5.Sınıfta Dil Ağırlıklı Sınıftan Normal Sınıfa Geçse mi?

CuteMom

Dünya vazgeçenleri değil,azmedenleri hatırlar
Kayıtlı Üye
30 Nisan 2008
45.779
24.641
Merhabalar, oğlum devlet okulunda ortaokula basladı bu sene ve dil ağırlıklı sınıfı kazandı. Artı olarak 3 senedır dil okuluna gittiği için bizim için en iyisi olduğunu düşünerek baştan çok sevindik.

Toplam 6 ders var, 5.sınıfa giden cocuğu olanlar bilirki oldukca az ders çeşidi var, kolay olur sandık ama hiçte öyle olmadı. Öncelikle oğlum dil okulunda bu sene b1 seviyesini okuyor, okulda ise a1. Ağırlık olarak 13 saat ingilizceden geliyor notlar. Quiz filan iyi idi ama sınavda 80 soru sordular kimisi 1 puan, kimisi 2 puanlık sorular. Grammer ağırlıklı oldu. Bu sınavdan 78 aldı, kendide olmak üzere bizi çok şaşırttı bu durum. Dil okulunda olduğu sınavlar daha kapsamlı ve seviye ilerde olmasına rağmen 92 almıştı. Neyse puan çok önemli değil benim için canı sağolsun elbette ama çocuk için yıkım olan konu diğer derslerinde düşüşe geçmesi oldu. O kadar çok ing görüyorlar ki, diğer derslere vakit kalmıyor. İlerde ing belki benim sunduğum imkanlarla her türlü güzel gidecek ama şuanda matematik Türkçeye o kadar az vakit ayırabiliyor ki anlatamam.

Çocuk kendine olan güvenini kaybetmek üzere demem abartı olabilir ama ben onu sakinleştirirken eşimle hep konusuyoruz resmen matematik Türkçe ing gölgesinde kalıyor. Bu sene hiç konu tekrarı yapamadı, bizde gözden kacırdık felaket değil notlar ama dediğim gibi ağırlık ing gelince not ortalamasında ibre aşağı döndü.

Bu sene ki notlar lgs geçerli değil, en azından şimdiki sisteme göre sizce bu seneyi bu şekilde atlatıp seneye ing saat haftada 7 veya 9 saate düşecek sabredip beklemelimiyiz. Yoksa sinıf mı değiştirmeliyiz? Oğlum sınıf değiştirmek istemiyor ama kurtarıcı bir ders olmadığınında farkında. 10 yaşında belki de onun yerine kararı biz vermeliyiz. Yorumlarınızı bekliyorum

Evladının durumunu en iyi sen bilir anlarsin cute mutsuz mu peki okulda nasil ruh hali
Şunu soyleyebilir ki bu durum geçici ise sabretsin çünkü ileride çok iyi olucak dil bilmesi avantajli olucak iş kariyer anlaminda
Ben çok hakim degilim tabi bu duruma eşimden dolayı biliyorum şu anda en büyük pişmanlığı dil öğrenmemek.
O yüzden umarım bu süreci hasarsiz kolay atlatirsiniz.

Mutsuz değil ama şaşkın. Haftada toplam 22 saat ing alıyor dil okulu ile beraber. Ama kendş de diyor bu sene hiç test çözemiyorum, gecen sene ortalaması 94 idi bu sene butun yazılılar bitti 83, ıcı rahat degıl. Belki sonradan alısıp acılacak daha duzenlı gıdıcez dedım ona destek oldum bu hafta okul acıldı duzenlı ders tekrarı ıcın tablo yaptık. Sonuc sadece 2 aksam fen yapılabılmıs. Cocuk ıng kusacak, kitabı testi projesi bitmiyor

Anladim çok ta hakli kuzu amma gel gör ki ilerde belki bir yurt dışı projesinde calısıcak belki orada yasicak tabi bunlar sadece ihtimal ama dil bilmek muazzam güzel insana arti katıyor .
Bir de şu var su an zihni pırıl pırıl zorlansada yapar yapabilir ama zaman gectikce zorlasiyor şimdi ben kendime eşime bakiyorum da tabi ki iki ileri bir geri cok zor öğreniyoruz inşallah sabreder ve bu zorlu süreci atlatırsınız ilerde cok faydasini gorecegine inanıyorum.

