2013 mayıs annelerinin dogum hıkayelerı :)

Gözün aydın canım çok güzel darısı benim başıma ya bende panik atak hastasıyım ama normal doğum yapmak ama o an panik atak geçirirsem diye korkuyorum bide bu suni sancı beni çok korkutuyor nasıl bişey suni sancı ne kadar acıyo canın?

Adı:Büşra
BDT:23.05.2013
DT: 09.05.2013 saat 17:40
doğum şekli: Müdahaleli Normal doğum
Oğlum 3 yaşına girdiğinde eşimle ikinci bebeğimiz için karar verdik ama hemen olmuyormuş her adet günümde kırmızıları görünce acaba bir daha bebek sahibi olamayacakmıyım diye düşünürken 5. ayda doktora gittim gereken tahliller yapıldı ve herşey normaldi folik asite başladım bir dahaki adet tarihiden 2 gün önce miğde bulantısı kusma acaba mı derken tam adet tarihimde iş çıkışı aldığım testte çift çizgiyi gördüm ve dünyalar benim oldu. Hamileliğim miğde sorunlarıyla ve erken gelen sancılarla geçti. 37. haftaya kadar çalıştım. o haftadaki kontrolümde 1,5 cm açılma ve nst de sancılar çıktı ama doğum sancıları değildi biraz daha beklemeye karar verdik. o hafta çok sancım oldu her acile gidişimizde daha zaman var diyerek geri çevirdiler bizi. anneme ve kayınvalideme erken gelebilir diye haber vermeme rağmen bugün gelicez yarın gelicez dediler ama gelen giden olmadı en çok da o sancılı anlarımda evde yapayalnız olmam üzmüştü beni çok ağladım o anlarda eşim de kızıyordu onlara bırak gelmesinler Allahın yardımıyla biz bize yeteriz diyordu.
38. haftadaki kontrolüme gidecektik sabah erkenden uyandım kahvaltıyı hazırladım bir güzel kahvaltımızı yaptık, oğlumu kreşe bıraktık, eşimle hastanenin yolunu tuttuk o gün içime doğdu sanki çantamızı yanımıza alalım dedim eşime o da öyle bir durum olursa ben gelir alırım dedi aldırtmadı sonradan pişman oldu tabi. Doktor muayeneden sonra açıklık 3 cm bir de nst ye bakalım dedi nst de 6 dk da bir 100 e vuran sancıları görünce bugün doğum olacak yatış yapalım dedi. Eşim yatış işlemlerini yaptırırken annem aradı bugün doğum olacakmış doktor yatış verdi deyince başladı ağlamaya zaten gözyaşlarımı zor tutuyorum bende bırakıverdim eşim teselli etti ben varım dedi hiç canını sıkma neyse odaya yerleştik eşim eşyaları ve komşuyu almak üzere eve gitti ben yine ağlıyorum yapayalnızım tek desteğim sensin Allahım diye yolda kayınvalidemleri arayıp haber vermiş onları da bir telaş almış hemen yola çıkmışlar annem de hemen ilk otobüsle yola çıkmış aslında hiçbirine haber vermeyecektik çok kırılmştık gelmedikleri için benim üzülmeme dayanamamış eşim.
Hastanede tek başıma ağlarken tatlımı tatlı bir ebe geldi yanıma lağman için aaa ağladınmı sen neden ağlıyorsun sakın ağlama ben varım yanında yalnız değilsin hiç üzme o tatlı canını bak bebişinde üzülecek sonra dedi ben de sildim gözyaşlarımı haklıydı ebe kızım için güçlü olmalıydım. Sonra doktor muayene için doğum odasına aldı açıklık 4 cm olmuş suyumu patlattı tekrar odama geldim ebe paytak ördek taklidi yapacaksın bacaklarını aça aça yürü dedi sancılar çok hafifti gülerek hastane koridarlarını adımlıyordum bu arada suyum da sızıntı halde geliyordu. sancılar ağırlaşırken eşim ve ablam kadar sevdiğim komşum geldi yolda şidddetli yağmur varmış çok hızlı gelmişler korkmuşlar doğuma alındım diye. Dışarıda yağmur devam ediyordu kızım bereketiyle gelecekti sancılar 1 dakikada gelmeye başlayınca ıkınma hissi geldi artık dayanamıyordum bir kolumdan eşim bir kolumdan ablam tutup bana destek veriyordu belime ve sırtıma masaj yapıyorlardı doktor muayeneye aldı 7 cm açılmışım daha var bebek kanala inmemiş dedi ben dayanamıyorum artık epidural istiyorum dedim epidural süreci uzatır bu aşamadan sonra tavsiye etmem az kaldı dedi odama giderken yürüyemiyordum sancılar ara vermiyordu saat 17:00 olmuştu takatim kalmamıştı bu halimi gören ebe bir de ben bakayım dedi ıkınmamı istedi eliyle muayene etti ve hemen doktoru aradı hemen gelin diye doktor koşa koşa geldi ıkınmamı istedi ıkınamıyordum gücüm tükenmişti bebeğin başı göründü dedi yetersiz ıkınıyorsun bebek çıkamıyor dedi tüm gücümle ıkınıyordum ama başaramıyordum. Doktor vakumla alacağız bebek sitrese girdi dedi bir daha ıkınmamı istedi ve vakumla bebeğim dünyaya geldi kakasını yapmıştı öksürüyordu doktor sırtına vurdu öksür diye ağlamaya başladı kızım ağlama annecim bak başardık diyordum bana dikiş atılıyordu ben bebeğimden gözlerimi ayıramıyordum hemşire temizledi giydirdi onu çok ağrım vardı tansiyonum yükseldi dil altı hapı verdiler ağrı kesici iğne yaptılar. Doğumhaneden çıkarken beni eşimle ablam alkışlıyorlardı başardın diye kızım babasının kucağındaydı evet başardık kızımla ben çok halsizdim ve titriyordum yatağıma geçtim üstümü örttüler biraz dinlendim kızımı istedim ya insan bu kadar mı abisine benzer abisinin fotokobisi sanki oğlumu yeniden dünyaya getirmiştim 3400 gr 51 cm boyunda kapkara saçlı tatlı kızım artık kucağımdaydı memeyi hemen aldı ve çok güçlü emiyordu kahvaltıyla durduğumdan çok acıkmıştı. Rabbime binlerce şükür bana sağlıklı iki evlat verdi. Annamler o gece 22: 30 gibi geldiler eltim de gelmişti başımda kayınvalidem kaldı çok pişman olmuşlar daha önce gelemedikleri için yol boyunca ağlamışlar dua etmişler neyse Allah hiçkimseyi bu yolda yalnız bırakmasın Allah herkesin yardımcısı olsun.

