14 aylık bebe

bendimm

Guru
Anneler Kulübü
Kayıtlı Üye
29 Ekim 2013
5.473
9.992
Kızlar benim derdime de bir el atın.
Anneler, bilgisi olanlar. Her fikre açığım.
Oğlum 14 aylık olmak üzere. Doğduğundan beri çok hareketli bir yavru. Mümkün olduğunca herşeye izin veririm.
Etrafı dağıtmasına, yediği yemeği saçına, kulağına, kirpiğine bulaştırmasına vs.
Çekmeceler, dolaplar daha 7 aylık yoktu tek basına açıp kapatarak karıştırıyordu..
Hiç engel olmadım, öğrensin dedim.
Ama son zamanlarda çığrından çıktı bu özgür Willy.
Oğlumun yanında bulaşık makinesi açamaz oldum, açtığım gibi jet hızıyla yanımda. Kapattığım anda anırmakla böğürmek arası tahammül edilmesi zor kuru bir ağlamaya maruz kalıyorum :KK70:
İkincisi buzdolabi. Onu da kurcuklasın diye çok izin vermişliğim var, ama her an da olmuyor ki.
Mesela dün sabah masanın altında kabak, salonun ortasında patlıcan, koltuğun altında da patates vardı.
Onları geçtim, üstüne dökecek, kıracak kendine zarar verecek diye korkuyorum..
Yani sn ler içinde süt alıp kapatıyorum, sesini duysa, kapattım diye yine çılgınlar gibi ağlama sana.
Tuvalete giderken oyun sepetine koyuyorum ki tuvaletin hemen dibinde kapı yarı açık beni görüyor, ama yıne durmadan ağlıyor.
Gördüğü olur olmaz her şeye dokunmak değil bildiğiniz yapışıyor ve bırakmıyor.
Mesela kapının demirlerine. Parmaklarını zor ayırıyorum ordan.
Yıne açılmış bir buzdolabı görmeye dursun hemen bulduğu şeye elini atıyor.
Geçen gün 5 saat elinde sarımsakla gezdi :KK70:
Gezsin o önemli değil de, olur olmaz herşeyde bu ve dahası, yorgunluk, uykusuzluk, çişimi bile ağlama sesleri eşliğinde yapmak..
Dışarı çıkarsam arabasında oturmaz, kucağımda oğlum, bir yandan arabayı taşırım.
Bütün bunların yanında evde insan varken mükemmel bir bebedir.
İnsanlar bu mu zor çocuk, ay ne sakin derler :)
Bazen güne başlayamayacak kadar yorgun ve bıkkın oluyorum.
Ağlamasından usanıp, mesela gelen uyku saatini atlıyorum, kafa beyin kalmıyor çünkü.
Bana önerrbileceğiniz bir yol yordam, yada bir kitap olursa çok sevinirim.
Özellikle okuyup beğendiğiniz bir kitap olabilir, yada sizin tecrübeleriniz.
Okuyan herkese teşekkürler :KK68:

Offf çok güldüm özgür willy nedir:olamaz:

Bu çocuk çok çakal bence baksanıza millet varken pek cici pek uslu yalnızken küçükçekmece canavarı...başa çıkamazsınız bununla boşuna konu açıp akıl almayın:KK52::olamaz::KK51:
Off :KK43:
O kadar umutsuz durumum yaa :bicak:
Daha yazmayı unuttuklarım bile var.
O zaman ben emzirmeyi bırakıp antidepresan falan alıyım yoksa sonum iyi değil :KK76:

Şu tarz bir şey okumuştum;

Eğer ki çocuk eşyayı merak edip tanımaya çalışıyorsa izin verin, ama onunla o eşyaya uymayan bir oyun üretiyorsa engel olun. Örneğin çekmeyi açıp kapatıyor, içini boşaltıp dolduruyorsa tamam nüdahale etmeyin, ama eşyaları etrafa saçmaya başladıysa izin vermeyin.

Ağlamasına tepki de sebebe bağlı. Eğer ki bir sıkıntısı bir derdi olduğu için ağlıyorsa bu sıkıntısını gidermek gerekiyor, ancak benim dediğim olacak ağlaması ise asla taviz vermemek gerekiyor.

Öğrenme ve keşfetme zamanındalar ben doğal karşılıyorum. Benim kızım da günde 600 kere buuuu? Buuuu? Diye kör tuttuğunu getirir hesabı ne bulsa kulağından tutup getirip soruyor.:KK53:

Bana bağlılık derecesini şöyle anlatayım; 2 saat önce ben banyodayken babasının telefonundan beni görüntülü aradılar. Ben de açtım, su sesi ve fayans arka planı ile görüşme yaptık:KK53:

Konuyu takipteyim.

