2016 Nisan Anneleri

Bebeklerimizin Cinsiyetleri

• Ankete Katılan
    380
Selam kızlar,
Dün dr. gittim ve şöyle bir konuşma geçti aramızda, 2'li ve 3'lü test yaptırmayı düşünüyor musun diye sordu. Sizce ? dedim. Bir sorunla karşılaşırsan aldırır mısın dedi. Hayır dedim . O zaman neden yaptırıyorsun dedi. Benim duyduklarıma göre doğum esnasında testlerde bir sorun çıktığında ona göre müdahele yapılıyormuş ya da ilaç vs. verilmiyor mu hamilelikte dedim. Hayır hiç bir işlem yapmıyoruz dedi.
Sizce yaptırmalı mıyım? veya yaptırmayı düşünenlerin ne gibi sebeplerden dolayı yaptırdıklarını öğrenebilir miyim. Çünkü hiçbir işlem yapılmıyor düzelmesi vs. için dedi neden moralimi bozıyım ki yaptırarak diye düşünüyorum. Hamilelikte psikoloji çok önemli çünkü. Genelde testlerde kötü sonuç çıkan fakat sapasağlam olan çocuklarla da karşılaştırdım birden fazla hemde bunu da bilerek korkuyorum yaptırmakta açıkçası. Benim ilk bebeğim olduğu için bu konuları anlamıyorum biraz uzun yazdım ama lütfen cevap bekliyorum.
canım söylenecekleri doktorun paylaşmış seninle zaten. dediğin gibi bir müdahale yapılmıyor. testler sonucunda belli bir ihtimal dahilinde down sendorumu ya da başka kromozom bozukluğu durumu var ya da yok diyor. sitede çok arkadaş yazdı benm de etrafımda bir sürü insana down sendromlu olacak çocukları dediler ama sağlıklı çocuklar dünyaya geldi. bu testlerin güvenilirliği çok az. sitede yaptıran arkadaşlar var içim rahatlasın en azından diye düşünüyorlar mesela. ama kötü sonuç alıp bütün hamileliğini zehir gibi geçirme ihtimali de var. benim görümcem öyleydi 38 yaşında hamile kaldı down sendromlu çıktı test sonuçları binbir korkuyla duayla geçirdi hamileliğini ama cin gibi bir kızı oldu bıcır bıcır :) yani yaptıracak arkadaşları da anlıyorummm benim gibi yaptırmayacakları da. zor bir karar ama bu teste güvenerek çocuk aldırılmaz orası kesin. Allah korusun zor imtihanlara tabi tutmasın inş.

@ozgesinan sweet_drop sweet_drop siz baya yazıyorsunuz topikte takip edebilirseniz devralsanız topiği:KK22:
Canim benim ilgilenmem kendime guvenemiyorum acikcasu
kızlar günaydın. c.tesi doktora gittiğimde bi sorunum yoktu ancak bu gece kuzenimle bir tartışmamız oldu ve gece boyu kasılma ve kasık ağrım oldu. bugün doktora gitcem yine.
Geçmiş olsun tatlim dr ne dedi inşallah önemli bir şey degildir
Günaydın kızlar gidip farklı bi doktora göründüm erkeğe benzetiyorum dedi 16.haftada kesinleşirmis:) ultrason cihazı farkından olsa gerek 6 gün ileride gidiyor dedi maşallah iyimiş boyuda 52.56 mm olmus oyyy kurban olurum ben ona :KK66:
Ama dün temizlik yaptım diye sanırım iç tarafta biraz kanama olmuş yine yatış ve progestan 3 é çıktı bu defada :KK43:
Olsun bebisim iyi olsunda yatarım.pasam bi kere gösterdi kendini ayaklarını havaya dikti kollarını salladı bize :)
Çook şükür Rabbimin verdiğine :) :)
Maşallah bebise
Selam kızlar,
Dün dr. gittim ve şöyle bir konuşma geçti aramızda, 2'li ve 3'lü test yaptırmayı düşünüyor musun diye sordu. Sizce ? dedim. Bir sorunla karşılaşırsan aldırır mısın dedi. Hayır dedim . O zaman neden yaptırıyorsun dedi. Benim duyduklarıma göre doğum esnasında testlerde bir sorun çıktığında ona göre müdahele yapılıyormuş ya da ilaç vs. verilmiyor mu hamilelikte dedim. Hayır hiç bir işlem yapmıyoruz dedi.
Sizce yaptırmalı mıyım? veya yaptırmayı düşünenlerin ne gibi sebeplerden dolayı yaptırdıklarını öğrenebilir miyim. Çünkü hiçbir işlem yapılmıyor düzelmesi vs. için dedi neden moralimi bozıyım ki yaptırarak diye düşünüyorum. Hamilelikte psikoloji çok önemli çünkü. Genelde testlerde kötü sonuç çıkan fakat sapasağlam olan çocuklarla da karşılaştırdım birden fazla hemde bunu da bilerek korkuyorum yaptırmakta açıkçası. Benim ilk bebeğim olduğu için bu konuları anlamıyorum biraz uzun yazdım ama lütfen cevap bekliyorum.
Nurcum birsey cikarsa aldirtmicaksan hic baktirma strese girme derim

