Popüler Konu 2024 Aralık Anneleri Paylaşım Alanı

Bebeğimin cinsiyeti ...

• kız

OY: 64 41,0%
  • erkek

OY: 83 53,2%
  • ikiz kız

OY: 2 1,3%
  • ikiz erkek

• ikiz kız/erkek

OY: 3 1,9%
  • üçüz / çoğul

• Ankete Katılan
    156
Aynen öyle sonra diyorum ya ne şaşırıyorsun sen bı çocuk doğurdun zaten ne artısi oldu bı gün abla gibi gelipp hadi iki saat ben bakayım git uyu dedi mi. Sana senden başka acıyan olmadı tamam kimse çocuğunu kimse için yapmıyor ama insan da bekliyor işte enerjim yerinde olsa zaten minnet etmem her gün
Doktürür yaparım yemek yine de biraz uzanıp biraz kusup ufacık iyi hissettigim an kalkıp yapıyorum çok şükrü ne yapalım bu da geçer. Hayir zaten bı de neymiş yine erkekmis zaten ailede çok erkek varmış sevmezmis yeni olanı sevmezsen sevme. Bı değil üç değil böyle hamile olduğumu duyduklarında beri erkek olsa biz zaten seviyoruz diye oğlumu soyluyolar hemen. O sizin olsun falan muhabbetleri
Sanki ben ilk cocugumu üvey yerine koyacam ikincisj olunca. Şaka tamamda yani bı iki defa yaparsınız beni her görüşünüzde aman erkekmis zaten sizin olsun denmez ki alınır mı falan demek yok xaman zaman bozuluyorum aman birinciye ne kader halaliginiz oldu da ikinciye olaacak diyorum icimden
Her şakanın altında bir gerçeklik vardır umarım bu söylediklerini çocuğunun yanında söylemiyorlardır ne kadar cahilce yaklaşımlar bunlar valla sen nasıl laf söylemeden durabildin bunca zaman şaştım kötü olacaksada olun iyi olunca sanki ne oluyor bir gram faydaları yok anca laf

Her şakanın altında bir gerçeklik vardır umarım bu söylediklerini çocuğunun yanında söylemiyorlardır ne kadar cahilce yaklaşımlar bunlar valla sen nasıl laf söylemeden durabildin bunca zaman şaştım kötü olacaksada olun iyi olunca sanki ne oluyor bir gram faydaları yok anca laf
Ya öyle bı söylüyor ki işte bu oğlumu çok aşırı seviyorlarmista yeni gelen onun yerini alamazmis gibi yapmaya çalışıyorlar yani kötü bişey demiyoruz gibi. Ama bı defa iki defa tamam artık 4 ay oldu onun içinde bı güzel şey çıksın ağzınızdan. Ben aldirmiyo gibi görünüyorum daha çok böyle giderse zaten alacam mesafemi

Belki de. Ya dün mesela dedim ya sarma dolma uğraştım iki saat sürdü. Pişmesi derken üç saat. Akşam 9 falan oldu. Ama biz 4-5 gibi yemek yemiştik. Sonra tuttu dedi ki ama ben çok acıktım ya antibiyotik içmem lazım karnım aç bu saate yemek mi kalır dedi. İyi de akşam yemek yedik zaten bunu yapmasam ne olacaktı bu hesapta bile yoktu. Yine oturdum ağladım sinirimden benim zaten canım çıkmış orada. Sana makarna bile fazla ben gitmiştim dolma yapmışım dedim. Doğrudur diyor bozuluyor. Niye böyle bir cümle kurdum deyip bir de üstüne pişmanlık duyup ağlıyorum bu kez. Keşke ailem yakın olsaydı. Böyle zamanlarda birkaç gün uzak kalmak en iyisi olurdu birbirimizden. Ona her gün yemek getirir bırakırdım. Kendimde annemde kalırdım orada da bana bakarlardı.
canım beniiim senin de çok ilgiye ihtiyacın var onun da hasta olması çok kötü denk geldi sana. gerçekten henüz bebek hakkında en ufak bi' fikirleri yok ne yaşadığımızı bilseler emin ol diken üstünde olurlardı. şu günleri umarım en sakin halinle geçirirsin sana kocaman sarılmak istedim.

