2014 Mayıs Anneleri

BEBEKLERİNİZİN CİNSİYETLERİ NE OLACAK?

• Ankete Katılan
    513
Dün tatilden döndük kızlar, döndük ama ne dönüş sedyeyke dönmediğime sevindim....

Aslında herşey çok güzel başlamıştı. Gittiğimiz yeri çok beğendim, özellikle çocuklar için cennet gibiydi. Nihayet son bir yıldır hiç olmadığı kadar Demir'le ilgileneceğim dedim içimden. Deren için 2-3 saatte bir süt sağıp, kendimi tamamen Demir'e adamak için gittim oraya. Okul öncesi ikimiz de moral depolayalım diye...
Fakat ilk gün akşama doğru, ben de bir karın ağrısı başladı. Otelin yemeklerinden yedikçe fena oldum, üçüncü günden itibaren korkunç ağrılar,aşırı diyare, iki büklüm soğuk terler dökmeye başladım. Otel görevlileri bile seferber oldular fakat hiçbir çözüm bulamadık, sadece haşlanmış pirinç yiyerek son iki gün biraz rahatladım. Derken o iki günde de, birden küçük dilim ve boğazım şişti, soluk borumu kapatıp nefes almamı engelledi. Süt sağmaya gidip gelirlen yollarda fenalaştım, arabayla odaya taşıdılar beni. Zaten son gün artık tek düşüncem daha kötü olmadan sağ salim eve gelebilmekti,
Tatil umduğum gibi geçmedi. Demir'le ilgileneyim diye Deren'le hiç ilgilenemedim. Hastalık ve süt sağma yüzünden de Demir'le istediğim gibi ilgilenemedim.
Ben eve gelince bariz şekilde iyileştim. Sanırım alerjik bir tepki verdi vücudum. Fakat Demir hastalandı. Malum o yaşta çocuklar ayakta oluyorlar fakat lenf bezleri bile şişmiş. İlaç veriyorum. Deren de tüm gün ağladı. Aşılar mı dokundu bilmiyorum.... Bir kötü haber de, tatilde yine hiç kilo alamamış. Oysa en hasta olduğum zamanlarda bile, hatta karnım çok açken bile gıdım gıdım sağıp herzaman içtiğini bermiştim ona. Neler oluyor anlamıyorum...
Geçen hafta aynı şekilde günde 50-60 almış diye güle oynaya geldim eve, bu hafta tam tersi....

İnanın kafam şişti.....

Ayrıca doktor eşim odadan çıktıktan sonra, "işiniz çok zor vallahi Allah yardımcınız olsun" dedi... Tatile aile olarak gittik ama ben birşey yiyemediğim için eşim alakart restaurantların yemeklerine bile tek başına gitti, çoğu zaman denizde, havuzda vs onu rahat bıraktım dinlensin diye. Böyle kopuk kopuk işte ne bileyim.....İçim şişti offff offfffff

canım çok üzüldüm tatilin burnundan gelmiş.neyseki toparlamışsınız.bu ayda artık az kilo alıyorlar.tomrisin bi yazısını okumuştum heray 1 kilo alırlarsa 15 ayda 15 kilo küçük bir sumo güreşçiniz olur.çok gülmüştüm.benimkide her ay 1 kilo alıyodu bu ay 550gr almış.sen hamarat bi annesin.derene güzel güzel çorbalar yaparsın toparlarsın onu.

Kizlar. Gece benim sipa yuzustu dönmeye calisiyr ve bu nedenle surekli uyaniyr. Ayrica tekmeleyerek hep uzerini aciyr.ankarara geceler sogudu.buz tutmus dun gece sipa. Dolayisiyla ben de uykusuz kaliyrm.gunduz uykulari zaten yo denecek kadar az.benim de yorgunluktan tansiyonum dusuyr hep.bayilma noktasina geliyrm.
Var mi bir cozumunuz bu uyku durumuna?
keşke olsa.bir haftadır uyutamıyorum.böyle bir inat görmedim.huy değiştirdi.önceleri 2dk uyuyan bebek 3 saat resmen uyutmak için ugraşıyorum.çingene gibi bağırıyo.kız versiyonunu düşünemiyorum.bendede uykusuzluktan dolayı tansiyon düşüklüğü oluyo ve kendime sürekli yemeğe veriyorum.insallah bu dönemide atlatırız.

kızlar dün aşımızı olduk.sağlık ocağındaki hemşire sinirimizi bozdu.aşı yaparken resmen bi hayvana yapar gibi yaptı iğneyi.gıcık asabi görmeniz lazım.çocuğun bacağı kan içinde kaldı.ne sorsam üstünkörü cevap verdi.4.ayda demir damlası veriliyo demiştiniz.aklıma geldi istedim nerdeyse kafama atacaktı.eşim çok sinirlendi.ona destek çıksam belki bağırırdı kadına.üstünde yazmıyo kaç damla veremem lazım.