ben 8. haftaya kadar srekli kasık ağrısı çektim sanki bıçak saplanıo gibiydi ama sonra geçti. normal yani sıkma canını :)
Teşekkür ederim cevap için. Bende biranda oldu o yüzden korktum biraz rahatsız etti ağrı beni o yüzden. Şöyle azcık büyüselerde rahat etsek bu dönem tedirgin ediyo beni Allah korusun

Ben ne zman gezeceğim işime gideceğim sabah uyanıp saçımı başımı yapıp giyinip çıkacağım çok merak ediyorum tam 4 haftadır yatıyorum kusmaktan başım Dönüyor sabah ayrı gece ayrı sıkıntı gezebilen dışarı çıkabilen arkadaşlar benim yerime de gezsin tozsun bu arada bende Cumartesi kuzenimde acayip tartıştım sinir krizi geçirdim neredeyse 2 saat nefes alamadım falan umarım bebeğim iyidir
canım sabret bir kaç haftaya geçer inş.rabbim daha kötüsünden korusun:KK68:
Herkese merhaba :) 9+4 haftalığım bende. 2 gündür kasıklarımda keskin bir ağrı var. Hani saatlerce idrarını tutarsında ağrı girer bir kasılır o şekilde. Aranızda var mı böyle bir ağrı yaşayan? Biraz korkmaya başladım :KK43:
kasık ağrısı normal olabilir rahim büyüyor. idrar yolları enfeksiyonu fln da olabilir en iyisi dra sormak
Selam kızlar,
şöyle söyleyeyim canım ben ilk hamileliğimde aynı şeyleri düşünerek yaptırmadım. sonra kaybedince yaptırsaydım dedim sağlıksız bir hamileklikti de vücut ondan mı sonlandırdı bilirdim. sadece kalbi durduğu bilgim var elimde hiç inceleme yapılmadı sonra benim uğraşımla pıhtılaşma testi yaptırdım çıktı. ama bebeğimi neden kaybettim bilmiyorum. kendimi suçladım zaman zaman şu işi yapmasaydım acaba fln diye. şimdi yaptıracağım.

Benim de adet olcakmis gibi karnim agriyordu doktor o agri normal degil dedi ve ultrasonda icerde kanama gordu. Dikkat et hareket etme cok amann...
Evet canm dünkü temizlik baya yordu beni sabah bikaç damla küçük kahverengi leke gelmişti şimdi uzanıyorum.. bikaç işim kalmştı ama onlarıda yapamam artk bebeğim çok yordum...

yaaa izin çıkmadı:KK69: ilk defa bu dr bebeğin eşi rahim ağzına yakın yerleşmiş dedi. risk alma dedi diğer drlar öyle dememişti var mı böyle olan:KK57: kocişte büyük ihtimal gidecek lafımı söyledim ama bilmiyorum:KK11:

Canim benim de ilk gebeligimde rahim agzina yakin dollenme olmustu, dusuk riskini arttiriyormus. Doktor uyarmisti. Benimki de dustu ama baska nedenlere bagladik. Sen gene de dikkat et, bosver seyahati.

Herkese merhaba :) 9+4 haftalığım bende. 2 gündür kasıklarımda keskin bir ağrı var. Hani saatlerce idrarını tutarsında ağrı girer bir kasılır o şekilde. Aranızda var mı böyle bir ağrı yaşayan? Biraz korkmaya başladım :KK43:
Ah canım ah benim de o kramp gibi batma gibi ağrılarla başım dertte.Sırt üstü ve sağ tarafına fazla yatma.Sol tarafına soğru uyu.Ayrıca oturuyor veya yatıyorsan sürekli 2 saatte bir 10 dakika dolanmalısın.Yerleşme olduğu için bu batmalar normal ama hiç yormamalısın kendini bak dikkat et.

