2014 Mayıs Anneleri

BEBEKLERİNİZİN CİNSİYETLERİ NE OLACAK?

• Ankete Katılan
    513
Akilli evde zor desene :) en iyisi sicak suyun ustune oturt yoğurt yaptigin kabi benmari usulu gibi iyice sar yine ya da ben denemedim ama duydugum bi usul firini isitip kapat yoğurt yapattigin kabi sarip icine koy akşam yap sabah kadar dursun sabahta dolaba koyarsin iyice katilasir

Tamam canım öyle yapayım eşim bugün kutu keçi sütü almış ama günlük değil ondan yoğurt yapabilir miyim

Dun gun kurusu kayisiyi hasladim ezip yedirdim.kizlar. baya faydali..A vitamini oldugu icin enfeksiyona karsi koruyrmus. Ayrica hucre yenilenmesini sagliurmus.

Bi de brokoli verdim. Sebze corbasina ekledim. Onu da sevdi.

Yine corbalarina kuru soganda ekliyrm.
cnm kayısı gaz yaptı mı
bizimkinde kabızlık problemi var,onın için kayısı vermeyidüşünüyorum ama gaz yapar diye korkuyorum
bir de brokiliyi ne kadar büyüklükte veriyorsunuz,ben daha minicik veriyorum
cevizi de çeyrek ceviz anca yiyor
bugün fındık denedim,sevdi çok şükür
portakal pişik yaptı
bir de soğanı da blendırdan geçiriyor musunuz
ben daha hiç soğan vermedim,arpacık soğan bulunca deniyce,bir soğanı mı atıyorsunuz

ben yoğurdu mayalayıp petegin üzerine koyuyorum 10-15 dk duruyor sonra sarıyorum 3-4 saat sonra tutmuş oluyor.. annem de su ısıtıcısını kaynatıp üzerine tabak koyup yogurdu koyuyordu ama o zmn eksi oldu kızım hiç yemezdi benim yöntemle aynı hazır yoğurt gibi oluyo kız yemesede bana kalsın diye bekliyom .... bu da kötü anne modeli

canım anlayan biri varmış sevindim :) ozan 14 mayıs doğumlu. peyniride yoğurt gibi yapıyorsun aynı. mayalamayıda 1 litre süt için 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynirle yapıyorsun. ben liğht peynir kullandım tuzsuz olsun diye. peyniri sütte iyice ez mayalanıncada tülbente koyup süzdüm. internettede aynı tarif ben annemden öğrendim oda bize böyle vermiş.bende yedim valla güzel oldu.
Peynir tarifini de rica edeyim cnm. Yusuf 8 mayis dogumlu. Ozan ne zamndi cnm?

Cnm. Ben dogru anlamisim..sen ben vs diger kizlar da isterse geceriz topluca haziran topigine demissin

cnm kayısı gaz yaptı mı
bizimkinde kabızlık problemi var,onın için kayısı vermeyidüşünüyorum ama gaz yapar diye korkuyorum
bir de brokiliyi ne kadar büyüklükte veriyorsunuz,ben daha minicik veriyorum
cevizi de çeyrek ceviz anca yiyor
bugün fındık denedim,sevdi çok şükür
portakal pişik yaptı
bir de soğanı da blendırdan geçiriyor musunuz
ben daha hiç soğan vermedim,arpacık soğan bulunca deniyce,bir soğanı mı atıyorsunuz
Kayisi gaz yapmadi cnm. Findik.ceviz daha hic vermedim. Portakal asidik oldugu icin 8.aydan itibaren tavsiye ediliyr cnm. Onu da vermedim. Brokoliyi de asagidaki gibi yaptim.

Brokoli: A,E vitamini ve demir kaynagidir. Antikansorejendir. Brokoli iyot emilimini azalttigi icin haftada 2 kereden fazla tuketilmemelidir. Eger yenecekse de iyotlu tuz kullanilmalidir ki suan bebegimiz icin tuz yasak.