Son düzenleme:

hangi hastane hangi dr bence yaz kimsenin ayağı kaymasın oralarda ben 3 doğum yaptım böyle muamele görmedim insanın ençok desteğe ihtiyacı olduğu anda bu yapılırmı ya

hangi hastane hangi dr bence yaz kimsenin ayağı kaymasın oralarda ben 3 doğum yaptım böyle muamele görmedim insanın ençok desteğe ihtiyacı olduğu anda bu yapılırmı ya

İzmir konakta özel hayat hastanesi fatma ipek aydal doktorumda.Kontrolüme bile gitmedim onun yüzünü tekrar görmek istemediğim için..(

17 mayıs 2013 saat 11 6 geçe bebegim dogdu.tam 40 haftam dolmustu.doktirum suni sanci verelim istersenama senin yapina gore bebek iri seni zorlayabilir dedi.bende ne bebegi ne de kendimi riske atmamak icin yari isteyerek yari istemiyerek spinal aneztezi ile sezaryan oldum.rabbime hamdu senalar olsun cok tatlimi tatli yakisiklimi yakisikli bir bebis dunyayagetirdim.bebisim 3700 51cm dogdu.dunyanin en guzel duygusu olsa gerek.simdo minigim 10 gunluk masallah hic annesini uzmuyo.cok iyi anlasiyoruz.rabbim isteyen herkese tattirsin bu duyguyu...

Merhaba kızlar,
doğum hikayemi şimdilik yazamayacağım , 20 mayıs 23:55 te canım oğlum Eymen Ayaz'ımızı Allah'ın izniyle kucağımıza aldık.
Darısı tüm bekleyenlere.

Adı: Ela
BDT:30.05.2013
DT: 17.05.2013 Saat: 13:05
doğum şekli: sezeryan

Sonunda Ela'mız aramıza katıldı ama hiç hayal ettiğim gibi olmadı. Sabah 09.45 gibi bi ağrı başladı ama öyle çok şiddetli değildi sonrasında ağrı artınca eşimle de dışardaydık bi gidelim hem kontrol zamanı geldi dedim ama yolda artmaya başladı ağrı. doktorun yanına gidince bebeğin kalbi çok yavaş suyu çok azalmış nstyi getirin derken gerek yok diyip alttan bakınca 1 cm açılmış içerisi kan dolmuş hemen ameliyathane derken nasıl oldu saniyeler içinde anlamadım bile üstümle başımla ameliyat olmuşum. İç kanama başlamış bebeğim plasentadan ayrılmış havasız kalmış kalbi durmuş çalıştırdılar ama 12 gündür yoğun bakımda şuan makinelere bağlı nefes alıyor kendi başına nefes almasını bekliyoruz. çok kötü bir şey bebeğimden ayrı kaç gün geçti ne anne olduğumu anladım ne bebeğimin sesini duydum yani kısacası sizin anlattığınız güzelliklerin hiç birini yaşamadım olsun bebeğim sağ salim yanıma gelsin başka bir şey istemiyorum.Bu arada doktorum çok korkmuş beni de ölümün kıyısından almış. Hepinizden dualarınızı bekliyorum...

Son düzenleme:
canım allah yardımcın olsun dualarımız seninle allahım en kısa zamanda bebeğine şifa versin sağsalim eline almayı nasip etsinn...yüreğini ferah tut arkadaşım...

cokk cok zor bir durum, inşallah bu imtihanı kolay bir şekilde atlatırsın Rabbim bebeğine acil şifalar versin

Bebek NEHİR
bdt: 26.05.2013
D.T : 11.05.2013 saat 00
dogum şekli: mecburi sezeryan
kilo : 2,800

Hamile kalma serüveninden sonra zorlu bir süreç geçirdik , geçmeyen mide bulantıları mide yanmaları kaşıntılar agrılar, burun tıkanıkları daha aklıma gelmeyen şimdi unuttuğum bir çok şey . . . Normal kontrollerden geçerken gittiğim devlet hastanesinde normal dogum yapanların refakatcılarına izin yokmus sadece sezeryan olan hanımların refakatcı ıznı varmış tabiki bende kendımı normal doguma sartladıgım iiçin yanımda kesinlikle annemin olmasını istiyordum bunu öğrendkten sonra ki 32.haftamda öğrenmiş oldum o dakıkadan itibaren doktorumu degıstırme hastanemı degıstırme telasna girdim.
Ve bir hastane bulduk refakatcı kabul eden doktoru tavsıye edılen bir hastane Beykoz Devlet Hastanesi . . . İşte orada asıl korkular serüven başladı ve sonunu büyük merakla beklediğim . İlk muaneye girdim ve doktorum herseyın yolunda oldugunu fakat ıkıncı kez 2.düzey ultrsona girmem gerektıgını söyledi randevulu oldugu ıcın bır hafta sonrasına verdıler . Doktor hersey normal dediği için benim de aklıma gelmedi 'hersey yolunda ise neden ultrsn istedi' sorusu. bir hafta boyunca beynimi kemirdi yerimde duramadım acabalarla geçti bir haftam . Beklenen gün geldi ve ultrsona girdim radyolog bana kac haftalık oldugumu söyledi ve işte o an beynimden kaynar sular döküldü gecen hafta 2,500 kılo ve 35 haftalık olan bebek 2.duzey ultrsonda 32 haftalık 2000kılo gozuktu olması gereken 35 haftalık iken . tabı ben cok kotu oldum aglamakdan gözlerim şişti aslında cokda kotu bırsey yoktu ama işte anne olmak bebegın rahme dustugu andan insanı sorumluluga sokuyor .

