0

Canım benim Allah senden de razı olsun.
Öncelikle bunda gülünüp dalga geçilecek hicbirsey yok.

Ben seni anlıyorum, şuan hepimiz senin durumundayız.
Hatta eşimle konuşuyoruz bizim hayatımızda aman aman bişey değişmedi hijyen konusunda diye.
Sadece eve gelen gıdaları yikamazdim böyle yalan yok.
Ama el yıkama, üst baş değiştirme vs vs hep vardı, olmalı da bence.

Mesela bir komşum okul çıkışı oğlunu alıp gelirdi, yahu gir bir çocuğun elini yıka, kendi elini yıka, okuldan gelmiş, oyuncak oynayacaklar, meyve ikram edeceğim yok yikamazdi.

Bana takıntılı gözüyle bakilirdi, ama önüne geçilecek şeyler varken neden göz göre göre mikrop alalım.
Ha dediğim gibi çocuklar zaten alacağını alıyor ama biz de üstüne mi katalım yani..

Ki asla çok temiz falan değilimdir diye düşünüyorum ama bir el yıkamak kadar basit bişey yaa, kendi ailem dahil yapmayanlar var.

Oğluma da hep söylerdim el ağıza sokulmaz diye.
Virüsten önce de boyleydik, şimdi çocuğum koltuğa yediği fındık düşse mesela anne bu düştü yere der, çöpe atar.
Bilmiyorum benim normalim de bu.

Oğlum da hamilelik çok büyük eziyetti her anlamda.
Ama şimdi çok rahatım, şükür.
Uykusuz kalacagim biliyorum, ama ikinci olduğu için sürece hakimim yani, sorun yok

Ayrıca ben çocuktan önce baskaydim, şimdi her anlamda başkayim.
Senin böyle olmana sebep de oğlunun rahatsızlıkları olmuş olabilir, normaldir, anlarim.

Oğlum şükür hiç büyük hastalık geçirmedi ama hep zor geçirdi ve bende panik kaldı, çünkü bakımı zor olurdu.

Hala bana anne sen çok abartiyorsun der eşek sipam, dört yaşında kendisi.
Bende oğlum senin canın çok tatlı, anira anira ağlamasan, kendine bakım yaptirsan böyle olmam derim

Serum takılsa tutmaz, gerekse biz ne yaparız bilmiyorum yani, bunları hep normallestirerek anlatırım ona.
O zaman bebektim şimdi büyüdüm der bir de
Ama hala hapşırsa ben korkarım mesela

Sen mümkün mertebe hem tedbir hem rahatlık bir arada yürütmeye çalış..
Ben bir şekilde dengelemeye çalışıyorum.

Tedbir takdiri bozarmis derler ama tedbir alicam derken psikolojiyi de sağlam tutmak lazim

Bu tek başına yapabileceğiniz bir sey değil malesef. Belki yaşadığınız bir olaydan sonra böyle oldu, belki bilinçaltında yaşadığınız duygu sizi bu düşüncelere sevk ediyor. Bunu profosyonel destekle aşabilirsiniz.

Paspas yapmıyorsunuz, çiğ et sebze yemeği yapmıyorsunuz. Evi kim paspasliyor ? nasıl vitamin protein alıyorsunuz ? Hijyen ve sağlık açısından okb li olduğunuz için sordum. Tedavi esnasinda bebek olayına dikkat etmeliydiniz. Yarim kalmış tedavi başka ne yapılabilir ki okb yi kendi kendinize yenmek zorundasınız. Vesveseleri duymazdan gelmek zorundasiniz

Şu anda hepimiz o durumdayız zaten hele çocuk bebek varsa iyice korkar olduk. Kimseye gitmiyoruz kimse de bize gelmiyor. Her eve gelen şey yıkanıyor, eşim marketten gelince hiçbir yere uğramadan duşa giriyor, Kıyafetler hemen yıkanıyor. Dışardan gelince el yıkama üst değiştirme zaten vardı ek önlemler aldık. Günümüzün normali zaten bu. Şartlar düzelince hala aynı tedirginlik devamsa bir destek alırsınız