1kucuk boy patates
1kucuk boy havuc
3-4cicek brokoli
1arpacik sogan
1 tatli kasigi dana kiymasi
1cay kasigi irmik
1 cay kasigi pirinc
1cay kasigi zeytinyag
Uzerini kapatacak kadar su

Brokolinin bebegime gaz yapmamasi icin, brokoliyi 2dk sebze sepetinde duduklu tencerede buharda hasladim. Boylece besin degerini de kaybetmedi. Daha sonra minik tencereye alarak, kup kup dogranmis havuc,sogan ve patatesi ekledim. Icersine kiyma, pirinc ve suyu da ekleyerek 45 dk boyunca pisirdim. Icersine irmik ve zeytinyag da ekledikten sonra 5 dk daha pisirdim. Küçük un eleginden ezerek pure haline getirdim.

canım anlayan biri varmış sevindim :) ozan 14 mayıs doğumlu. peyniride yoğurt gibi yapıyorsun aynı. mayalamayıda 1 litre süt için 1 kibrit kutusu kadar beyaz peynirle yapıyorsun. ben liğht peynir kullandım tuzsuz olsun diye. peyniri sütte iyice ez mayalanıncada tülbente koyup süzdüm. internettede aynı tarif ben annemden öğrendim oda bize böyle vermiş.bende yedim valla güzel oldu.
Saol cnm. 8.ayda deneyecegim. Daha kahvaltiya gecmedik biz. Dr 8.ayda demisti. Kiii dr kacti biliyrsun :KK66: daha gidemedik bu ay ki kontrol yalan oldu

Tamam canım öyle yapayım eşim bugün kutu keçi sütü almış ama günlük değil ondan yoğurt yapabilir miyim
Kutu sut bebege olmaz cnm. Gunluk sut olmali. Kutu sutleri biz artik hic kullanmiurz. Kansorejen etkisinden dolayi. Bir arkadas da keci sutu kullanmayin dedi dr demisti ama ne derece dogru bilemiyrm. Ben direk sise de gunluk inek sutu aliyrm.

Saol cnm. 8.ayda deneyecegim. Daha kahvaltiya gecmedik biz. Dr 8.ayda demisti. Kiii dr kacti biliyrsun :KK66: daha gidemedik bu ay ki kontrol yalan oldu
Canim su anda zaten 8. Aydayiz. Bitirincemi vereceksin. Doktor kontrolude 6 aydan sonra 2 aysa birmis bizi 9. Ayda cagirdi bizide.birde saglik ocagi 9. Ay bitiminde benden kan istedi demir icin.bizim doktora gelin cok tatli bir kadin ilgilide. giden arkadaslarimda cok memnun

ben yoğurdu mayalayıp petegin üzerine koyuyorum 10-15 dk duruyor sonra sarıyorum 3-4 saat sonra tutmuş oluyor.. annem de su ısıtıcısını kaynatıp üzerine tabak koyup yogurdu koyuyordu ama o zmn eksi oldu kızım hiç yemezdi benim yöntemle aynı hazır yoğurt gibi oluyo kız yemesede bana kalsın diye bekliyom .... bu da kötü anne modeli
Hahaha bende oglusumdan kalanlari yiyorum valla. Corbasina puresine falan tuz atip hemen yiyorum.

Kizlar ya sizin yogurtlariniz niye oyle gec mayalaniyo. Ben simdiye kadar en erken 1 bucuk saat sonra baktim tas gibi oluyo. Mayaladiktan iki saat sonra dolaba koyuyorum ben. Genelde gece bitmis oluyo mayalama isi sabahta yiyor bebisim ama gecen gun dolapta iki saat durdu esim aldi yedi. Ben su kucuk mama kavonozlari varya onlara mayaliyorum 1 litreden 8 tane cikiyo. Acaba kucuk olduklari icinmi erkenden tutmus oluyo. PAPATYACIM migrosta keci sutunun gunluk olanida var ben ondan aliyorum. Yesil sise olani keci sutu. Cok fazla sut ve sut cesiti var. Keci sutunude az getiriyorlar arada gorunmuyo.