Sonra doktorumuza gittik tekrar baktı evet böyle böyle bir durum var dedi .sonra tekrar ultrson günü verdi uzun bekleyiş tekrar sürdü yine aynı mevzu ama doktor yoktu . Başka özel hastaneye gitmek istedik oradada kadın dogum doktoru yoktu . sonra oncekı gıttıgım doktoruma gıttık ama saat gec ve devlet hastanesı oldugu ıcın oda yoktu hastanedekı baska doktorlar da bakmadı bende muanyı sınırlenıp iptal ettım . Evimize yakın özel hastaneye gittik orada da onayladı doktor suyunun azaldıgını , gelısmının durdugunu ertesı sabah almak gerektıgınden bahsettı ve sezeryan olması gerektıgını soyledı . Tabi özel hastane oldugu için ilk önce düşünce para içinmi oldu .

Sonra eve geldik düşünüp karar verdik doktoru aradık saat soyledı . ama hala yanlıs mı yapıyoruz dogrumu yapıyoruz karar veremedim . gecenin saat 1ınde baska ozel hastaneye gittik eşim annem ve ben . oradada aynı seyı söyledıler ve direk sezeryana alalım dedıler ne zaman yemek yedın fılan dıye sordular amelıyatı kabul etmıyorum dıye kagıt ımzalayıp evımıze geldık ertesı gun beklemek oldukca zordu :)

Ve sabah oldu hazırlandık . saat 11 dı sanırım doguma gırdım ve cok kısa sürmüş dogumum kızım 2400 beklenırken 2800 gr geldı hersey yolundaymıs . ilk bulusmamıza sahıt olamasamda resmımıze baktıkca hıssedıyorum cok tatlı bır kızım var aynı babasına benzıyor . Tabi narkozun bendeki etkılerını anlatmaya zaman yok anne babamın yanında eşime ilanı ask etmısım

Anne olmak çok güzel Rabbim isteyen herkese anna baba olmayı nasip etsin

işte buda minik kedim mina'nın hikayesi

bdt:30 mayıs

doğum tarihi :24 mayıs

kızımın kilosu :2.900 gr

boyu:50 cm
..3 senenin ardından 2. aşılamada konmuştu kelebeğim göbüşüme çok şükürki hamileliğim boyunca hiç üzmedi annesini midem bile bulanmadı. artık herşeyin yolunda olması kuşkulandırıyodu benii
her muayenede kalp atışlarını duyunca rabbime şükr ediiyordum

40 haftam dolmuştu ama bebeğim hala dönmemişti

çünkü boynuna kordon dolamıştı ve dönememişti bizde artık daha fazla riske atmadık doğuma 5 gün öncesinden karar verdik drumuzla ....
bir gün öncesinden gece 11de evi silip süpürüyodum deli gibi ama kafayı dağıtmalıydım

((((gerçi boşa yapmıştım 3 gün sonra eve geldiğimde kaynanam içine etmişti evin neyse))

ertesi gün sabah 8 de kahvaltı yapmadan hastane nin yolunu tuttuk ben genel anestezi istemiştim ama drumun ısrarıyla spinal anesteziye karar verdik son anda...

bebeğimin narkoz almaması için en iyi yol buydu

neyse hazırlıklar yapıldı beni alıp götürürken herkes salya sümük eşimle asansörden son bakışmamız oscarlık film gibiydi aman bi ağladım bi ağladım
neyse yattım masaya herkes hoşgeldinle karşıladı.... heyecanımı atmam için herkes bi soru soruyodu bebeğimin adını, cinsiyetini, ilk bebekmi soruları hafada uçuyodu
en son muhabbet kuru fasülye tarifine kadar vardıpopomun üstüne oturdum bi hemşire kurbanlık koyun gibi boynumu koltuğunun altına aldı iğneyi daha iyi yapabilmek için ama hiç acımadı iğne yapıldıtan sonra 5 dkka içinde bacaklarıma bi sıcaklık geldi bütün örtüleri aldılar üzerimden bacaklarıma kadar soğuk bişey sürdüler ben hissediyorum hala dedim yok kaldır ayağını deyince kaldıramadım o an rahatladımbu arada sondayı uyuşturduktan sonra taktılar drum geldi herşey yolunda başlıyoruz dediler

dakikalr sonra hemşire derin nefes al bebeği alıyoruz dedi o an deli gibi bastırdılar karnımı

bebeğimin ağlama sesinni duydum ağzını burnunu aspire ettileer çok güzel bi kız dedi drum

temizlendikten sonra yanıma getirdilr sıcacık pmuk gibi yanağı vardı

sonra hemşire bahşiş almak için ben bebeği babasına götürüyorum deyip aldı gitti kızımı