Allah yardımcınız olsun durumunuz çok zor rabbim şifa versn

Kııızz ne ikincisi vicdansız dur daha kızım bi büyüsünde sonra bakarızz
Bu arada ben yerleri eskiden çamaşır suyuyla siliyodum ama dediğin gibi benim kızım da hep yerlerde o yüzden sabun tozu+sirke karışımı ile siliyorum mis gibi oluyo. Çamaşır suyunu yalnızca tuvalet banyoda kullanıyorum. Yerleri falan yalıyodu çünkü bi ara kızım korktum o yüzden. Gerçi hala yalıyo eliyle almaya çalışıyo alamayınca ağzıyla alıyo falan ayy ben de pis anneyim galiba
Başka evden gelince elini yıkasın bu alışkanlık güzelde üst başa gerek yok sanki ya.

Selamlar,
Psikologlar "üzerine git" derler ya tam da öyle.
Öncelikle şunu unutmayın,mikropla karşılaşmayan insanlar daha çabuk hasta olurlar. Çöp karıştıran çocukların hiç hasta olduğunu gördünüz mü?
Şu koronadan dolayı hepimiz aynı durumdayız ve uzun süre de bu şekilde dikkat etmemiz gerekecek. Ama her şey normale dönunce bırakın çocukları yerde yuvarlansınlar. Bir iki hasta olur sonra zımba gibi olurlar, doğal aşı. Elini yıkamadı diye, ağzına soktu diye bir şey olmaz, tabii normal zamanda.
Bizim parkta çocuklar yere dökülen cipsleri toplayıp yiyor, maşallahları var, onlara bile bir şey olmuyor.
Ama siz bu kadar abarttığınız için maalesef çocuklarınız depresyon veya anksiyete geçirecekler ve onları korumaya çalıştığınız için size şükran duymayacaklar. Acı çeken bir ruha bürünmelerine sebep olduğunuz için sizi suçlayacak belki kızacaklar.
Şu an ne yapabilirsiniz? Şu andan itibaren evin içinde en üst hijyen sağlamaya çalışmayın (dışarıdan gelen şeyler hariç).
Mesela çocuklar yerde yuvarlansın, sürekli evi silip süpürmeyin.

Sabun tozu daha kötü, kuruyunca tozu soluyorsunuz. Sirkeli su yeter

Bir de mesela okulda çocuklar kalemleri yere düşünce alır, ağzına falan sokar değil mi? O yerleri sildikleri paspas nerede muhafaza edilip yıkanıyor biliyor musunuz? Tuvalette. Asıl mikrop işte. Peki kaç kişi hasta oluyor? Sizin üstünüz kirlense ve bebege degseniz ne olacak ki bebek de doğal bağışıklık geliştirecek. Sadece su virüs zamanında sizin yaptığınız doğru bence.
Bir de vesvese hastalığı çağın hastalığı, size özgü değil.

Nasil yani. O rahatlatma ve zihinde pasifize etme nasil.oluyor.. korktuklarimi yapacak.miyim yani korksam da.. kotu birsey olur diye panik olsam bile mi.
Evet, mesela çocuk annene gitti, yere bastı diye yıkamak istiyorsun. Ne yapacaksın ,yikamayacaksin. Mesela biri geldi evine. Acaba mikrop oldu mu diye her yeri temizlemek istiyorsun, temizlemeyeceksin, öyle kalacak. Bunu alışkanlık haline getireceksin. Haftada bir temizlik yeter, çok toz çöp olursa yüzeysel süpür.
Adamın biri boğulmaktan korkuyormus, ne yaptılarsa çözüm bulamamışlar korkusuna. İşi bilen biri demiş ki bu adamı tutun denize atın. Denize atıp hemen çıkarmışlar adamı ve korkusu geçmiş, niye çünkü korkusunun boyutunu ve gereksiz olduğunu görmüş bizzat. Sen de bizzat uygula ve kötü bir şey olmadığını görüp rahatla

