5.Sınıfta Dil Ağırlıklı Sınıftan Normal Sınıfa Geçse mi?

Eskiden anadolu liseleri zaten böyleydi. İlkokuldan sonra gittim ben hazırlık sınıfı vardı. Sadece ingilizce ve türkçe dersleri vardı. Kimse de matematiği unutmamış olacak ki okulumuzdan doktorlar mühendisler çıktı. İlk sınavda 70li not gayet normal. İlk defa farklı bşr okula gitti, farklı tarzda bir sınava girdi. Hemen ilk yazılıdan sonra yolunuzu değiltirmeniz çok acele bir iş olur az sabırlı olun. Sınav zamanı eve misafir kabul etmemeniz çok yerinde bir karar. Keyfinden taviz vermeyenlerin çocukları akademik anlamda sıfır çekiyor. Ders dışı neler yapıyor onları okuyamadım .

Ne demek bu devamli zor sorucam hazirlikli olun falan, resmen cocuklari strese sokuyor cok sinirlendim ogretmeninize.

Cocuklarin psikolojisiyle oynuyor. hirs yapmis kendine.

Sinif degistirmekte kolay bisey degil ama diger siniflardan arkadaslari varsa cok zorlanmaz
Öğretmen haftada 24 saat ders yapıyor bir sınıfa ne soracaktı classroom objects mi😂 çok soru olması normal. Bölüm bölüm her konudan soracak öğretmen, ölçme değerlendirme bu derslerde zaten böyle olur. 10ar puandan 10 soruyu matematikçi soruyor dil böyle ölçülmez ki. lisede ingilizceciyim, öğretmen çocuklara olayı önemsetmek istemiş çalışsınlar istemiş. Yaş grubuna bu tavır fazla gelmiş alışırlar zamanla

Son düzenleme:
Öğretmen haftada 24 saat ders yapıyor bir sınıfa ne soracaktı classroom objects mi😂 lisede ingilizceciyim, öğretmen çocuklara olayı önemsetmek istemiş çalışsınlar istemiş. Yaş grubuna bu tavır fazla gelmiş alışırlar zamanla
Mesela metinde kıtpalıgın onunde kedi var yazıyor. Soru da su kedinin arkasında kitaplık var mı 😀 hep boyle ters kose sorular. Hayırlısı olsun artık ya cok rahatladım konuyu actıgımdan berı, dun ki quız ıcınde kolaydı derse gidip konusucam 28 yasında ogretmen cok genc pırıl pırıl insan olarak cok ıyı gibi duruyor fakat cok hırslı. Bizimkine quız ve sınav sonuclarını acıklarken senden bunu beklemiyorum sen daha iyisini yapabilecek kapasitedesın dıyormus. İyi yaptıgıno dusunuyor ama o cocuk uyuyamıyor sınav olacagı gun. Boyle kırmadan yasanmıslık cocuk sahibi olmanın, yeni bırsey ogrenırken ne kadar zorlandıklarını cocukken unutmuş oldugunu dusunuyorum.

Cute ben senin yerinde olsam saati düzgün, aktivitesi iyi bir kolejin normal sınıfına yollardım.
Dil konusunda zaten daha iyi kolejler, bence normal eğitimleri de iyi.
Instadan görmüştüm, şimdi okul saati falan da absürd çocuğun.

Hem dil okulu,hem okulda yoğun ingilizce,böyle şeylere gerek yok.Çocuk biraz da kendine zaman ayırsın.
İngilizce öğrenmek için imkan çok fazla zaten günümüzde.Bir sürü dizi,kitap,makale,tartışma her şey var bir tıkla elinizin altında.Çocuk biraz da kendisi ulaşmak istesin bunlara.Her şeyi siz sunmayın,öğrenmeyi biraz da o istesin.

