2009 ocak anneleri hadi buraya (ARŞİV)

ya pardon şubat yazmısın arkadaslar.ben zaten şubat annesiyim ve cinsiyetimiz belli degil.en erken kacıncı haftada ögreniliyor cinsiyeti?yani siz kacıncı haftada ögrendiniz?

demircool, 16. haftada öğrenilebilir ama herkese göre değişiyor bu..
bebeğin duruş şekline bağlı.. ben 17+4 haftalıkken öğrendim oda dopplerle bakıldığı
için..

Kızlar günaydın.

iyi haftalar bizim için çok kötü bir haftasonu ve çok kötü bir hafta

cumartesi günü kontrole gittik.

bebeğimizin beyninde 9,6 mm kist olduğu saptandı.

doktorun demesine göre kendiliğinden kayboluyormuş ve bebekte herhangi bir hasar bırakmıyormuş bu kistler genelde.

3lü tetste sorun olmadığı için daha az endişeli doktorumuz.

berbat bir hafta sonu geçirdik 3 gündür ağlıyorum çok sinirlerim bozuldu.

ailelerimize şuan için söylememem kararı aldık. ama ben patlamak üzereyim çok mutsuzum.

haftaya çarşamba günü ayrıntılı ultrosona giricez. internationlada murat yayla varmış prof. işinin en iyisiymiş. orda herşey belli olurmuş. umarım olur.

sizi üzmek istemezsim ama. çok daraldım. paylaşmam lazım birileriyle.

bu arada son olarak bebeğimizin kız olduğunu söylediler. şok üstüne şok yaşadık yani.

KOROİD PLEKSUS KİSTİ
Koroid Pleksus Kisti (Choroid Plexus Cysts) (CPC)

Koroid pleksus beyinde bulunan ve beynin içinde bulunduğu sıvıyı üreten bir dokudur. Bu dokunun içinde içi sıvı dolu ve koroid pleksus kisti diye adlandırılan kistler bulunabilir. Bu kistler normal gebeliklerin de %2'sin de bulunabilir. Bu kistler genellikle gebelik ilerledikçe genellikle kaybolurlar ve bebeğin beyin gelişimini veya zekasını etkilemezler. %90'dan fazlası 28. gebelik haftasına kadar kaybolur ve kaybolduktan sonra tekrar oluşmazlar.

Ancak bu kistlerin küçük bir kısmı trizomi 18 (Edward's sendromu) denen kromozomal bozukluk sendromu ile birlikte olabilir. Ancak koroid pleksus kisti bu sendromun tek belirtisi değildir. En sık trizomi 18 eşlik etmekle beraber dha nadiren trizomi 21 yada trizomi 13 de eşlik edebilir. Bu nedenle koroid pleksus kisti saptanan hastalar ayrıntılı ultrason ile başka anomalilerin varlığı açısından araştırılmalıdır. Ayrıca anne yaşı ailede kromozomal hastalık olup olmadığı ve üçlü tarama testi sonuçları da değerlendirilmelidir. Eğer ultrason ve diğer bahsedilen testler normalse bunun izaole (tek başına) bir kist olduğu düşünülür, kromozomal anomali olmayacağı düşünülür ve amniosentez önerilmez, gebeliğin normal takibine devam edilir, ek girişim yapılmaz.

Bu kistlerin boyutu, sayısı, kaybolup kaybolmaması trizomi 18 olma riskini değiştirmez. Trizomi 18 riski ultrasonda koroid pleksus kisti dışında başka anomaliler görülüp görülmemesi ile ilişkilidir. Ultrason ile başka anomaliler de görülüyorsa yüksek oranda kromozomal anomali olabileceği için amniyosentez (karından su alarak inceleme) ile tanı kesinleştirilmelidir.

ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) tarafından izole yani tek başına koroid pleksus kisti varlığında (başka anomali izlenmediğinde) amniosentez sadece üçlü tarama testi sonuçları anormalse veya hasta 32 yaşından büyükse önerilmektedir.

kızlar teşekkür ederim.ben 12+5 ken gittim ve aradı bulamadı doktor.1 hafta sonra tahliil sonucunu almaya gel dedi.3 hafta sonrada kontrole gel dedi.ama sonucu almaya gittigimde 1 ay sonra gel dedi.ve ilac yazıcaktı yazmadı da.cok sorumsuz bir doktor degiştirmeyi düşünüyorum.tekrar tesekkürler arkadeslerim.bende inşalah en kısa zamanda ögrenirim

Kızlar günaydın.

doktorun demesine göre kendiliğinden kayboluyormuş ve bebekte herhangi bir hasar bırakmıyormuş bu kistler genelde.

ailelerimize şuan için söylememem kararı aldık. ama ben patlamak üzereyim çok mutsuzum.

haftaya çarşamba günü ayrıntılı ultrosona giricez. internationlada murat yayla varmış prof. işinin en iyisiymiş. orda herşey belli olurmuş. umarım olur.

bu arada son olarak bebeğimizin kız olduğunu söylediler. şok üstüne şok yaşadık yani.

