2009 Ocak Anneleri Paylaşım Alanı

sheeda cnm aynen.. Bizim afacanda numaradan öksürüyor.. Çok tatli oluyor bayiliyorum o küçük diline yaaa...

ben inanamıyorum bu kadar küçük bir bebeğin bunu yapabildiğine nerden biliyorlar?? Hergün şaşkınlıkla gelişimini izliyorum

Kesinlikle hayret verici bir durum... Bizimki emerken çok mutlu oluyor.. Biraz emiyor sonra babasina bakip gülüyor, sonra biraz daha emiyor yine babasina bakip çiglik atiyor.. Babasida bayiliyor bende... Afacan arik oynamayi ögrendi...

sheeda cnm aynen.. Bizim afacanda numaradan öksürüyor.. Çok tatli oluyor bayiliyorum o küçük diline yaaa...

canim yazini okuyunca bende söylemek istedim benim kizimda numaradan tatli tatli öksürüyor bende bayiliyorum onun bu haline bu yaramazlarin hepsi böyle galiba naz yapmayi cok seviyolar:) :nazar:

Evettt.. simdi tirnaklarini kestim, elini tutunca hemen kalkmaya çalisiyor... Kaldirincada gülüyor...

Rabbim bu güzel duygulari isteyen herkese yasatsin ins...

mrb lar sıkıcı bi pazar gününden herkese
inanna geçmiş olsun cnm, ben de kötüyüm ya burnum akıo sürekli boğazım ağrıyo ilaçta alamadım bi pastille fısfıs var idare ediorum.sıkıldık evde ya, hava hep güzel olsa keşke, alışveriş merk ne gidiomusunuz, biz 4.ayı bekleyelm dedik
linay biz 2ctesidir ordayz cnm ya bu hafta beğenmedik atları kaldırmışlar:KK43: ay o meydanda turlayan trene bindirdim nazı kucağımda, çok komik oldu ya minicik bebek ne anlıycaksa:))
bizimki hacıyatmaz oldu ya, yatınca ağlıo kucakta duruyo hiç böle diildi alıştırdı millet, biz çekicez şimdi

selamlar dışarı çıktık ama çok pişman oldım yağmur başladı havada soğudu yemek yiyip döndük hemen işallah bebeğim üşümemiştir sardım hep battaniye ile ama yiened aklım onda
inanna canım geçmiş olsun işallah bir an önce iyileşir nil

kızlar mrb ,
bişey sorcam çok ail cevaplarsanız sewinirim
yarın işe başlıorum,şimdi süt sağmaya başladım yarın için,
1-buzdolabında aşağı kısmına koyucam dimi
2-aşağı ksımda ne kadar saaklanabilio
3-biberonu tam bitiremedi kalan sütü ne yapıcam,oda sıcaklığında bozulmadan kalabiliomı bikaç saat

tşk ederim

Anne sütü, oda sıcaklığında (19-22°C) 10 saate kadar bekletilebilir

Buzdolabında (0-4°C) 8 güne kadar saklanabilir

Tek kapılı buzdolabınız varsa dondurucu bölümünde, 2 hafta boyunca korunabilir

Eğer iki kapılı buzdolabınız varsa anne sütü dondurucu bölümünde 3 ay saklanabilir

Ticari özellikli derin dondurucuda, sürekli -19°C’ de 6 ay ya da daha uzun süre tutulabilir

Sakladığınız sütünüz hakkında herhangi bir soru ya da endişeniz varsa atınız; bebeğinizi bu sütle beslemekten kaçınınız.

Nasıl Muhafaza Etmelisiniz?

Buzdolabına koyulmuş ya da dondurulmuş sütün korunacağı ortamın nitelikleri:

Kapakları sıkıca kapanan, sert yüzeyli plastik kaplar.

Anne sütünün korunması amacıyla tasarlanmış, dondurucuya konabilen süt poşetleri.

Sütü Nasıl Ilıtmalısınız?

Sıcak, akan su altında çözün ve/veya ısıtınız

Sütün sıcaklığını kaynama noktasına getirmeyiniz

Sıcaklığını ölçmeden önce sütü YAVAŞÇA çalkalayınız. Çalkalayarak, sütteki krema görünümündeki yağ içeriğini de homojen şekilde dağıtmış olursunuz (Depolanan sütün yağlı ve süt tabakalarını ayrışması normaldir). Anne sütünde bulunan bazı canlı bileşenlere zarar verebileceği için sütü, kuvvetli bir şekilde sallamayınız.