Valla bende de çok pis gurur var gidip esiminde konusmasini istemem kendileri düşünmüyor mu tabiki zorlandığını biliyor işine gelmiyor h
Sadece. Gerekirse kendine bile zamanı gelince açık konusurum zor zamanimda bı yemek yapip getiremedin diye ama ben öyle durumlara girmek istemiyorum şimdilik. Eşime tabiki yardımcı olmadığını söylüyorum zaten yukarda anlattığım bu yemek olayında eşimde kızdı senin üstüne attı herşeyi diye eşime cekinmez en küçükleri ama haksızlık durumunda yüzlerine söyler tabiki de ben şimdilik bişey demesini istemem ya. Eşim sağolsun şunu bunu ye diye önemsiyor ben de her gün bulantı yaşamıyorum sonuçta hatta burada çok insana göre iyiyim diyodum ama dün gerçektende o kadar zor duruma düştüm ki kendim aradım yani bana biseyler getir çok kötüyüm eşimde yok evde diye. Bı de diyo ki e evde olsa seni. Halsizligine ne yapabilecek ki uyu dinlen ya dedim en azından bı yemek yapardı falan yani istese ordan anlar kız yemek yapamıyor ben götüreyim bı kaç gün falan diye. Bak mesela kendi dün eli boş boş geldi ben yine bı kahve yaptım bı yudum aldım kusmaya kostum.gozunun önünde iki üç defa gittim bugün bı arayip nasıl oldun demedi
Az önce bir arkadaş da yazmıştı sanırım gün gelir hesap döner sen Allah’a havale et. Onlar da başkasına muhtaç olurlar elbet o gün sen gelirsin inşallah akıllarına. Ben zaten hamile kadının bir şeyi ağzıyla istemesini bekleyeni de anlamam. Burada birçok komşum öğrenince şey dedi mesela bişeye ihtiyacın olursa akşam sabah çekinmeden ara falan. Akşam sabah sizi niye arayayım. Eşim yanımda zaten sağlık sorunum olsa ciddi bir şey ambulansı ararım. Siz benim akşam sabah bir şeye ihtiyacım olmasını neden bekliyorsunuz hepiniz ev hanımısınız bütün gün aşağıda gün yapıyorsunuz zaten arada bir bir tabak hazırlayın getirin. Ya da arayın çağırın. Sanki insan arayıp başkasına bana yemek yap getir mi diyebilir. Hele de aileden olmayana yani. Laf olsun işte. Ama böyle şeyler insanın kalbini kötüleştiriyor işte benim zor günümde kim vardı ki yanımda deyip bir şey yapası gelmiyor insanın günü gelince de. Yine de inşallah Allah bizi vicdanımızla sınamasın kimseyi de kimseye muhtaç etmesin.

canım beniiim senin de çok ilgiye ihtiyacın var onun da hasta olması çok kötü denk geldi sana. gerçekten henüz bebek hakkında en ufak bi' fikirleri yok ne yaşadığımızı bilseler emin ol diken üstünde olurlardı. şu günleri umarım en sakin halinle geçirirsin sana kocaman sarılmak istedim.
Sağ ol canım sarılmış kadar oldukk 🥺 Çok uzun yıllardır uzaktayım aslında ailemden hep yalnızdım yani ama diyorum ya gücüm kuvvetim yerindeydi. Hasta olsak 2-3 gün yatıyorduk geri ayaklanıyorduk. Ama bu zaman öyle bir zaman değilmiş. Valla kendime çok güvenmişim ben hamile de olsam hep ayakta olurum falan derken. Bitmeyen bir hastalık gibi sanki. Sağ salim kucağımıza alalım da çocuklarımızı bugünleri gülerek oh geldi geçti diyerek hatırlayalım..

