6 yaşındaki oğlum dehb ilkokul 1. Sınıfta gidemiyor

Ram a yönlendirilmedik. Okuldaki rehber öğretmen okuldan almamızı istemiyor. Bu sadece öğretmen için çözüm olur diyor ama öğretmenimiz seneye başlasın diyor
Cok merak ettim okulun rehberlik ogretmeni yeni mi atanmis yoksa emekliligi mi gelmis? Dehb li cocuga ne yapilmasi gerektigini tam olarak soylemiyorsa bu ikisinden biri :)

Biz de aslında bu sene gitmesini istemedik ama doktorumuz gitmesi gerektiği konusunda ısrarcı oldu. Oğlum biraz iri yapılı, ilaç da kilo yaptı. Yani ilkokul 3. Sınıfa giden çocuklar gibi. Zekasının da, el kaslarının da uygun olduğunu, ayrıca sosyalleşmesi açısından da yararının olacağını, fiziksel açıdan seneye daha da iri olacagini söyledi
Cocugun iri olmasi, parmak kaslarinin gelismis olmasi; ilkokula baslamak icin kriter degilki. Su zekanin uygun olup olmadigina da keske ogretmenlerin karar vermesine izin verseler. Cocuga bu konuda doktorlarin yaptigi testler cok yetersiz bence

Bu arada ram'larin bep lerini isimleri kadar cok havali seyler degil.Bepli cocuklara ne yapiliyor derseniz okullar neredeyse hic birsey...Aynisi ramlarda da.Haftada 1 gun merkeze giderek nasil gelisebilir ki bir bepli? Destek egitim odasi kurduk biz gerci tam prosedure uymasak ta bir nebze daha faydali oldugumuza inaniyorum ramlardan.
Ben bu yuzden okullarda kaynastirma egitimine karsiyim. Cocugu sinifa adapte etmek degil tek olay. Bazilari agir durumda oluyor camlara cikiyor surekli kacmaya calisiyor agliyor vs. Hem ogretmen icin yorucu oluyor verimi dusuruyor, hem de sinifta tek ogretmen oldugumuz icin diger cocuklara haksizlik oluyor.

Konu sahibi gormedi sanırım biliyorsaniz biri bana çocuğun doğum yılı ve ayını yazabilir mi,eger 30 subat 2011 den küçükse bu sene anasınıfına gitmeliydi.cocugunuzun durumu duzelecek birşey degil belki ama hemen 1. Sınıfa başlaması hata olmuş.e n azından bu sene anasınıfında olması onun için çok iyi olurdu.ben anasinifi öğretmeniyim bir öğrencim vardi dehb olduğunu anladım ve ram a yonlendirdim.orda dehb oldugu anlaşıldı ve kaynaştırma öğrencisi oldu sinifimda.hic değilse biraz daha dikkatini yoğunlaştırmaya çalıştık.aslinda çok zordu benim ve siniftaki çocuklar için.sizin çocuğunuz da bu sene anasınıfına seneye de 1. Sınıfa gitmeli bu çocuğunuzun yararına.hiperaktivite geçmez belki ama yaş büyüdükçe biraz daha dikkatini toplayabilirler .bu sene 1. Siniftan hiç verim alamazsınız.anasinifi ogretmeninin de ram a yönlendirmesi lazım tabi

23.
Konu sahibi gormedi sanırım biliyorsaniz biri bana çocuğun doğum yılı ve ayını yazabilir mi,eger 30 subat 2011 den küçükse bu sene anasınıfına gitmeliydi.cocugunuzun durumu duzelecek birşey degil belki ama hemen 1. Sınıfa başlaması hata olmuş.e n azından bu sene anasınıfında olması onun için çok iyi olurdu.ben anasinifi öğretmeniyim bir öğrencim vardi dehb olduğunu anladım ve ram a yonlendirdim.orda dehb oldugu anlaşıldı ve kaynaştırma öğrencisi oldu sinifimda.hic değilse biraz daha dikkatini yoğunlaştırmaya çalıştık.aslinda çok zordu benim ve siniftaki çocuklar için.sizin çocuğunuz da bu sene anasınıfına seneye de 1. Sınıfa gitmeli bu çocuğunuzun yararına.hiperaktivite geçmez belki ama yaş büyüdükçe biraz daha dikkatini toplayabilirler .bu sene 1. Siniftan hiç verim alamazsınız.anasinifi ogretmeninin de ram a yönlendirmesi lazım tabi[/QUOT
23.11.2011 demis sanirim cocugun dogum tarihi icin.

