2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

merhabalar hepinize başarılar diliyorum...

az önce kardeşimle konuştum bu yılki kpss ile çalışmayada mecbur olduğum için bu sınavda şansımı denemek istedim....
ama hiç bilgim yok önlisanas mezunuyum 98 de mezun oldum ilk kpss ye girmiştim 69,99 da kalmıştım maalesef seneler sonra bütün bilgiler yok olduktan sonra girmek benim için çok zor olucak...

sizden birşey istiyorum ben nasıl çalışıcam nelere bakmam gerek kitap almalıyım testler malum herkes çok çalışıyo dershane felan ama ben evliyim birde kızım var ilk okula başlayan o yüzden evden ayrılamam evde neler yapabilirim sayfaların tamamamını okuyamadım gözlerim çok ağrıyo bilgisayarda birşey okurken bana bi özet geçerseniz çokkk çok sevinirim...

tekrar kolay gelsin herkese...

(ya valla dilekçe gibi oldu)

öncelikle hoşheldin cnm.bende bu topiğe geleli 5 gün oluyor.ve burda herkez biribirine destek oluyor.güzel paylaşımlar içindeyiz.benimde çok fazla bilgim yok fakat bildiğim kadarıyla sen eylül ayında olan sınava gireceksin.gy-gk sınavına.bunlarda türkçe matematik.tarih,vatandaşlık,coğrafya.
çalışma konusuna gelince bende çalışmaya pazartesi başladım tarihten başladım.öncelikle sana en zor gelen dersten başla istersen benim gibi.kitap olarakta sevgi meleğinin önermiş olduğu data,ihtiyaç gibi yayın evlerinden faydalanabilirsin diye düşünüyorum fakat karar sana kalmış.ve tabi 2012 yayın olması çok önemli.bende şuan uzman kariyerin 2011 kitabı var.konu anlatımlı data kitaplarını almayı düşünüyorum.bunun dışında bugün hürriyet gazetesinin verdiği soru bankası kitaplarının kuponlarını toplamaya başladım.ki bu bana yeterli gelmicektir.her kaynaktan soru bankası çözmemiz gerekiyor.bol bol soru çözmek çok önemli.sadece bi kaynaktan yararlanma bence.konu anlatım olarak2-3 kaynaktan çalış.çünkü birinin anlatmadığı konuyu diğer yayın tamamlıyor.

eğer tarihten çalışmaya başlayacaksan sana önerebileceğim ben okuyarak çok fazla anlayamıyorum onun için önce esra özbekin tarih videolarını dinliyorum.onu dinlerken özet çıkarıyorum.sonra çıkardığım özeti okuyorum ve ardından kendi kitabımdaki bilgileri okuyorum.sonrasındada konuya ait soru çözmeye çalışıyorum.böyle bi sistemle çalışabilrsin.bide akılda kalıcı olması için bugün hafıza haritası çıkartmayı düşünüyorum.benim sınav temmuzda az vaktim var.sen yine şanslısın.ama şimdiden başlamanda çok fayda var konularını bitirip bol bol soru çözmeye vaktin kalır.