doğum 40 dkka sürdü ..
benim işim 30 dakka sürdü

drum doğumun rahat olduğunu sakinleştirici dahi vermediklerini söyledi işim bitip beni odaya aldıklarında eşim beni kapıda bekliyodu herkes bebeğin peşinden gitmiş canım kocam beni beklemişti

bebeğim gelir gelmez hemen emdi ama sütüm yoktu bebeğim sarılık oldu malesef bi gece ışın tedavisi gördü

neyseki şimdi çok iyi şu anki tek sorun benim yara olan göğüslerim kızım her emişte canımdan can gidiyo kanlar içinde kalıyor ama olsun her acıya değer

ha bu arada normal
doğum oluyorsa deneyin bence sezeryan çok zor spinal iğnesinde dolayı 1 hafta baş ağrısı çektim neyseki bol kahve içerek attlattım işte benim hikayem bu biraz uzun ama okuyuverin artık

Biraz uzun olacak ama o kadar çok anlatmak paylaşmak istediğim şey vardı ki bu özetin özeti oldu :)

Adı:RANA
BDT: 31.05.2013
D.T : 23.05.2013 Saat :15.09
Doğum Şekli: Normal Doğum
Hastane: Giresun Ada Hastanesi

Her şey bir şehirler arası otobüs yolculuğunda başladı..
Babanla görev yerlerimizin farklı olması sebebiyle geçirdiğimiz bir yılın ardından sürpriz bir şekilde eş durumundan tayin hakkı verilmiş ve sonunda aynı şehirde buluşabilmiştik. Aylardır evli olmamıza rağmen bir evimiz, eşyalarımız bile yoktu :). Sanki yeni evlenmiş gibi her şeye sıfırdan başlamanın ve yeni bir şehrin heyecanıyla otobüste yolculuk yaparken baban kulağıma yaklaşıp “artık hiçbir engel kalmadı” diye fısıldadı. “anlamadım, neye engel kalmadı?” diye sorduğumda, “artık yan yana olduğumuza göre bir bebeğimiz olabilir” dedi. Sadece gülümsedim cevap bile vermedim ama yolun geri kalanı bu düşünceyle geçti. Bir taraftan minik bir bebeğin, canımdan kanımdan olan bir varlığın heyecanı sarıyorken içimi bir taraftan “başarabilir miyim?” “Hazır mıyım?” soruları üşüşüyordu aklıma. Sonra “evet olabilir” dedim babana biranda.

Babanla öyle zor zamanlar yaşayarak, öyle şeyleri göze alarak birbirimize kavuşmuştuk ve onu öyle çok seviyordum ki sırf ondan bir parça olacağı için bile bunu yapabilirdim. Ancak bu kararlılığım bir hafta sürmüş, ev, eşya telaşı, yeni ortam yorgunluğu derken benim gözüm korkmuş ve babana “ben vazgeçtim. Benim için çok erken” demiştim o da anlayışla kabul etmişti. Fakat ilerleyen günlerde içimde değişik bir his oluşmuştu. Sanki bir şeyler farklıydı. Babana bir şey demiyordum ama içimde büyüdüğünü hissediyordum sanki. İstemiyordum güya ama tarifsiz bir mutluluk vardı içimde.

Derken BAT günüm geldiğinde neredeyse dakikası dakikasına hiç şaşmayan o işaret gelmemişti. Bu beni daha çok ikna etmişti. Anneannenler hava değişimine falan bağlasa da biliyordum bu durum senin müjdendi :)
Birkaç gün geçince babanla dayanamayıp test aldık. Ve sonuç çift çizgiydi hem de çok belirgin. Sonra netten o markayı araştırınca hatalı sonuçlar verdiğini görmüş çok üzülmüştüm. Yinede biliyordum orada olduğunu. Baban ise “Çok kaptırma” kendini diyordu. Sanki bebek isteyen bendim istemeyen o :)
On gün geçince artık hastaneye gitmeye karar verdik. Gidip test yaptırdık. Test sonucunu öğleden sonra alacaktık. Ben o arada nasıl ders anlattığımı bile bilmiyorum:) Test sonuçlarını almaya gittiğimizde doktor teyze gülümseyerek “gebesin” dedi. O an babanı görmeliydin:) Daha sonra o tatlı süreç başladı. Seni ilk görüşümüz, yakınlara müjde verişimiz, çok zor geçen mide bulantıları, karnımdaki o küçük kelebek kıpırtısı… Doktor arayışlarına girip doktorumuzu seçtik.(Ne kadar doğru bir karar verdiğimi de özellikle doğumda anladım zaten) Çok ama çok güzel bir hamilelik geçirdim kızım. Sen anneni hiç üzmedin, yormadın. Hatta doğumundan iki hafta önce arkadaşlarla yaylaya çıkmış deli gibi voleybol oynamış tepelere tırmanmıştım. o kadar enerjiktim ki kimse doğumumun yakın olduğuna inanmıyordu.
Derken anneannen ve babaannen geldi. Sanki içlerine doğmuş gibi 3 günde bütün evi temizlediler. 22 Mayısta doktor kontrolümüz vardı. O gece uyumadan önce eşyalarını beşiğini seyretmiştim içimde bir korku girmişti. Ya tüm bu hazırlıklar boşuna olursa diye. Sonra dua ettim sürekli "Rabbim bebeğimi sağ salim kucağıma almayı nasip et" diye ve uyumuşum öylece. LRüyamda suyum geliyordu doktoru arıyordum numarası yanlış çıkıyordu falan. Sabah temizliğimiz bitmişti. Poğaçalar falan yaptık. Kontrolden sonra güya kalede deniz manzarasıyla çay keyfi yapacaktık. -Tık -diyorum çünkü her hafta rutin bağlandığım nst de o gün bir şeyler farklıydı. Doktorum tekrar uzun bağlanmamı istedi. Sonuç yine aynıydı. Ben farkında değildim ama sancılarım düzenli ve şiddetliydi. İlçede oturmamız ve yol çalışması olması sebebiyle doktorum seni gönderemem bebek çok baskı yapıyor su gelmesi kordon sarkması vs olabilir dedi. Böylece bizim çay keyfi başka bahara kaldı :) Doktordan zorla izin alıp eve kaçtık, eşyalarımızı kontrol ettim, duş aldım. Ama hala doğuma dair bir şey hissetmiyordum. Sanki normal doğuma değil de planlı sezeryana gidiyordum. Oysa ben çok farklı hayal etmiştim…

