Zayıflıyorum yemin ettim 😐

abart abart🤣 yağda pişirirsem bana kilo alıcam gibi geliyor boğazımı tutamaya bilirim
Yağda pişirmicen aşkım, pişerken köfte kendi yağını salıyor zaten. Yanına soğan domatesi atıcan onlar da nasiplenicek işte. 😁

abart abart🤣 yağda pişirirsem bana kilo alıcam gibi geliyor boğazımı tutamaya bilirim
kilo almaktan, kaloriden ziyade direkt zaten kötü yaglarin icinde ve cok yuksek derecede kizartilan seyler zararli maddeler üretir yiyecekte, zehre dönüşür.
Bu durum airfry ya da firinda da ayni ETKI lakin daha az zararli diyebiliriz.

Bazı şeyler kişiden kişiye o kadar değişiyor ki yani o yüzden şimdi her beslenme biçimi herkese de uymuyor. Ben yiyorum karbonhidrat biliyorsunuz hepiniz öyle protein balık hariç çok severek tükettiğim bir yiyecek grubu değil. Ama mesela ben de tatlı sevmiyorum. Şimdi ben karbonhidratı 0 a indirsem aç kalırım ve daha da zayıflamak istemem yani o yüzden ben bazı şeylerin çok kişisel olduğunu düşünüyorum. Ama kilo verme hedefi olan biri mutlaka zararlı alışkanlıklarından, yüksek kalorili yiyeceklerden vazgeçecek ki kilo versin.

Ben bütün yemeklerimi zeytinyağlı yapıyorum. Yağsız olsun diye hiç ekstra bir çabam yok. Pilavlara da tereyağ. Onu da zaten şu an yemiyorum. Balığı ızgarada yapıyorum, büyük deniz balıkları zaten kendinden yağlı oluyor. Kıymada zaten yağ var. Tavuk biraz sıkıntılı, kuru oluyor o. Ona da zeytinyağı koyuyorum biraz. Et soteye falan mesela kurbanda ayırdığım kendi yağlarından koyuyorum bazen, bazen zeytinyağı. İkisi de güzel oluyor. 😋

Benim annem menapozda öylr kilo aldı abla gece uykudan kalkıp, gözü yarım açık baklava gömüp uyurdu 🤣
Ben de geçen seneye kadar bizimkilerin gece yemeklerine katılıyordum ablacım ama baktım olmuyor, bu bir alışkanlık haline dönüyor, kızım genç vücudu ne yese yakıyor, eşim erkek metabolizmasına sahip, ki onun da metabolizması hızlı çalışıyor adam dünyayı yese bir gram yağ bağlamıyor lakin ne kadar kilo sorunum olmasa da menopoz duvar gibi karşımda, hormonlar, metabolizma hepsi farklı çalışacak artık, gece yemelerini kes dedim kendime, sıcak-soğuk içeceklerden de şekeri kestim, tatlıya ben de dayanamıyorum fakat gece uykudan uyanıp yemem😬

Ben de geçen seneye kadar bizimkilerin gece yemeklerine katılıyordum ablacım ama baktım olmuyor, bu bir alışkanlık haline dönüyor, kızım genç vücudu ne yese yakıyor, eşim erkek metabolizmasına sahip, ki onun da metabolizması hızlı çalışıyor adam dünyayı yese bir gram yağ bağlamıyor lakin ne kadar kilo sorunum olmasa da menopoz duvar gibi karşımda, hormonlar, metabolizma hepsi farklı çalışacak artık, gece yemelerini kes dedim kendime, sıcak-soğuk içeceklerden de şekeri kestim, tatlıya ben de dayanamıyorum fakat gece uykudan uyanıp yemem😬
Ablacığım zaten bizim erkekler gibi olmamız imkansız onlar biraz yemeyi azaltsın oturduğu yerden kilo veriyor 🥹 annem de geldi 70 yaşına o alışkanlıklarını 10 sene kadar önce bıraktı ama ne fayda depolanan depolandı o gece yemelerinde 🥹

