5.Sınıfta Dil Ağırlıklı Sınıftan Normal Sınıfa Geçse mi?

Ingilizce öğretmeniyim. Dil sınıflarını kaldırmak bu ülkedeki ingilizce eğitimine vurulan en büyük darbedir. Şimdi pilot uygulama olarak bazı okullarda dil siniflari açılmaya başlandı. Umarim tum devlet okullarına tekrar geri gelir. Dil eğitimi ne kadar erken yasta olursa o kadar iyi. Hazırlık sınıfında almayın çocuğunuzu.

İngilizce eğitimi tabiki önemli ama dediğiniz gibi çocuklar ingilizce ödevi yapmaktan diğer derslere ağırlık veremiyor.

Sorma zaten herkes öğretmenden iyi biliyor eğitimi. Ders saatinden yaşça erken olduğuna kadar her konuya eğilmişler
Sizin dediginiz durumda sistematik sekilde her okulda ve heryerde egitim ayni duzeyde olmali.her ogretmen ayni sekilde egitim vermeli.
Bizde anneyiz ve cocuklar icin yorum yapabiliyoruz.kendi cocuklarimizla durumu kiyaslayabiliyoruz.
Kaldi ki zaten bizim yorumumuz istenmese direkt ogretmenler yorum yapsin derdi ,derdini acan uye

Pilot okul, bir karar her yerde uygulanmaya başlanmadan önce başlangıç ve deneme aşamasında seçilmiş okul demek. Yani bu sınıflar şu an ülke genelinde yok, sadece pilot okullarda var. Buna da devlet karar veriyor.

Sınıfını seviyorsa değiştirme bence.Ama okul harici bir de dil kursuna gitmeyebilir. Ben harici olan etkinliklerin eğlenceli olması taraftariyim. Çocuğun iple çekeceği tarzda şeyler.Spor olur,drama kursu olur,sosyal yönden destekleyecek rahatlatacak herşey olur. Yabancı dili zaten okuldan alıyor tekrar almamalı bana göre.

Eskiden yani 23 sene önce de bu sistem vardı. Ilkokuldan sonra bi sınava girerdik. Kazanan anadolu lisesine giderdi. Ve ilk sene hazırlık olurdu. Sadece türkçe, matematik ve fen olurdu. Matematik ve feni de ingilizce görürdük. Bence bu sistem dili öğrenmek için çok güzeldi. Siz çocuğunuzun sınıfını değil ama bence gittiği dil okulunu belki birdaha ki seneye ertelerseniz daha iyi olur. Hem seneye ing. Ders saati azalacak belki takviyeye ihtiyaç duyar.

Biz de İngilizce ağırlıklı sınıftaydık aynı yaşlarda. Türkçe matematiğe ağırlık veremiyorduk o zamanki veliler "bunu beğenmedik başka sınıfa geçirelim" modunda değillerdi böyle bir eğilim hiç yoktu okullara güven olduğu için.
Bu süreci atlattık bir şekilde o sınıfta olan kimse de sınavlarda çok sürünmeden mühendis, akademisyen, öğretmen vs. Oldu bir kısmı yurtdışında çalışıyor...
Kısacası çocuğun düzenini bozmayıp 1 sene sabretmek en mantıklısı bence. Çocuk için hayırlısı olur umarım.

ileride bir sürü ders olacak gereksiz diye tabir edilen şimdiden bu yoğunluğa alışması kötü birşey değil.kaldıki ingilizce gereksiz bir ders değil.ingilizcenin önemini üniversiteden sonra iş ararken daha iyi anlarsınız.çocuk birden ekstra yoğunluğa alışamamış olabilir.derslerinde süper bir düşme yoksa bu kadar dert etmeyin daha 5.sınıf değil mi bu çocuk?bu kadar hırs iyi değil.çok bunaldıysa kursa gitmesin.buarada o derslerin sınıf ilerledikçe arada düşme ihtimali var olur öyle şeyler 90 almasın 70 alsın birşey olmaz.sınavdan 99 alınca ağlayan çocuklardan olmasın daha iyi

Bence bu sene dişini sıksın ve seneye ingilizce ders saati azalcak diyorsunuz. Toparlayacaktır. Dediğinize göre notlarıda çok kötü değil zorluk derrcesine göre. Bir öğretmen olarak çocuğumu bu tempodan başka bir tempoya geçiş yaptırmazdım rahatlama söz konusuda olabilir cocukda.

mrb benim bu uygulamadan haberim yoktu cute yazınca öğrendim. dil sınıfı için sınava mı girmesi lazım?

2 farklı okulda, 2 farklı seviyede, farklı öğretmenlerden ingilizce öğrenmesi dezavantaj bence. Kafa bulandırır. Çocuğun aklı iyice karışmış belli ki. Tatilde dil okuluna gitmesi daha mantıklı sanki

Hem dil ağırlıklı hem de normal sınıflarla çalışıyorum. Kendi de istemiyorsa değiştirmeyin bence. Dil avantajı çok önemli.

Soruyorum ama kimse cevap vermiyor. Öğrenirsen bana da anlat sana zahmet

araştırdım biraz. pilot okullarda var. benim bulunduğum ilçede de var bu pilot okullardan.
ortaokul için zaten kafam karışık devlet mi özel mi diye bu bilgi iyi oldu.
sınavla mı giriliyor yalnız onu anlamadım bir bilgi de bulamadım.

Öğretmenim ama şimdi uydum. Aslında bizim burda da pilot uygulamalar yapılır ama dil sınıfı falan yok olsa mutlaka haberim olurdu. Ben de araştırayım biraz bakalım.

Beşinci sınıfta öğlenciydim. Sabah kalkar sokağa çıkardık. Öğlen yemek yer, üzerimizi değiştirip okula giderdik arkadaşlarla. Akşam eve gelince ödevleri bitirp tekrar sokağa. Öylesi mi iyiymiş yoksa böylesi mi bilemiyorum ama izin verin biraz çocuk olsun. Evde sizinle görüştüğü saatler çok azmış. Özlüyordur belki birlikte olmayı.

Allah zihin açıklığı versin

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…