2021 Kasım Anneleri

Bebeğimin cinsiyeti ...

• Ankete Katılan
    270
Öncelikle şunu söylemek istiyorum kelin ilacı olsa misali benimde ayın 16sında sabah erken saatte sezaryen günüm ama asla karar veremiyorum anestezi şekline. 10 sene önce spinal olmuştum ilk çocuğumda mecburi sezaryendi. Çok uzun saatler süren normal doğum denemesi sonrası sezaryene alındığım için o sancıların etkisiyle sanırım belden yapılan iğneyi neredeyse hissetmemiştim bile.
Çalkantı olayı bebeği çıkarırken oluyor alt tarafında birşeyker olduğunu sallandığını anlıyorsun ama acı olmuyor tabii ki.
Ben panikle girmiştim sezaryene iğne vurulduğu an uyuşacağım sanmıştım ama bir bacağım tam uyuşmamıştı orda çok panik yaptım. Hatta durun beni kesmeyin daha uyuşmadım diye bağırmalarım hala kulağımda çınlıyor. Bana şiddetli öksürmemi öksürdükçe anestezinin dağılıp bacağıma yayılacağını söyledir öyle de oldu. Ama yukarda bir arkadaşın dediği gibi batikon sanırım artık ne döktülerse o soğukluğu hissedince yine panik yaptım uyuşmadım sanıp. Bende bu kadar korku varken tabi sakinleştiriciyi bastılar bol bol.
Sonrasında bebeği çıkardıkları anı hatırlıyorum kafasını saçlarını sadece yüzünü falan asla hatırlamıyorum yarı baygın gibi olduğum için. Bebekten sonrasını zaten asla hatırlamıyorum.

İkinci sezaryenim 5.5 yıl önce oldu ilkindeki korkudan sonra kesinlikle genel istedim onda birşey yok zaten uyuyup uyanıp bebeğimiz doğmuş oluyor.
Ama seninde dediğin gibi uyanma anımı ömür boyu unutmam. Uyandığımız gibi ağrılar hemen başladığı için ve zaten narkozun etkisiyle ne olduğunu pek anlamadığımız için çok kötü bir durum.

Yani bu kadar uzun yazdım ama pek yardımcı olamadım sanırım çünkü ben kendi açımdan hala karar veremedim. Ha bu arada genel anestezide bebeğe az da olsa narkoz gidiyormuş ama spinalde öyle olmuyormuş. Doktorum kesinlikle spinali öneriyor hem bebek için hem benim için bakalım salı günü ne olacak :KK43: Senin içinde en hayırlısı ne ise o olur umarım
Ben genel anestezi aldım ilk sezeryanımda ve bence berbat bir şey di. Ayılamıyordum bebeği emziremedim.Terler döküyodum inanılmaz derecede.Bulantı, kusmada olmuştu ve kesinlikle oğlumu da etkilemeşti köpüklü bir kusması vardı ablam sabaha kadar nöbet tutmuştu. Allah izin verirse ben spinal istiyorum.Benim deneyimim böyle olmuştu herkes hakkında hayırlısı olsun inş.🙏

İlerlememiş dedikten sonra tekrar bakmadı kaç cm bilmiyorum.suni sancı çok zor diyen kimdi ben de kasılma ve hafif ağrı dışında hiçbir işe yaramadı doğum odasından başka odaya alacaklar gece sancım gelmezse sabah sezeryan dedi.nasip
Allah bi sancıda kurtarsın canım.😊En hayırlısı olsun sizin için.Çok heyecanlısındır ve duygusal tabi.🥰

Kızlar selam..
Öncelikle cevaplarınız için çok teşekkürler..
2 gündür öyle gergin ve stresliydim ki, spinali deneyimlemiş kişilere sorup deneyimleri okumak iyi geliyor cidden..

