2014 Haziran Anneleri

Bebeğinizin cinsiyeti ne olacak ?

• Ankete Katılan
    497
kadraj'cım sağlık ocağı yapıyor.. çünkü bana direk kendileri söyledi yapalım diye ben istemedim..hastanede yaptıracağım..
Ben bugün 50 gr lık şeker yüklemesini yaptırdım. Takibimi yapan 3 hastaneden en ucuzu 21 tl idi. Doktorum çağırmasaydı sağlık ocağında yaptırırdım. Ben sandım ki koldan kan alınacak, damar yolu açılacak falan. Kolumu uzattım, hemşire orta parmağımı tuttu, küçük jilet gibi bişeyi batırdı (acıdı ama) çıkan kanın hemen değerini yazdı. 82 imiş. Sonra bir bardak dolusu şekerli su verdi. Doktorum gelirken limon getir demişti. İçine tadı şerbetten limonataya yaklaşana kadar limon sıktım. Bu arada bişey yeme içme dedi. İçtikten 1 saat sonra gel dedi. Bu defa yüzük parmağımı kanattı ve değeri o an ölçtü. 118 çıktı. Yani 50 tl olacak bi test değil. Eğer 75 lik ya da 100 lük yaptıracaksan birer saat arayla daha fazla kan alınıyor. Eğer seninki öyleyse bilemiyorum. İnternetten araştırdım. 50 lik 140 üstü çıkarsa 75 lik yapılıyormuş veya ailede şeker varsa 75 gr lık yapılıyormuş.

7.000 tl canım haahha :KK1: ve bu 2013 fiyatı,bu sene Allah kerim...

7000 tl piyasa göre normal ama bana göre 2013 içinde 2014 içinde fazla. Doktor ve hastane seçmeden fiyatları sormuştum ben. Sadece tüp bebek doktorumun pahalı. Ama o bile 7000 olmaz. Diğer hastane iyiyse, doktorunu değiştir, belki başkasını seversin, hala zamanın var, o parayada bebeğine ilerde bişeyler yaptırırsın. Ben doğumdan sonra çalışamayacağım günleri düşünüyorum. Sadece şimdi değil, o zaman da hem kendimiz hem bebeklerimiz için alışveriş yapmak, yeni ciciler almak isteyeceğiz. En önemli yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve erişkin yoğun balım ünitelerinin olması. Gittiğim gebelik eğitiminde yoğun bakım ünitesi olması yetmez. Onların da dereceleri var, ileri olması gerekiyormuş. Mutlaka sorun demişti. Tabi doğru cevap veren olur mu bilmem. Ayrıca, bebek dostu hastane olması da doğum için önemli olabilir.

Disimizi sikacagiz artik yapacak bisey yok :KK19: seker testini atlatmissin canim gozun aydin. Bende bu kasinti icin tahlil yaptigimda kan sayimim dusuk cikti kan hapi kullaniyorum.

Sağol canım...:) Sende bendensin yani içimiz dışımız ilaç oldu zaten... :KK31:

Nasılsnz kızlar bgn bz de oğlumun odasını aldık Nisan ortası gibi evimize gelcek inş:)darısı basınıza

Güle güle kullansın bebişin canım...:)

yaaa magnezyum bana da verdi dr. ama bel ağrılarım için vermişti. suya döküyorsun toz şeklinde limonata gibi tadı var. Ağrılarım geçince bıraktım içmeyi. Devam mı etsem acaba
Doğuma kadar devam edeceksin dedi benim dr. Aynen ben de suda eritiyorum.sen bilirsin istersen doktoruna bir sor bakalım
kızlar hepimizi alışveriş heyecanı hazırlık heyecanı sardı anlaşılan;:KK49:
peki bebek mevlüdü için bir planınız var :26:mı neler yapmayı düşünüyorsunuz
Ben daha doğumda ve sonrasında gelenler icin düşünüyorum hediyeleri. Mevlüte geçmedim:-)
Nasılsnz kızlar bgn bz de oğlumun odasını aldık Nisan ortası gibi evimize gelcek inş:)darısı basınıza
Güle güle kullanın canım, hayırlı günlerde Inşallah

Kızlar bildiğiniz açım ben:-( çarşamba günü şeker yüklemesi yapılacak. Hemşire 3 gün önceden karbonhidrattan uzak durulacak, tatlı, şekerli yenmeyecek dedi. Bugün sabahtan beri karbonhidratı ağzıma sokmadım tabi karnım da doymadı. Meyve yiyicem yiyemiyorum, ekmek yiyicem yasak:-( en son salı akşamı 6 ya kadar yemek yiyebilirmişim. Bir de 75 mg lık yapılacakmış.Bildigim kadarıyla herkes 50 mglık yaptırmış. Hemşire bana ailede şeker geçmişin var mı diye bile sormadı; sorması gerekirken. Sinir oluyorum böyle yaptıklarında!