Bazı şeyler kişiden kişiye o kadar değişiyor ki yani o yüzden şimdi her beslenme biçimi herkese de uymuyor. Ben yiyorum karbonhidrat biliyorsunuz hepiniz öyle protein balık hariç çok severek tükettiğim bir yiyecek grubu değil. Ama mesela ben de tatlı sevmiyorum. Şimdi ben karbonhidratı 0 a indirsem aç kalırım ve daha da zayıflamak istemem yani o yüzden ben bazı şeylerin çok kişisel olduğunu düşünüyorum. Ama kilo verme hedefi olan biri mutlaka zararlı alışkanlıklarından, yüksek kalorili yiyeceklerden vazgeçecek ki kilo versin.
Buna katılıyorum, yalan yok pilav makarna börek kurabiye derken ben de karbonhidrat delisiyim, mutlaka yerim yemezsem mutsuz olurum, tatlı keza öyle ama ben vücudumu tanıdım, belli şeylere dikkat eder akşam da belli bir saatten sonra sadece sıvı tüketimi yaparsam kilo kendini dengeliyor.

selam kızlarrrr az biraz uğrayim dedim.
birkac tavsiyem olacak, bunlardan ilki sabah kahvaltısını hayatinizdan cikarmaniz ve ilk öğünü biraz ileri almaniz, bu tahmini uyandiktan 4-5 saat sonrasina denk gelmeli.
Cünkümmm biliyorsunuz ki zabahnan bizi enercik ve güçlü uyandiran hormanlarimiz pik durumdadir, hemen bir seyler yersek, ne yersek yiyelim yağa dönüşür ve enercimiz azalmaya başlar.

Aksam uzeri 16 -17 gibi yemeyi kestigimizi dusunursekte, ertesi günün ilk ogunune kadar vucudumuz otofajiye coktan baslamis ve hucrelerimizi onarmaya geçmiştir.
Aclik sagliktir, unutmayin.

Ac kaldik, otofajiyi aktiv ettik ee simdi?
yumurtamizi, Avocadomuzu, çiğ sebzelerimizi yiyip tekrar aksama kadar hem enerciyi koruyacağız hem acikmayacagiz.

Ben kendi adıma baska ara öğün onermiyorum ama arada kavrulmamis kuruyemis yiyebilir ya da kefir içebilirsiniz.

Kalori saymayi da yanlış anlayanlar var
Butun kötü karbonhidratlari, sekeri kalori hesabina gore yiyerek saglikli kg vermemiz imkansiz, saglikli besinlerden kalori acigi yaratmaliyiz.
Aksi takdirde 1500 kcal bir McDonald's yiyip kalori acigi olusturdugumuzu sanip kg vereceğimizi düşünebilir miyiz? Mantikli mi?

aksam yemeginden sonra da
Maden suyuna limon, toz veya butun bir kucuk zencefil koyup icebiliriz.

Yine sicak 1 lt suyun icine bir tutam maydonoz, zencefil, limon, kirazlarin sap kisimlarini koyup demleyip icebilirsiniz.
Ben farkında olmadan bu sabahki durumu uyguluyorum bu aralar,9 da uyandım şimdi kahvaltı yapacağım 🙈

Buna katılıyorum, yalan yok pilav makarna börek kurabiye derken ben de karbonhidrat delisiyim, mutlaka yerim yemezsem mutsuz olurum, tatlı keza öyle ama ben vücudumu tanıdım, belli şeylere dikkat eder akşam da belli bir saatten sonra sadece sıvı tüketimi yaparsam kilo kendini dengeliyor.
Babam aynen şöyle derdi; yediğin makarna sana kilo yapmaz ama her gün hamur işi yersen işte o sende yağ bağlatır önemli olan dengeyi kurabilmek. Şimdi kendisi sporcu olduğu için benden daha iyi bildiği kesin 🥹
Yerdi canı ne isterse ama yemesini geç vakte asla bırakmazdı. Bugün yemeği fazla mı kaçırdı, ertesi gün daha az farklı grup besin tüketirdi. Bu sporu bıraktıktan sonra da böyle devam etti.
Bir de unutmadan hep şunu derdi; sebze insanı max 45 dk tok tutar sonra yine acıkırsın 🤣
Ama kilo vermek isteyen mecbur kısacak karbonhidratı ilk başta.