Öğrenme ve keşfetme zamanındalar ben doğal karşılıyorum. Benim kızım da günde 600 kere buuuu? Buuuu? Diye kör tuttuğunu getirir hesabı ne bulsa kulağından tutup getirip soruyor.:KK53:

Bana bağlılık derecesini şöyle anlatayım; 2 saat önce ben banyodayken babasının telefonundan beni görüntülü aradılar. Ben de açtım, su sesi ve fayans arka planı ile görüşme yaptık:KK53:

Konuyu takipteyim.
Wuuuuuuu :KK48::confused:

Çocuğunuza hayır demeyi öğrenin. Yavaş yavaş sınırlarınızı çizin. Bu davranışları Büyüdükçe sizin için daha zor gelecek. Allah kolaylık versin.

Şu tarz bir şey okumuştum;

Eğer ki çocuk eşyayı merak edip tanımaya çalışıyorsa izin verin, ama onunla o eşyaya uymayan bir oyun üretiyorsa engel olun. Örneğin çekmeyi açıp kapatıyor, içini boşaltıp dolduruyorsa tamam nüdahale etmeyin, ama eşyaları etrafa saçmaya başladıysa izin vermeyin.

Ağlamasına tepki de sebebe bağlı. Eğer ki bir sıkıntısı bir derdi olduğu için ağlıyorsa bu sıkıntısını gidermek gerekiyor, ancak benim dediğim olacak ağlaması ise asla taviz vermemek gerekiyor.
Hiçbir sıkıntısı olmadan tamamen keyfi ağlıyor, çünkü istediği olduğu anda gülmeye başlıyor .
Ama ben dayanamıyorum işte o onca anırmaya. Nasıl taviz vermicem ki. :KK64:

Benim kızım da aynı her şeye ağlar ,
Parkta , avm de ,evde ....
Artık dışarıda çocuk görsem ağlayan yanımdan git uzakta ağla diyorum .
Dagitmasini anlatamam evin düzeni bir yana şimdi kanepeler , camlar ,dolaplar herşey berbat oluyor .
Bu sabah çıldırdım sürekli iş yapıyorum .
Yaptığım iş bitmeden kirleniyor .
Konuyu takipteyim .
bendimm bendimm

Hiçbir sıkıntısı olmadan tamamen keyfi ağlıyor, çünkü istediği olduğu anda gülmeye başlıyor .

Evet çok zor ama ağlamasına tepki vermeyeceksiniz. Siz normal ses tonu ile bu şekilde onhnla iletişim kuramadığınızı ağlamasını bitirdikten sonra yeniden konuşacağınızı vs anlatacaksınız. Tabi o daha da artıracak sesi. Ama siz devam edeceksiniz aynı tavra. Bu böyle bir dönem gidecek ve sonra bitecek.

Ama sonra gene başlayacak, ve siz yine aynı şekilde davranacaksınız.

Ahaha ben de benze konular açtım bdv de, bana da böyle dedi vicdansızlar, ben de size diyorum. Ama emin olun çok zor ama başka yolu yok maalesef.

Konuyu takipteyim.
Sizinki ne kadarlık?
Merakından yana sıkıntım yok zaten, karıştırsın dağıtsın ama günlük yaşamımı engelliyor cidden,
Hayır yok onun için.
Ki çok az gerçekten gerektiğinde hayır derim sadece.
Mesela sürekli koltuk tepesinde.
Biz onun kadar oturmuyoruz o koltuklarda
Çıksın cıkmasına ama inişi var bunun bazen düşüyor, bazen iniyor.
Resmen nöbetçi asker gibiyim başında.
Çünkü düştü mü yüzüstü bırakıyor kendini fena canı acıyor :KK43:

Aman boşver. Benim kızımda 13 aylık buzdolabının önüne geçer açç açç der açarım dakikalarca o buzdolabının önünde agubugu bugubigu deyip konuşur. kendine arkadaş sanıyor dolabın içindekileri güler geçerim. Dolabı kapatmam gerekince bak kızım hav hav gelmiş bakalım derim havv havv diyip diğer odalarda köpek arar:KK53:

Kizimi gordum bir an. Oncelikle onu boyle kabul edin. Ama elbette zamanla gun ve gun sinirlari da cizin. Benim dusturum su idi. Kendine zarar vermiyorsa kafasina gore takilsin.Ne bileyim bicakla oynamasina izin vermezdim elbette o cekmecd kitliydi ama tum mutfak malzemeleri salonda banyoda evin icide dagilmis durumda idi. Tabii uyku saatini vs pas gecmek gibi seylere karsiyim bazi konularda cok katiyim. Sizi anliyorum ne kadar yorgun oldgunuzu biliyorum uzgunum ama uzun bir sure daha boyle ilerleyecek. Ben bu tip cocuklari seviyorum. Yine evladim olsa yine kuzu gibi duran cocuk istemezdim secme sansim olsa. Su an 3 yasinda hala cook hareketli ama sorguluyor arastiriyor umut saciyor icime. Kiymetini bilin evladinizin Allah saglik versin bu gunlerde gececek.