Anneannen ben ve baban ertesi gün seni yanımıza alıp gelmenin umuduyla gidip hastaneye yattık. Bütün gece sancıları nstden takip etme, açılma için hareketler yaparak ve bol bol anı fotoğrafı çekerek geçti. Ancak sabah olup da doktorum gelince sancıların şiddetine rağmen (ben hissetmiyordum gerçi nst öyle diyordu) açılma hala bir-birbuçuk cm di. Doktorum o kötü haberi vererek “sancın açılma yapmıyor sana yardım edeceğiz” dedi. Ve o kötü süreç başladı. Suni sancı bağlanmıştı ilk iki üç saat daha rahat geçmişti. Dayanabiliyor nefes egzersizleri yapabiliyordum. Fakat sonrasında dayanılmaz bir hal almıştı sancılar. Çıldıracak gibi oluyordum. Değil nefes egzersizi nefes bile alamıyordum. Ebe gelip açılmayı kontrol edince doğum başlamış 3 cm olmuş dedi. Sonra doktorum geldi. Doktoruma haber verilmiş sancıların normalden sık ve şiddetli olması sebebiyle. Doktorum gelince beni normal doğum konusunda cesaretlendiriyor, bu işin ne kadar doğal olduğunu, çok değerli bir şey yaptığımı anlatıyordu. Ama ben sancılara dayanamıyordum. Epidural yapalım dedim. Tamam açılmaya bakayım dedi ve "4 cm olmuş hatta 5 cm olmuş" diyecekti ki suyum patladı ve “Artık epidural yapamayız. Ama zor kısmı geçtin bundan sonrası daha kolay ilerler” dedi. Bende hemen pazarlığa giriştim. “O zaman bana yarım saat sonra doğuracaksın deyin” dedim “Öyle şey mümkün değil seni nasıl kandırayım” dedi. Sonra bebeğin kalp atışlarını dinlemeye başladı. Yüz ifadesi değişmeye başladı. Bekledi bekledi sonra “Hayır hayır kaybedeceğiz ben aşağı iniyorum hazırlayıp gönderin” dedi ve kalktı. Bir anda odaya bir sürü hemşire ebe hasta bakıcı doldu, odadakiler çıkarıldı. Bana oksijen maskesi takıldı. Meğer kalp atışların bir anda 60lara düşmüş ve dakikalarca öylece kalmış. Ve ben nefes almakta gerçekten zorlanıyormuşum. Derken nasıl başarmışsa baban tekrar içeri girdi. O girince bir anda kalp atışların yükselmeye başladı. Baban da “Artık sezeryana almayın o kadar acı çekti sonrasında da çekmesin” dedi. Doktoru aradıklarında kalp atışlarının çok sert düşüp uzun kaldığını tekrar olma olasılığının yüksek olduğunu ve bunu kaldıramayacağını söyledi. Ama baban ısrarcıydı. Bir hemşire de bana cesaret veriyordu. (onun desteğini asla unutmayacağım) ben ise deli gibi ağlıyor ağrının umrumda olmadığını sadece bebeğimi sağ salim istediğimi sayıklıyordum. Korkudan beynim uyuşmuştu adeta artık sancıları bile hissetmiyordum. O hemşire açıklığı kontrol edelim dedi. Edince 8 cm olmuş dedi. Ebeyi çağırttı. Beş dkya gelen ebe açıklığı kontrol edince 10 cm olmuş dedi. O tatlı hemşire bana "ıkınman varmı" diye sordu. "Yok" dedim. O arada da babana kağıt imzalatmaya çalışıyorlardı. Sonra senin kalp atışların tekrar düşmeye başlamışken babanı bile dinlemeden ebe "sondayı getirin indiriyoruz" dedi. O an bana ıkınma hissi geldi. O hemşireye ıkınmam geldi dedim ıkın ıkın dedi. Açıklık o kadar hızlı ilerlemiştiki lavman bile yapılamamıştı. Ben tam kendimi tutacak oldum o hemşire "sakın tutma rahat ol rahat ol" diye beni rahatlattı. Sonra kaldırdı beni ayağıma terlik bile giymeden üzerimde sırtı açık önlükle koşa koşa doğumhaneye gittim. Arkamda bir sağlık ordusu :) Hemen çatala oturdum. O esnada doktorum geldi o benden çok korkmuştu sanki, sesi titriyordu. Beni hazırlarlarken o hala bana “sen anne olacaksın bu yüzden annelik çok değerli. Bende normal doğum yaptım zor biliyorum ama sonucu çok güzel çok değerli” diye beni rahatlatıyordu. Ikın dediklerinde öyle güçlü ıkındım ki hemen kafanın çıktığını hissettim. İkinci ıkınmada içimden kayıp düştün ve ağladın. (Doktorumun önceki kontrollerde dediği gibi gerçekten de doğum benim ıkınmam onların ise düşmesin diye bebeği tutmasından ibaretmiş..) Seni alıp temizlerlerken ben seni seyretmekten acımı bile hissetmiyordum. Sonra yanıma getirdiler mosmordun. Neden öyle dedim “kordon dolanmış çok zorlamış ama geçecek annesi merak etme” dediler. Sonra tatlı minik yüzüne bakıp "Bebeğim sen şimdi benim misin?" dedim gözlerim doldu. Ama ağlamadım :) Sen doğumhaneden çıkınca ben acımı hissetmeye başladım ama doktorum ve ebemle muhabbet ede ede acı hissetmeden dikişler tamamlandı. Zaten çok dikişim yoktu. Doktorum bana “kırk gün içinde ölürsem bil ki senin yüzünden” diyip durdu:)

