Tuvalet Eğitimi 2 yasindaki kizimla wc egitimi gunlugumuz..

Bezi bıraktığımız andan başlayıp bugüne dek yaşadığımız sorunlar, altına kaçırma, tuvalet eğitimine dair herşeyin paylaşıldığı alandır.
Günü ozetliyeyim iki kere kucucuk kakayi kacirdi birinibparkta yapmis onda sesimi cikartmadim...aksam iftara doğru ben yemek telasindayken kivrandigini goremedim camasirina yapmis.. bunda uyardim anlattim.....

Sonra 2 kere tuvalete yapti kucuk kucuk ayyy bir kerede yapsa bitecek on kere oturmak zorunda kalmayacak...ahh biii anlasa

merhaba herkese ,

kimsecikler yok bugun heralde kuzular öğrendiler )

biz ne yaptık şu saate kadar çiş sorunsuz devam ediyor çook şükür maşallah diyeyim )) Ammmaaaaa kaka hala aynı söylemiyor bi baktım koltuğun arkasına gidiyordu sıkmış kendini hemen tuvalete götürdüm yarım saat sonra iki parça azıcık azıcık yaptı banyoda yalnız bıraktım yapınca söyle dedim elinede tablet verdim rapunsel masal çizgi film açtım....yapınca bağırdı geldim baktım evet yapmış alkışladık öptüm aferim dedim... şimdi yemek yedi yattı )

hayır bende banyoda oturunca evi mi toparlayayım temizlik mi yapayım iftara yemek mi hazırlayayım şaştım kaldım .... artık otursun 15 dakika süre koyacam yine sonra gidip alacam banyoda ömrüm geçiyor ))

arkadaşlar merhaba
aranıza yeni katılıyorum şimdiden hoşbuldum:)
2.5 yaşında kızıma 3 gün önce tuvalet eğitimi vermeye başladım ilk gün çok zorladı ama ikinci gün itibariyle çok şükür söylemeye başladı. bir kaç defa kaçırdıgı oluyor ama gelince hemen lazımlığına koşup oturuyor bazen indirmeye bile yetişemiyorum bir bakmışım taytıyla beraber çişini yapıyor :) çok zor bi süreç sabır isteyen , yumuşak huyluluktan vazgeçmeyip çocuğa bu süreci güleryüzle kazandırmayı gerektiren bütün gün la havle çektiren bir durum olsa da Allahım hepinize sabırlar ihsan etsin:)

Seninki cabuk ogrenmis masallah
Bizim bugun 15. Gunumuz daha hic soylemedi sabirla bekliorum. Ha bire lazimliga goturmuyorum altina yapmasina izin veriyorum soyleme firsati taniyorum bakalim nolcak

Merhabaaa herkeseee

Kizlar cok mutlu oldum aksam uzeriii kozim yine kivranmaya basladi aldim tuvalete otutturdum eline tableti verdim pamuk prenses masalini actim bitince haber verdim bi baktik 5 dakika sonraaa anne baba bakin kaka yaptimm diye bagiriyor..biz simdi minnacik yapmistir bagiriyor dedik bi gittik gercekten ciddi kaka yapmis esimde bende saskin birbirimize bakiyoruz alkisladik optuk hemen dolabin uzerinde heyecanla bekledigi oyuncagi vardi aslinda buyuk bisey degil ufleyince balocuklar cikan seyler varya onlardan..verdik eline bii mutlu olduuu bi seviniyor..ama en cook baba ile ben mutlu olduk..

Iftardan sonra gezdirdik bi 45 dakika insallah devam eder...)))