Muhtemelen ben de öyleyim stresi yönetemiyorum. Eşimin bu durumuna içten içe çok üzülüyorum belirsizliğe daha da çok üzülüyorum ama tepkilerim üzüntüden çok sinirlenmek gibi gerçekten. O çok ciddiye almıyor şimdi eminim gelince süt yok diye ağlamış olmama çok da gülecektir ama ben o an için başka duyguların dışa vurumu olarak bir şeyi bahane buluyorum kendime. Ailemden destek isteyeyim diyorum ama onu da istemez. Doğru düzgün oturamıyor bile sürekli buz tedavisi yapmak zorunda rahatı kaçar yani evde üçüncü kişiler olunca. E böyle de ben köşeye sıkışmış gibiyim. Kaç gün kaç ay bilmiyoruz bu durum. Doktor ona demiş ki ayakta durma bu süreçte. E ben mi durayım tüm gün ayakta. Bugün karnım taş gibi kasıklarımda bir yük bir ağırlık anlatamıyorum da. Keşke şu durumda olmasam da her şeyi ben yapsam diyor. Ama bu benim için de geçerli. Ben de bu durumda olmasam böyle olmam zaten. Nasıl yöneteceğim bu süreci bilmiyorum ya en ufak zorlukta ailesinden yardım istemek de istemiyorum. Annesi gelse gitmek bilmez şimdi ameliyat falan durumu olursa gelsin diyorum en azından. Yoksa aylarca bizde demektir. Görümcem 8 aylık hamileyken çağırdı kayınvalidem gittiğinde bebek 2 aylıktı. Bizde de doğuma kadar kalır mı kalır yani git demezsek valla o kadar tahammülüm sabrım yok kimseye.
Evin dinamiğini hiç bilemem tabi ama senin hissettiğin şey yetersizlik duygusu olabilir gibi geldi bana, benim de öyle çünkü. Normalde her şeyini tam yapan biriyim ama gebelik başladığından beri bulantı ve halsizlikten dolayı toplasan 5 kere yemek yapmışımdır abartmıyorum. Kırk yılın başı bir şey yapayım dedim onda da süt yok patlaması hem eşinin hastalığı, hem yetişemem duygusu hem de sitemden kaynaklı olabilir. Her şey bir arada sanki. Eşim evden çalıştığında mutfağa bir şeyler hazırlamaya geliyor, ben işe de ara verdim bu arada salonda yatıyor oluyorum o hem çalışıyor hem yemek vs ilgileniyor mesela. O duygu beni hırçınlaştırıyor zaman zaman, sizde aile desteği de uzak olduğu için bunun verdiği sıkıntı da eklenmiş üstüne. Kayınvalidem gelip de gitmeyen bir tipse ben olsam ben de çağırmam, mecbur kalana kadar beklerim. Ama olanı olduğu gibi eşinle konuşmak en güzeli, büyük ölçüde de rahatlayacağına eminim.

Bazen insan gercekten yiliyor bunun sebebi birikim , hep icine attin demekki birik birikti tasiyamadiginda da boyle patliyor. Esinin hastalginin da boyle denk gelmesi kotu olmus Allah beterinden korusun . Cik disari bi hava al . Aglamak iyidir aksine bence agla rahatla ama sıkma kendini o daha da zarar verir bebegine . Gececek bugunler oyle dusun . Kocaman sariliyorum sana🤗
Ben de sana sarıldım kocamann 🥹 İyi ki varsınız gerçekten 🙏 Ağlamak iyi geldi ne yalan söyleyeyim açıldım biraz atmam gereken toksinleri olumsuz duyguları attım arındım galiba. Eşim de üzüldü mü bozuldu mu derken eve gelmiş gülüyor işte dediğim gibi. Süt mü bulamadın çen, börek yapıyordun sütten mi elendin, kıyamam ben sana bak bir sürü süt getirdim sen iste inek bağlarım şu kapıya falan diye dalga geçiyor 🥲 üf niye böyleler 🥲🥲