İlk doğumum 7.5 yıl önce genel anestezili sezeryan benim.. Yaklaşık 10 yıldır da gittiğim doktor aynı.. Acı eşiğim yerleeeerdeeeee benim, çok çok düşük.. Ayrıca tenim de çok hassas.. Genel anesteziden acılar içinde uyanmıştım, hâlâ net hatırlarım.. Sonrasında da ciddi ciddi 15 gün kendime gelememiştim 😕

Şimdi ki sezeryan günü planlandı.. 2 gün önce kontrolüm vardı, 16 kasım olacak kısmetse.. Ama bu kez doktorum “spinal yapalım, sana daha rahat olacak” diyor.. “Ayrıca doğum sonrası acı ağrı olayın genele göre daha rahat olacak” diyor.. Benim için öyle zor ki bu karar.. Birincisi, belden yapılacak iğne çok geriyor beni.. Hemen yeri bulunamazsa, olmazsa gibi sorular aklımda.. İkincisi de işlem esnasında çoğu kişinin bahsettiği o yapılanları hissetme mevzusu.. Acaba içim kaldırır mı, dayanabilir miyim diye düşünüyorum..

Bugüne dek diyordum ki, ha genel ha spinal.. İkisi de sezeryan, niye spinalde acım daha az olsun ki? 🤷‍♀️ Sonra spinal olan burda gruptan bir arkadaş “acı uyuşukluk geçtikçe yavaş yavaş geldiği için acı geldiği an ağrı kesiciyle müdahale ediliyor o yüzden rahat oluyor” dediği an aydınlandım.. Mesela bu benim için çok önemli bir kriter, cezbetti yani.. Bir de şimdi ilk oğlum da olacağı için acıdan kıvranarak uyanmayı, beni öyle görmesini de istemiyorum şahsen.. Kendim de çok zorlanıyorum zaten, ilkinden tecrübeliyim.. Gözüm çocuğu görmemişti, çok acı içinde ayılmıştım..

Şimdi spinale cesaret edebilirsem en azından ağrı gelmeye başladığında müdahale ettiririm ve rahat geçiririm diye düşünüyorum..

Yani iğne yapılma aşaması deneyiminiz (kolaydı/zordu gibi) işlem anında yapılanları acı olarak değil tabi ama hissedip hissetmemeniz ve eğer hissettiyseniz nasıldı, dayanılöayacak bişey mi vs. ve işlem sonrası sezeryan yeri acınız ağrınız gelmeye başladığında nasıl oldu, nasıl müdahale edildi vs. bu gibi detaylı deneyimlerinizi yazarsanız sevinirim 🥴

Zira 2 gündür eziyet çekiyorum düşünmekten.. Karar veremiyorum ve kaldı son 4 gün..

Mesela o “sallantı hissettim” dediğini nasıl tarif edebilirsin? İçin tuhaf oldu mu? Kaç dakika ya da saniyelik bir şey? Dayanılmayacak gibi mi? 😩 Gerçi anlatım tarzına göre kötü bi his değil sanırım ama ya da senin dayanıklılığınla mı alakalı acaba? Ama sen de ben gibi ilk doğumu genel olmuşsun. Şu an kıyaslarsan bir daha olsa hangisini seçerdin? Ve iki doğumu kıyaslarsan hangisi daha rahat geçti senin için acı/ağrı anlamında?

En üst kısma detaylı açıkladım canım.. Tüm merak ettiklerimi? Kendi deneyimlerini yazarsan sevinirim.. Çok ihtiyacım var 🥴

Ben senden hem genel hem spinali kıyaslamanı istesem? Senin deneyimine göre.. En üst kısımda açıkladım detaylıca merak ettiklerimi..

Aaay ne güzel.. Umarım en doğru kararı verip, sonrasında bende böyle diyebilirim..

