5.Sınıfta Dil Ağırlıklı Sınıftan Normal Sınıfa Geçse mi?

ben eski bir komşumdan biliyorum.herkes torpille girmiştir diyemem ama torpille girende mutlaka vardır.en köklü devlet kurumlarında bile neler dönüyor artık.
Canım ülkemde insanın elinin değdiği herşeyde "bir göz kirası,eşi -dostu kollama" bulabilirim ne yazık ki 😔 gerçi ücret dahilinde çeşitli kurslarda zeka testleri "ezberletiliyor" iken torpil aramaya gerek bile yok

Mutsuz değil ama şaşkın. Haftada toplam 22 saat ing alıyor dil okulu ile beraber. Ama kendş de diyor bu sene hiç test çözemiyorum, gecen sene ortalaması 94 idi bu sene butun yazılılar bitti 83, ıcı rahat degıl. Belki sonradan alısıp acılacak daha duzenlı gıdıcez dedım ona destek oldum bu hafta okul acıldı duzenlı ders tekrarı ıcın tablo yaptık. Sonuc sadece 2 aksam fen yapılabılmıs. Cocuk ıng kusacak, kitabı testi projesi bitmiyor
Iyi de bu cocuk haftada 5 saat Turkce ve matematik görmüyor mu okulda zaten.Dil kursu fazla geldi bana..Ikisi bir arada abarti olmuş. Gerci kursta da seviye ilerde..Bence normal sınıfa alın zaten kurs takviyesi var.LGS de hedef nitelikli okulsa boyle olmaz.Nihayetinde 10 Ingilizce sorusunu cogu yapiyor.

Peki başka bir açıdan olaya bakayım: kurs ne derece güvenilir? Yani ordaki 92 acaba ne kadar doğru ?

Canım ülkemde insanın elinin değdiği herşeyde "bir göz kirası,eşi -dostu kollama" bulabilirim ne yazık ki 😔 gerçi ücret dahilinde çeşitli kurslarda zeka testleri "ezberletiliyor" iken torpil aramaya gerek bile yok
aynen öyle herşey çok yozlaştı artık insanların hayatının bağlı olduğu sınavlar,mülakatlar bile şaibeli o yüzden zeka testlerinde veya bu tür kurumlarda torpil olmaması pek gerçekçi değil.

Ona göre velilerden para almiyormu? Yada devlet destegi?
Hani bana cidden saçma geliyor velilere tam bilgi verilmemesi. Bu niye sir olarak tutuluyor? Hangi test ile bu çoçuklarin zekasi ölçülüyor? Buna göre niye gereken psikologlara yönetilmiyor?

Bu kurum hangi yilda kuruldu? Asil amaci ne?
Bunu rahat bir zamanda yazacaktım ama konu aslında cocugun zekası degıl aslında belki hala bir avuc insan benim cocuguma o testin hangi sartlarda yapıldığını biliyordur ama ben acmak istemediğim ıcın yazmadım. Uluslararası yapılan bir testte ustun cıktı bız bunu okula bıldırmedık, ustunde de durmadık zaten kucuklugunden beri cesıtlı aktivitelerde bulunduğu ıcın bız zaten ona destek veriyorduk. Bilsem e gitmedi benim oglum, teknoloji uzerıne Baska bir projede zeka testi ile gırdı buraya ama bu zeka testi ne zekasını olcmek ıcın yapıldı yanı bız talep etmedik ne de bu kurulus ıcın yapmadık. Neyse gecen sene durumu okula bildirdik (2 sene bılım merkezine gıttı evet ucretsız devlet destekli ama bilsem degıl) Ram da zeka testi yapıldı kayıtlara gecmesi ıcın orada parlak zekalı cıktı. İq sormadım, zaten amac iq degıl bu testlerde yine burada alanlar cıkıyor meraklısınız sanıyorum acıp okuyabilirsiniz alanları. Bilsem e ise iq dusuk bir cocugun girmesi mumkun bile degıl defalarca eleme oluyor, ha cok mu ıyı eh bılmem. Ben sadece bılım merkezine uzay bilim fen konularında ilgisi oldugu ıcın boyle bir sansı yakalamışken Ikı sene boyunca gıttı ve ılkokul duzeyınden mezun oldu