Isıtmak için mikrodalga fırını kullanmayınız.

Çözülmüş Süt

Eğer süt dondurulmuş ve sonrasında çözülmüş ise 24 saate kadar buzdolabında saklanabilir

Yeniden dondurucuya konulmamalıdır

Bebek doyduktan sonra biberonda kalan sütün saklanarak bir sonraki öğüne bırakılmasının güvenli olup olmadığı bilinmemektedir

Dondurduğunuz Sütünüz Bozuldu mu?

Çok nadir olarak, bazı anneler, büyük bir özenle sağdıkları ve sonraki kullanım için dondurdukları sütlerinin bozulduğuna, üzülerek tanık olmuşlardır.

imdattttttttt...
kızım susmuoooo,
burnu akıo,hapşırıoooo...
gassssssssssssssssssssssss...........
ben de hasta oldum sanırım ,ölüorummmmm...
imdattttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttt....
Geçmiş olsun canım.ınşallah kısa sürede atlatırsınız.

Esracım, nette buldum.Senin soruna cevap olur sanırım.
Buzdolabı: Sağıp şişe veya poşette buzdolabında sakladığınız sütü 2-3 gün içinde tüketin.
Buzluk/Derin dondurucu: Sağıp poşette buzlukta dondururarak sakladığınız sütü 3 ay saklayabilirsiniz.
Oda sıcaklığında: 4 saat içinde tüketin.
Buzdolabından aldığınız ve termos çantada buz poşetleri ile: koruduğunuz sütü 12-24 saat içinde tüketin.
Bir kere şişeye konulmuş ve bebeğe içirtilmiş sütü tekrar saklamayın. Bebeğin ağzından süte geçen bakteriler sütün çok çabuk bozulmasına neden olacaktır. Aynı şekilde açılmış ve içirtilmiş formulayı ve de kaşık girmiş katı gıdalardan arta kalanları saklamak yerine atın. Az çözülmüşte olsa bir kere buzu çözülmüş sütü tüketin, tekrar dondurmayın.
Sakladığınız süt kaplarına muhakkak tarih koyun.
Kolaylık olsun diye yeni sütleri arkada eski sütleri önde tutun.
Buzdolabı ısı ayarınıza dikkat edin. Buzluk veya buzdolabı çok dolu ise yeterince soğutup çabuk dondurmayabilir. Hava akımını korumaya dikkat edin.
Sakladığınız sütleri özellikle de dondurduklarınızı bir porsiyonluk poşet veya şişelerde saklayıp gerektiği kadar ısıtıp çözdürün.
Sütü mikrodalgada çözdürüyorsanız bebeğe vermeden çalkalamaya ve ısının eşit olarak dağılmasına dikkat edin. Ben her zaman poşetleri kaynar su dolu kapta çözdürüp biberon ısıtıcısında ılıttım. Plastik kaplarda sakladığım için zaten plastikleri mikrodalgaya koymuyorum.
Netten alıntı

Son düzenleme:
Anne sütünün saklanması

-Sağdığınız sütü dondurmadan 72 saat ve dondurulmuş sütü erittikten sonra 24 saat buzdolabında (+1 ile +4 oC arasında) saklayabilirsiniz.
-Buzlukta (-7 ile -2 oC arasında) 3 haftaya kadar saklanabilir.
-Derin dondurucuda (-18 oC’nin altında) 6 aya kadar saklanabilir.

Donmuş sütü eritme

-Buzdolabında yavaş olarak eritiniz (100 cc sütün erimesi birkaç saat sürebilir).
-Sıcak suyun altında bir kap içinde daha hızlı olarak eritme de yapılabilir.
-Donmuş sütü oda sıcaklığında bekleterek eritmeyin.

Sütün ısıtılması
-Soğuk süt, akan ılık su altında veya bir biberon ısıtıcısında ısıtılabilir.
-Sütü fazla ısıtmayın. Sütün kesilmesine ve bazı proteinlerin hasar görmesine neden olabilir.
-Sütü eritmek veya ısıtmak için mikrodalga fırınların kullanılması önerilmemektedir.