Rutin kahvaltım zeytin peynir domates-salatalık söğüş, bunlara ek haftada birkaç kere yumurta, şekersiz çay 1 dilim ekmek, biz zaten eve salam sosis gibi şeyler sokmuyoruz hazır paketli ve katkılı olduklarından sağlıksız diye almıyoruz, sucuk çok güvendiğimiz kasabımızın kendi imalatı ama onu da kış mevsiminde abartmadan yeriz.

Kahvaltıdan yarım saat evvel de hiç şaşmaz 2 bardak su içerim mybig, zaten benim amacım zayıflamak değil bu formu korumak, malum yaş 52 ve 1-2 ay sonra menopoza gireli 1 sene dolacak, menopoz kadınların aniden kilo aldığı bir dönem olabiliyor, şöyle birkaç yıl kiloyu korumayı başarırsam sonrasında vücut o kiloda kalır gibi düşünüyorum, zaten tatlı çikolata delisi biri olmama rağmen tatlıyı abarttığımda diğer yediklerimden kısıp dengeliyorum bir de az çok biliyorsun, hiçbir şey yapmasam yürüyüşümden hiç vazgeçmedim 23-24 yıldır gün sektirmeden yürüdüm.
Mune Mune fotoğrafınızı görmedim ama yazı tarzınız düşünceleriniz kelimeleri kullanma gücünüz her yaşa inebilir anlayabilir seviyede çok da güzel tespitleriniz var hayran kaldım o yüzden sizeee ❤️

Ben şu anda tatildeyim, normalde bugün tartı günüm ama tartım yok. Sabah kalkıp spor yapamıyorum, akşam epey yürüyüş yapıyorum.
Geçen hafta cuma günü 60 kiloydum, bu hafta da beslenmeme çok dikkat ettim, pantolonlarımın bollaştığını fark ediyorum .🌺🩷.
Haziran sonunda 55 olacağım çünkü ben mükemmelim 🫶💪.
Sizler de burada olduğunuza göre hepiniz mükemmelsiniz.🩷🌺
Demek mikemmel Gülseren sensin 😐 ben de efsane cüce access 😑 60.2 idim haziran sonuna 59 nokta bişey olurum inşallah 😏

Ablacığım zaten bizim erkekler gibi olmamız imkansız onlar biraz yemeyi azaltsın oturduğu yerden kilo veriyor 🥹 annem de geldi 70 yaşına o alışkanlıklarını 10 sene kadar önce bıraktı ama ne fayda depolanan depolandı o gece yemelerinde 🥹
Kuzucum annelerimiz dahil hepimizin yaptığı bir yanlış var ki, alışkanlıkları vaktinde değiştirmek lazım, örnek veriyorum ideal kilom 48’se 68 olunca alışkanlıkları değiştirmem hele de menopoza girmişsem bana çok da faydalı olmaz, birkaç kilo veririm belki ama o kadar çünkü çok da aktif bir yaşamın yoksa vücut belli yaştan sonra iyice yavaşlıyor o kilolar da kalıyor.

Bir örnek vereyim herkese sürekli su için diyorum, bunu boşuna demiyorum akrabalarımdan bir hatun çay kahveyi su yerine koydu yıllarca ve aynı zamanda bilinçsiz şekilde ilaç tüketti, 3 yıl evvel böbrek hastası oldu, ki doktor ona su içmesi gerektiğini söyledi yoksa diyalizlik olacaksın dedi, bu uyarıyı dikkate almamış diyaliz süreci başladı sonrasında da böbrek nakli, şimdi suyun ne kadar önemli olduğunu anladı ama iş işten geçti.

Ben de kusursuz beslenmiyorum, sigara gibi kötü alışkanlığım da var lakin bol su içmek, yürüyüş vs derken elimden geleni yapmaya çalışıyorum, doktor zorundasın demedikçe ilaç da içmem ben, basit baş ve diş ağrılarını nenem usulü geçiştiriyorum.

X