şimdiden iyi çalışmalar diliyorum.bizimle kalmaya devam ett

1)Tarih soyut şeyler anlattığı için beynimiz bu bilgileri varolan bilgilerimize bağlamakta zorlanacaktır.Bu zorluğu aşmak için ise bütünden-özele inmek gerekir. Bunu yapmak içinde seçeceğiniz bir kaynaktan tüm konuları hızlı bir şekilde, genel bir fikir edinmek için okuyun. Burdaki kilit nokta öğrenme kaygısını bu aşamada taşımayın. Her konunun sonundaki testleri çözün ve yarısı yanlış çıksa bile aldırmayın. Unutmayın bu çalışma beynimizde tarihle ilgili bir bilgi havuzu oluşturmayı amaçlamaktadır. Tarihin tüm konuları bu şekilde 2 hafta içinde rahatlıkla biter. ilginç bulduğunuz yerlerde tepki verin. O konuyla ilgili görüşlerinizi sesli olarak kendi kendinize söyleyin. Konu testlerini çözerkende bu etapta kitabınızın üstüne işaretleme yapmayın. Merak duygunuzu uyandırmak için kendinize sorular sorun. Kendinizi zihninizde tarihi öğrenmek için değilde merak ettiği için okuyan bir kişi gibi canlandırın.Bu aşamada okuduğunuz yerlerde önemli gördüğünüz şeylerin altını çizmeyin. Bu sizde sıkıntı yapabilir. Beyniniz henüz neyin önemli neyin önemsiz olduğu konusunda bir fikir sahibi olmadığı için nelerin altını çizeceğinize bir türlü karar veremezsiniz , eksikmi oldu kaygısına düşebilirsiniz ya da acaba gereksiz yerlerinde altını çizdimmi diye düşünebilirsiniz.
2)Tüm tarih konularını bu şekilde bitirdikten sonra En başa dönüp konu testlerini bu sefer kitabın üstüne işaretleyerek tekrar çözün.Her sorunun içeriğini konu anlatımında bulup altını çizin.Test bölümündeki soruların yanlarına gerekli gördüğünüz notları alın.Test bölümüne alınan notlar daha kalıcı olmaktadır.Çünkü beynimiz soruları sever ve cevaplarıylada bir yargıya ulaşır.Hepsini bir bütün halinde soruda gördüğünde ise yargıya ulşması kolaylaşır.Alacağınız notlar çok kısa olsun.Mümkünse tek kelimelik. Mesela 2.Kosova Savaşı ile ilgili bir bilginin yanına 2.Murat yazmanız yeterlidir. Bu savaşı 2.Murat yapmıştır demenize gerek yoktur.Bu savaş ile Balkanlardaki Osmanlı egemenliği kesinleşmiştir bilgisi içinde 'balkan hakimiyeti' yazmanız yeterlidir.
3)İki haftanızıda bu çalışmayla geçirdikten sonra bir tarih soru bankası edinin.Hergün en az bir test çözün.(30 soru) Bu çalışmanın amacıda bilgileri taze tutmak ve tekrar yapabilmektir. Cevaplarınızı kitabın üstüne işaretleyin.Yanlış yaptığınız sorular ve yapamadığınız sorular için konu anlatımlı kitabınıza bakın.İhtiyaç duyarsanız yine kısa kısa notlar alın. KPSS'ye girene kadar hergün bu çalışmaya devam edin.
4)Ezberlemekte zorlandığımız, ilk okuduğumuzda bize birşey ifade etmeyen kelimeleri ezberlemek içinde hafıza çivileri kullanın. Bir örnekle açıklayalım. Diyelim ki ezberlemek istediğimiz kelime kurgan.Kurgan eski türklerin mezarlarına verilen isimdir.Kurgan kelimesini okuduğunuzda zihninizde ses olarak ona en yakın hangi kelime canlanıyor? Muhtemelen sizde benim gibi urgan diyceksiniz.Şimdi urgan ile mezar arasında abartılı,komik veya saçma bir hayal kurmak.Mesela bir cenaze korteji düşünün, tabut yerine kaskalın bir ip var. İnsanlar onu omuzlamış ve mezarına götürüyor. O ipin konuştuğunu ve mezarına konduğunda' ya siz salakmısınız ben insanmıyımki öleyim dediğini' hayalen zihninizde canlandırın. Bu uygulama 1 dakikanızı bile almaz. Daha sonra kurgan dendiğinde ona en yakın ses urgan olduğundan ,urganla ilgili bu hayaliniz aklınıza gelecek ve mezar cevabına ulaşacaksınız, kelime artık size malolduğunda, zihninizde sağlam bir yer ettiğinde ise o hayali unutacaksınız,zaten gerekte kalmayacak. Bu çalışma şekli en çok tarihte işe yaramasına rağmen aslında tüm branşlarda yapılması gereken bir çalışma şeklidir. Deneyin-görün ve lütfen sonuçlarını bildirin.Hepinize iyi çalışmalar diliyorum

kızlar bir yazı buldum bana faydalı gibi geldi sizlerlede paylaşmak istedim.uygulasammı acaba.bi denemek istiyorum.bakalım sonuç verecekmi...

Bende uyguluyorum çoğunu...

işe yarıyor yani o zaman bende uygulayayım.

Ben çalışma yöntemimim yazmıştım geçmiş sayfalarda.
Burda anlatılanlar ders çalışırken zaten ister istemez yapılan şeyler.
Bazı kelimeler olur başka birşeyi çağrıştırarak aklında tutarsın var yani böyle birşey.
Ben zaten özet çıkarmadan önce üniteyi okuyorum.
Gibi...
Bir de çalışırken sayfanın fotoğrafını beynimde çekiyorum.
O sayfayı bütünüyle hatırlayabiliyorum.
Bu da kronolojide işime yarıyor ne yalan söyliyim :)

Bugün 100 tarih, 50 coğ sorusu çözdüm
Biraz türkçe ve mat da çözcem.
İnşallah sıkılmazsam tarih genel tekrar videosu ve anayasa çalışmaya devam.
Bakalım :)

çok güzel canım ya baya soru çözüyosun gün içinde bide bana bak oyalandıkça oyalanıyorum.kaç gündür 1. üniteyi anca bitirdim o da tam anlamıyla bilmiyorum herşeyi.akşamları eve gidince ilk işim video izlemek oluyor tarihle ilgili izlerkende not tutuyorum buda benim çok zamanımı alıyor.bana bi tavsiyede bulunun hafta içi konuyu okuyup test çözüm hafta sonlarımı video izleyip özet çıkarsam.offf ya.benim acilen 3 haftada bitirip coğrafyaya geçmem gerekiyor.zamanım çok kısıtlı

Sadece hafta sonları konu çalışmak daha da uzatır zamanı.
Sen günde yarım konu çalış test çöz geç.
Böyle böyle 2 haftada biter.
Ben tarihte iyi olmadığım için kendime 1 ay verdim.
Ama sorsan 1 ayın 20 günü ancak çalışmışımdır.
Hergün çalışamıyorum
Çok sıkılıyorum çünkü yıllardır gına geldi.:109:
Kendimi bunaltırsam baya ara vermem gerekir biliyorum o nedenle az ama öz çalışıyorum napim.