Gözüm saate takıldığında gördüm ki doğum benim doktora “deki yarım saat sonra doğuracaksın” dediğim andan tam yarım saat sonra olmuş. Ne büyüksün Rabbim. Sonra öğrendim ki son anda kakanı yapmışsın ve plesenta ayrılmaya başlamış. Yani biraz daha geciksen her durumda mecburi sezeryan olacakmışım. Ve Rabbim öyle güzel ayarlamış ki zamanı tıpkı seni bize nasip ettiği zaman gibi. Senden on dk sonra beni odama aldılar. Ve seni getirdiler. Çok beğenerek aldığım ve içinde hep seni hayal ettiğim kıyafetlerinin içinde çok güzeldin. Hemencecik emdin. Seni emzirirken babana dönüp “hani ikinciyi yapmayız diyorlar ya doğumdan korkup ben o acıları unuttum. Bu anı yaşamak için ikinciyi yaparım” dedim :) Çünkü dünyanın en güzel anıydı bebeğim seni kucağıma aldığım an. Sen kollarımdaydın. Artık çok çok daha değerliydin hem de. Sonra tüm personel bizi ziyarete geldiler. Ebem “çok güçlü, azimliymişsin kendi kendine doğurdun maşallah” dedi onure oldum:) O tatlı hemşire de “eşin dünden beri kur’an okuyordu burada Allah nasılda kolaylık verdi bak başardın” dedi. Bense ona sürekli teşekkür ettim. Hala da aklıma geldikçe dua ediyorum ona.
Sancıların son bir buçuk saati kabus gibi olsada çok güzel bir doğumdu. Ben hatırlayınca sadece güzel şeyleri hatırlıyorum. Güler yüzlerini, olumlu tutumlarını ve desteklerini hiç unutmayacağım doğum ekibindeki ebe, hemşire ve hastabakıcılara çok minnettarım. Özellikle o tatlı hemşire, ebem ve doktorum Gülseren DİNÇ olmasaydı belki başaramayacaktım. En stresli anda bile kaprisimi çekip bir an dahi yüzlerini düşürmediler ve bunun bende etkisi çok büyük oldu.

Şimdi ben bunu yazarken sen 14 günlüksün ve yanımda tatlı tatlı uyuyorsun. 14 günün her anında babanla senin ne kadar güzel birşey olduğunu, iyi ki ertelemediğimizi konuşup yüzüne bakmaya doyamıyoruz.Ve sanki 14 gündür değil de hep bizimleymişsin gibi. Hergeçen gün hem sana aşık oluyoruz hemde bu güzelliğe sahip olmada birbirimize vesile olduğumuz için babanla yeniden aşk tazeliyoruz:) Rabbim her işini kolaylaştırsın bebeğim, doğumunda olduğu gibi. Çok çok mutlu ol inşallah...