Konu sahibi gormedi sanırım biliyorsaniz biri bana çocuğun doğum yılı ve ayını yazabilir mi,eger 30 subat 2011 den küçükse bu sene anasınıfına gitmeliydi.cocugunuzun durumu duzelecek birşey degil belki ama hemen 1. Sınıfa başlaması hata olmuş.e n azından bu sene anasınıfında olması onun için çok iyi olurdu.ben anasinifi öğretmeniyim bir öğrencim vardi dehb olduğunu anladım ve ram a yonlendirdim.orda dehb oldugu anlaşıldı ve kaynaştırma öğrencisi oldu sinifimda.hic değilse biraz daha dikkatini yoğunlaştırmaya çalıştık.aslinda çok zordu benim ve siniftaki çocuklar için.sizin çocuğunuz da bu sene anasınıfına seneye de 1. Sınıfa gitmeli bu çocuğunuzun yararına.hiperaktivite geçmez belki ama yaş büyüdükçe biraz daha dikkatini toplayabilirler .bu sene 1. Siniftan hiç verim alamazsınız.anasinifi ogretmeninin de ram a yönlendirmesi lazım tabi
23.11.2011 demis sanirim

Cok merak ettim okulun rehberlik ogretmeni yeni mi atanmis yoksa emekliligi mi gelmis? Dehb li cocuga ne yapilmasi gerektigini tam olarak soylemiyorsa bu ikisinden biri :)

Evet ben öğretmen falan değilim ama teoride de olsa bunları yazabiliyorum

Bunu duymayan rehberlik Nasıl oluyor dersek de KPSS de matematik çözerek oluyor

Alanını değil matematik tarih vs sorarsak böyle oluyor işte

Tüm öğretmenlere kolay gelsin diyorum

Öğretmen 35 yıllık öğretmenim diyormuş ya onun emeklilik zamanı gelmiş de geçiyor artık.
Yaşlı bir öğretmene vermekle hata etmişsiniz enerjisi yetmez ki mümkün değil.
Okumayi öğrendi diyorsunuz o zaman okuldan almak hata olur ama öğretmen değişikliği yapabilirsiniz.
Zaten akademik anlamda bi sıkıntı yok sanıyorum sadece davranış problemi var.
Dolayısıyla RAM a gidip çocuğa hafif MR raporu çıkarttırmak ne kadar doğru bazı arkadaşlar ısrarla ram ram demiş çünkü.
Ben özel eğitim merkezlerinde çalıştım hiçbir zeka problemi olmayan çocuklara bile hafif düzey de zihinsel yetersizlik raporu verip yolluyorlar.
Ama çocuğunuz gayet de okuma yazma öğrenmiş değil mi ? Ve de kendini net olarak ifade edebilen bir çocuk.
Sadece ona ozel düzenlenmiş sınıf ortamına ve de öğretmen desteğine ihtiyacı var.
Bir de sürekli spora yonlendirin derim ben at binme yüzme vs. gibi.
Bir de her problem de gidip okuldan almanız da doğru değil bunu alışkanlık haline getirebilir çünkü bir süre sonra.
Bir de ankaradaysaniz hacettepe deki doktorları onerirler genelde bu alanda.

Tabi ki istememe gibi bir durumu olamaz. Benim sınıfımda da işitme engelli çok tatlı bir kız öğrencim var. Bu gibi özel çocuklara bireyselleştirilmiş ekstra bir vakit de harcarız. Yani yapmamız gerekiyor. Bizim görevimiz işimiz bu. Çocuk okula ek olarak isterse rehabilitasyon merkezine de gidebilir. Siz öğretmenden memnun değilseniz sınıfını değiştirebilirsiniz. Ama istememesi söz konusu olamaz.

Öğretmen 35 yıllık öğretmenim diyormuş ya onun emeklilik zamanı gelmiş de geçiyor artık.
Okumayi öğrendi diyorsunuz o zaman okuldan almak hata olur ama öğretmen değişikliği yapabilirsiniz.
Dolayısıyla RAM a gidip çocuğa hafif MR raporu çıkarttırmak ne kadar doğru bazı arkadaşlar ısrarla ram ram demiş çünkü.
Ben özel eğitim merkezlerinde çalıştım hiçbir zeka problemi olmayan çocuklara bile hafif düzey de zihinsel yetersizlik raporu verip yolluyorlar.
Ama çocuğunuz gayet de okuma yazma öğrenmiş değil mi ? Ve de kendini net olarak ifade edebilen bir çocuk.
Sadece ona ozel düzenlenmiş sınıf ortamına ve de öğretmen desteğine ihtiyacı var.
Bir de her problem de gidip okuldan almanız da doğru değil bunu alışkanlık haline getirebilir çünkü bir süre sonra.

