2009 Haziran Anneleri Paylaşım Alanı

kızlar biz yazlıktan döndük hava çok fena daha kalcaktık ama apar topar geldik işte havadan
cteside giresuna gidicez öelzdim sizi ya

herkese selamal.r. leocum Allah kolaylık versin canım..şimdiden doğum günüz kutlu olsun..
neslihncaım hoşgeldiniz canım.. ay istda hava felaket kaç gündür.. :KK43:(

günaydın kızlar bizimki de bu soğuk havada dışarı çıkmak istiyor kapının yanına gidip ağlıyo napıcaz bilmiyorum bundan sonra işimiz var.
biz de bugün dr.a gidicez kontrole idrar tahlili yaptırmamız gerekiyodu tekrarlamış mı diye ama çişini yine alamadık.
hülyacım valla sen bilirsin çocuklara belli olmuyo bazen çok uslu duruyorlar bazen gittiğine pişman ediyolar

ay nisan annelerine bakayım dedim şu zeynep için allahım korusun yarabbim yavrularımızı küçücük bebekte kanser.inşallah iyileşir.

Çocukluktan itibaren sağlıklı ve dengeli beslenme alışkanlığı geliştirmek çok önemli. Dengeli beslenebilmek için gün içinde her besin grubundan belirli oranlarda almak gereklidir. Beslenmemizi düzenlerken bu oranlar göz önüne alınarak oluşturulan besin piramidini esas almak bizlere kolaylık sağlayacaktır. Her bir besin grubundan günde belli sayıda porsiyon almak gerekir. Porsiyonların büyüklüğü yaşa göre değişir. Buradaki porsiyon büyüklükleri çocuklar düşünülerek hazırlanmıştır.
Besin Grupları

Tahıllar: Ekmek (buğday, çavdar, yulaf unundan), pirinç, makarna, simit, börek, bulgur, şehriye gibi.

Tahıllar vücudumuz için ana enerji kaynağımızdır. Her gün en az 6-7 porsiyon alınmalıdır.

1 Porsiyon:

½ dilim ekmek,
¼ kase makarna,
¼ kase pilav,
¼ kase pişmiş kahvaltılık tahıl yemeği,
30 gramlık kahvaltılık tahıl gevreği
Sebzeler: Sebzeler Vitamin A ve C yönünden zengindir. Günde 3-4 porsiyon almak gerekir. Ispanak, brokkoli, sarmalık pazı, gibi yeşil yapraklı sebzeler, havuç, bal kabağı gibi sarı sebzeler ve patates, mısır,bezelye gibi nişastalı sebzeler ve domates, soğan, kabak gibi sebzeler alınması gerekir.

1 porsiyon:

¼ kase pişmiş sebze,
¼ kase doğranmış çiğ sebze,
½ kase yeşil yapraklı çiğ sebzeler
Taze sebzeler ya da kısa süre buharda pişen sebzeler besin değeri ve posa içeriği yüksek olduğundan tercih edilmelidir. Donmuş sebzeler de kullanılabilir. Pişirirken fazla yağ kullanmamak daha iyi olur.

Meyveler: Meyveler C ve A vitamini ve Potasyum gibi mineraller açısından zengindir. Günde 2-4 porsiyon alma gerekir.

1 porsiyon:

½ orta boy elma, armut, portakal, muz
¼ greyfurt,
½ dilim kavun,
½ kase doğranmış meyve,
¼ bardak saf meyve suyu (şeker eklenmemeli),
¼ kase kuru üzüm ya da erik
Süt grubu: Süt ürünleri kalsiyumdan zengindir. Kalsiyuma ek olarak protein, vitamin gibi vücudumuzun gelişimi için önemli olan maddeler içerirler. Günde 2-4 porsiyon almak gerekir. Süt yağ açısından zengin olduğundan iki yaşından sonra yağsız süt, yağsız yoğurt tercih etmek iyi olur.

1 porsiyon:

½ bardak süt
½ kase yoğurt
30 gr peynir
Et ve kuru baklagiller grubu: Protein, B vitaminleri, demir, çinko yönünden zengin olan bu yiyecek grubundan günde 2-3 porsiyon alınmalıdır. Et, tavuk, balık, kuru baklagiller, yumurta ve fındık, fıstık bu gruba örneklerdir. Etler iyice pişirilerek yedirilmelidir.

1 porsiyon:

30 gr yağsız et (pişmiş)
30 gr pişmiş tavuk
30 gr pişmiş balık
3 yumurta
1 kase pişmiş kuru baklagiller
Yağ ve şeker: Diğer tüm besin gruplarında vücudumuzun gereksinim duyduğu kadar yağ ve şeker zaten bulunmaktadır. Bu nedenle yemeklere fazladan yağ ve şeker eklemeye pek gerek yoktur.Günlük kalori alımının en fazla %25-30’u yağlardan elde edilmelidir.

Su ve meyve suları: Susadıkça su içilmeli, günlük meyve suyu alımı 100 cc’yi geçmemelidir.