Benim kızım da aynı her şeye ağlar ,
Parkta , avm de ,evde ....
Artık dışarıda çocuk görsem ağlayan yanımdan git uzakta ağla diyorum .
Dagitmasini anlatamam evin düzeni bir yana şimdi kanepeler , camlar ,dolaplar herşey berbat oluyor .
Bu sabah çıldırdım sürekli iş yapıyorum .
Yaptığım iş bitmeden kirleniyor .
Konuyu takipteyim .
bendimm bendimm
Ben dağıttına kirlettiğine takmıyorum, mesela bugün yeni süpürülmüş silinmiş salona dolaptan tarhana çıkarıp bir güzel döktü. Ses etmedim. Sonra ben onu toplarken bir de üstüne daha da yaymaya gelince o zaman azıcık kızdım sanırım :KK70:
Benimki her yerde ağlamaz bir de, hatta sadece evde ağlıyor desem yeri.
Geçen otobüsle eve dönüyoruz, babasının kucağında hani şu ayaktayken tutunulan yerler var ya, onlara asıla asıla geldi bütün yolu.
Utanmasa barfiks çekçek :KK70:
Babasına tamam da ben bu performansı otobüste nasıl gösterebilirim?

Aman boşver. Benim kızımda 13 aylık buzdolabının önüne geçer açç açç der açarım dakikalarca o buzdolabının önünde agubugu bugubigu deyip konuşur. kendine arkadaş sanıyor dolabın içindekileri güler geçerim. Dolabı kapatmam gerekince bak kızım hav hav gelmiş bakalım derim havv havv diyip diğer odalarda köpek arar:KK53:
Kıymet bilin :)

Kızlar benim derdime de bir el atın.
Anneler, bilgisi olanlar. Her fikre açığım.
Oğlum 14 aylık olmak üzere. Doğduğundan beri çok hareketli bir yavru. Mümkün olduğunca herşeye izin veririm.
Etrafı dağıtmasına, yediği yemeği saçına, kulağına, kirpiğine bulaştırmasına vs.
Çekmeceler, dolaplar daha 7 aylık yoktu tek basına açıp kapatarak karıştırıyordu..
Hiç engel olmadım, öğrensin dedim.
Ama son zamanlarda çığrından çıktı bu özgür Willy.
Oğlumun yanında bulaşık makinesi açamaz oldum, açtığım gibi jet hızıyla yanımda. Kapattığım anda anırmakla böğürmek arası tahammül edilmesi zor kuru bir ağlamaya maruz kalıyorum :KK70:
İkincisi buzdolabi. Onu da kurcuklasın diye çok izin vermişliğim var, ama her an da olmuyor ki.
Mesela dün sabah masanın altında kabak, salonun ortasında patlıcan, koltuğun altında da patates vardı.
Onları geçtim, üstüne dökecek, kıracak kendine zarar verecek diye korkuyorum..
Yani sn ler içinde süt alıp kapatıyorum, sesini duysa, kapattım diye yine çılgınlar gibi ağlama sana.
Tuvalete giderken oyun sepetine koyuyorum ki tuvaletin hemen dibinde kapı yarı açık beni görüyor, ama yıne durmadan ağlıyor.
Gördüğü olur olmaz her şeye dokunmak değil bildiğiniz yapışıyor ve bırakmıyor.
Mesela kapının demirlerine. Parmaklarını zor ayırıyorum ordan.
Yıne açılmış bir buzdolabı görmeye dursun hemen bulduğu şeye elini atıyor.
Geçen gün 5 saat elinde sarımsakla gezdi :KK70:
Gezsin o önemli değil de, olur olmaz herşeyde bu ve dahası, yorgunluk, uykusuzluk, çişimi bile ağlama sesleri eşliğinde yapmak..
Dışarı çıkarsam arabasında oturmaz, kucağımda oğlum, bir yandan arabayı taşırım.
Bütün bunların yanında evde insan varken mükemmel bir bebedir.
İnsanlar bu mu zor çocuk, ay ne sakin derler :)
Bazen güne başlayamayacak kadar yorgun ve bıkkın oluyorum.
Ağlamasından usanıp, mesela gelen uyku saatini atlıyorum, kafa beyin kalmıyor çünkü.
Bana önerrbileceğiniz bir yol yordam, yada bir kitap olursa çok sevinirim.
Özellikle okuyup beğendiğiniz bir kitap olabilir, yada sizin tecrübeleriniz.
Okuyan herkese teşekkürler :KK68:
Anne ogul cok tatlisiniz diyebileceklerim bukadar

Anirmam sonucunda istedigim yapilirsa ben bile aniririm :rolleyes: simdiden kurallarla tanismali bu bey.Ben kizimin boyle benim istedigim olacak aglamalarina tepki vermedigimden olsa gerek bende hic denemez.

X