Sende dediğim gibi kitaptan oku önemli yerleri not al video izle bitir.
Videolarında en azı 2 saat çok da uzun insan bayılıyor.:26:
Gerçi ben o sorunu hakan dede ile çözdüm adam su gibi anlatıyor valla.
Çok da zevkli.
He evet çok zamanımı alıyor ben kitaptan da anlayabiliyorum dersen kitaptan bitirmek daha az zaman alır.
Bitirince de genel tekrar videosunu atarım ben sana 4 saat ama olsun onu izlersin.
Elimden geldiğince sana yardımcı olurum balım.
Coğrafyadan da korkma tarih kadar zaman almaz o.
Madenleri aklımda tutsam süper olcak ama tutamıyorum

bu arada benimde ilk girişim olacak Rabbim hepimizin yar ve yardımcısı olsun.
Emeklerimiz boşa gitmez

teşekkür ederim...açıkçası kendime çok şans vermiyorum malum ben okuldan mezun olalı çok sene oldu ...ama bakalım çalışmam lazım ne kadar becerebilirsem denemedim demem en azından...Rabbim herkese yardım etsin...takipteyim....

çok sağol canım ya şu tarihi bi bitireyim senden o videoyu alırım.kısa bi zaman olduğundan stres yapıyorum.inşallah herşey yolunda gider yetiştiririm konuları.aklımda bin türlü şey var kafam başka yerlere gidiyor ama biran önce kpss ye hızlı bi şekilde odaklanmam lazım.allah hepimizin yardımcısı olsun hayırlısıyla başaracağız...

aaaaa çok şaşırdım msjını görünce unutmamışın heheheh teşekkür ederim ya onca işin gücün arasında unutmamışın beni.canımsın sevgi meleği...

sevgi meleği sen varya süpersin verdiğin linki indirdim 500-5 dk olanı gerçekten süper gözüküyor.nerden bulursun böyle şeyleri.allah razı olsun çok işime yarayacak gibi.45 dk ders çalışıp 15 dk dinlenirken yaparım artık

herkese selam,

tarih ve coğrafyadan epey ilerleme kaydettiğime inanıyorum buraya ilk coğrafya çalışmaya başladığım zaman yazdıklarım aklıma geliyo da çok acı çektiğimi yazmıstım:) bu dersleri oturttum ama matematikten eski performansımı kaybetmişim. üniversiteye hazırlandığım zamanki halimden eser yok hızlı bir sekilde tekrar ritim kazanmam lazım sevgi meleği sen mat. için video linki vermiştin galiba tekrar rica etsem geriye dönüp bakamıyorum. kpsscafeden izledim bir kaç tane ama bana kaliteli gelmedi çok yüzeysel.

Ooo süpersin canım ya valla işkence çekiyordun
Mat. videoları derken bende hatırlamadım hangi site içindi?
İHtiyacın normalde yok benim elimde mat videoları.
Ama elimde şunlar var vereyim.:
Leaving Facebook... | Facebook
İstersen ztv nin videolarıda var.
http://www.facebook.com/l.php?u=http://www.onlineders.tv/&h=bAQGY2iVe
İhtiyacın bu yılki videoları var ama paylaşımı yasak

gazeteler ne kadar kpss kitabı veriosa aldım çok da memnunum...
dvd leri almadım netten faydalanıyorum...
hürriyet gazetesi karacan ın soru bankasını vermişti aldım onuda sorular çok güsel ve nokta atış soruları..
maşş...tarihte çok iyiyim... amacım 30 da 30 bakalım nasip...

vatandaşlık beni çok korkutuyo çok fazla terim var napçam bilmiyorum..

allah hepimize kolaylık versin canım.sana bişey sormak istiyorum.gazeten baya kitap almışsın.ben ilk defa topluyorum kupon.ve ingilizce eğitim setinde turkuaz bayisine gidip kayıt yaptırın falan diyo bişey anlamdım.veya da msj yoluyla diyo fakat yanlış bişey yapmak istemiyorum.nasıl yapılıyor bu ya ayın 23de sonmuş bana yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.ürün kode istiyor.kafam karıştı :26:

tmm kezlar hallettim kupon mevzusunu.gazete aldığım yerden bayilerin tel numarasını rica ettim.bayileri aradım bayi kodunu istedim kısa msj olarak gönderdim kayıt yapıldığına dair msj geldi.olmuştur heralde.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…