Dil okulunda sanırım konuşmaya yönelik bir işleyiş var ama okulda ne yazık ki gramer de anlatıyoruz ve bunu ölçmek durumundayız. Çocukların en çok sıkıntı yaşadıkları konu gramer çünkü kendi dillerinin gramerine bile hakim değiller henüz.. Atıyorum İngilizce zarfları anlatıyorum dil ağırlıklı sınıfımda ama çocuklar zarf nedir ne amaçla nasıl kullanılır bilmiyorlar. Kafaları çok karışıyor. Bana kalsa bu kadar ayrıntıya girmem ama uymamız gereken bir program mevcut.. Ben de olabildiğince minimuma indirmeye çalışıyorum grameri, sınavlarımda da olabildiğince az sormaya çabalıyorum. Diğer derslere ağırlık veremediğinden yakınıyorsanız bence normal sınıfa alabilirsiniz zira lgsde İngilizcenin katsayısı daha az.. Zaten dil okuluna gidiyormuş, orada geliştirebilir İngilizcesini..

Sanırım tanılı zeka seviyesi var ama net olarak bilmiyoruz derken BİLSEM sınavlarından bahsediyor. İlköğretim öğrencilerine yapılıyor, iki aşamalı bir sınav. İkinci aşamada zeka testleri yapılıyor, 140 ve üzeri çocuklar bu merkezlerde eğitim almaya hak kazanıyor ve net IQ seviyesi velilere bildirilmiyor.
130 uzerı ustun zeka sayılıyor ve zekası yuksek demek ustun basarili ogrencı demek olmuyor. Bu cocuklar normalden farklılae ve hayal ettiğiniz gibi mukemmel cocuklar degıller, ustun zekalı bir cocukmu derseniz bızım ki arada kaldı Ikı kurum sonucu farklı cıkardı ama ben parlak olarak degerlendıemeyı anne olarak uygun gordum ve bılım merkezinı dondurdum.

Hangi Türk anne baba çoçugun yüksek zekali oldugu tespitine itiraz eder? :KK53:

Yani bu biraz bir doktorun "çoçugunuzun kolestrolü çok yüksek. Seviyesini, miktarini söyleyemem, o bende kalsin ancak yüksek iste derhal tedaviye baslamamiz" demesi gibi. :KK53:

Bana pek güven vermedi. Bilgisizligin nedeni olamaz.

Ayirten devlet kurumu ise, ona göre, kaç çoçuga egitim verdiklerine göre para aliyorlardir. Ve hiçbir kurum tam ücretsiz degildir. Yani ebeveynlerden kiyisindan kösesinden para isterlerdir. Yok servis parasi, yok bir iki aktivite yapilcak ona para lazim,..

Yani bana pek güven veren bir kurum gibi gelmedi açikçasi.
Bilsemde yapılan testlerin adını biliyorum, ama yazıp kimseye yol gostermek istemem cunku suanda bılseme bu testleri ogrenıp cocukları calıstırın sınava sokan veliler duydum hıc hos degıl. Bizimkine de orada yapılan zeka testlerinden yapıldı ama zeka tek basına onemlı degıl ben coklu zeka testine onem veriyorum sahsen lise sınavlarından once bunu yaptırıp neye yaktınlıgı var ona gore yonlendırmek isteyeceğiz. Buarada ustun zekalı cocuklar psikolog destegı de alıyorlar. Acıkcası arkadasım senin yazdıklarından sonra ıcım ıyıcenee karardı valla yok yeteneksiz yok zeki degıl ne munasebet konuyu ısrarla zekaya getiren siz oldunuz. Ders dısı aktivite yazanlar oldu bu sebeble son defa yazıyorum. Gitar calıyor ve yuzmeye gıdıyor. Ben cocuguma verilecek ıng egıtımın saatini ben belırlemedım, okul idaresi belirledi bilseydim bu kadar zor verırmıydım Allah askına. Ben ona destek olamıyorum dil okuluna zaten gidiyordu ne yapacagımızı bilemedik ve Ikı aydır es zamanlı devam ediyor. Yanı sankı cocuga haftada su kadar saat ıng verilsin kısmını ben belırlemısım gıbı konusuyorsunuz

