2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

Benim bir sevgilim yok, hiç de olmadı. Yani anlamını bile bilmediğim bir gün.. Evde kaldım ben
Sevdiği olanlara güzel bir gün olur umarım...

anladım cnm karışık olmamış bir sorum daha var çözmbilirsen anlatırmısın çıkartamadım sonucu

arda bülentin bugünki yaşına geldiğinde bülent 34 yasında olacaktır.arda bugün 12 yaşında oldugına göre bülent ardadan kaç yaş büyüktür?

6 mı????????......

canım aynı mantık..

bu sefer bülentin bugünkü yaşına x diyelim. ardada bugün 12 yaşında.

aradan y kadar yıl geçince bülent 34 yaşında olacak. arda da y kadar yıl sonra bulentin bugünkü yaşı olan x kadar olcak.

yani bülentin bygünkü yaşı x ten y yıl kadar zaman geçicek ve

x+y=34 olcak..sonra arda nın bugünkü yaşı olan 12 den y kadar yıl geçicek ve

12+y=x olcak.

yine denklemde yerine koyuyoruz.

12+y+y=34 ten 2y=22 y=11 olcak..

burdan x+y=34 tü x+11=34 x=23 yani bülent 23 yaşındaymış. arda da 12 yaşındaydı..

23-12= 11 yaş büyük canım

Ben çıkarmayı nasıl yanlış yaptım ya haha kendime gülüyorum şuan
6 bulmuşum şaka gibiyim bugün

çok tesekkür ederim cnm

bir sorum daha var

nuri ile abdullahın yaşları toplamı 50dir.Nuri abdullahın yaşında iken yaşları toplamı 34 olduguna göre nurinin bugünkü yaşı kaçtır?(cevap 29) olck bulan çözümü eklerse çokk sevinirim:)

Son düzenleme:

cnm bu biraz daha teferruatlı DD

şimdi nuri x abdullah y olsun

x+y=50

nuri abdullahın yaşındayken dediğinde göre demekki geçmişten bahsediyo o zaman m kadar yıl önce diyelim.

m kadar yıl önce nuri x-m=y yaşında abdullahta y-m yaşındaydı. o zamanda x-m+y-m=34 müş

burdan x+y-2m=34 olur. x+y=50 idi.

50-2m=34 2m=16 m=8

x+y= 50 ise ve yukarıdan yine x-m=y ise

x+x-m=50 olur. m=8 di zaten.

2x-8=50 2x=58 x=29 olur canım :)))))

bugünkü yaşları nuri= a, abdullallah=h a+h= 50
nuri=a+t abd.= h+t
(a+t)+(h+t)=50
a+h+2t=50
50+2t=34
2t=16
t=8

a-h=8
a+h=50
2a=58
a=29

Biraz karıştırmış olabilirim kafamdan çözdüm...

Ben vatan bayrak aşki ugruna şehit düşen mehmetçikten daha yürekli sevgili göremiyorum m m m m m

ifadeleri mutlak dışına çıkardığın zaman,
(x-y)-(y-z)-(z-x) açtığımızda buradan x ler birbirini götürür. 2y-2z kalır.
ah birtanem biz arkadaşla ki matematiği biliyorum gel göstereyim demişti bana on dk falan uğraştık çıkaramadık sonucu bilsem sorar mıyım hiç? benim sorunum bunda en başta vardı ya x<y gibi birşey onu anlamıyorum neye göre artı çıkacak - çıkacak nasıl olacak mantığı anlayamadım gitti canım. hasbelkadar senin mesajdan sonra çözdüm bu soruyu buna benzer var iki üç tane kaldı öyle.

herkese günaydınlar ben bugün sabah türkçeden başladım yediiklim dört test çözdüm üç tane daha çözüp matematiğe geçerim

kızlar bır arkadasım dershaneye gıdıyor bana dedıkı bu yıl tarıh bılgıye dayalı olucakmıs ve matematıkte kolay olucakmıs hocaları o sekıl soylemıs

Arkadaşlar merhaba. Konu anlatımlarının ve soru bankalarının indirildiği bir facebook linki vardı. Kaybettim, bulamıyorum bir türlü. Aranızda linki verebilecek kimse var mı?

mrb ve günaydın canım.

mutlak değerde, mutlak değer içindeki sayı negatifse eğer önüne (-) alıp çıkar

eğer pozitifse değişmeden aynen çıkar. yukarıda x<y<z dediği için

mesela örnek olarak söylüyorum. /x-y/ şimdi x sayısı y den küçük olduğu için bu sayı negatifdir. ve dışarı çıkarken önüne (-) alır

yani -(x-y) olur. buda -x+y dir. ama /z-y/ olursa z sayısı y den büyük olduğu için bu sayı pozitiftir ve aynen dışarı çıkar.

yani z-y olur. )) başka sorun varsa çözmeye çalışırım canım. şu an işteyim ama boş vaktimde yazarım :))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…