Korona ve 1 aylik bebek icin bu soyledikleriniz rutin oluyor.
Ama sonrasi icin soyle dusunebilirsiniz bence. Mesela pisse ve pislenmis olsa ne olacak, ilk kez mi pisleniyorsunuz, hayatinizda hic pislenip aninda degil de aksaminda banyonuzu yapmadiniz mi? Temizlik guzeldi tabi ki ama hic kimse her an yuzde yuz temiz olamaz. Kurallariniz atiyorum aksam yatmadan oncesi icin olsun. Ama gun icinde hem kendinize hem cocuklariniza izin verin, hayati yasasinlar pislensinler, sonra da ailecek temizlenirsiniz bir sey olmaz.

ben de lise zamanlarımda böyleydim
kapı tokmağına dokunsam elimi 40 saat yıkardım mesela
tuvaletin ışığını peçeteyle açıp kapatırdım
ama kafamda sizin kadar kurmazdım tabi
psikiyatriye gittim okb dedi
bir kaç ilaç yazdı fayda etmedi ben de bıraktım
sonra bir köpek sahiplendim insanın ruhunu dinlendiriyor
normal yaşamayı öğrendim ilk günler mesela elimi yalıyordu yıkıyordum
zamanla alıştım şimdi her yerimi yalıyor ısırıyor hiç tiksinmiyorum, aynı zamanda kapı tokmağı vs diğer şeylerden de eskisi kadar tiksinmiyorum
huylandığım zamanlar hemen yalaş şalap bi sabunluyorum ama çok nadir oluyor

İlaç tedavisi gördüm ben yaklaşık 2 sene. Daha öncesinde de 1 seneye yakın ilaç kullanmıştım ama sonra tekrarladı. 7-8 sene oldu sanırım, şu an iyiyim.
Yine ufak tefek takıntılarım var temizlik konusunda ama kendimi salmamayı, kontrol etmeyi öğrendim.

İlaç tedavisinin yanında, doktorun sözünden çıkmadım, ödevler veriyordu onları yapıyordum. Limit koymamı istemişti kendime. Çünkü yaptığım şeyleri sayıyordum. Sayma konusuna da taktığım için zorlantılarımı belli sürelerle sınırlandırarak azaltıyordum.
Mesela bu sizde işe yaramayabilir ya da sayma gibi bir takıntınız yoksa buna da kafayı takabilirsiniz. Yazdım ama size kötülük etmiş olmak da istemem.
Tedavi yöntemi kişi özelinde değişir. Çünkü takıntı haline getirilen konu ve zorlantılar çeşit çeşit. O yüzden en iyisini doktorunuz bilir.

Şu an nasıl yapıyorsun derseniz, düşünmemeye çalışıyorum. Genellikle kafamın çok dolu olduğu zamanlar takıntılarım azıyor. Beynim kendine çıkış yolu bulmaya çalışıyor diye düşünüyorum.
O yüzden bir şeylere takmaya başladığımı fark ettiğim an kafamı boşaltacak başka şeylere yöneliyorum, kendimi dinlemiyorum.
Kendimi meşgul ettikçe oraya odaklanmıyor beynim.

Öncelikle bebeğiniz hayırlı olsun, size de büyük geçmiş olsun.

Okbli değilim nasıl hissettiğinizi tam bilmesem de kendimce fikir vereyim.

Ben eve robot süpürge aldım, haznesine sirkeli su koyuyorum, halılar dahil her yeri o paspaslıyor. Ben o çalışırken sık sık paspasını suyla durulayıp yeniden takıyorum. Kimyasal yok yani. Benim kızım 14 aylık, sürekli yerlerde oynuyor o konuda biraz daha hassasım diyebilirim ama diğer tüm konularda rahatımdır çünkü çocukların ev ortamı dışında geçirdiği vakit gerçekten kısıtlı.

Yerinizde olsam içim rahat etsin diye annemde oğluma çorap giydirir, dönüşte çıkartıp yıkardım. Veya sadece orada gireceği bir ev ayakkabısı ayarlayın, nereye bastı diye endişe etmezsiniz sanırım.