aaaaa Medistate'de mi yapcan?? Biara biz konuşmuştuk senmiydin kız?Hatırlayamadım da...Hani başka anlaşmalı doktora gidip (Fsm'deydi sanırım) Medistate'de doğum yapcam demişti...
:26:
Benim bu 7.000 olan Hisar hastanesi ama 2.tercihim benimde Medistate ve aile desteği olmazsa bende Medistate'te yapıcam kısmetse doğumu...

kan değeri artışı falan neler gerekli bilmiyorum canımcım ama aaaay ciğerede bayılıyorum ben...
:KK56:

evet canım aynen konuşmuştuk, dediğin gibi doktorum FSM de, doğum için Medistateti düşünüyorum bence Hisardan daha güzel, ve çok ilgililer. Benim görümcem ilk çocugunu hisarda, ikinci cocugunu Medıstate dogurdu 2 yıl önce.Hisarın ne doktorunu nede hastanesını önermedi, Medistate hastanesini odayı hemşireleri falan çok beğenmiş, keşke birgün daha kalsaydım dedi çok ilgilenmişler. ayrıca yenidoğan ünitesi de var. dogum fıyatlarını falan konusmadım, bu önumuzdekı hafta gıdıp konusmak ıstıyorum artık. :KK53::KK53: eğer çok çok pahalı değilse 7 bin gibi, özel sigortam karşılayacak.

yaaa magnezyum bana da verdi dr. ama bel ağrılarım için vermişti. suya döküyorsun toz şeklinde limonata gibi tadı var. Ağrılarım geçince bıraktım içmeyi. Devam mı etsem acaba

Magnezyumu bacak ve gövdemdeki gerilme ve kasılmalarım için 1 ay kullanmıştım. 1 hafta olmadan gerilmeler geçmişti. 1 ayın sonunda bıraktım. Doktoruma da söyledim. Son 40 gün içinde 1 tane içtim, kasılmam olmuştu geçince tekrar bıraktım. Faydası var ama karaciğerimi yormamak için ihtiyaç duyduğum zaman kullanıyorum. Doktoruna danış ama bunlar ihtiyaca göre verilen takviye ilaçlar.

Kızlar bildiğiniz açım ben:-( çarşamba günü şeker yüklemesi yapılacak. Hemşire 3 gün önceden karbonhidrattan uzak durulacak, tatlı, şekerli yenmeyecek dedi. Bugün sabahtan beri karbonhidratı ağzıma sokmadım tabi karnım da doymadı. Meyve yiyicem yiyemiyorum, ekmek yiyicem yasak:-( en son salı akşamı 6 ya kadar yemek yiyebilirmişim. Bir de 75 mg lık yapılacakmış.Bildigim kadarıyla herkes 50 mglık yaptırmış. Hemşire bana ailede şeker geçmişin var mı diye bile sormadı; sorması gerekirken. Sinir oluyorum böyle yaptıklarında!

Ben bu gün yaptırdım ama bana öyle bişey söylenmedi sadece aç gelmem söylendi... Artı ben dün makarna yedim...

Magnezyumu bacak ve gövdemdeki gerilme ve kasılmalarım için 1 ay kullanmıştım. 1 hafta olmadan gerilmeler geçmişti. 1 ayın sonunda bıraktım. Doktoruma da söyledim. Son 40 gün içinde 1 tane içtim, kasılmam olmuştu geçince tekrar bıraktım. Faydası var ama karaciğerimi yormamak için ihtiyaç duyduğum zaman kullanıyorum. Doktoruna danış ama bunlar ihtiyaca göre verilen takviye ilaçlar.

Karaciğer derken...?

Bence o kadar sıkma kendini. Aç kalmak hiç iyi değil. İnsülin direncin olur. Meyvede de şeker var. Bana bişey demediler ama son 1 hafta sadece ekstra tatlı, pasta vs. yemedim. Ayrıca, kan için ideal 10-12 saatlik açlık gerekiyor. Eğer en son 6 da yersen bu süre çok uzar. İstersen aç internetten oku. Bana doktorum akşam en son 10 da yemek ye ve sabah 8 de kan vermeye gel dedi. Ben de akşam yemeğinden sonra bir de saat 21.30 gibi zeytin, peynir, ekmek kahvaltı yaptım. 8 de de kan verdim. Yanımda da limon götürdüm. Daha önce devlet hastanesinde yapmıştım. Onlarda limon getir demişti. O zaman hiç zorlanmıyorsun. Bebeğini aç bırakma, kendine de eziyet etme.