Evet, deneyim olarak muhteşem tabi ama işte şu iğne yapılma kısmı ve işlem esnasında uyanık olup yapılanların farkında olma ihtimali korkutuyor beni.. Ya dayanamazsam ya tansiyon fırlarsa gibisinden? Başlı başına karna sürüleni hissediyor olmak bile korkutucu. “Acaba uyuşmadı mı” düşüncesi berbat 🤯
Kaç haftalıkken olmuş oluyor sezeryan günün canım? Benim deneyimim genel anestezi karar senin ama bende bu kez spinal anestezi istiyorum Allah ın izniyle.🙏

Benzer durumdayız o zaman. Kaşık biberonum yok, bugün eday easycup biberon sipariş ettim, pazartesi gelecek, onu deneyeceğim artık :KK43:
Evde durup durup ağlıyorum, lohusalık me zormuş. Annem bir yandan, eşim bir yandan teselli etmeye çalışıyor. Morali yüksek tutmak önemli biliyorum, ama içimden geliyor durduramıyorum :KK43:
İşte o kaşık biberon zaten. Ağlama lütfen bizimle aynı durumda olan çok kişi var. Üzülürsen sütün hiç gelmez. Biz elimizden geleni yapalım, gelmezse yapacak bir şey kalmadı deriz ama şunu da deneseydim demek istemiyorum o yüzden her şeyi deniyorum.

Yeni doğum yapan anneler bir sorunumuz var sizde de var mi? Bebegimin altını açar açmaz feryat figan temizleyene kadar kan ter içinde kaliyoruz asla d9kundurmuyo kendine normal mi ilk çocuğumda yoktu bu sorun bir de günde kaç kaka yapıyor nerdeyse tüm bezler kakalı
Bizimde ilk hafta öyleydi hatta agrisi filan mı var diye doktora sormustuk ama şuan düzeldi çok nadir karnı aç olursa agliyo alıştı sanirim

Yeni doğum yapan anneler bir sorunumuz var sizde de var mi? Bebegimin altını açar açmaz feryat figan temizleyene kadar kan ter içinde kaliyoruz asla d9kundurmuyo kendine normal mi ilk çocuğumda yoktu bu sorun bir de günde kaç kaka yapıyor nerdeyse tüm bezler kakalı
Biz de aynı durumdayız daha altının çıtçıtını açarken çığlığı basıyor 😭 1-2 aydan sonra düzeliyormuş ama o 1-2 ay bile çok uzun geliyor bana 😅

Bizimde ilk hafta öyleydi hatta agrisi filan mı var diye doktora sormustuk ama şuan düzeldi çok nadir karnı aç olursa agliyo alıştı sanirim
Biz de şaşırdık kaldık ya niye ağlıyor anlamıyoruz ama normal demek ki insallah sizin bahsettiğinize göre ikinci annelik ama her bebek farklı valla...

Yiyip içmediğim şey kalmadı, yeme içmeyle alakası yok bence. Eğer sütün varsa artmasına yardımcı oluyor, ama sütün yoksa da benim gibi 10ml iken 15ml’ye anca çıkarıyor işte. İnatla sürekli sağıyorum, çünkü bebek memede de uzun süre durmuyor. Süt gelmemeye başlayınca ağlayıp bırakıyor ne yazık ki.
Canim bana hastane surup gibi birsey onermisti cok cabuk bitti sise dun icemedim ve bugun sutumde azalma hissettim bilmiyorum denk geldi belkide.bir olcek kaldi onuda birazdan icicem ama etkiliymis gibi geldi 🤔
İlerlememiş dedikten sonra tekrar bakmadı kaç cm bilmiyorum.suni sancı çok zor diyen kimdi ben de kasılma ve hafif ağrı dışında hiçbir işe yaramadı doğum odasından başka odaya alacaklar gece sancım gelmezse sabah sezeryan dedi.nasip
Benim coook zordu canim. İkisinde de suyum gelince basladi belki ondan etki ettiler. Hele bu sefer cok siddetli ve hizli basladi. En hayirli sekilde saglikla gelsin insallah canim. Geldigi dogum sekli onemli degil
Benim kizimda ayni her bezde kaka var ve bu kaka miktari az oluyor minik. Dolu dolu bir kaka olmuyor ve pisik oldu. Pazar gununden beri geciyor tekrar basliyor 🙁 molfix kullaniyordum bugun sleppy aldim bezden mi diye ama bu kaka olayindanmis gibi geliyor 😕

InsAllah csnim kontrol vardi bugün 38 doldu dogum pozisyonunda ama daha kanala girmemis doğum yakin görünmüyor dedi haftaya cumaya tekrar çağırdı
Sizinle günümüz aynı gecen hafta bana da aynisini dedi baskı yapıyor ama kanalda değildi. Nst de de bişey çıkmadı yarın tekrar gidicem. İlk doğumunuz mu benim ikinci ama ilk gibi korkularım var.
Bu arada benim çok kasik ağrım oluyor son günlerde çok arttı sabah dinlenip kalktığımda yok ama sonra bı başlıyor aksama kadar yururken daha çok hissediyorum zor yürüyorum odadan odaya bile zarzor geçiyorum. Böyle bişey yaşayan oldu mu doğum öncesi.