Canim bebeklerin kakalarinin sirtinna kadar cikmasinin nedeni nedir benim kiziminda hep oyle bez buyukmu kucukmu geliyor anlamadim

Küçüğümüz az yapıyo kakasını. Belki demondan çıkmıyo. Doldursa kesin çıkar

Kizlar. Gece benim sipa yuzustu dönmeye calisiyr ve bu nedenle surekli uyaniyr. Ayrica tekmeleyerek hep uzerini aciyr.ankarara geceler sogudu.buz tutmus dun gece sipa. Dolayisiyla ben de uykusuz kaliyrm.gunduz uykulari zaten yo denecek kadar az.benim de yorgunluktan tansiyonum dusuyr hep.bayilma noktasina geliyrm.
Var mi bir cozumunuz bu uyku durumuna?
Canım ben abisinde tecrübesizlikten akıl edememiştim uyku tulumunu. Çocuğu kat kat giydirip yerde yatırıyordum :KK66: geceleri yatıp yanına emzirebilmek için. Belimde ağrı vardı kaşdıramıyordum zor geliyodu. Yavrum sürüne sürüne uyuyordu yerlerde. Sonraları nasıl aklıma geldiyse uyku tulumu aldım iki senedir giyiyor çok rrahat ettim vicdanım rahatladı tabi yerde de yatmıyor artık :KK66: bazı çocuklar tulum kabul etmiyor inş seninki sever

keşke olsa.bir haftadır uyutamıyorum.böyle bir inat görmedim.huy değiştirdi.önceleri 2dk uyuyan bebek 3 saat resmen uyutmak için ugraşıyorum.çingene gibi bağırıyo.kız versiyonunu düşünemiyorum.bendede uykusuzluktan dolayı tansiyon düşüklüğü oluyo ve kendime sürekli yemeğe veriyorum.insallah bu dönemide atlatırız.

Cok guldurdun beni :KK48: Kiz versiyonu bizim evde:KK53:
4 gundur afalladim resmen dalana kadar o da bende bi hal oluyoruz..isler iyice sarpasarmadan annemi cagirdim aksam cunku neredeyse hic uyumamistim esiminde isi geregi hep utulu esyalari..
Ben emzirdim uykuya gecis kisminda gece ve sabah ilk postada anneme devrettim geri kalanlarda zatrn uyanmadan emiyor..Bugunde islerimi hallettim..Bende bittim gb..Buna da sukur..
Ama gercekten huyu degisti,sanirim uyku saatleride azaliyor..Yarinda asilar var insallah onlarda ayri bir sıkıntı yapmaz..

kızlar dün aşımızı olduk.sağlık ocağındaki hemşire sinirimizi bozdu.aşı yaparken resmen bi hayvana yapar gibi yaptı iğneyi.gıcık asabi görmeniz lazım.çocuğun bacağı kan içinde kaldı.ne sorsam üstünkörü cevap verdi.4.ayda demir damlası veriliyo demiştiniz.aklıma geldi istedim nerdeyse kafama atacaktı.eşim çok sinirlendi.ona destek çıksam belki bağırırdı kadına.üstünde yazmıyo kaç damla veremem lazım.
Töbe töbe odunnnn özel gününde midir nedir. Kaç kiloysa o kadar veriliyo canım. Bizimki 7200 dü. 7 damla ver dedi

O ne hadsizlik oyle!
Bence yakinsa tekrar git danis,ayni sey tekrarlaniyorsa sikayetini bildir degistir ebenizi..

Lilacsofie geçmiş olsun canım sıkıntılı günler geçirmişsin hala da geçiriyorsun. İnlvkısa zaman da atlatıesınız. Ben erkek milletini iyi bilemiyorum artık. Babam da işkolik eve ilgisizdi. Eşim evkolik ama elinde telefon otur babam otur. Gene ilgisizlik. Allah duyarlılık versin milletimize toptan

Cok guldurdun beni :KK48: Kiz versiyonu bizim evde:KK53:
4 gundur afalladim resmen dalana kadar o da bende bi hal oluyoruz..isler iyice sarpasarmadan annemi cagirdim aksam cunku neredeyse hic uyumamistim esiminde isi geregi hep utulu esyalari..
Ben emzirdim uykuya gecis kisminda gece ve sabah ilk postada anneme devrettim geri kalanlarda zatrn uyanmadan emiyor..Bugunde islerimi hallettim..Bende bittim gb..Buna da sukur..
Ama gercekten huyu degisti,sanirim uyku saatleride azaliyor..Yarinda asilar var insallah onlarda ayri bir sıkıntı yapmaz..
Biz de yapisik uyuyoruz resmen tabi benimkine uyku denirse. .esımın yataktan kaçmasi an meselesi..