Yani cok bilemem ama gecici bir durumsa bu kadar cocugu bunaltmayin, daha cok kucuk bu kadar stres fazla degil mi cocuk icin ?
bunu yapan ogretmen aslında ilk sınav olacagı gece 1 e kadar uyuyamadı stresten, cok zor yapacakmıs cok soru soracakmıs diye ki velılerle konusuyoruz Baska cocuklarda bunu yasamıs hep. Benim cocugum cok acık bir cocuk degıl, kendine guvenmemenın verdıgı bıseye ıcıne kapanacak diye korkuyorum ıyıce. Yoksa sınıf gecıcı, dil zaten goruyoruz sureklı konusuyoruz bir sekılde performansın altında basarı gosterdı de derdim ıng degıl. Bu sınıfların yogunlugunda obur derslerin otelenmesı. Ortaokulda hep odev gelmiyor buarada, ama ıng ne quızı ne speakıngı bitmiyor, dun quız oldular senin bilgin tam kasma kendini sabah bakarsın bir kac sayfa test demıstım. Sınıfların ağırlığını boyle bilmiyordum bızım okulda ilk defa acıldı ıng sınıf, bilseydim elimde olsaydı veya dıl okulu olmasaydı vermeye cesaret edemezdım

Okulda yeterici kadar dil görüyor, niye halen dil okuluna gidiyor? Sorun okulda derslerin inglizce olmasi değil, sorun bu yaşta bile çocugun zamani kalmamasi.

Yani yerinde olsam dil okulunu biraktirip ve daha gitmiyorsa haftada 1 saat spora yollardim. Enerjisini, stressini atsin diye.

Bu süreçlere dikkat etmek gerek. Çocuk bu yaşta hirsli yada sizi memnun etmeye çalişabilir. Ilerdeki yaşlarda, ergenlik ile artik bikma ve yorgunluk başlayabilir. Ebeveyni memnun etmekte önemsiz kaliyor ancak okuldan bikmasi büyük bir sorun olabilir.

Spora gitmiyor, okuldan vakit kalmadıgı ıcın aksam 8 de eve geliyor. Oglen 2 de ders baslıyor. Futbol oynuyor bilirsiniz cok uzun onların Maca gidip gelmesi en az 6 saat. Oyle Bı vakti yok sadece hafta sonu bılısım gormuyoruz ama robotik dersi aldıgı ıcın daha evvel robotik ozel egıtımı alıyor. Bugun orada. Ben dil okulundan degıl de okulda durumu degıstırmekten yanayım dil okuluna baslamıstı okulun acılacagı gun belli oldu dil agırlıklı sınıf kazandığı. Zaten seneye bir sekılde dil agırlık devam ederse kesinlikle devam ettirmem

Anliyorum sizi bu basarisizlik degil demek ki cocugnz stresi yonetemiyor aslinda bu konunun ustune gidebilirsinz bu ilerde cok problem olur esimde biliyorum, demek istedigim aslinda ingilzcesi cok iyi ama stresle birlestigi zaman yapmadi gibi, insallah ilerisi iyi olur sizin icin

küçücük çocuğa bu kadar hırs niye? belki iyiliğini düşündüğünüzü düşünüyorsunuz da çocuk memur gibi mesaili çalışıyor resmen bu yaş için fazla değil mi biraz? hepsini aynı anda yapsın hem de hepsinde çok çok iyi olsun cidden çok fazla beklenti değil mi çocuk üzerinde ya stresini atmasına imkan verin az

Hafta sonu robotik dersmi? Yani kusura bakmada elit olacaz, çocuk ilerde iyi işi olsun diye çocukluğundan çaliyorsunuz. Spora bile gidemiyor. Enerjisini hiç bir şekilde atamiyor.

