2012 Kpss ders çalışma günlüğüm:) bana katılabilirsiniz...

bu soruya bakarmısınız kızlarr çözemedim sinir oldum

ayrıt uzunlukları 8cm 12cm ve 16cm olan yeterli sayıda dikdörtgenler prizması seklindeki tahta bloklar kullanılarak küp şeklinde bir odanın içi doldurulacaktır.Buna göre en az kaç prizma kullanılır?

ayrıt uzunlukları 8cm 12cm ve 16cm olan yeterli sayıda dikdörtgenler prizması seklindeki tahta bloklar kullanılarak küp şeklinde bir odanın içi doldurulacaktır.Buna göre en az kaç prizma kullanılır?

cevap 96 mı canım??

canım 72 mi cevap??

bir sorum daha varr

mustafa sultanın bugünkü yasındayken sultan 11 yasındaydı. Mustafa bugün 27 yaşında oldugına göre sultan bugün kaç yaşındadır?

evet cnm doğru:KK9::KK9:çözümü anlatırmısın bu tür soruarın matığını kuramıyorum:KK51:

canım ben şöyle yaptım.

sultanın bugünkü yaşı x olsun. bundan y yıl kadar önce sultan 11 yaşındaymış.

mustafada sultanın bugünkü yaşı olan x yaşındaymış. yani aradan y kadar yıl geçmşlse ve mustafa şimdi 27 yaşındaysa demekki

x+y=27 miş

diğer yandanda 11+y=x miş. yukarıdaki denklemde x yerine yazarsak bunu

11+y+y=27 den

11+2y=27 2y=16 y=8

demekki aradan 8 yıl geçmiş. sultan 11+8=19 yaşında şimdi :)) umarım karışık olmadı :))

kızlar hepiniz harikasınız :KK9:
sevgililer gününüz kutlu olsun.. sevgilinizin olması/olmaması değil amaç.. "sevgi" dir esas olan..
iyi geceler :KK16:

X