Yahu hangi şehir gerçekten merak ettim tek çocuk mu başka işin yok mu çalışmıyor musun
😂 2 cocuk İstanbul calısıyorum gunduz evde yokum, tek kalıyor okula gidene kadar yanı tepesinde degılım. Zaten aksam gec geliyor okuldan oklava ile beklemiyorum ama cocuguma hakimim ıste

Cute ben senin yerinde olsam saati düzgün, aktivitesi iyi bir kolejin normal sınıfına yollardım.
Dil konusunda zaten daha iyi kolejler, bence normal eğitimleri de iyi.
Instadan görmüştüm, şimdi okul saati falan da absürd çocuğun.
Gıttıgı yere kadar devlete gidecek canım, daha sonra gerekirse onunde okuyacak cok okul var o kısımda ozel dusunuyorum. Okul saati zaten belimizi ayrı bukuyor. Ben isten cıkıcam cocuk okula yeni gıdıyor dusun 2 de ders baslıyo

hazırlık sınıflarının amacı budur zaten.. agırlık ingilizcede olur.. okadar saat dile maruz kalmadan ögrenilmiyor dil. bence sanki siz biraz notları düstü diye telaşlanmıssınız😊 ögretmeni de sizin cocugu strese sokmak için degil de, biraz daha gaz vermek icin demistir senden daha iyisini bekliyorum diye.. biraz daha bekleyin derim, hazırlık sınıfından normal sınıfa geçmesin..

İq verilmesi yasak ve yasla degıl artı dogru da degıl. Alanları cıkıyor ortaya ama bunlarda curudu artık cocugun zekası degıl yeteneğini onemlı keza bende boyle dusunuyorum. Artık ulke olarak yapılan zeka testlerinden yeteneklerını ogrenmeye dogru kayıyoruz gecen seneden beri. Gıttıgı dil kursu okulu desteklemiyor seviyesıi farklı zaten ıng sınıf kazandık detaylar sonradan belli oldu bilseydim bu sınıftan cıkma hakkımı kullanırdım ama suanda cıkmak cocuga da ıyı gelmeyecek gıbı geliyor. Dil okuluna nasıl bulastınız dersende bız o kadar zor o kadar zor ogrendık kı yetıskınken hala ıng mail yazarken harcadığım eforu Baska bıseye harcasam kımbılır ne olurum. Yavas yavas kucukken ogrensın dedık. Sımdı ye kadar ıyıydı ama sımdıden sonra dusunuyorum ki cocugun hayatı ıng oldu. Yarın gidip esımle konusacagız, ya dondursunlar ya paramızı iade etsinler cocuguma da sen dinlen sonr a istersen bakarız yıne dıyecegız. Ing seviyor buarada yatkınlıgı varmı bılmıyorum ama bu sınıftan sonra onun dusun elleri etkilendi. Hem hassas hem hırslı hemde duygusal Bı cocuk, yormasın kendını ıstıyoruz

Yani çoçuk yüksek zekali degilmi? Iq benim bildigim yasak degil. Ha son zamanlarda iq'nin tam neyi test etti tartisma konusu. Ancak mevcut durumda zeka ölçümü olarak devam ediyor.

Yani alan olarak mesela dile yetenekli ise, yine bunu abartmamak gerek. Bende dili severim ve yetenekliyim de, ancak bu demek degil ki, diger alanlar yok sayilsin. Robotigi seviyorsa, matematige yogunlassin. Ki simdiki sevdigi seyler, 2 yil sonra sevmeyebilir. Yani bu yasta sadece 1 seye yogunlasmak icin erkendir.

Ve simdi senin zamanindaki gibi degil ki. Cocuklar artik youtube sagolsun daha çok inglizce ile hasir nesir oluyorlar. Dünya artik iyicene küçük bir köy olamaya basliyor. Hersey dengesinde güzel gidiyor benim nezdimde.

Yani sunu diyeyim, ben 4 dili ana dil seviyesinde konusuyorum. Ve hicbir dilde haftalik 20 saat ders almadim.

dil dedıgımız konuyu fazla kafaya takıyoruz unv zamanı 1 senede guzel kapabılecegı veya erasmus ıle tamamladıgı yurt dısı egıtımı ıle hallolabılecek bırsey
kımse kırılmasın ama turkıyede gercekten dılı aksanıyla akıcılıgıyla ogretebılen var mı kı, yabancıların turkce ogrenmeye calısırken ben var oraya gelmek seklınde kurdugu cumle gıbı ogrettıklerınden zaten randıman alınmıyor en ıyısı dılı yerınde ogrenıp gelıstırmek. ıngılızce agırlıklı kolejde okudum guya sorsanız ıngılızcem vasat . esım cok guzel akıcı konusur cunku yurt dısında egıtım aldı bır donem orda ogrenmıs

ben sızın yerınızde olsam normal egıtım seklıyle devam eder dıl ıcın ayrıca kursa gonderırdım haftada 2 gun 2-3 saatden mesela
bırde evın ıcınde de agırlıklı ıngılızce-turkce konusursanız sadece kursla kalmazsa devamı guzel de olurdu

yıne sız daha ıyı bılırsınız tabı hersey onların ıyılıgı ıcın :)