Ah canım ah benim de o kramp gibi batma gibi ağrılarla başım dertte.Sırt üstü ve sağ tarafına fazla yatma.Sol tarafına soğru uyu.Ayrıca oturuyor veya yatıyorsan sürekli 2 saatte bir 10 dakika dolanmalısın.Yerleşme olduğu için bu batmalar normal ama hiç yormamalısın kendini bak dikkat et.
Evet benimde batma gibi değişik bir ağrı. Sadece ağrı ama başka şikayetim yok çok şükür. Ağrılar normal dedi doktorum ama bu ağrı karnıma hafif dokununca bile höbeğimin altında sızlatıyo. Geçmezse ararım doktorumu artık . Gerçekten bu hamilelik zormuş sağlıkla gelsinlerde gerisi önemli değil gerçi

canım söylenecekleri doktorun paylaşmış seninle zaten. dediğin gibi bir müdahale yapılmıyor. testler sonucunda belli bir ihtimal dahilinde down sendorumu ya da başka kromozom bozukluğu durumu var ya da yok diyor. sitede çok arkadaş yazdı benm de etrafımda bir sürü insana down sendromlu olacak çocukları dediler ama sağlıklı çocuklar dünyaya geldi. bu testlerin güvenilirliği çok az. sitede yaptıran arkadaşlar var içim rahatlasın en azından diye düşünüyorlar mesela. ama kötü sonuç alıp bütün hamileliğini zehir gibi geçirme ihtimali de var. benim görümcem öyleydi 38 yaşında hamile kaldı down sendromlu çıktı test sonuçları binbir korkuyla duayla geçirdi hamileliğini ama cin gibi bir kızı oldu bıcır bıcır :) yani yaptıracak arkadaşları da anlıyorummm benim gibi yaptırmayacakları da. zor bir karar ama bu teste güvenerek çocuk aldırılmaz orası kesin. Allah korusun zor imtihanlara tabi tutmasın inş.
Amin canım inşallah çok teşekkür ederim bende yaptırmıcam gibi görüyor.

Selam kızlar,
Canım açıkçası çok fazla yoruma açık değil yazdığın çünkü sen kararını vermişsin.Öncelikle kararına saygı duyduğumu belirtmek isterim ama madem sordun ; Ben şahsen yaşadığı sürece çocuğuma eziyet çektirmek istemem.İlime inanıldığı kadar bilime de inanılması düşüncesindeyim.Çok şükür bilim insanları Allah'ın verdiği aklı fikri kullanarak dünyayı yaşanılması kolay bir hale getiriyorlar.Sağlığımızla alakalı birçok şeyi öğrenip müdahale edebiliyoruz.Madem her gelene razıyız dişçiye de gitmeyelim,doktora da gitmeyelim,hatta hastanede doğum bile yapmayalım.Kaderde ne varsa o deyip beklemek elde imkan varken kullanmamak bana uygun gelmiyor.Hiçbir işlem yapılmıyor da değil.Anne karnında ameliyat edilen ve bu sayede sağlıklı yaşayan bebekler de var.Bu testler istatistiki testler .Kan + Ultrason taramasıyla desteklenen testler.Düşünse ne testleri yaptırmadın ama doktora gidiyorsun 20. haftada doktor dedi ki bebekte anomali var.Bunu bilerek bir 4 ay daha o gebeliği sürdürüp nasıl hayatına devam edeceksin ? Yada dünyaya geldikten sonra ona ne vaad edebileceksin ? Kararın kesin se sana tavsiyem sakın ultrasona da girme.Böyle bir kararın varsa en kötüyü düşünmen lazım.En azından gebeliğin mutlu olur.Umarım evladını sağlıkla kucağına alırsın ve herşey gönlünce olur. Sevgiler .