Dil okulunda sanırım konuşmaya yönelik bir işleyiş var ama okulda ne yazık ki gramer de anlatıyoruz ve bunu ölçmek durumundayız. Çocukların en çok sıkıntı yaşadıkları konu gramer çünkü kendi dillerinin gramerine bile hakim değiller henüz.. Atıyorum İngilizce zarfları anlatıyorum dil ağırlıklı sınıfımda ama çocuklar zarf nedir ne amaçla nasıl kullanılır bilmiyorlar. Kafaları çok karışıyor. Bana kalsa bu kadar ayrıntıya girmem ama uymamız gereken bir program mevcut.. Ben de olabildiğince minimuma indirmeye çalışıyorum grameri, sınavlarımda da olabildiğince az sormaya çabalıyorum. Diğer derslere ağırlık veremediğinden yakınıyorsanız bence normal sınıfa alabilirsiniz zira lgsde İngilizcenin katsayısı daha az.. Zaten dil okuluna gidiyormuş, orada geliştirebilir İngilizcesini..
sınıfı bırakıp en azından bu senelik dil okuluna ara vereceğiz canım, buarada kurs evet %90 konusma agırlıklı

130 uzerı ustun zeka sayılıyor ve zekası yuksek demek ustun basarili ogrencı demek olmuyor. Bu cocuklar normalden farklılae ve hayal ettiğiniz gibi mukemmel cocuklar degıller, ustun zekalı bir cocukmu derseniz bızım ki arada kaldı Ikı kurum sonucu farklı cıkardı ama ben parlak olarak degerlendıemeyı anne olarak uygun gordum ve bılım merkezinı dondurdum.
Evet 130 üzeri olanlar alınıyormus. Üstün zekalı çocukların bazı alanlarda sorunlar yaşayabileceklerini biliyorum. Benim size bilim merkezini sormanın sebebi şuydu. Oğlum 7 yaş 2. Sınıf. Bilseme gidiyor ama bundan pek memnun değil gitmek istemiyor. Doğumda ölümden döndü, müdahaleyle yaşadı, yoğun bakımda kaldı ve hastaneden çıkarırken elimize verilen raporda yazan teşhis (tam olarak teşhis değilde yüksek şüphe diyelim) fiziksel ve zihinsel olarak engelli olacagiydi. Yıllarca takip edildi, beyin hasarı var. Fiziksel gelişimi hep ilerdeydi fakat 3 yaşında hala konuşamıyordu, 4 yaşında su yerine mi diyordu. Bilsemi kazanması benim kendime çocuğumun sağlıklı olduğuyla ilgili ispatiydi sadece. Her şeyden önce sağlık istedim ve mutlu olmasını çok onemsedim. Kusura bakmayın uzattım, siz konunuzu yazınca ben de ikilemde olduğum birşeyi size danışmak istedim. Bilsemden tamamen almak istemiyorum belki ilerleyen zamanlarda biraz daha büyüdüğünde ordan memnun olacaktır, dondurma olayını hiç düşünmemiştim sizi okuyana kadar, bilsem zannedip o yüzden sordum, ama en kısa zamanda kuruma soracağım bunu.