Cok kaba bir soz vardirkiffinizi dileyerek soyliycem" kopeklerle erkeklere ayni sekilde davranin ima degil direk sozlerle iletisim kurun( komut verin)" ne yazikki dogru en hislisi bile imadan durustan tavirdan anlamiyor yahut anlamamazliktan geliyor...
Kesinlikle katiliyorum erkekler tavirdan surattan anlamiyorlar. Sen demedin ki, ben nerden bileyim vs gibi sozlerle daha da kendilerini hakli cikariyorlar. Onlara acikca soyleyeceksin sikintini. Sanirim leb demeden leblebiyi anlamak kadinlar icin soylenmis bir deyim.:KK28:

O ne hadsizlik oyle!
Bence yakinsa tekrar git danis,ayni sey tekrarlaniyorsa sikayetini bildir degistir ebenizi..
zaten aile hekiminede uyuz oldum ebeside oda batsın.insanlara soru soramıyorsun ya anlamadım.bn bazen telefonda saatlerce velilerimle konuştuğum olmuştur.doktora emmesi azaldı boğazına bakarmısınız diyorum.biberona alıştı gerek yok bakmama diyor.neyse gece gece ağzımı bozmayayım.ben yakınlarda kendi doktorumuza gideyimde adam akıllı sorayım herşeyi.
bide aşımız var demişsin.canım gitmeden şurup fitil ne varsa ver git.bu aşılar bizde ateş yaptı.dün iki kere fitil vermek zorunda kaldım.

ohh maşallah bebişine :nazar: 4. ayda başlıyor mu ek gıda
Hayir biz 4. Ayimizi doldurduk 5. Ayin icindeyiz ama yinede baslatmadi 5. Ayimzin dolucagi ilk hafta sadece meywe puresi ikinci hafta yogurt ucuncu hafta corba dedi az az denicez ogun deil amac tattirmak dedi...kg su ii oldugu icin muhallebiye gerek yok dedi...

zaten aile hekiminede uyuz oldum ebeside oda batsın.insanlara soru soramıyorsun ya anlamadım.bn bazen telefonda saatlerce velilerimle konuştuğum olmuştur.doktora emmesi azaldı boğazına bakarmısınız diyorum.biberona alıştı gerek yok bakmama diyor.neyse gece gece ağzımı bozmayayım.ben yakınlarda kendi doktorumuza gideyimde adam akıllı sorayım herşeyi.
bide aşımız var demişsin.canım gitmeden şurup fitil ne varsa ver git.bu aşılar bizde ateş yaptı.dün iki kere fitil vermek zorunda kaldım.
Ben degistirdim ebemide doktorumuda hemde hesap wermeden bence degistir...tatlim bu ne labalilik..

Ay o nasıl bakış öyle yerim seniiiiii
canim cok gecmis olsun....acil sifalar diliorum hepinize....sey demissin elma suyu baslicam elmanin suyunu mu wericeksin yoksa pure olarak mi yedireciksin bide nasil tahil katiosun :KK66: yok oyle anlatip gecmek yakalandin walla....

Kan ilaci demek demir damlasi demek mi demir damlasi demek kan damlasi demek mi bunlarin hepsi ayni selermi egr ayni ise

bizim de gunde 1 sefer 5 damla kg ile alakasi oldugunu sanmiorum yoksa anlatirdi doktorum....

Birde dawite dewam ediomusunuz kizlar 1 sefer 3 damla olarak

Kan ilaci demek demir damlasi demek mi demir damlasi demek kan damlasi demek mi bunlarin hepsi ayni selermi egr ayni ise

bizim de gunde 1 sefer 5 damla kg ile alakasi oldugunu sanmiorum yoksa anlatirdi doktorum....

vegaferon diye bi damla verdiler.bende şimdi araştırdım kaç kiloysa okadar verin diyor.devite devam 1 yaşına kadar.bizimkininde bılgındağı kapanmış gibi geldi bana uyuz doktora sormuştum.bize kapanmış gibi gelsede 1 yaşına kadar anca kapanırmış ver dedi.bazen ağzına bi damla fazladan kaçırıyorum.