Unutmayın ki siz de o evde büyüdünüz ve iyisiniz, bir şey olmadı. Kardeşinize bakın, ellerini yıkamıyor ama bir sorun olmamış. Size neden olsun? Oğlunuz Dokunsun ne olacak? Toplu taşıma araçlarında, bankalarda hastanelerde bizden önce o koltuklara kimler oturdu bilmiyoruz, apartmanın kapısına kimler dokundu bilmiyoruz ama virüs meselesi çıkmadan önce kimseye bir şey olmuyordu.

Kızım hala aktif emiyor, doğduğundan beri bir kez bile sizin kadar hassas olup o kadar derin düşünmedim, merak ettiği her şeye dokunmasına izin veririm yakıcı, kesici vs değilse. Evimizin çok yakınında bir çayır var oraya çıkıyoruz bazen. Çimen, çiçek, ağaç, dal her şeye dokunur. Eve gelinir el yıkanır üst değişir bitti. Çamaşırlarına hiç özel deterjan almadım, bizimkisi neyle yıkanıyorsa onunkiler de gayet yıkandı.

Emzirirken nasıl ona bir şey bulaştırabilirsiniz ki? Bebekler memenin aerola kısmını tutuyor zaten, elinizde bir şey olsa bile sizin dokunmadığınız bir yerden ona bir şey bulaşmaz rahat olun.

Büyük çocuğunuz 5 yaşındaymış, ben öğretmenim, okullarda o çocukların pisliğini görseniz aklınız durur ama maşallah turp gibiler.

Zor olduğunu tahmin ediyorum ama bence ufak ufak üzerine gidin bu işin. Oğlunuz annenizin evinde çorapla gezsin, eve gelince yıkamayın ayaklarını sadece çoraplar çıksın. Yaz geliyor yaz sebzeleri geliyor. Bugün türlü yapacağım deyin, kabak, patlıcan, patates alın birer tane yıkayım yemek yapın. El yıkama sürenizi kademeli olarak azaltın. Şimdi 2dk ise önce 1,5dk inin mesela. Bir süre sonra 1dk inersiniz gibi gibi. Elbette huzursuz edip içinizi bunaltacaktır ilk etapta ama üzerine gitmeden hallolmaz sanırım.

Allah yardımcınız olsun.

Benim eşimde de var okb. Yağ takintisi var. Ambalajindan tutup çikolata yese bile dakikalarca elini yıkar. Ben eger elimi yikamazsam dokundugum yerlere asla dokunmaz bir daha. Cocugumuz olmadan once ne olacak diye cok korkuyordum. Şu an 1 yasinda kizimiz var ve kendi kendine yemek yiyor. Tabi her yere döküyor. Eşim ilk başlarda zorlansa da alıştı şimdi. Yapacak bir şey yok çünkü. Belki cocuk buyudukce sizde de oyle olur.

Benim aynımsınız. Ben saldım artık ne olacaksa olsun. Yüzümü günde 10dan fazla sabunla yıkıyorum bunlara ilave. Salın gitsin hiçbi şey olmaz.

Kosturuyorlar tama. Dakedi kopegi agzindan opmek mi.. sterillik iyi degil de o kadari da iyi degil saniyorum.

Dogru ilk cocugumdan sonra cogu seyi biraktim cunku dinlemiyor elliyor yerlerde yuvarlaniyor.. ben hamilelikte boyle oldum herkes sanki hep boyleymisim gibi yaziyor. Ilac birden birakilip, hormonlar ve bosluga dusunce koruma icgudumde asiri olunca boyle basladi iste.

Benim aynımsınız. Ben saldım artık ne olacaksa olsun. Yüzümü günde 10dan fazla sabunla yıkıyorum bunlara ilave. Salın gitsin hiçbi şey olmaz.
Insallah olmaz. Salalim.cogu insan bebehini cocugunu bu kadar dikkat etmeden buyutuyor zaten.. Allah rahatlatsin bizi insallah da kurtulalim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…