Kizlar benim geceleri bacaklarimda agri oluyo 2 kere de cok siddettli kramp girdi ayagima, doktoruma soyleyince kalsiyum verdi
aranizda kalsiyum kullanan va rmi

Karaciğer derken...?

Sağlık ocağında verdiğim kanda tesadüfen karaciğer enzimlerimin yükseldiğini gördük. (ALT ve AST değerleri). Şuan takipteyim. Acaba ilaçlardan mı diye, en son kullanmaya başladığım mağnezyumu bırakmıştım. Ancak fayda etmedi, yine yükseldi. En son eleviti de bıraktım. Doktorlarım meyve sebze tükettikten sonra vitamine gerek yok dedi. 2 adet meyve yeterliymiş. Sadece kan ilacı içmelisin dediler. Bu perşembe yine ölçüm yaptıracağım. Yükseliş duracak mı, yoksa devam mı edecek mi bakalım. Ama gereksizde ilaç kullanmamak adına bıraktım.

Kizlar benim geceleri bacaklarimda agri oluyo 2 kere de cok siddettli kramp girdi ayagima, doktoruma soyleyince kalsiyum verdi
aranizda kalsiyum kullanan va rmi

Kalsiyum değil ama mağnezyum kullanmıştım. Şuan gerilme ve kasılmalar geçti. O kadar çok peynir ve yoğurt tüketiyorum ki kalsiyumum üst değerin azıcık üstünde.

Kızlar benim cuma günü sol kasığım şiddetle acımıştı yatarken. Neyse olur dedim geçtim. Ctesi tekrar oldu, bugün eğitimdeylen tekrar olunca doktoruma sordum whatsapp'tan o da gel bakayım lutfen dedi. Gittim beni hemen sancı makşnesine bağladı, erken doğum riskş var mı diye. Allaha çok şükür sancım çıkmadı... Sonra ultrasonda baktı, bizim kızın ayakları tam sol kasığımda. Oraya vura vura aşındırmış hanfendi. Ve onun o duruşundan ötürü rahmim sola doğru kaymış. Gebeyken sola doğru yatmak en sağlıklısı olsa da sen arada sırada sağa dönüp rahmının normale dönmsini sağlamalısın dedi. Ani sancılar olur diye de magnezyum verdi.
Hayırlısı olsun Allah beterinden korusun diyorum :)

Kalsiyum değil ama mağnezyum kullanmıştım. Şuan gerilme ve kasılmalar geçti. O kadar çok peynir ve yoğurt tüketiyorum ki kalsiyumum üst değerin azıcık üstünde.

Ben de cok tuketmeye calisiyorum ama ise yaramadi heralde, doktorum hem kramp hem de agri oldugu icin kalsiyum veriyorum dedi ama kullanip kullanmamakta kararsizim

Sağlık ocağında verdiğim kanda tesadüfen karaciğer enzimlerimin yükseldiğini gördük. (ALT ve AST değerleri). Şuan takipteyim. Acaba ilaçlardan mı diye, en son kullanmaya başladığım mağnezyumu bırakmıştım. Ancak fayda etmedi, yine yükseldi. En son eleviti de bıraktım. Doktorlarım meyve sebze tükettikten sonra vitamine gerek yok dedi. 2 adet meyve yeterliymiş. Sadece kan ilacı içmelisin dediler. Bu perşembe yine ölçüm yaptıracağım. Yükseliş duracak mı, yoksa devam mı edecek mi bakalım. Ama gereksizde ilaç kullanmamak adına bıraktım.

Geçmiş olsun canım... Ben bacaklarım için arada magnezyum alıyorum o yüzden merak ettim...

Ha bir de benim yaramaz kızım 1025 gr olmuş, bacakları da baya uzun olacak bacak boyu çok uzunmuş öyle dedi doktor amcası :)
Hayattaki en buyuk takıntım bacaklarımdır onun bari güzel olsun dedim :))))

evet canım aynen konuşmuştuk, dediğin gibi doktorum FSM de, doğum için Medistateti düşünüyorum bence Hisardan daha güzel, ve çok ilgililer. Benim görümcem ilk çocugunu hisarda, ikinci cocugunu Medıstate dogurdu 2 yıl önce.Hisarın ne doktorunu nede hastanesını önermedi, Medistate hastanesini odayı hemşireleri falan çok beğenmiş, keşke birgün daha kalsaydım dedi çok ilgilenmişler. ayrıca yenidoğan ünitesi de var. dogum fıyatlarını falan konusmadım, bu önumuzdekı hafta gıdıp konusmak ıstıyorum artık. :KK53::KK53: eğer çok çok pahalı değilse 7 bin gibi, özel sigortam karşılayacak.