Seninki cabuk ogrenmis masallah
Bizim bugun 15. Gunumuz daha hic soylemedi sabirla bekliorum. Ha bire lazimliga goturmuyorum altina yapmasina izin veriyorum soyleme firsati taniyorum bakalim nolcak

çocuğun kaç aylık. benim kızım neredeyse 3 yasına geliyor 3 ayımız var. büyük olduğu için kolay oldu sanırım.etraftan duyduğum erken alıştırmaya zorlarsan çok yorulursun bırak biraz büyük olsun tavsiyeleri üzerine bu zamana kadar bekledim. ama doğru da oldu dedikleri gibi. olan sadece verdiğim bez parasına oldu:)

25 aylik kizim.

Offf cok moralim bozuk kizlar yaa bugun 4 5 saat gezmeye gittik cisini tuttu. Gelince biraktim bilerek otutturmadim lazimliga soylesin diye ama soylemedi altina yapti.
Iftardan sonra da 2 saat yapmadi beraber cay bahcesine gittik 2 3 saatte orada takildik toplamda 5 saat tuttu eve gelince giturdum wcye yapti. Ne yapmam lazjm soylemesi icin allah askina bi akil verin ya hersey rayina oturdu artik gun icinde goturunce yapiyor kendi haline biraktim ne yapayim cook moralim bozuk ne zman soyleyecek bu kiz cisini

Ne yapayim soylesin diye gun icinde hic wcye goturmesem mi ne yapsam valla oturup aglicam simdi

Allahim ne zormus sen bana sabirlik ver
Ne yapayim kizlar nolur tecrubeli olanlar bi el atsin soylemesi icin ne yapayim sabrim tukenmek uzere ne yapsam ki

Allahim ne zormus sen bana sabirlik ver
Ne yapayim kizlar nolur tecrubeli olanlar bi el atsin soylemesi icin ne yapayim sabrim tukenmek uzere ne yapsam ki
Canim hic mi konusamiyor benim kizimda tamam gec konustu 2.5 yasinda konustu ama oncesinde anne baba su ..ver ...al...hadi...gel ..mama ....ac...dede ...tamam ...gibi seyler soyluyordu cumle kurmuyordu ama ben ne dersem papagan gibi taklit ediyorduuu mesala bu anlatiyor vir vir vir ben aa gercekten mi derdim oda evet gercektenderdi....2.5yasindan sonra sular seller gibi konusmaya basladi ben yaz olsundiye 3 bekledim....yani sen cis deyince oda seni taklit edip cis diyor muuuu

canım,
öncelikle sabırlı ol.
ona sakın kızıp sinirlenme.
çocuk bezliydi bu zamana kadar.
çişin ne olduğunu nasıl birşeye benzediğini, nereden geldiğini, neden geldiğini bile endişe ile takip ediyor olabilir.
hangi saatlerde çişini/kakasını altına kaçırıyor, ya da başarılı olarak söylüyor?
ona altına kaçırdığında, olabilir annecim, bazen ben de kaçırıyorum.
ama tuvalete yaptığımda rahatlıyorum.
çişimizi tuvalete yapalım rahatlayalım.
bak kediler de çiş yapıyor, kuşlar da kaka yapıyor. ben de yapıyorum. baban da… vs gibi bu sürecin herkes için geçerli normal bir durum olduğunu anlasın.
benim kızım ilk 9 gün çişini tutmaya çalışmış, hep ağlamıştı, taa ki "evet bu aynı çiş, ben bunu biliyorum" dediğini duyduğum güne kadar. yavrum benim, her sıkıştığında başka birşey çıkacak diye korkmuş demekki…
bu çocuk aklı ile neler düşünüyorlar bir bilsen…
sabırlı ol.
şefkatle yaklaş.
sinirlensen bile belli etme.
annecim altına yapınca da ben seni cicilerim, ama boyle olunca cok yoruluyorum, tuvalete yapsan, ben hiç yorulmuyorum.
her başarılı denemede, aferin benim kızıma, tuvaletini yaptın rahatladın…
gibi yapıcı davranmak gerek.