Pedagoglarda diyor, artik çocuklarin sikilma hakki ellerinde aliniyor diye ki çok dogru.

Futbol niye 6 saat olsun? Benim bildigim maç 1.5 saat sürüyor. Haftada 1 antreman ise 1 saat. Ki ille futbol olmasina gerek yok. Yüzme gibi, basketbol,.. birsürü spor var.

Okulda dil, dil okulunda dil. Evde beklenti bide diger derslerin iyi olmasi, yoksa burda konu açmazdin. Bu çocuk yakinda artik resti çekecek. Şimdi masum 10 yaşindaki çocuk fakat 14-15 yaşina geldiğinde artik zapt edemeyeceksiniz. Derse hiç gitmek istemeyecek. Parlak çocuk üniversiteye bile zor gider.

Yani şu an yaptiğiniz geleceğini yatirim değil, geleceğini mahv etmektir. Acilen bu çocuga nefes aldirin. Bu yaşta bu kadar dersi, puani yani performansi kafaya takarsa, büyüyünce psikolojik sorun yaşar, stress yaşar, anxiety, performance stress,..

Onu MEBe soylemek lazım arkadasım cocugun okul saatini onlar duzenlemıs.

Aa böyle okullar mı var Ya ilk defa duydum oglum daha küçük ama dil üzerine bir okula göndermeyi ben de isterim ilkokuldan hallederse ilerde zorlanmaz. Nerde bu özel mi

Cocugumun tanılanmıs bir zeka seviyesı var bu sene bilim merkezine saat ve konum uymadıgı ıcın gidemiyor, o yuzden okulda ona bir imkan sundu robotik veriyor. Ogrensın diye degıl sevdıgın seyı yapmak ıstedıgı ıcın orada suanda

Aa böyle okullar mı var Ya ilk defa duydum oglum daha küçük ama dil üzerine bir okula göndermeyi ben de isterim ilkokuldan hallederse ilerde zorlanmaz. Nerde bu özel mi
Hayır canım devlet okulu bizde bilmiyorduk bu sene ogrendık bızım okulda ilk kez uygulanmış ama cogu okulda varmıs. Bir veya 2 sınıf acılıyorlar, ama agırmıs ıste bu sınıflar bizde ıcıne girene kadar bilmiyorduk. Buarada futbol ıcın yazan bir arkadasa yazmayı atladım, Baska ilceye Maca gıdıyorlar daha evvel gıttıgı ıcın bılıyorum 8 de bırakıp 2, 3 veya 4 gıbı gerı donuyorlardı. Antremanlar 2 saat evet ama 1 hafta antrenman 1 hafta Maca gidiyorlardı. Gıttıgı kulup bu sekıldeydı

Ha hobi gibi bişey o zaman, sınav başarı kaygısı olmadan yaptığı bi etkinlikse iyi bari, kafası dağılır, rahatlar

Robotik dersi nedir allah aşkına yaa. Ben okul konusundan uzaklasali baya biseyler değişmiş, nerde aliyo bu dersi kursa mi gidiyo? Yazık çocuğa boğulmuş unv sınavına hazırlanırken falan halini dusunemiyorum
bılım merkezleri veriyor bunu ama okulda ki bılısım hocası egıtımını almıs bız sınıf ogrt gorusunce bıze bu imkanı sundu okul. Oyun yazıyorlar yanı ama detay bılmıyorum hersey okulda oluyor yanı

Ha hobi gibi bişey o zaman, sınav başarı kaygısı olmadan yaptığı bi etkinlikse iyi bari, kafası dağılır, rahatlar
Evet evet aynen oyle, hatta matematik kursu aslında robotige gıttıgı saat ama sevdıgın seyı yapsın diye matematik almıyo. Okullardakı imkanlar eskiye gore cok farklı gercekten artık

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…