Ozellikle ebeyi paramparca edesim geldi :KK62:
cnm. Hemen ikisini de saglik bakanligina sikayet et. Direk haklarinda sorusturma baslatiliyr. Bi arkadasimin tahlilleride ciddi hata yapmislardi. Devlet hastanesiydi. Tahlillerle sikayet etti bakanliga ve direk dr hakknda sorusturma baslatildi. Dene derim cnm. Bu sekilde minicik bebege acimayan hemsireler olmasin dunyada. Insanliktan nasibini alamamis pislik.

Ben hic devit kullanmadim. Basimdam beri dr nurse harveys dac vitaminini verdi. Gunde 1 ml. 1 yasina kadar devam.dedi.

PIff zor olmus valla. Tam da gecmisi okurken seni dusunuyordum sesi cikmiyor tatil keyfi yapiyor galiba diyerek keske oyle olsaymis. Cok gecmis olsun. Neyse ki sen duzelmissin cocuklari birkac gune toparlarsin eminim. Eaine de askolsun yani. DDemir'le ilgilenmeyi ustlenseydi bari... seneye daha guzel bir tatil yaparsiniz eminim.
Aslında Demir'le ilgilendi arada sırada ama çok gergin oluyor ikisi ve sonuç hep Demir'in ağlamasıyla oluyor. Bir kere Deren'i uyandırdı diye bacağına vurdu Demir'in. Demir çok ağladı. Ben de tartıştım kızdım. O yüzden de, ikisinin yalnız kalması beni tedirgin etti resmen çünkü ben Demir'e çok yüklendiğini biliyorum, onun bir çocuk oldugunu unutuyor bazen.

günaydın anneler;
sabah Yusuf gideceğimi mi anladı bilmiyorum ama sürekli gözlerimin içine bakıp dudağını büzdü kucağımdan indirdiğim gibi ağlamaya başladı yanında kalmamı istiyor ama çalışmak zorundayım içim burkuldu :110:
Kıyamam ona. Ben herşeyi hissedip anladıklarını düşünüyorum. Özellikle emzirirken pozitif şeyler düşün annesi, hüzünlenme.

lilacsofie canım çok geçmiş olsun benimde dün aklıma geldin hatta tatil iyi geçiyor buraları unuttu diyordum hay allah çok fena olmuş inşallah geçmiştir iyisinizdir.
tatil işkenceye dönüşmüş ne yazıkki şimdi evde toparlarsınız kısa zamanda.
İnşallah canım çok sağol.

Canım çok geçmiş olsun..tatilin böyle geçmesine üzüldüm...ama olsun daha güzel tatiller olur daha... her yazında ne fedakar anne diyorum valla
Bir fedakarlığım yok be canım ne yapıyorum ki, yapmam gerekeni, hepinizin fazlasıyla yaptığını.
Tatil için ben de üzgünüm, düşünmemeye çalışıyorum.
Buarada oferta ve psikologanne, forum buluşması için Ekim ayında organizasyon yapalım mı artık, ne dersiniz?

Bugün 4. Aylık kontrolumuzu olduk çok şükür bi sıkıntımız yok..kizim cok ağladı aşıda ama suan uyuyor..ateş olursa surubun dan verirsin dedi ebemiz..kızlar bişi sorcam bugün izmir in kurtuluş yıldönümü ve bi kutlama var turk yıldızlarının gösterisi olcak.. katılmayı çok istiyorduk ama asimiz a denk geldi işte yine de gitsek akşamuzeri aceba bi sıkıntı olur mu die de çok düşünüyorum ateslenir falan ne yapsam ki yanıma atesolcerini ve surubunu falan da alsam belki de hiç ateş falan olmaz ne dersiniz bugünü evde mi gecirmeliyim yoksa planladigimiz gibi dışarı çıksak mi?
Bu arada kilomuz 7300 boyumuz 65 cm
Çıktınız mı ne yaptınız? İnşallah olmamıştır ateşi...

Lilacsofie çok geçmiş olsun, tatilinin böyle geçmesine üzüldüm canım.. Bi dahakine çokkkk güZel geçer inşallah bu tatili unutturur.. Dikkat edin kendinize
Teşekkür ederim, inşallah.