Elif Elena'nin hikayesi =)
30 Mayis,15:25,3.845 gr,51 cm

Hamileligimin ilk 3-4 ayi asiri mide bulantilariyla gecti,hic bisey yapamiyodum,hic bisey yiyemiyodum.Kilo kaybettim.Her hafta 2-3 kere acillik oldum.Cok zordu gercekten.4.aya gelirken yavas yavas azaldi ve hamileligin keyfini cikarmaya basladim.Gunler gecerken korkular artiyordu.Tek istegim kuzumun iyi olmasi ve hayirlisiyla ona kavusmakti.Bir suru endiseyle zaman gecti ve son bikac haftaya girdik.Ben hep erken dogum yapacagimi dusunurdum o yuzden belirlenen dogum tarihine (22 mayis) yaklastikca ve birsey olmadigini gorunce stres yapmaya basladim nedense.22 mayis gecince de iyice tavan yapti zaten.Her dk kendime telkinde biulunup,rahatlamaya calisiyodum.
28 Mayisi 29 a baglayan gece tuvalete kalktigimda nisan denen seyin geldigini gordum,cok heyecanlandim.Sabaha kadar uyumadim.Kasilmalar vardi ama duzensizdi.Bu arada hep azcik kan gelmeye devam ediyodu.Sabah erkenden hastaneye gittik.Muayene sonucunda dogumun ilk asamasinin yavastan basladigini soyledi doktor.''Bu gece de dogum olabilir,bikac gun icinde de,bilemeyiz dedi.'' Cok heyecanlandim tabi ve beklemeye basladik.O gece acayip agrili sancilar basladi.Tam kasiklarimin orda,regl sancisinin cok daha siddetlisi.Ilk baslarda gayet dayanilirdi ama sabah 4-5 gibi olunca dayanamiyodum artik.Her sanci girdiginde duzgun bi pozisyon bulup o ani atlatma derdindeydim.Ilk once hastaneye gitmek istemedim cunku duzensizdiler.6 dk 12 dk 7 dk....Ama agriya dayanamiyodum ve tekrar hastaneye gitmeye karar verdik.Hastanede acilmanin yavastan basladigini,rahim agzinin da tamamen silindigini soylediler ve hastaneye yatirmaya karar verdiler.Zaten her halukarda 2 gun sonra dogumu onlar baslatacakti ama Allahtan ona gerek kalmadi da kuzum kendiliginden gelmeye karar verdi.
Yatis yapildiginda saat sabah 7-7bucuk sulariydi sanirim.Gerekli olan her sey yapildi ve beklemeye basladik.Yavas yavas sancilar daha sik gelmeye basladi.Rahatlamak icin yuruyodum arada ama cok yardimci olmuyodu.1 bucuk-2 saat boyunca bu sekilde dayanmaya calistim.Sonra aciklik 4-5 cm civari olunca epidural yapildi ondan sonra rahatladim ve biraz uyudum.Tabi surekli hemsire geldigi icin derin uyuyamiyodum.Sonra bikac hemsire,doktor tekrar kontrole geldiginde suyumu patlattilar ve kasilmalarimi birazcik daha arttirmak icin serum taktilar.Bunun ardindan cok gecmeden 9 cm e ulastim.Neredeyse doguma hazirdim ama bebisin kafasinin azcik daha geriye donmesine ihtiyac vardi.Bu yuzden hemsire arada sanci gelince ikinmami istedi.Yaklasik yarim saat bazen dinlenerek ikinmayla gecti-(Bu arada sanclar dkda bir geliyodu).Sonra dogumhaneye gitme zamani gelmisti.Beni yerlestirdiler,her sey hazirdi,esim geldi ve ikinma sureci basladi(Cok tuhaf,epiduralden dolayi alt tarafi hic hissetmiyorum,sadece hafif baski.Ikiniyorum ama oluyomu anlamiyorum).Elimden geldigince iyi ikinmaya calistim ama doktor hep daha guclu deyip durdu.Sanirim 4-5 kere ikindim.Esim kafasi cikti hadi dayan deyince o kadar heyecanlandim ki,var gucumle iyice ikinmaya calistim ve kuzum dogdu.Hemen gogsume koydular,orda temizleyip kordonu falan kestiler.O dakikadan sonra hic yanimdan ayrilmadi...Aglamaya basladim cunku bu hissettiklerim tarifsizdi.Dikis olayim biraz uzun surdu,bu arada bebis hep babasinin kollarindaydi.Sonra bi odaya aldilar bizi yaklasik bi 20 dk gozlem altindaydik,ondan sonra kendi odamiza ciktik...Benim icin dogumum gayet kolay ve hizli oldu.Bekledigimden cok daha iyi gecti.Sukurler olsun yavruma sag salim kavustum.
Tek kotu tarafi dogumdan sonraydi.Odaya geldikten bir 2 saat sonra falan fenalastim biraz,kusmaya basladim.Esim hemsireyi cagirdi ve bir anda oda kalabaliklasti.Alttan baktilar,kanamam fazlalasmis,ameliyathaneye indirdiler.Meger orda kucuk bi operasyon yapilmis bana.Sebebi de icimde kucuk bi parca kalmasi.O da kanamaya sebep olmus.Gozumu actigimda nerde oldugumu anlayamadim.Zaten zar zor acik tutuyodum.Tekrar uykuya dalmisim.Gozumu actigimda saate baktim.4 saat falan gecmisti.Esimle bebisi cok merak ediyodum.Neyse,sonra odaya gitme zamani geldi ve rahatladim.Esim o kadar merak etmis ki,arada bi hemsire gelip bilgilendirmis gerci.O da zavallim bebisle tek basina kalmis onca zaman,hemsireler yardim etmis hep...Bu komplikasyondan dolayi 4 gun kaldik hastanede.Nolur ne olmaz diye gozlem altinda tutmak istediler.Neyse,bu da boyle gecti,bitti.Yavrum iyi,yanimda ya,yeter.
Butun bu surecte esim hep yanimdaydi,bana cok destek oldu,iyiki vardi.Beni takip eden doktora da ne kadar tesekkur etsem az,cok rahatlatti beni.
Rabbim hayirlisiyla herkese yasatsin anneligi.Dunyanin en guzel seyi...Bizden boyle,opuyoruz herkesi

arkadaş okumuycam şu hikayeleri özellikle iş yerinde diyorum ama dayanamıyorum ağla ağla içim şişiyo
sizler ne güzel sağlıcakla kurtuldunuz ve kavuştunuz bebeklerinize darısı bizlere inş.

umarım burayı okursun. mesajına cvp veremiyorum mesaj sayım yetmiyor. evet giresun merkezde ada hastanesinde

Son düzenleme:
Ben de buraya ne zaman dogum oykumuzu yazariz diye bekliyordum nasip buguneymis. Iste bizim oykumuz :

Esimle evlendikten sonra illa cocugumuz olmasin bir sure korunalim filan demedik ama korunmamamiza ragmen 1 sene cocugumuz olmadi, sebebi sanirim benim PKO olmam. Doktor biraz zayiflarsan kendiliginden duzelir demisti ve oyle de oldu. Normalde adet gormek icin gunum gectiginde 5 gun ilac iciyordum sonra da adet goruyordum. Yine boyle gunumun gectigi bir gun ilac iceyim dedim ama yine de bi test yapayim dedim ne olur ne olmaz diye. Tek cizgiyi gormeye alismistim artik yine oyle olucak zannederken birden cift cizgiyi gorunce sok oldum banyodan nasil cikip esime hamileyim ben galiba dedigim an hala aklimda... Neyse iste sonra garanti olsun diye doktora gittim, doktorum kan testi yapmadan once ultrasonla bi bakalim keseyi gorursek gerek kalmaz dedi... Ultrasonla baktiginda minik keseyi gorduk, tarif edeilemez bir duygu yasadim... Aglamistim sevincten :)
Gelelim dogum oykumuze:

18 mayis cumartesi sabah kontrole gittik, NST ye koydular sanci filan bi sey cikmadi, sonra doktor ultrasonla bakti suyu azalmis, pazar gunu de kontrol edip pazartesi dogumu bitirmemiz lazim dedi. Biz de eve gittik, annem memleketten gelmisti 3 gun once teyzem de o gun bize gelmisti, sohbet ediyorduk. Sonra cay icerken bi lavaboya gittim nisan gelmisti anneme soyledim hepimiz panik olduk. Esimi aradim esim de geldi napsak filan dedim hic sancim yoktu cunku ... Doktoru arayip hastaneye gitmeye karar verdik... Her seyimizi alip arabaya bindik, arabaya binmemle suyumun gelmesi bir oldu... Eyvah dedim su geldi... hem heyecan hem korku hem sevinc panik hepsi bir arada yasiyorum tabi. Hastaneye vardik hemen tekerlekli sandalyeye filan aldilar dogumhaneye goturup acikliga baktilar... 2 cm aciklik vardi ve hic sancim yoktu. Nst ye baglayip bir sure takip edicez sancim gelmezse suni sanci vericez dediler. Zaten korkuyordum suni sanciyi duyunca daha bi korktum hele de baska bi dogum bekleyen hasta vardi onu gorunce benim moralim diplerde. Teyzem diger hastadan moralimin cok bozuldugunu anladi sonra beni odama aldilar oraya inince rahatladim.

Saat 22 gibi hastanedeydik , benim sancilar 24 gibi gelmeye basladi, ilk baslarda hafif geliyordu ve kisa sureli gecinde hic sanci olmamis gibi rahatliyordum. Sonra daha siddetli olmaya basladi ama dayanilmayacak agrilar degildi , doktor arada gelip acikliga bakiyordu gece 4 gibi 4 cm aciklik oldu doktora epidural istedigimi soylemistim, biraz daha bekleyelim 5-6 cm olunca yapariz demisti. Sancilar iyice siklasmaya ve siddetli olmaya baslayinca teyzemle annem belime masaj yapti ozellikle teyzemin masaji cok rahatlatti beni. Sanci geldikce teyzeeeeee teyzeee diye sesleniyordum :) surekli dua ediyorduk tabi bu sirada... Hemsire gelip nst ye bakti sancilari gorunce hemen doktora haber verdi doktor gelip acikliga bakti 8 cm diyince ben cok sasirdim, ne oldugunu anlayamadan beni dogumhaneye cikarttilar... Epidural de yaptiramadim tabi o saatten sonra. Dogumhaneye cikinca lavman yapildi , onluk giydirildi sonra masaya yattim herkes etrafimda fir donuyor ben heyecandan bi ona bi digerine etrafima esyalara filan bakiyorum... Doguma girmeden once esimi gorememistim ona cok uzulmustum... o kadar cabuk almislardi beni ki doguma esimin yanima cikmasina firsat kalmamisti. Ben masada yatarken lavmanin etkisiyle mi sancinin etkisiyle mi bilmiyorum surekli tuvaletim var tuvalete gidicem diyorum doktora... Doktor da tamam iste tuvaletin varmis gibi ikin sikma kendini diyor bana tuhaf geliyordu tabi bu durum... Ikiniyorum ikiniyorum olmuyor ... Sanci gelince ikin diyorlar ama ben sanci agri filan hic bi sey hissetmiyorum :) Baska bi doktor karnima dokunup sancimin geldigini soyluyordu , ben de ikiniyordum. benim dogumum biraz zor oldu , ayakta, oturarak her turlu ikinmami soylediler...cok uzun surunce bende guc kalmadi bi yudum su verin diye yalvarmaya baslamistim odadakilere sonunda doktor dayanamadi bi yudum su verdiler bana :) en son ben yapamiycam zannettim artik doktor da bak sezeryane alicam seni dedi o heyecanla ben de gozumu kapatip bi ikindim gozumu actigimda bebegim dogmustu agliyordu , ona bakmaya calisiyordum ben de :) ilk bakimlarini yapip yanima getirdiler onu , oglumm dedim duygulandim ama yorgunluktan baska bir sey diyemedim. Sonra goturduler yavrumu. Ben 1 saat daha dogumhanede kaldim , cok fazla dikisim yoktu ama bebegin esinin gelmesi uzun surdu , bunun icin suni sanci verdiler bana dogum gibi onu da dogurdum :) dogumhanede 20 dk filan dinlendirdiler beni annem geldi yanima cok duygulandim , agladim ... Annemin kiymetini daha iyi anladim cok dua ettim ona. Odama gidip de askimi kollarima verince anne oldugumu o zaman anladim Rabbim isteyen herkese nasip etsin insAllah....

canm beni hatırladın mı bilemiyorum ama sen aklımdaydın mayıs annelerinin doğum hikayelerini görünce direkt seni aradım hemen hatırlamadıysan eğer hatırlamana yardımcı olayım, soğan suyu topiğinde karşılaşmıştık ve ben hamile kalmaya çalışıyordum sende bana kendinden yola çıkarak birkaç taktik vermiştin Allah'a şükürler olsun ki inanamasamda hamiş kalabildim çok zaman geçmeden doğum hikayaleri okumaya başladım bile Rabbim kimseleri yavrusuyla sınamasın inş. Bebeğimin benimle olduğunuöğrendiğim günden beri telaş ve endişelerim hiç bitmedi bişi olmasın ona diye inş. Rabbim hayırla ve sağlıkla ve kolay doğumla bebişime kavuşmamı nasip eder inş. tüm anneleri Allah'a emanet ol

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…