Bilsemde yapılan testlerin adını biliyorum, ama yazıp kimseye yol gostermek istemem cunku suanda bılseme bu testleri ogrenıp cocukları calıstırın sınava sokan veliler duydum hıc hos degıl. Bizimkine de orada yapılan zeka testlerinden yapıldı ama zeka tek basına onemlı degıl ben coklu zeka testine onem veriyorum sahsen lise sınavlarından once bunu yaptırıp neye yaktınlıgı var ona gore yonlendırmek isteyeceğiz. Buarada ustun zekalı cocuklar psikolog destegı de alıyorlar. Acıkcası arkadasım senin yazdıklarından sonra ıcım ıyıcenee karardı valla yok yeteneksiz yok zeki degıl ne munasebet konuyu ısrarla zekaya getiren siz oldunuz. Ders dısı aktivite yazanlar oldu bu sebeble son defa yazıyorum. Gitar calıyor ve yuzmeye gıdıyor. Ben cocuguma verilecek ıng egıtımın saatini ben belırlemedım, okul idaresi belirledi bilseydim bu kadar zor verırmıydım Allah askına. Ben ona destek olamıyorum dil okuluna zaten gidiyordu ne yapacagımızı bilemedik ve Ikı aydır es zamanlı devam ediyor. Yanı sankı cocuga haftada su kadar saat ıng verilsin kısmını ben belırlemısım gıbı konusuyorsunuz
Bence de verdiğiniz karar doğru, dil okulu biraz bekleyebilir. Neticede ona istediğiniz zaman ve çocuk hazır oldugunda dahil edebilirsiniz ama okuldaki kazanılmış hakkı tekrar geri alamazsınız. Yine de sizin okulun saatlerine çok şaşırdım ben. Tuhaf bir düzenleme yapmışlar.

Ha bu sınıfların bir maddi bedeli var elbette ama kura cekıldıkten sonra bu o demeyi kabul edenler devam etti ki okulda buyuk kaos cıktı herkes bu sınıfa vermek istedi cocuklarını. Bir arkadasım in kızı mat dersinden 35 alınca okula gıttı ogretmen dil agırlık dezavantajı o yuzden kuraya cıksanız bıle cocuk bu tempoyu kaldıramıcak gıbıyse vermemelıydınız demısler. Yanı kim karlı, kim zarar lı bilmiyoruz suanda
Bence dil agirlikli sinifa devam etsin diger ilave dil kursunu birakmalı ona gerek kalmiyor zaten bu durumda
Birde konuna yorum yapan bazi ögretmen arkadaşlar diger ana derslerin saatleride normal sınıflarla aynı demişler sizinki farklımı sanki ana dersleri daha az görüyormu yazmıştın banamı öyle geldi acaba

Sonucta LGS ÖSS ya da adı her ne olacak ise ilerde o sınavlarda öncelikli olan Türkce Matematik. Dili ilerde her türlü geliştirebilirsiniz ama ağırlık/eleme derslerini sonradan sevdirmek cok zor.

Bence dil agirlikli sinifa devam etsin diger ilave dil kursunu birakmalı ona gerek kalmiyor zaten bu durumda
Birde konuna yorum yapan bazi ögretmen arkadaşlar diger ana derslerin saatleride normal sınıflarla aynı demişler sizinki farklımı sanki ana dersleri daha az görüyormu yazmıştın banamı öyle geldi acaba
Ana dersler aynı canım, sadece ana dersler var. Turkce , fen, sosyal ,mat, din ve beden var. Saatler aynı demek ıstedıklerı sey tekrar etmeye vakıtlerının kalmaması.

Ana dersler aynı canım, sadece ana dersler var. Turkce , fen, sosyal ,mat, din ve beden var. Saatler aynı demek ıstedıklerı sey tekrar etmeye vakıtlerının kalmaması.
Cute konunun hepsini şimdi okudum ikinci dönem dil okulundan almaya karar vermişsin bence dogru karar hatta ben olsam hemen şimdi alirim dil okulundan çocuğu, ikinci dönemi beklemem hafta sonunu sizinle beraber vakit geçirerek değerlendirsin eğer illa ilave bir kursa gitsin dersen matamatik yada fen kursuna yönlendir hafta sonları yada sen çaliştır matamatik çalıştıbilirsin mesela .Yeterince ingilizce alıyormuş zaten şimdilik yeter bence o ingilizce ona konuya yorum yapan arkadaşlarında belirtiği gibi fen,matamatik ,türkçe temelinin atılması daha önemli birde ilk sınav notlarını çok kafaya takma orta okula yeni başladı adepte olması biraz zaman alacaktır yaşı da küçük zaten daha ,notlarıda seni telaşa düşürecek kadar kötü degil bence

X