Yorumların çoğunu okumadım.Bu eleştiriler ne ya.Başladım devam edemedim.Siz annesiniz en doğrusunu siz bilirsiniz.Çocuk o diyenlerede hayret ediyorum.Ağaç yaşken eğilir.
Sorma zaten herkes öğretmenden iyi biliyor eğitimi. Ders saatinden yaşça erken olduğuna kadar her konuya eğilmişler😂

Valla iyi yapiyorsunuz keske benim ailem de beni o kurstan bu kursa yollasaydi darim darim darlansaydim simdi ekmegini yiyor olurdum
Sadece ben sizin yerinizde olsaydim dili on planda tutacagim diye asıl derslerinden geri kalmasina izin vermezdim
Dil kursta da ogrenilir evde de ogrenilir zaten beyinleri taptaze dil ogrenmek onlar icin kolay ama turkce matematik bunlar kursta evde zor ogrenilecek seyler
İlerde elinde sadece dil kalirsa kotu olur, cunku cocugunuzun 20li yaslarinda ingilizce zaten herkesim bildigi bir dil olacak
Bir de ben ayriyeten bir enstruman ogrenmesi icin ugrasirdim, piyano, keman, yan flut gibi bir sey olabilir ya da bi tiyatro kursu
Emin olun dersleri kadar onemli bu tarz seyler hem sosyallesmesi acisindan hem de vizyonlu bir birey olmasi acisindan

Ortaokulda yabancı dil agirlikli sinif acilmasini cok dogru bulmuyorum.Bence tüm cocuklar esit derecede kalite ve sayida ing dersi görmeli.Ama böyle sacma bi uygulama var niyeyse.Oglunuz dil okuluna gidiyormus keske A1 den dil sinifina başlamasaymis.Zaten belli bi seviyeye gelmis.Ayrilmak istemiyorsa ayirmayin sinifindan ama korkarim ingilizceden nefret etmesin bu senenin sonunda.İngilizcesi zaten iyiymiş ,siz artik olabildigince fen,türkce ve matematige yer verin

Katılıyorum gercekten, egıtım sistemi ekonomiden daha kotu oldugu yetmiyor gibi geceye kadar okuldalar birde artık. Ara tatil verdiler esek yukuyle odev gondermısler hem sıkayet ettim hemde odevlerın onu zorlucak kısımlarını yaptırmadım. Veliler bana siz niye boylesınız herseye karsısınız dıyor, kimi veli 8 de gelınce eve cocuk tum isimi gezmemı rahat rahat yapıyorum diyor birde 🙄
bende az odev verdim diye kotu ogretmen oldum herkes cok veriyormus neden az veriyorsunuz diyor veliler.valla ne yapacagimi sasirdim

Dil okulu ne anlamadım?
Dershane gibi mi?
Hafta sonu mu?
İngilizce önemli ama ben okullarda verilen İngilizceyi hiç beğenmiyorum
Öğretmen olup bir İngiliz in karşısında kem küm eden tipler gördüm ya
Çocuklara gramer yüklüyorlar resmen
Bence normal bölüme ver çocuğu sayısal dersleri zayıf kalmasın temel önemli
İngilizceyi sonradan da halleder

10 yasindaki bir cocuk icin cok yogun bir program. Su an ses cikarmasa da, sizleri memnun etme adina, lise de bikkinlik yaratir. Cocugun kendine ayiracagi hic zaman yok. O yasta oglum daha oyuncaklariyla bile oynuyordu. Cocugun hayal dunyasi da onemli. Ben haftada bilmem kac saat dildersi veren okula verdi isem dil kursundan vazgecerdim. Dil kursuna yazin da gidebilir, hatta yurt disina yazin dil okuluna da gidebilir. Birakin yaşını yasasin. Bir daha bu yaşa gelmeyecek. Cocuk o daha.

Ortaokul da öğretmenim ama dil ağırlıklı ortaokulu ilk defa duyuyorum. Yeni başlayan bir uygulama mı? Bizim ilde olmadığına da eminim , şaşırdım.
Ayrıca bahsettiğiniz dil okulu nedir? Kurs mu? Kurssa anlayacağım biraz ama kendi başına ‘Dil Okulu’ nu da şimdi duydum.
cehaletimi mazur görün biraz daha açıklayabilir misiniz?

X