etmeyin....

Çocuğun ram raporu yok sanıyorum. Kaynaştırma öğrencisi değil.

Erken başlat mısınız okul olgunluğuna erişmiş bir çocuk olsa neyse ama şimdi genede de raporuyla ram a başvurup 1 yıl okul öncesi tedbiri aldırabilirsiniz bu yıl okuma yazmayı öğrenmeden 2.sınıfa geçmesinin bir anlamı yok sorun öğretmenin ne dedigi değil sizin çocuğunuzun yararıdır

Merhaba. Başlıkta da belirttiğim gibi oğlum 6 yaşında, bu sene ilkokul 1.sınıfa başladı. Okulun açıldığı ilk günden beri çok zorluklar yaşadık. 1 yıldır dehb konusunda tedavi görüyor. Dürtüselligi ön planda, dikkat eksikliği de var. Derste çabuk sıkılıyor, öğretmeni dinlemiyor. Ögretmenimiz artık bizi istemiyor. Ana hatlarıyla konuyu anlatmaya çalıştım. Benim sorum şu. Bu çocuk okul yaşına geldiyse, devlet bana çocuğunu okula göndereceksin diyorsa, devletin öğretmeninin çocuğu istememesi sözkonusu olabilir mi?

benim yiğenimde aynı sıkıntı var. özel okulda olmasına ve bu konuda özel dersler eğitimler almış/alıyor olmasına rağmen teşhis edilmiş diye mi nedir bilmem mimlemişler çocuğu. ders sırasında ayağa kalkıyormuş. arkadaşlarından geç öğreniyormuş vs ama sınavda arkadaşlarından yüksek not alınca kimseden ses çıkmıyor. bu tür sıkıntısı olanlara özel durumuna dair rapor alınıyormuş mesela çocuğa sınav kağıdı beyaz değil renkli kağıtta hazırlanıyormuş. iyi de bu çocuğa sen normal değilsin, arkadaşlarından farklısın mesajı vermek ne kadar doğru? size allahtan kolaylık diliyorum..

Benim oglumda dehb li 35 kişilik sinifta okudu ilkokulu, öğretmenin istememesi gibi bir durum olmadi. Ogretmenin nasil davranması gerektigini doktorumuz yazili ve sözlü olarak bildirdi. Ben surekli okula gittim irtibatta oldum. 20 kişilik sınıf arkadaslarina zarar vermeyecek boyutta sadece dersten sıkılıyorsa öğretmen idare ederdi. Ama sınıfın huzurunu bozacak davranışları varsa ogrenim güçlüğü yaşıyorsa öğretmenin zorlanmasi normal. Çocuğunuz ana sınıfına gitti mi?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu. Yanılmıyorsam böyleydi.
Boyle bir hakki yok. Benim oglumun okulunda var kaynastirma ogrencisi. hatta yaninda ozel ogretmeni de var ders alıyor. Oglum onun kafasi karisik der. Cocuklar dislamiypr kabul ettiler. Ogretmenimizde.

Derste ne yapiyormus mesela ? Sinifta istemeyecek kadar nesi varmis oglunuzun ? Benim yegenimde de henuz teshis konmasa da yastan dolayi psikologu dehp oldugunu soyledi.5 yasinda ve simdiden ozel okul icin para biriktiriyorlar cunku 30 40 cocugun icinde yokolup gitmesinden korkuyorlar.Konuyu takipteyim.

Erken başlat mısınız okul olgunluğuna erişmiş bir çocuk olsa neyse ama şimdi genede de raporuyla ram a başvurup 1 yıl okul öncesi tedbiri aldırabilirsiniz bu yıl okuma yazmayı öğrenmeden 2.sınıfa geçmesinin bir anlamı yok sorun öğretmenin ne dedigi değil sizin çocuğunuzun yararıdır
Okulda okul bitene kadar kalmamasına rağmen okumayı öğrendi. Kafam çok karışık.

Bu arada ram'larin bep lerini isimleri kadar cok havali seyler degil.Bepli cocuklara ne yapiliyor derseniz okullar neredeyse hic birsey...Aynisi ramlarda da.Haftada 1 gun merkeze giderek nasil gelisebilir ki bir bepli? Destek egitim odasi kurduk biz gerci tam prosedure uymasak ta bir nebze daha faydali oldugumuza inaniyorum ramlardan.