Canim bana hastane surup gibi birsey onermisti cok cabuk bitti sise dun icemedim ve bugun sutumde azalma hissettim bilmiyorum denk geldi belkide.bir olcek kaldi onuda birazdan icicem ama etkiliymis gibi geldi 🤔

Benim coook zordu canim. İkisinde de suyum gelince basladi belki ondan etki ettiler. Hele bu sefer cok siddetli ve hizli basladi. En hayirli sekilde saglikla gelsin insallah canim. Geldigi dogum sekli onemli degil

Benim kizimda ayni her bezde kaka var ve bu kaka miktari az oluyor minik. Dolu dolu bir kaka olmuyor ve pisik oldu. Pazar gununden beri geciyor tekrar basliyor 🙁 molfix kullaniyordum bugun sleppy aldim bezden mi diye ama bu kaka olayindanmis gibi geliyor 😕
Canim bizde de hafif pişik var,ben prima kullanıyorum başka beze geçmeyelim dedim ama sudokrem kantaron yağı sürüyoruz asiri pişik değil ama var hafif düzeyde

Sizinle günümüz aynı gecen hafta bana da aynisini dedi baskı yapıyor ama kanalda değildi. Nst de de bişey çıkmadı yarın tekrar gidicem. İlk doğumunuz mu benim ikinci ama ilk gibi korkularım var.
Bu arada benim çok kasik ağrım oluyor son günlerde çok arttı sabah dinlenip kalktığımda yok ama sonra bı başlıyor aksama kadar yururken daha çok hissediyorum zor yürüyorum odadan odaya bile zarzor geçiyorum. Böyle bişey yaşayan oldu mu doğum öncesi.
Benim de 3. Olacak insAllah ayni kasik ağrısı baskısı cok fazla gece bile hic uykum yok ağrıdan rahat yatamıyorum

Benim de kontrolüm vardı rahim ağzı tam kapalı hiçbir belirti yok dedi ki ben yürüyüş squat hurma ne gerekiyorsa yapıyorum ama demek ki gelmeyince gelmiyor
Benim ilk dogumda da 41 e kadar bekletip suni verilmisti yine de acilma olmamisti hic öykün cok ic acıcı degil ama biraz daha bekleyelim dedi normal icin rahimde yumuşama bi doğum belirtisi falan olmazsa yine sezeryana gün verecek

İşte o kaşık biberon zaten. Ağlama lütfen bizimle aynı durumda olan çok kişi var. Üzülürsen sütün hiç gelmez. Biz elimizden geleni yapalım, gelmezse yapacak bir şey kalmadı deriz ama şunu da deneseydim demek istemiyorum o yüzden her şeyi deniyorum.
Ben de geç kalmadan herşeyi denemeye çalışıyorum. Sonradan pişman olmak istemiyorum.
Bugün sağ memeyi de emsin diye meme ucu çıkarıcı aldırdım, çok hafif de olsa faydasını gördük gibi, nispeten daha rahat tuttu memeyi.
Hızlıca 6 ay sonrasına geçsek ne güzel olur…

Benim yatarken çok yok ama yürürken çok zorlaniyorum . Öncekinde hiç böyle olmamıştı doğumun yaklaştığının bı işareti mi acaba
Bilemiyorum canim ama bu hamilelik öncekilere göre zorladi beni baya cinsiyetimiz farkli sadece onunla mi alakali bilemedim😊 ama doğum da hemen olacak gibi degil dedi bana da işte anlayamadim

X