bir de ilk bir ay ben hiç evden çıkmamıştım.
bu da çocuğu strese sokar, benim kızım 5 yaşına geldi, hala dışarı çıkarken sorar "orada (gideceğimiz yerde) tuvalet var mı?" diye…
öğrenir, panik yok.
varsın halılara işesin, kaka yapsın.
yeterki anne-kız sizin aranızdaki sonsuz güven ve sevgi zedelenmesin.
sana kolaylıklar.
miniğe başarılar

Soyleyince sevdigi biseylerin cikartmasini falan verseniz. Dolabina falan yapistirsaniz beraber. Belki heveslenir.
Cnm oyle seylere pek ilgisi yok yaparsan sana cikolata vericem dedigimde bile vermesende olur gibi bi havasi var
Evet diyor. Cisi kakayi nereye yapicaz deyince gosteriyor.
Anne baba mama al ac annanne alo cis dede abiya(rabia) amin abi amya (amca) yiii (yigit) yayee(yaren) bunlari soyluyor.
Iyimisi diye sorunca "iyi" diyor. Yanima gel deyince "geliyooo" diye sesleniyor. (Ama gelmiyor)
Erva diye seslenince "neee" diyor.
Bugun uykudan uyandi biliorum lazimliga otuttursam yapacak bilerek oturtmadim soylucekmi diye. Sadece dedimki annem cisin gelince soyle dedim o da arkasindan ciss dedi oturduk ve yapti aferin sana dedim. Ama hic heveslenmedim cunku ben cisin gelince soyle deyince o da arkasindan cia diyordu bazen yine onlardan birine denk geldik diye dusundum.

Guzel dileklerin icin tesekkur ederim.
Gunluk cis rutinimiz cok guzel olustu aslinda. Gece 3.30 sabah uyandigi zaman artik 7 8 9 bu saatlerde ogle uykusunda uyaninca mutlaka yapar. Gunde 3 kez mutlaka rahatlikla yapar ama ben bilemiyorum bu saatlerde oturtsammi oturtmayip onun soylemesini mi beklesem hic oturtmassam unuturmu oturtursam nasil olsa beni yonetiyorlar soylemeye ne gerek varmi diye dusunurmu inanin dusunmekten kafayi yicem ne yapayim soylemesi icin
Tuvalette zman gecirmeyi seviyor cisini yapinca tuvalet kagidi kopario silior ve tuvalete atiyor. Anliyor neyin ne oldugunu soylettirmek icin ne yapayim

sadece gözlemleyerek takip ederdim ben olsam.
o da bir birey, sıkıştığını anlayıp tuvaleti geldiğine karar verecek (en azından böyle olmayı öğrenecek)
baktın ki kıvranıyor, hareketleri telaşlandı, bir teklif edersin, tuvalete gitmek ister misin annecim?
yok derse (ama bak kıvranıyorsun hadi gel bir oturalım gibi ısrar etmek yok ama) tekrar devam edersin gözlemlemeye, bir 10 dk sonra aynen yine sorarsın.
bir de (sizde nasıl bilmiyorum ama) lazımlık seyyar dolaşmasın bence.
yeri belli olsun, çocuk sıkışınca nereye koşacağını bilsin.
yine yok derse aynen devam.
altına kaçırırsa, olsun annecim, bak geldiğini anladın, bir dahakine böyle olunca tuvalete gelelim tamam mı tatlım vs gibi bir tavır takınabilirsin belki.
zorlarsan ters teper.
ilk amacın tuvaleti geldiğinde yapmayı öğretmek, ikincisi tuvaleti geldiğinde lazımlığa yapmayı öğretmek, üçüncüsü tuvaleti geldiğinde, tuvalete gidene kadar çişine/kakasını tutmak, gidince de bırakmak.

Denicem. Genellikle cisini yapacagi zmana oyle kivranma falan yapmiyor bir anligina duruyor yuzunu degisik bi tebessum kapliyor bunlari da bazen yapior yoksa bi bakiorum hoooop isemis.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…