Diğer önerilerimiz:

-Sütü 1 saatten fazla oda ısısında bırakmayın.
-1 saatten fazla oda ısısında bırakılmazsa ısıtılarak tekrar kullanılabilir. ıkinci kullanımdan sonra kalan sütü atmalısınız.
-Eritilmiş sütü tekrar dondurmayın.
-Sütü buzdolabın kapağına koymayın.
-Sütler bir termos içinde buz ile birlikte taşınmalıdır.

Uzm. Dr. Alper SOYSAL

valla esra her tarafta farklı farklı yzıyopr canım pempe falan onlarda sağıyolar bir gelisnlerde cevaplasınlar

esracım anne sütünü oda sıcaklığında 6 saat buzdolabında dondurmadan 72 saat derin dondurucuda 6 aya kadar saklayabilirsin canım

kızlar emdikten sonra gaz çıkarıyor musunuz hala ben çıkartıyorum
ne zamana kadar devam edicez buna acaba

chadı,ben artık gazı çıkartmak için uğraşmıorum,kendiliğinden çıkıo çıkmasada bişeey olmuo ama bizimki zaten gazlı bir bebek deildi

Of kızlar yaa...Kocamla accaip kavga ettim annesi yüzünden...Hem de evde bidolu misafir vardı.iğer .Biz diğer odada ettik kavgamızı gerçi..Çok kırgınım..Ben hayatta annesine bu kadar düşkün adam görmedim

aynısı bendede var canım tek değilsin yani_?

Ay anacım hafta içi işten güçten giremiyorum, hafta sonu misafirden nolacak benim bu halim bilmem yine sayfalar dolmuş taşmış

neyse kızlar bişey söyliycem fikirlerinizi yazın
benim kız öksürmeye başladı balgamı var, evde mukotik öksürük şurubu vardı ondan verdim ikigün balgamı söktürmeye başladı kakası falan balgamlı çıkmaya başladı baya ama her ihtimale karşı bir doktora götürdüm,
mukotik yerine asist ver dedi, iki üç gün verdim hiç iyi gelmedi ve çocuk tadını beğenmedi öğürüyo verince bende kestim.

ciğerlerinde pek bişey yok ama yine de antibiyotik verelim dedi. ben bu antibiyotiği kullanmakta tereddüt ettim çünkü zırta pırta antibiyotik verilmez bence ama vermezsem ciğerlerine inerse diye de korkuyorum.

öksürük için ben yine mukotik kullanmaya devam etmeyi düşünüyorum, antibiyotiği de kullanmıycam sizce doğrumu yapıyorum yav bi akıl verin.

Bu arada ateş ölçerden bahsetmişsiniz bende chicconun dijitalini aldım iki sefer ikiside bozuk çıktı
Şimdi plusmed diye bir ateş ölçer aldım. hem alından, hem kulaktan ölçüyo, hemde oda sıcaklığı ve saat göstergesi var, iyi bişey gibi duruyo.

bende mukotik ve peditus kullanıyorum.peditus soğukalgınlığı ve grip içinmiş.bence ver şurubu sonra ilerleyebillir çünkü eymen 38 günlükken bronşit başlangıcı olmuştu.

ayrıca herkesin chicco ateş ölçeri bozulmuş topluca bir şikayetmi etsek:jeyyar:

kızlar mrb ,
bişey sorcam çok ail cevaplarsanız sewinirim
yarın işe başlıorum,şimdi süt sağmaya başladım yarın için,
1-buzdolabında aşağı kısmına koyucam dimi
2-aşağı ksımda ne kadar saaklanabilio
3-biberonu tam bitiremedi kalan sütü ne yapıcam,oda sıcaklığında bozulmadan kalabiliomı bikaç saat

tşk ederim

arkadaşlar cevaplamış ezsa bende aynılarını söylicektim.

iyi kşamlar bu arada.sonunda bende becerdim toplu mesaj işini:lepi:

bugün bizde piknikteydik ama çok yorulmuşum ne yaptıysam:uhm:bu bahar havası beni yoruyor yaw

rüyamdada bugün keneyle uğraşıyordum pikniğede gittikya iyice huylandım kene yapışırsa diye.

X