Evin dinamiğini hiç bilemem tabi ama senin hissettiğin şey yetersizlik duygusu olabilir gibi geldi bana, benim de öyle çünkü. Normalde her şeyini tam yapan biriyim ama gebelik başladığından beri bulantı ve halsizlikten dolayı toplasan 5 kere yemek yapmışımdır abartmıyorum. Kırk yılın başı bir şey yapayım dedim onda da süt yok patlaması hem eşinin hastalığı, hem yetişemem duygusu hem de sitemden kaynaklı olabilir. Her şey bir arada sanki. Eşim evden çalıştığında mutfağa bir şeyler hazırlamaya geliyor, ben işe de ara verdim bu arada salonda yatıyor oluyorum o hem çalışıyor hem yemek vs ilgileniyor mesela. O duygu beni hırçınlaştırıyor zaman zaman, sizde aile desteği de uzak olduğu için bunun verdiği sıkıntı da eklenmiş üstüne. Kayınvalidem gelip de gitmeyen bir tipse ben olsam ben de çağırmam, mecbur kalana kadar beklerim. Ama olanı olduğu gibi eşinle konuşmak en güzeli, büyük ölçüde de rahatlayacağına eminim.
Terapiye alınmış gibi hissettim kendimi vallahi iyi ki varsınız 🥹 Bazı adını koyamadığım hisleri anlamlandırdınız. Eşimin de bir yandan çalışıp bir yandan ev işlerine yemeğe en azından bu zamana kadar koşturmuş olması, şu aralar da benim üzerime düşen ufak tefek sorumlulukların bile üstesinden gelememem hırçınlaştırıyor beni de çok doğru söyledin. Ben 12 senedir ailemden uzakta yaşıyorum. Okudum, mezun oldum, evlendim, düzen kurdum, hasta da oldum, hasta olana da baktım ama hepsini yapacak gücüm kuvvetim vardı işte şimdi olmaması ve bunu izah edememek tüketiyor beni zihnen. Bir yandan kendimi teskin ediyorum herkes böyledir, senin kadar yetişemeyen de vardır, hem iş hem ev hayatı hem gebelik kolay bir şey değil zaten. Ama bu hafta sonu tatil de 3 gün olup verimsiz geçirince çöktüm direkt ☹️

Az önce bir arkadaş da yazmıştı sanırım gün gelir hesap döner sen Allah’a havale et. Onlar da başkasına muhtaç olurlar elbet o gün sen gelirsin inşallah akıllarına. Ben zaten hamile kadının bir şeyi ağzıyla istemesini bekleyeni de anlamam. Burada birçok komşum öğrenince şey dedi mesela bişeye ihtiyacın olursa akşam sabah çekinmeden ara falan. Akşam sabah sizi niye arayayım. Eşim yanımda zaten sağlık sorunum olsa ciddi bir şey ambulansı ararım. Siz benim akşam sabah bir şeye ihtiyacım olmasını neden bekliyorsunuz hepiniz ev hanımısınız bütün gün aşağıda gün yapıyorsunuz zaten arada bir bir tabak hazırlayın getirin. Ya da arayın çağırın. Sanki insan arayıp başkasına bana yemek yap getir mi diyebilir. Hele de aileden olmayana yani. Laf olsun işte. Ama böyle şeyler insanın kalbini kötüleştiriyor işte benim zor günümde kim vardı ki yanımda deyip bir şey yapası gelmiyor insanın günü gelince de. Yine de inşallah Allah bizi vicdanımızla sınamasın kimseyi de kimseye muhtaç etmesin.
Çok haklısın kesinlikle laf olsun diye konuşuyor insanlar ya gerçekten yapmak isteyen bı şekilde yapar evde misin sana şunu bunu getiriyorum oldu bitti. Herkesin de evine yaptığı bı yemek vardır illaki getirmek isteyen getirir. Allah muhta etmesin en kısa zamanda enerjimiz keyfimiz yerine gelsin de çeşit çeşit yapıp keyifle yiyelim boşver😁🙏