Ram benim de sıcak baktığım bir kurum değil.
Kolay kolay öğrenci göndermem bir kaç olumsuz deneyimim oldu bu konuda aynen anlattığınız gibi.

Dikkat eksikliği benim yeğenimde de vardı ayrıca.
Evet başlarda öğretmeninden çok şikayet aldık, belki haklıydı da kolay bir çocuk olduğunu
hiç iddia etmedik.
Ablam her toplantıdan ağlayarak dönerdi.

Onun öğretmeni esas ablam oldu.
Çocuğu için çok emek verdi. İlkokulda 3 sene bu çocuklar için gerekeni yaptığınızda
4. sınıf ve sonrasında kendi kendini taşıyor.
Evet büyüdükçe düzelen bir şey bu.

Ortaokuldan sonra hep takdir edilen öğrenci oldu.
Lisede okul birincisiydi.
Ablam toplantılardan hep mutlu dönerdi.

Dikkat eksikliğinden biz deneme sınavlarında vs. kaybediyoruz.
Olduğundan daha kötü sonuçlar geliyordu maalesef.
Çünkü fazla heyecanlı, kıpır kıpır oluyorlar.

Şimdi kendisi Yıldız Teknik'te Mühendislik okuyor.

Bir de konu sahibinin özeline girmek istemem ama ben dikkat eksikliği olan çocuklarda
şunu gözlemledim. Aile içinde ciddi problemleri oluyor.
Yeğenimde de vardı, olan öğrencilerimde de..
Çocukta etkisini böyle gösterdi o problemler işte..

Allah kolaylık versin.
Çaresiz bir durum değil.

Duyarlılığınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Hepinizin yorumu benim için önemli. Eşimle oturup konuştuk. Okulu bırakıp 15 tatilden sonra anasınıfına vermeyi düşünüyoruz. Bu arada dediğim gibi üniversiteden iyi bir prof veya Doc Dr bulup onun da görüşlerini alacağız. Gelişmeleri paylaşırım.

Duyarlılığınızdan dolayı hepinize ayrı ayrı teşekkür ederim. Hepinizin yorumu benim için önemli. Eşimle oturup konuştuk. Okulu bırakıp 15 tatilden sonra anasınıfına vermeyi düşünüyoruz. Bu arada dediğim gibi üniversiteden iyi bir prof veya Doc Dr bulup onun da görüşlerini alacağız. Gelişmeleri paylaşırım.
Bence bir uzmanla görüşüp okulu bırakma kararını öyle alın derim ben çünkü okuma yazma öğrendi diyorsunuz.
Bir de maddi imkanınız varsa gölge abla uygulamasıni tavsiye ederim.
Özel eğitim okuyan bir universite öğrencisiyle anlasabilirsiniz mesela.

İzmir de oturuyoruz. Ona özel düzenlenmiş sınıf ortamı derken biraz açabilir misiniz?

Bir öğretmen ben bu çocuğu istemiyorum, diyemez. Eğer çocuğa özel eğitim gerekiyorsa sizi yönlendirmesi gerekir. Bu konuda okul müdürü ile görüşün.

Kusura bakmayın akşam erken uyumusum. Yoğun stres bazen hiç uyuyamıyorum, bazen de uykuya kacıyorum. Oğlum 23 Kasım 2010 doğumlu.
O zaman eylulde 70 aylikmis neredeyse geçen sene anasınıfına gitmedi mi giymediyse keske gitseydi.ama şimdi mecburen 1. Sınıf.ogretmenin yapacağı sizi rama yönlendirmek onlar gerekeni yapacaklardır.kaynastirma öğrencisi olarak sınıfına devam eder büyük ihtimal ve öğretmen gelmesin diyemez.o şekilde eğitimi devam eder.allah kolaylık versin çok zor iş.

İzmir de oturuyoruz. Ona özel düzenlenmiş sınıf ortamı derken biraz açabilir misiniz?
Okullarda destek eğitim sınıfları oluyor. Eğer ram dan rapor çıkarıp çocuk kaynaştırma eğitimine tabi tutulursa bu destek eğitim odasından faydalanmasını istiyoruz dersiniz, okul idaresi yardımcı olur. Bir öğretmen geliyor o odada çocuğunuzun eksik taraflarını tamamlamasına yardımcı oluyor (diyelim en anlaşılır olarak)
Destek eğitimi dışında normal sınıftaki kaynaştırmanın amacı çocuğun topluma alışması olduğu için normal sınıfta herhangi bir değişiklik ya da çocuğa yönelik birşey yapılmaz.
Bu arada Ram raporu almak sanıldığı gibi çocuğu ömür boyu mimlemiyor. Çocuk düzelince rapor kaldırılabiliyor. (Halk arasında böyle bir algı var diye söylüyorum)

X