Yazmayi unuttum arkadaslar bizim doktor cayi yasakladi. Nedenini bilmiyorum arastirmadimda sormadimda cunku bende icmiyorum cay ama biberonla falan verenler varsa eger 1 yasa kadar yasakladi. Size yazmayi bile unutmuşum

Kutu sut bebege olmaz cnm. Gunluk sut olmali. Kutu sutleri biz artik hic kullanmiurz. Kansorejen etkisinden dolayi. Bir arkadas da keci sutu kullanmayin dedi dr demisti ama ne derece dogru bilemiyrm. Ben direk sise de gunluk inek sutu aliyrm.
Banada tam tersi emmiyo diyince keci sutu ver dedi bildigim kadariyla inek sutu 1 yasindan once verilmemeli
Tekrar bi doktoruna veya sagliknocagina Danış istersen

Banada tam tersi emmiyo diyince keci sutu ver dedi bildigim kadariyla inek sutu 1 yasindan once verilmemeli
Tekrar bi doktoruna veya sagliknocagina Danış istersen
Icmesi icin degil cnm. Yogurt icin. Inek sutu mayalanip yogurt yapildiginda sorun kalmiyr dedi dr.u. direk icerse sorun.

Yazmayi unuttum arkadaslar bizim doktor cayi yasakladi. Nedenini bilmiyorum arastirmadimda sormadimda cunku bende icmiyorum cay ama biberonla falan verenler varsa eger 1 yasa kadar yasakladi. Size yazmayi bile unutmuşum
Bebege yasakladi dimi sana degil...

Kansizlik yapmasin ve icerdigi teinden dolayi gereksiz kalp carpintisi yapmasin diye yasak demis olabilir.

Buarada bizim listede 6.ve7.ayini bitirdikten sonra kahvalti baslanir diyr cnm. O nedenle beklemedeyim.

Kizlar ya sizin yogurtlariniz niye oyle gec mayalaniyo. Ben simdiye kadar en erken 1 bucuk saat sonra baktim tas gibi oluyo. Mayaladiktan iki saat sonra dolaba koyuyorum ben. Genelde gece bitmis oluyo mayalama isi sabahta yiyor bebisim ama gecen gun dolapta iki saat durdu esim aldi yedi. Ben su kucuk mama kavonozlari varya onlara mayaliyorum 1 litreden 8 tane cikiyo. Acaba kucuk olduklari icinmi erkenden tutmus oluyo. PAPATYACIM migrosta keci sutunun gunluk olanida var ben ondan aliyorum. Yesil sise olani keci sutu. Cok fazla sut ve sut cesiti var. Keci sutunude az getiriyorlar arada gorunmuyo.
Miktar az oldugu icin senin cabuk oluyrdur cnm. Bi de kalorifer uzerine koyuyorsan iyice cabuklasir. 2saat filan yeter. Ama dolapda 10 saat beklemeliymis yararli bakterilerin aktiflesmesi icin

Merhaba ben dahs yeniyim kızım 15 mayıs doğumlu. Biz sabah kahvaltılarına başladık hergün 1/2 yumurta sarısı yiyoruz nerdeyse yanındada bitki çayı veriyorum ıhlamur/adaçayı/papatya ılık ılık hoşuna gidiyo. Ayrıca et balık ve tavuk veriyorum. Ben özel çorba yapmıyorum kendimize ne pişiriyorsam onu veriyorum çünkü sevmedi sebze çorbasını. Mercimek gaz yaptı onun dışında her çorbayı yiyo maşallah. Dişimiz çıksa makarna pilav da yicek ama :KK66: biberon suluk sevmiyo pek bardaktan içmek istiyo suluk diş kaşıyıcı onun için :) gelişimimiz gayet iyi gidiyo bakalım 8.ay kontrolünde ne olcak kan tahlilimiz var. Bide 10. Ayda menenjit aşısı var özel devlet karşılamıyo

X