.

ay ne demek üzmek istemezdim biz bunun için burada değilmiyiz zaten inan çok çok çok aşırı üzüldüm canım inşallah doktorun korkmadığı kadar vardır. elimden birşey gelirse hemen yaz hemen yapalım canım geçmiş olsun. kendini sıkıntıya sokma bak bebiş zaten üzgün bide sen üzme a.s. a.s.

sağol miniğim çok canım sıkkın hiçbir yerde duramıyorum. bütün duvarlar üstüme üstüme geliyor sanki.
konuşamıyorum bişey boğazıma düğümleniyor.

tutamıyorum kendimi sürekli ağlıyorum.

sonra diyorum sakin ol birşey olmıycak ama olmuyor işte.

herşey öyle güzeldi ki bir anda alt üst oldu

marsg, canım çok çok üzüldüm ..çok geçmiş olsun arkadaşım..
bilge hastanesine mi gittin orda mı söylediler bunu?

canım içini ferah tut yine de madem kendiliğinden kayboluyormuş,kötü
şeyler getirme aklına..kaç gündür haber bekliyordum bende senden...

sağol miniğim çok canım sıkkın hiçbir yerde duramıyorum. bütün duvarlar üstüme üstüme geliyor sanki.
konuşamıyorum bişey boğazıma düğümleniyor.

tutamıyorum kendimi sürekli ağlıyorum.

sonra diyorum sakin ol birşey olmıycak ama olmuyor işte.

herşey öyle güzeldi ki bir anda alt üst oldu

hayır böyle düşünme alt üst olan birşey yok. minik BORAnın hiçbirşeyi yok bak göreceksin. sapasağlam aslan gibi delikanlı olacak. şu internet sitelerine de bakıp durma benim doktorum buna çok kızar mesela senin kafanı dahada çok karıştırıyor. bırak doktor ne diyorsa o. sen kendini dinç tut ki oda bir aslan parçası olsun değilmi

cumartesi özel bilge hastanesine gittik. orda gördü doktor sonra kendi doktorumuza gittik hemen panikle.

o da doğruladı.

ayrıntılı ultrasona gönderdi haftaya çarşamba gitcez işte.

miniğim kız dediler bebeğimize bide

günaydın güzel anneler burda hava çok kapalı ve yağışlı kış gelmiş gibi valla.gerçi kışın gelmesini hiç bukadar çok istememiştim kış gelsede bebeklerimizi kucağımıza almış olsak:))
marsg canım doktoruna güven bence kendinide bebeğinide üzme biliyorsun artık herşeyi hisediyorlar.lütfen olumlu düşünmeye çalış iyi düşün iyi olacaktır emin ol.belki ayni şey değil ama 2 sene önce hamile bir arkadaşımında bebeğinin beyin loblarında problem oluşmuştu doktoru ilerleyen haftalarda normale döneceğini söyledi ama annelik işte oda çok yıprattı kendini 2 hafta sonra ist.bir profesöre gitti kontrollerde doktorunun dediği gibi beyin lobları normale dönmüştü.içine sinmiyorsa daha tecrübeli bir doktorada muayene ol tabiki ama sakin olmaya çalış.geçmiş olsun en kısa zamanda iyi haberlerini bekliyoruz.

linay hastane çok iyi değil ama . 4 boyutlu ultrason var gerçekten.

ama bizim bebeişler küçük 26. haftada falan gitmeni tavsiye ederim yüzleri daha net belli oluyormuş.

ama biz öyle bir şoka girdik ki ne 4 boyutlu ne cd gördü gözümüz almadan gelmişiz.

bide erkek değil kız dedi doktor üstüne ...

cumartesi özel bilge hastanesine gittik. orda gördü doktor sonra kendi doktorumuza gittik hemen panikle.

o da doğruladı.

ayrıntılı ultrasona gönderdi haftaya çarşamba gitcez işte.

miniğim kız dediler bebeğimize bide

bak zaten o yüzden BORAyı büyük harfle yazdım. şu başka doktorlara gidip gidip kafanı karıştırıyorsun. hadi kız diyelim ne olacak allahım sana sapasağlam bir evlat versinde varsın kız olsun sana hayırlı bir evlat olsun önemlimi değil tabiki senin içinde öyle biliyorum ama kendini (sen ve eşin) erkeğe alıştırdın. boşver bak herşey insan için. neler gelebiliyor başımıza hiç bilmediğimiz. ve daha da neler var. allahım sağlıklı olsunda bi daha sölüyorum varsın kız olsun canım.

bak zaten o yüzden BORAyı büyük harfle yazdım. şu başka doktorlara gidip gidip kafanı karıştırıyorsun. hadi kız diyelim ne olacak allahım sana sapasağlam bir evlat versinde varsın kız olsun sana hayırlı bir evlat olsun önemlimi değil tabiki senin içinde öyle biliyorum ama kendini (sen ve eşin) erkeğe alıştırdın. boşver bak herşey insan için. neler gelebiliyor başımıza hiç bilmediğimiz. ve daha da neler var. allahım sağlıklı olsunda bi daha sölüyorum varsın kız olsun canım.