Terapiye alınmış gibi hissettim kendimi vallahi iyi ki varsınız 🥹 Bazı adını koyamadığım hisleri anlamlandırdınız. Eşimin de bir yandan çalışıp bir yandan ev işlerine yemeğe en azından bu zamana kadar koşturmuş olması, şu aralar da benim üzerime düşen ufak tefek sorumlulukların bile üstesinden gelememem hırçınlaştırıyor beni de çok doğru söyledin. Ben 12 senedir ailemden uzakta yaşıyorum. Okudum, mezun oldum, evlendim, düzen kurdum, hasta da oldum, hasta olana da baktım ama hepsini yapacak gücüm kuvvetim vardı işte şimdi olmaması ve bunu izah edememek tüketiyor beni zihnen. Bir yandan kendimi teskin ediyorum herkes böyledir, senin kadar yetişemeyen de vardır, hem iş hem ev hayatı hem gebelik kolay bir şey değil zaten. Ama bu hafta sonu tatil de 3 gün olup verimsiz geçirince çöktüm direkt ☹️
Genelde bu patlamaların sebebi kendimizle alakalı oluyor, tecrübeyle sabit. Kafamızda kuruyoruz her şeyi ama iletişim en güzeli. Ben çalışırken de evimle ilgilenme takıntım vardı işe ara verdim hala var. Her gün evi süpürürdüm toz alırdım robot süpürgeyi zor çalıştırıyorum şu an ama halim yok yani elimden gelen bu, her zaman her şeyi tam yapmak mümkün değil. 3 gün tatil diye “verimli” geçmek zorunda diye bir şey de yok :) insan bazen boş boş oturmak istiyor. Ama bugünler de geçecek, ben 2-3 gündür çok iyiyim mesela mide bulantılarım çok çok azaldı daha enerjik hissediyorum demek ki geçiyor. Şöyle 2-3 günlük bir kaçamak da iyi olur bu arada :)

Zara indiriminden bunları aldım, 2026 yazı için 😂 19-23 aylık falan oluyor bebe, fiyatlar çok uygun geldi yatırımlık aldım. Kendim için sıfır tane şey baktım, analık hızlı yükleniyormuş insana 🤭

Eklentiler

• IMG_4198.png
    IMG_4198.png
    143,6 KB · Görüntüleme: 50
  • IMG_4199.png
    IMG_4199.png
    139,7 KB · Görüntüleme: 51
  • IMG_4200.png
    IMG_4200.png
    134 KB · Görüntüleme: 49
Sağ ol canım sarılmış kadar oldukk 🥺 Çok uzun yıllardır uzaktayım aslında ailemden hep yalnızdım yani ama diyorum ya gücüm kuvvetim yerindeydi. Hasta olsak 2-3 gün yatıyorduk geri ayaklanıyorduk. Ama bu zaman öyle bir zaman değilmiş. Valla kendime çok güvenmişim ben hamile de olsam hep ayakta olurum falan derken. Bitmeyen bir hastalık gibi sanki. Sağ salim kucağımıza alalım da çocuklarımızı bugünleri gülerek oh geldi geçti diyerek hatırlayalım..
ben de 13 sene Ankara'da tek başına yaşadım. Üniversite, yüksek lisans, doktora derken dönmedim İzmir'e son 5 senedir İzmir'de aileme yakınım. Ama hala yardım istemeyi bilmiyordum rutinime devam ediyordum taa ki kanamam olana kadar.Şimdi sürekli annemle kv'mi darlıyorum bize gelin çok iş var diye :KK70: Sabah daha dedim ki hamilelik hastalık değildir diyene ağzıma geleni söylerim kimse kusura bakmasın dedim. Duygusal ve fiziken çok zor bir süreç inşallah bir an önce atlatıcaz bugünleri de çiçeğim.

kızlar valla zor hamilelik geçirmeyen halimizden anlamıyor.
benim kv aşağımda oturuyor valla nerdeyse 1 aydır burda kahvaltı akşam yemeği yiyoruz. kahvaltıyı hatta benim midem çok kötüyken hep önüme getirirdi kadın. son bir iki haftadır kendim hazırlıyorum. akşam yemeğine zaten yardım etmeye bile yeni başladım. görümcelerim de hep arar canım bişey çekiyosa yapayım getireyim diye. bende bir de gluten hassasiyeti var glutensiz besleniyorum yani özel yapım gerektiriyor çoğu şey. kadın sağolsun hep ekmek bile yapıyor bana Allah başımızdan eksik etmesin böyle insanları 🙏🏻 başlarda ben yapamayıp ayağıma getirince hep gözlerim dolardı mutluluktan. kendi annem de bir kaç kez geldi ama o da rahatsız bacaklarından tedavi sürecinde şuan. kötü denk gelmişti zor zamanlarıma.