Canım açıkçası çok fazla yoruma açık değil yazdığın çünkü sen kararını vermişsin.Öncelikle kararına saygı duyduğumu belirtmek isterim ama madem sordun ; Ben şahsen yaşadığı sürece çocuğuma eziyet çektirmek istemem.İlime inanıldığı kadar bilime de inanılması düşüncesindeyim.Çok şükür bilim insanları Allah'ın verdiği aklı fikri kullanarak dünyayı yaşanılması kolay bir hale getiriyorlar.Sağlığımızla alakalı birçok şeyi öğrenip müdahale edebiliyoruz.Madem her gelene razıyız dişçiye de gitmeyelim,doktora da gitmeyelim,hatta hastanede doğum bile yapmayalım.Kaderde ne varsa o deyip beklemek elde imkan varken kullanmamak bana uygun gelmiyor.Hiçbir işlem yapılmıyor da değil.Anne karnında ameliyat edilen ve bu sayede sağlıklı yaşayan bebekler de var.Bu testler istatistiki testler .Kan + Ultrason taramasıyla desteklenen testler.2'li testten sonra iş ahlakı olan ve ultrason verilerine göre emin olmayan kimse bebeği alalım demez.Ayrıca biraz maliyetli ama fetal dna testi var.%99 kesin sonuç veriyor.istatistik değil.Düşünse ne testleri yaptırmadın ama doktora gidiyorsun 20. haftada doktor dedi ki bebekte anomali var.o haftada herşeyi oluştuğu için ultrasonda da görülebiliyor çoğu şey .Bunu bilerek bir 4 ay daha o gebeliği sürdürüp nasıl hayatına devam edeceksin ? Yada dünyaya geldikten sonra ona ne vaad edebileceksin ? Kararın kesin se sana tavsiyem sakın ultrasona da girme.Böyle bir kararın varsa en kötüyü düşünmen lazım.En azından gebeliğin mutlu olur.Umarım evladını sağlıkla kucağına alırsın ve herşey gönlünce olur. Sevgiler .

Evet benimde batma gibi değişik bir ağrı. Sadece ağrı ama başka şikayetim yok çok şükür. Ağrılar normal dedi doktorum ama bu ağrı karnıma hafif dokununca bile höbeğimin altında sızlatıyo. Geçmezse ararım doktorumu artık . Gerçekten bu hamilelik zormuş sağlıkla gelsinlerde gerisi önemli değil gerçi
Aynen öyle canım iyi oldukları sürece sorun yok.Ama ağrıların artmaması için ve kasılma noktasına gelmemek için bol istirahat,az iş bunu unutma.

canım sabret bir kaç haftaya geçer inş.rabbim daha kötüsünden korusun:KK68:

kasık ağrısı normal olabilir rahim büyüyor. idrar yolları enfeksiyonu fln da olabilir en iyisi dra sormak

şöyle söyleyeyim canım ben ilk hamileliğimde aynı şeyleri düşünerek yaptırmadım. sonra kaybedince yaptırsaydım dedim sağlıksız bir hamileklikti de vücut ondan mı sonlandırdı bilirdim. sadece kalbi durduğu bilgim var elimde hiç inceleme yapılmadı sonra benim uğraşımla pıhtılaşma testi yaptırdım çıktı. ama bebeğimi neden kaybettim bilmiyorum. kendimi suçladım zaman zaman şu işi yapmasaydım acaba fln diye. şimdi yaptıracağım.
2 haftan var düşün dedi dr. canım ben çok kafaya takarım Allah korusun bişey çıkarsa yaptırmaya cesaret edemem gibi görünüyor. Dr. değiştirmeyi düşünüyorum zaten. Önümüzdeki hafta gidicem bakalım düşündüğüm dr a .
Decavit kullanıyordum kes dedi biraz kiloluyum diye. Ultrasonda bakarken baya büyümüş falan dedi acaba gelişimi iyi olduğu için mi yoksa sadece kilo için mi dedi bilemiyorum. Kilo önemli değil benim için gerekiyorsa kullanırım. Şuan sadece progestan kullanıyorum bebeğin gelişimi için hiç bir ilaç kullanmıyorum .Yaptığı doğru birşey mi bilmiyorum da :KK43:

2 haftan var düşün dedi dr. canım ben çok kafaya takarım Allah korusun bişey çıkarsa yaptırmaya cesaret edemem gibi görünüyor. Dr. değiştirmeyi düşünüyorum zaten. Önümüzdeki hafta gidicem bakalım düşündüğüm dr a .
Decavit kullanıyordum kes dedi biraz kiloluyum diye. Ultrasonda bakarken baya büyümüş falan dedi acaba gelişimi iyi olduğu için mi yoksa sadece kilo için mi dedi bilemiyorum. Kilo önemli değil benim için gerekiyorsa kullanırım. Şuan sadece progestan kullanıyorum bebeğin gelişimi için hiç bir ilaç kullanmıyorum .Yaptığı doğru birşey mi bilmiyorum da :KK43:
Sen şu doktorunu önce bir değiştir canım.Adamın tavsiyeleri ve takibi hiç duymadığım şeyler.Ya vitamin ya folic kullanman lazım.Kilon fazlaysa bunu beslenme ile orantılamaya çalışırsın.AŞırıdan kaçınırsın.tatlıydı hamur işiydi kızartmaydı vs abur cubur yemezsin.

Canım açıkçası çok fazla yoruma açık değil yazdığın çünkü sen kararını vermişsin.Öncelikle kararına saygı duyduğumu belirtmek isterim ama madem sordun ; Ben şahsen yaşadığı sürece çocuğuma eziyet çektirmek istemem.İlime inanıldığı kadar bilime de inanılması düşüncesindeyim.Çok şükür bilim insanları Allah'ın verdiği aklı fikri kullanarak dünyayı yaşanılması kolay bir hale getiriyorlar.Sağlığımızla alakalı birçok şeyi öğrenip müdahale edebiliyoruz.Madem her gelene razıyız dişçiye de gitmeyelim,doktora da gitmeyelim,hatta hastanede doğum bile yapmayalım.Kaderde ne varsa o deyip beklemek elde imkan varken kullanmamak bana uygun gelmiyor.Hiçbir işlem yapılmıyor da değil.Anne karnında ameliyat edilen ve bu sayede sağlıklı yaşayan bebekler de var.Bu testler istatistiki testler .Kan + Ultrason taramasıyla desteklenen testler.Düşünse ne testleri yaptırmadın ama doktora gidiyorsun 20. haftada doktor dedi ki bebekte anomali var.Bunu bilerek bir 4 ay daha o gebeliği sürdürüp nasıl hayatına devam edeceksin ? Yada dünyaya geldikten sonra ona ne vaad edebileceksin ? Kararın kesin se sana tavsiyem sakın ultrasona da girme.Böyle bir kararın varsa en kötüyü düşünmen lazım.En azından gebeliğin mutlu olur.Umarım evladını sağlıkla kucağına alırsın ve herşey gönlünce olur. Sevgiler .
Haklısın canım tabi ki sende ama kararım kesin değil işte sadece dr. söylediklerinden bir anlam çıkarmaya çalışıyorum. Müdahale olmuyor dediği için öyle düşünüyorum. Şuan ki düşüncem müdahale aldırmaksa sadece yanılma payı bu kadar yüksekken bu testlerde ona güvenerek aldırmam tabiki . Ama testlerde sorunla karşılaşıldığında müdahale olursa düzelmesi yönünde neden yaptırmıyım bile bile kaçmam testten ama bak sen müdahale var diyorsun. O zaman yaptırırım tabi . Birde devlet hastanesine gitmiştim oradaki dr. verdiği bilgi bu .Hastanemi ve dr. değiştirmeyi planlıyorum özele geçmek istiyorum.
Hem onunda bilgisini alırım bu konuda.

Kızlar merhaba bizimde Rabbim nasip ederse nisanin ilk haftası bekledigimiz bebegimiz var. 11+2 de bebegimiz daha kucuk bekleyelim test icin dedi bayram giriyor araya sonrasinda yapalim dedi 12+4 falan oluyor. Gec mi sizce siz ne zaman yaptirdiniz ya da yaptiracaksiniz?

Sen şu doktorunu önce bir değiştir canım.Adamın tavsiyeleri ve takibi hiç duymadığım şeyler.Ya vitamin ya folic kullanman lazım.Kilon fazlaysa bunu beslenme ile orantılamaya çalışırsın.AŞırıdan kaçınırsın.tatlıydı hamur işiydi kızartmaydı vs abur cubur yemezsin.
Onları sormadı bile dr. tatlıyı ağır yemekleri ağzıma süremiyorum tiksiniyorum Allah şükür :) Direk bırak dedi bende bişey diyemedim o an çıkınca aklıma geldi kullanmam gerektiği bende zaten özel hastaneye geçmeyi düşünüyordum buda üstüne oldu hayırlısı artık bayram girdi araya öbür haftaya kaldı malesef.

X