Tuz: Az miktarda kullanılmalıdır.

egeli fatoş paylasşımın için teşekkürlercanım
canım benim oğluma bunları yedirmek imkansız

aynen ya.. bu beslenme programlarını uygulamak hele şu diş döneminde tam imkansız.. ne yerse kardır diyip sevdiğini vermeye çalışyıorum şu aralar özleliklede:KK43:(

ben gidiyom kızlar anneme okadar hastayım melis birazdqaha iyi aklım kalacak yoksa inşllah kaynamaz

filiz senle aynı kaderi paylaşıyorum.Benimkine de yedirmek imkansız

aynen ya.. bu beslenme programlarını uygulamak hele şu diş döneminde tam imkansız.. ne yerse kardır diyip sevdiğini vermeye çalışyıorum şu aralar özleliklede:KK43:(
aynen kızlar sanırım bu dönemde daha da arttı yememe problemi ve bu herkezde var sanırım
normal mi acaba
ben gidiyom kızlar anneme okadar hastayım melis birazdqaha iyi aklım kalacak yoksa inşllah kaynamaz

kız hasta hasta nereye kendini de melisi de hasta edecen daha

hasta bebiş ve annişlere geçmiş olsun
doğum günü geçen fındıklarında doğum günleri kutlu olsunnn

Bu besin pramidindeki besinleri emek imkansız, sebzeleri 3-4
süt grubu 2-3
meyve 2-3
baklagil 2-3 vs.... en işdahlı çocuk bile bunları nasıl yesin. Hem çocukların 4 öğün beslenmeleri gerekir.
3-4 posiyon sebze yese diğerlerini nasıl yiyecekler bu beslenme uzmanları çok abartıyorlar. Mert bugün 1 kase tarhana çorbası ve ekmek yedi sonrada 2 dilim karpuz yedi diye seviniyorum.

günaydın kızlar bugün benim paşamın doğum günü geçen yıl bu saatlerde hastanede sancı çekiodum:)))))))

günaydın kızlar
günaydın semra canım
poyrazın doğum günü kutlu olsun nice nice yıllara canım
evet kosjkoca 1 yıl geçti ne çabuk geçti hiç anlamadım bebeklerimiz 1 yaşına girdi böyle böyle büyüyecekler inş

günaydın kızlar poyrazcım iyiki doğdun

biz aşımızı olduk.Kızımı anneannesine bıraktım geldim ne olur olmaz diye calpol verdim.Boyumuz 75 kilomuz 10.400 yine doğru düzgün kilo almamışız.Ama iyiyiz çok şükür maşallah kızıma.

slm kızlar nasılsınız hiç giremiyom kaynanamlar hala bendee üstüne 2 gündür ela hasta dün öğlen başladı bu sabaha kadar zor düşürdük dr gitmiştik cumaresi azılar geliyo demiştiii 38den aşığı inmedi ne verdiysek düşmedi 4kere duş aldırdıkkk dr aradık akşam düşmeyince pedifenin içine 6damla navalgin damladan damlatın dedi yaptık bizimki surubu çıkardıı tabi sonra veremdik yinee 4saat bişeyy en son 2 aspirini ezdim iyice sirkeli su yaptım tampon yaptık heryerine anca düştü sabahta surup damla şimdi biraz daha iyi ne zormuşş azılarr balon gibi 5dişimiz vardı3 üstte 2 altta azılar cıkıyom şimdide sanırımmm ömrümden ömür gitti havale gecircek diyee
doğum günü olan gecen bütün herkesin doğum gününü kutluyom hastalarda biran önceiylesir inşş
arada bakmaya çalışırım öpt hepinizi

günaydın kızlar poyrazcım iyiki doğdun

biz aşımızı olduk.Kızımı anneannesine bıraktım geldim ne olur olmaz diye calpol verdim.Boyumuz 75 kilomuz 10.400 yine doğru düzgün kilo almamışız.Ama iyiyiz çok şükür maşallah kızıma.
maşallah tatlım kilosu da boyu da çok güzel
inan hiç kilo almıyo aksine veriyo çok hareketli maşallah bide üstüne yemeyince hiç almıyo

slm kızlar nasılsınız hiç giremiyom kaynanamlar hala bendee üstüne 2 gündür ela hasta dün öğlen başladı bu sabaha kadar zor düşürdük dr gitmiştik cumaresi azılar geliyo demiştiii 38den aşığı inmedi ne verdiysek düşmedi 4kere duş aldırdıkkk dr aradık akşam düşmeyince pedifenin içine 6damla navalgin damladan damlatın dedi yaptık bizimki surubu çıkardıı tabi sonra veremdik yinee 4saat bişeyy en son 2 aspirini ezdim iyice sirkeli su yaptım tampon yaptık heryerine anca düştü sabahta surup damla şimdi biraz daha iyi ne zormuşş azılarr balon gibi 5dişimiz vardı3 üstte 2 altta azılar cıkıyom şimdide sanırımmm ömrümden ömür gitti havale gecircek diyee
doğum günü olan gecen bütün herkesin doğum gününü kutluyom hastalarda biran önceiylesir inşş
arada bakmaya çalışırım öpt hepinizi

eminecim geçmiş olsun canım
bizimde dişler geliyo sanırım ishal oldu
öteki dişler böyle ishal yapmamıştı ama bu sefer oldu
dr ilaç verdi ama kullanmadım kalkınca içirecem şimdi uyuyor

X