Zara indiriminden bunları aldım, 2026 yazı için 😂 19-23 aylık falan oluyor bebe, fiyatlar çok uygun geldi yatırımlık aldım. Kendim için sıfır tane şey baktım, analık hızlı yükleniyormuş insana 🤭
Kız önce bı 2025 yazı görseydik🤣🤣🤣 bu gidişle ilk okula kadar hazır olacak bizim anneler🤣 ama çok tatlislar işte kız çocuğu olunca da böyle minnoş minnoş şeyler var yaaaa😍😍

Kız önce bı 2025 yazı görseydik🤣🤣🤣 bu gidişle ilk okula kadar hazır olacak bizim anneler🤣 ama çok tatlislar işte kız çocuğu olunca da böyle minnoş minnoş şeyler var yaaaa😍😍
Valla anam gaza getirdi, yoksa almazdım 😂 ama gerçekten çok uygundu hepsi almak zorundaydım… anfkdkdkkd
Erkeklere de çok güzel şeyler vardı bu arada

Kızlar bugün mental olarak çok kötüyüm çok zayıfım. Eşimin mr randevusu vardı o yokken börek istedi börek yapacaktım girdim mutfağa bütün malzemeleri döktüm derken süt yok evde. Oysa en az 5 şişe açılmamış süt vardı muhtemelen tarihi geçti eşim attı onları. Ve yerine yenisini alıp koymadı. Bütün sinir sistemim çöktü orada. Ağlamaktan helak oldum sonra eşime mesaj attım sitem dolu bir sürü söz. O da mr için hastanedeydi o sırada. Çıktı ben senden börek istemedim ki nasıl oldun diye sorsan yeterdi yazmış. Buna daha fazla üzüldüm ve sinirlendim. Çünkü istiyor bu baskıyı üzerimde hissediyorum tavırları ben sana baktım şimdi sıra sende gibi bir tavır. Ama sorsan benden bir şey beklemiyor istemiyor. Mesela yufka ve peynir aldığımı gördü ya her Allahın günü sorar ne zaman yapacaksın diye. Evet almasam beklemiyor ama alınca da bunaltana kadar baskı yapıyor. Ya yapmasa bile benim beynime yer etmiş artık bunu soracak diye uyanıyorum her gün boğuluyorum. Her konuda böyle bu. Kendimi bir denizin ortasında çırpındıkça batıyormuş gibi hissediyorum. Aileme anlatsak eminim onlar da beni suçlar. Süt yoksa yapma ne diye söyleniyorsun der belki de öyle olmalıydı. kendimi kötü, berbat, yok olmam gerekiyormuş gibi hissediyorum. Hiçbir şeye ve hiç kimseye yetişemiyorum. Can sıkıntımdan karnımdaki çocuk da zarar görecek diye korkuyorum fakat bu psikolojinin önüne geçemiyorum birkaç gündür. Sanırım eşimin hastalığının bunda etkisi çok. Her şeyi bırakıp onu da bu halde bırakıp uzaklaşmak istiyorum buralardan. Üzerimde sadece ve sadece olumsuz duygular var. Kalkamıyorum altından.
Üst üste gelip duygu patlaması olmuş sanki hamilelik zaten bambaşka bir dönem eşinin sağlık durumuyla ilgili kaygılar beklentileri bulanmışlık yorgunluk. Patlama noktası olmuş. Keşke uzaklaşıp dinlenip dönülebilme şansı olsa hayat işte zorluklar. O da kendi açısından streslidir kafasına da takıyor anlattıklarından anladığım kadarıyla ki haliyle sende çok bunalmışsın🥺oluyor bazen patlama noktaları ama kendini üzme lütfen bebişe de sanada yazık. Eşinin durumunun da ben olumlu sonuçlanacağına ciddi bir durum olmadığına inanıyorum inşallah öyle de olur belki biraz daha rahatlarsınız üstünüzden bir yük kalkar🥺lütfen üzülmemeye çalış bazen insanın bir şeye ağlayıp tüm yükü boşaltması gerekiyor

Çok haklısın kesinlikle laf olsun diye konuşuyor insanlar ya gerçekten yapmak isteyen bı şekilde yapar evde misin sana şunu bunu getiriyorum oldu bitti. Herkesin de evine yaptığı bı yemek vardır illaki getirmek isteyen getirir. Allah muhta etmesin en kısa zamanda enerjimiz keyfimiz yerine gelsin de çeşit çeşit yapıp keyifle yiyelim boşver😁🙏
Ah amin canım inşallah inşallah 🙏🙏

X