Cok kaba bir soz vardir affinizi dileyerek soyliycem" kopeklerle erkeklere ayni sekilde davranin ima degil direk sozlerle iletisim kurun( komut verin)" ne yazikki dogru en hislisi bile imadan durustan tavirdan anlamiyor yahut anlamamazliktan geliyor...
Aslında ben biraz benim yokluğumdan rahatsız olup olmayacağını görmek istedim sadece. Kapıdan girerken ters bakmışım herhalde, "o ne biçim bakış, bakış değil seninki!" diye söylendi sadece. Duymazdan geldim ama farkında değildim yüzümün şeklinin.
Bn hep çocuklar biraz büyüsün değişir düzelir vs diyorum ama kendimi kandırıyorum sanırım. Eşim beni sever, korur, bir eksiğini bırakmaz ama onun dışında çocuklu bu sürecin bizi yıprattığını ve ayrı düşürdüğünü artık kabul etmem gerek. Ben de onunla hiçbirşey konusmak istemiyorum artık. Gecenlerde kvalideme, babamla olan üzücü bir mevzuuyu anlatıyordum. Birden geldi kalktı sarıldı ah karıcım neler yaşıyormussun da hiç haberim bile yok ki... dedi...
Hep böyleyiz artık diye ağzımdan kaçıverdi.
Eskiden ona anlatmasam yarımdı, şimdi anlatmak içimden bile gelmiyor.

canım çok üzüldüm tatilin burnundan gelmiş.neyseki toparlamışsınız.bu ayda artık az kilo alıyorlar.tomrisin bi yazısını okumuştum heray 1 kilo alırlarsa 15 ayda 15 kilo küçük bir sumo güreşçiniz olur.çok gülmüştüm.benimkide her ay 1 kilo alıyodu bu ay 550gr almış.sen hamarat bi annesin.derene güzel güzel çorbalar yaparsın toparlarsın onu.
Ah nerdeee ayda bir kilo alsa.... Almaz biliyorum, almasını hiç beklemem ama daha 6 kilo zor olacak hanımefendi. Doktorumuz genelde kilo alımını az bulunca kızar ama bu sefer ay ne kadar minik daha altı kilo yeni olacak dediğimde; güldü "hep en alt sınırdan kilo alarak gidiyor da ondan" dedi.
Pek nazlı ona üzülüyorum. Bir de Demir'e iştahsız zayıf derdim, aklıma şaşayım Demir onun yanında tosun paşaymış:)

canim cok gecmis olsun....acil sifalar diliorum hepinize....sey demissin elma suyu baslicam elmanin suyunu mu wericeksin yoksa pure olarak mi yedireciksin bide nasil tahil katiosun :KK66: yok oyle anlatip gecmek yakalandin walla....
Ne demek canım...
Cam rendeyi güzel yıkayıp, bir kaynatıyorsun suda ya da steril aletinde (Kırılmasın dikkat)
Yeni bir bıçak alıyorsun ya da daha önce çiğ et vs kesmekte kullanmadığın bir bıçağı da aynı şekilde yapıyorsun.
Cam rende ile elmayı kabuksuz rendeliyorsun. Sulu kısmını süzdürüp püreden ayırıyorsun (kimileri burada tel süzgeç kullanır. Temiz ve yeni yıkanıp kaynar su dökülmüş bir çay süzgeçi işini görür.)
İlk gün 1-2 kaşık ile tattırıyorsun. Üç gün, yeni bir gıdanın alerjik tepki vermek için bekleme süresi ve alışma süresidir,
Yavaş yavaş arttırarak tattırıyorsun suyunu. Bir hafta sonunda sorun yoksa, 50-100 ml kadar verebilirsin. Biberonla da içirebilirsin. (Bu miktar bizim için geçerli fakat Deren'in kilo alımı az biliyorsun 5 aylıkken ek gıdaya başlamış olmak amaçlı bu tattırmalar, sen doktorunla konusursun zaten tattırmakla kalıp kalmayacağını)
Neyse, sonra da yavas yavas (bir çay kaşığı kadar) püresini de vermeye başlıyorsun.
Yeni bir gıdaya alışma sürecinde özellikle üç gün kısmında asla yeni başka bir gıdayı tattırmıyorsun dahi.

Hipp'in pirinçli tahılı var. Bu ayda birkaç tahılın karışık olduğu ya da meyvenin eklendiği mamalar uygun değil henüz. Sağdığın anne sütünü benmari usulü eritip içine ekliyor karıştırıyorsun. 200 ml için 2 çorba kaşığı. Ben şimdilik 100 ml den hazırlıyorum ve biraz sulu tutup biberondan içiriyorum. Kaşıkla zorlamıyorum. Akşam saati malum uykuya girişte bebeğe yeni bir yeme tarzını (kaşık) dikte etmek doğru gelmiyor.

X