valla 1 sene önce arkadaşım doğurdu Medistate'de ve 2.000 civarı bi rakamdı.. Heralde 1 yılda 7.000 civarına artmamıştır :KK1: heheheh bakalım neresi kısmet olcak ama benim biçok arkadaşım Hisar'da yaptı doğum.. Hiç kimsedende olumsuz bişey duymadım ama

valla 1 sene önce arkadaşım doğurdu Medistate'de ve 2.000 civarı bi rakamdı.. Heralde 1 yılda 7.000 civarına artmamıştır :KK1: heheheh bakalım neresi kısmet olcak ama benim biçok arkadaşım Hisar'da yaptı doğum.. Hiç kimsedende olumsuz bişey duymadım ama

Hisar hakkında olumsuz birşey konuşmadı ama Medistate daha çok önerdi. hakkımızda hayırlısı canım. aslında doktor hastaneden daha da önemlı. hastanede yenidoğan olsun hepimize yeter aslında. 1 gece yada 2 gece kalıcaz, çok ilgiyede gerek yok. doktorumuz iyi olsun :)):KK53::KK53:

Ben bugün 50 gr lık şeker yüklemesini yaptırdım. Takibimi yapan 3 hastaneden en ucuzu 21 tl idi. Doktorum çağırmasaydı sağlık ocağında yaptırırdım. Ben sandım ki koldan kan alınacak, damar yolu açılacak falan. Kolumu uzattım, hemşire orta parmağımı tuttu, küçük jilet gibi bişeyi batırdı (acıdı ama) çıkan kanın hemen değerini yazdı. 82 imiş. Sonra bir bardak dolusu şekerli su verdi. Doktorum gelirken limon getir demişti. İçine tadı şerbetten limonataya yaklaşana kadar limon sıktım. Bu arada bişey yeme içme dedi. İçtikten 1 saat sonra gel dedi. Bu defa yüzük parmağımı kanattı ve değeri o an ölçtü. 118 çıktı. Yani 50 tl olacak bi test değil. Eğer 75 lik ya da 100 lük yaptıracaksan birer saat arayla daha fazla kan alınıyor. Eğer seninki öyleyse bilemiyorum. İnternetten araştırdım. 50 lik 140 üstü çıkarsa 75 lik yapılıyormuş veya ailede şeker varsa 75 gr lık yapılıyormuş.
.

tl piyasa göre normal ama bana göre 2013 içinde 2014 içinde fazla. Doktor ve hastane seçmeden fiyatları sormuştum ben. Sadece tüp bebek doktorumun pahalı. Ama o bile 7000 olmaz. Diğer hastane iyiyse, doktorunu değiştir, belki başkasını seversin, hala zamanın var, o parayada bebeğine ilerde bişeyler yaptırırsın. Ben doğumdan sonra çalışamayacağım günleri düşünüyorum. Sadece şimdi değil, o zaman da hem kendimiz hem bebeklerimiz için alışveriş yapmak, yeni ciciler almak isteyeceğiz. En önemli yenidoğan yoğun bakım ünitesi ve erişkin yoğun balım ünitelerinin olması. Gittiğim gebelik eğitiminde yoğun bakım ünitesi olması yetmez. Onların da dereceleri var, ileri olması gerekiyormuş. Mutlaka sorun demişti. Tabi doğru cevap veren olur mu bilmem. Ayrıca, bebek dostu hastane olması da doğum için önemli olabilir.

canım ben parmaktan kan alınıp bakılma olayını ilk kez ve sadece sağlık ocağında duydum.. tetenoz için bilgi almaya gittiğimde hemşire söyledi parmaktan alıp bakıyoruz diye.. hatta ben istemedim yaptırmadım.. çünkü damardan alınıyor bakılıyor diye okudum hep topiktede kızlardanda.. o yüzden hastanede yaptırmayı seçtim, 20 martta yaptırıcam inş.. Bide ben ikili teste detaylı ultrasona baya para ödediğim için 50 tl ucuz geldi :KK1: hatta yine burda topikte biri yazmıştı 60 tl'yede yaptıran vardı..

doğum konusuna gelince... Piyasaya göre 7.000 tl pahalı canım çünkü 600 tl'den 2.000-3.000 tl'ye dek değişen rakamlar var.. ama hastane baya özel,güzel ve kaliteli bu yüzden herşey pahalı.. hep söylüyorum,bana görede pahalı bi rakam ve gereksiz çok haklısın.. bitek doktorumu çok sevdiğim için bırakmak istemiyorum ama bakalım..
:KK25:

X