Derste ne yapiyormus mesela ? Sinifta istemeyecek kadar nesi varmis oglunuzun ? Benim yegenimde de henuz teshis konmasa da yastan dolayi psikologu dehp oldugunu soyledi.5 yasinda ve simdiden ozel okul icin para biriktiriyorlar cunku 30 40 cocugun icinde yokolup gitmesinden korkuyorlar.Konuyu takipteyim.
En büyük sorunumuz cabuk sıkılması. Aynı harfleri defalarca yazmak istememesi. Ben biliyorum zaten neden yazıyorum diyor. Oğlum geçen yıl özel okulun ana sınıfına gitti. Orda da etkinliklerden sıkılıyor diğer etkinliğe geçmek istiyordu. Özel okulda velilele daha çok sıkıntı yaşanıyor. Velilerin okula müdahalesi çok oluyor.

Okulda okul bitene kadar kalmamasına rağmen okumayı öğrendi. Kafam çok karışık.
O zaman davranış düzenlemeyle ilgili yardım alacaksınız ilacın yanında ilaç dozlarının ve saatlerinin düzenlenmesi belki yararlı olacaktır okul öncesi tedbiri düşünülemez o zaman

Merak ettim neden oluyor acaba yani tv.veya telefonlamı çok vakit geçirdi benimde oğlum var endişelendim şimdi

En büyük sorunumuz cabuk sıkılması. Aynı harfleri defalarca yazmak istememesi. Ben biliyorum zaten neden yazıyorum diyor. Oğlum geçen yıl özel okulun ana sınıfına gitti. Orda da etkinliklerden sıkılıyor diğer etkinliğe geçmek istiyordu. Özel okulda velilele daha çok sıkıntı yaşanıyor. Velilerin okula müdahalesi çok oluyor.

Esasen doğru yazıyorsa haklıdır

Ben öyle fazla zeki vs değildim ama ilkokulda x yazamıyor diye öğretmen bize de tekrar yazdırıyor ben yazabiliyorum zaten diye kızardım

Oğlunuz sadece bunu dışa karşı da söylüyor galiba

Merak ettim neden oluyor acaba yani tv.veya telefonlamı çok vakit geçirdi benimde oğlum var endişelendim şimdi[/QUOTE belirli bir sebebi yok. Sizi yanlış bilgilendirmek istemem. İnternetten
Merak ettim neden oluyor acaba yani tv.veya telefonlamı çok vakit geçirdi benimde oğlum var endişelendim şimdi
Belirli bir sebebi yok. Yanlış bilgi vermek istemem.İnternetten dehb şeklinde araştırırsanız bilgi edinebilirsiniz.

Benim küçük kuzenimle öyleydi ve öğretmen 1.sinifi okuyamaz dedi tekrardan ana okuluna verin demişti eğer oğlunuz bazı şeyleri yapamıyor ve geri kalıyorsa bu öğretmeni ilgilendirmez kaç tane çocuk var orda hangisiyle uğraşsın eğer çocuğunuz da problem varsa tekrardan ana okuluna gönderin yada üstünde durun çalıştırın öğretmenin yapacağı birşey yok bizim kendi çocuğumuz olsa bile ders anlatırken ne kadar çok zorlanıyoruz öğretmenleri siz düşünün...

Bu arada ram'larin bep lerini isimleri kadar cok havali seyler degil.Bepli cocuklara ne yapiliyor derseniz okullar neredeyse hic birsey...Aynisi ramlarda da.Haftada 1 gun merkeze giderek nasil gelisebilir ki bir bepli? Destek egitim odasi kurduk biz gerci tam prosedure uymasak ta bir nebze daha faydali oldugumuza inaniyorum ramlardan.
Ama öğrencinin destek egitim sınıfından faydalanabilmesi icin Ramdan alınmış raporu olmasi gerekir.
Anne israrla soruyu pas geciyor, Ramla gorusup gorusmedigini belirtmiyor.
Cocugun raporu olmazsa hicbir ozel durumdan faydalanamaz.

Benim sinifimda da böyle bir öğrenci var beni çok yoruyor annesine geçen seneden beri spora göndermesi gerektiğini söyleyip duruyorum gecen sene bir ara gitti o kadar fark etti ki çocuk diğerlerinden daha iyi bile olmaya başlamıştı ama sonra bıraktı hala aynı gelmediği zamanlar nerede ise daha rahatım diğer çocuklarda rahatsız oluyor. Evet çocuğun sosyalleşmesi gerekiyor yoksa ilaç filan tedavi değil ama herşeyi de öğretmene yuklemeyin lütfen siz bir kişi ile zorlanıyorsunuz sınıfta sorunlu çok fazla öğrenci var hangi birine yetiselim.

Ama öğrencinin destek egitim sınıfından faydalanabilmesi icin Ramdan alınmış raporu olmasi gerekir.
Anne israrla soruyu pas geciyor, Ramla gorusup gorusmedigini belirtmiyor.
Cocugun raporu olmazsa hicbir ozel durumdan faydalanamaz.
Soruyu pas geçmiyorum. Önceki sayfalarda ram a yönlendirilmedigimizi belirtmiştim.

X