dediğin gibi kızmış erkekmiş hiç önemli değil güzelim.

ben hep kız istemiştim zaten.

bende öye dedim daha neler görücez neler ögrenicez kimbilir of of. allah dahada da beterinden korusun hepimizi.

marsgcım ,kız olsun boşver ,hem şanslı annelerin ilk çocukları
kız olurmuş..

sen kendini iyi hisset ki yavrucunda huzursuz olmasın..
testlerin hepsi güzel çıkmış,ilerki aylarda da kaybolacakmış madem..
kendine bu kadar stres yapma..
biz nedesek kolay değil tabii,üzülme demekle olmuyor ama..
stresi üzüntüyü en aza indirmen lazım,herşey bebeğin için...

Kızlar günaydın.

KOROİD PLEKSUS KİSTİ
Koroid Pleksus Kisti (Choroid Plexus Cysts) (CPC)

Koroid pleksus beyinde bulunan ve beynin içinde bulunduğu sıvıyı üreten bir dokudur. Bu dokunun içinde içi sıvı dolu ve koroid pleksus kisti diye adlandırılan kistler bulunabilir. Bu kistler normal gebeliklerin de %2'sin de bulunabilir. Bu kistler genellikle gebelik ilerledikçe genellikle kaybolurlar ve bebeğin beyin gelişimini veya zekasını etkilemezler. %90'dan fazlası 28. gebelik haftasına kadar kaybolur ve kaybolduktan sonra tekrar oluşmazlar.

Ancak bu kistlerin küçük bir kısmı trizomi 18 (Edward's sendromu) denen kromozomal bozukluk sendromu ile birlikte olabilir. Ancak koroid pleksus kisti bu sendromun tek belirtisi değildir. En sık trizomi 18 eşlik etmekle beraber dha nadiren trizomi 21 yada trizomi 13 de eşlik edebilir. Bu nedenle koroid pleksus kisti saptanan hastalar ayrıntılı ultrason ile başka anomalilerin varlığı açısından araştırılmalıdır. Ayrıca anne yaşı ailede kromozomal hastalık olup olmadığı ve üçlü tarama testi sonuçları da değerlendirilmelidir. Eğer ultrason ve diğer bahsedilen testler normalse bunun izaole (tek başına) bir kist olduğu düşünülür, kromozomal anomali olmayacağı düşünülür ve amniosentez önerilmez, gebeliğin normal takibine devam edilir, ek girişim yapılmaz.

Bu kistlerin boyutu, sayısı, kaybolup kaybolmaması trizomi 18 olma riskini değiştirmez. Trizomi 18 riski ultrasonda koroid pleksus kisti dışında başka anomaliler görülüp görülmemesi ile ilişkilidir. Ultrason ile başka anomaliler de görülüyorsa yüksek oranda kromozomal anomali olabileceği için amniyosentez (karından su alarak inceleme) ile tanı kesinleştirilmelidir.

ACOG (American College of Obstetricians and Gynecologists) tarafından izole yani tek başına koroid pleksus kisti varlığında (başka anomali izlenmediğinde) amniosentez sadece üçlü tarama testi sonuçları anormalse veya hasta 32 yaşından büyükse önerilmektedir.

canım yaa şimdi okudum ve cok kötü oldum içim acıdı ama doktoruna güvenmekten ve dua etmekten baska yapılcak bişiy yok üzme kendini nolur bak bebişin de hissediyo yasatma ona bunları...zor bir durum ama nolur üzme kendini aile büyüklerine söylememekle en güzelini yapmıssınız daha bişiy belli degil ve sunu gördüm bu sayfalarda harika bir dostluk var...mutlulugumuzu da mutsuzlulugumuzu da paylaşıyoruz:enbuyukkk:duaları seninle...bak aglattın simdi beni...

dediğin gibi kızmış erkekmiş hiç önemli değil güzelim.

ben hep kız istemiştim zaten.

bende öye dedim daha neler görücez neler ögrenicez kimbilir of of. allah dahada da beterinden korusun hepimizi.

evet halimize binlerce kez şükür allahım. ve beterinden korusun allah bizi. bak daha kötüleri var geçen cumamı ne bi haziran annesinin bebeği ölmüş düşünsene bide onu 2 ay kokla kokla vafaat etsin nasıl bir acı. kızmış erkekmiş hiç önemi yok. allaha şükür seninki geçici bişeymiş bak. buna sevinmelisin. dediğim gibi üzülüp yiğenimizide üzüp durma. turp gibi o turp maşşallah. a.s.

marsg geçmiş olsun kızların dediği doru üzme kednini bende duydum böle bu zamanlrda çıkarmış ama kaybolurmuş endişelenme

margs çok üzüldüm inş ciddi bişey değildir. morelini yüksek tutmaya çalış doktorund acok korkulacak bişey yok demiş lütfen üzülme ve kendini yalnız hissetme hepimiz burda herkese analtamadıklarımızı paylaşıyoruz iyi veya kötü, ibn iyi haberlerini alırız.

X