Yüksek FSH a inat, buradayım, savaşa başladım, takılın peşime!

Rahatladiysan aglamak da iyidir canim:)
Tam tevekkül ve teslimiyet mertebesine erisebilmeyi nasip etsin rabbim.
Keske her daim "bu iste rabbimi vekil kıldım"deyip,gerisini dusunmesek. Ben kendi adima zaman zaman basarabiliyorum,zaman zaman basaramiyorum.

Sence embriyoya genetik testi herkes yaptirmali mi?
Bence bizim durumumuzda olanlar icin gerekli.malesef bizden daha ileri yasta olanlarin fsh amh degerine sahibiz.yumurtalik yasi bizden onde gidiyor.haliyle yumurtalik kalitesi de..bizler icin 35 36 yas ustu gozetilmeksizin pgt vs yapilmali.

Aynen...tevekkul edebilince icim ferah..kaygilarda bogulunca dipteyim.allahtan inancli insanlariz...ya hep dipte olsaydik.onca sknti ardindan hamile kalinca sevincimiz de buyuk olacak ins

Evet canım çok haklısın biz kadınlar nedense hep kusuru kendimizde arıyoruz sanki bebeği tek başımıza yapıyoruz gibi. Oysa yarı yarıya olan bir şey bu. Haklısın biz ne yiyorsak onlarada aynısından vermeliyiz zorla bile olsa ağzına tıkmalıyız beniş eşim bir ilaç içmeyi bile dünya meselesi haline getirenlerden hoş sperm vermeyi bile bir olay yapıyor. Ama napalım mücadele edeceğiz onlarlada :)

Gunaydin tatlim, lütfen yıpratma kendini Allah büyük elbet bir gün bu sıkıntıların mukafatini verecek... mutlu günler yakın, inanki...yeterki sen yıpratma kendini, olumlu, pozitif olmaya çalış...
Canım inan bazen doluyor insan ve 1 aylık bir boşalma yaşıyor gibi taşıyor. Dün öyle bir gündü benim için bugün duruldum daha iyiyim. Pozitif olmaya çalışıyorum Rabbim güç versin sabır versin tevekkül versin sağlıkla huzurla isyan etmeden yuvamıza bir melek göndersin katından.

Sence embriyoya genetik testi herkes yaptirmali mi?
Canım çok bilmişlik yapmak istemem ama özellikle başarısız tüp bebek girişimlerinde en az 2 denemeden sonra şiddetle tavsiye ediyorlar doktorlar. Lütfen benden örnek al. Embriyolarım 1. kalite ve 5. güne sorunsuz gittiler ikiside ve direk transfer ettirseydim sonuç negatif olacaktı ve ben neden kaynaklandığını bilemeyecektim. Önemli olan transfer değil ki önemli olan sağlıklı bir embriyonun bize transferi çünkü embriyo sağlıklıysa zaten tutunma ihitmali daha yüksek annesine. Doğal gebeliklerde olayda bu aslında anne rahimi labaratuvar gibi sağlıklı olanın tutunmasına izin veriyor eğer sağlıklı değilse düşük oluyor veya hiç hamilelik o ay oluşmuyor bile.
Bunlar genel doğrular arada istisnalar tabi ki olabilir. Neticede biz tüp bebek tedavisi görüyoruz ve ilaçlar sandığımız kadar masum değil. Bilinen etkilerinin yanı sıra gizli ve bilinmeyen etkileri de mevcut. Biz hormonlarda yumoşları uyarıyoz ve bu uyarılmanında bebeğin genetiğinde etkisi var o sebeple yapılmalı diyorum. Çoğu doktorun doğal takip etme isteği de işte tam bu sebepten. Eğer ekonomik olarak sorun yoksa ve tedavi görünen yerin labaratuvarına güveniliyorsa yaptırılmalı çünkü biyopsi alınması da çok önemli ve tecrübe gerektiren bir işlem.

Aynen canım, tam başarabilenler zaten Rabbimin seçilmiş kulları elçileri peygamberleri. Biz onları zorluklar karşısında gösterdiği tepkilerle örnek almaya çalışyoruz tabi ki zaman zaman başarıp zaman zaman isyana düşebiliyoruz. Ama niyet çok önemli her işte. Bizim niyetimizi Rabbim biliyor varsa kusurumuz affetsin.

Aynen...tevekkul edebilince icim ferah..kaygilarda bogulunca dipteyim.allahtan inancli insanlariz...ya hep dipte olsaydik.onca sknti ardindan hamile kalinca sevincimiz de buyuk olacak ins

Aynen canim,cok derine inmemek ve vardir rabbimin bir bildigi demek lazim.
Uzun yillar tedavi gorup umudunu kaybettigi anda bebek sahibi olan herkes,bebegini kucagina aldigi an tum sıkıntılarini unuttugunu söylüyor.
Biz de o gunleri yasayacagiz allahin izniyle.

Bence bizim durumumuzda olanlar icin gerekli.malesef bizden daha ileri yasta olanlarin fsh amh degerine sahibiz.yumurtalik yasi bizden onde gidiyor.haliyle yumurtalik kalitesi de..bizler icin 35 36 yas ustu gozetilmeksizin pgt vs yapilmali.
Kesinlikle canım PGT yanıltıcı o testte belli başlı kromozonlara bakıyorlar Allah korusun DOWN yani 21,18 vs gibi ama diğerinde hepsine bakılıyor.

Eğer ben PGT yaptırsaydım sağlıklı sanacaktım bebişlerimi ve transfer olacaktı. Çünkü o testte bakılanlarda değildi koromozonlardaki sorun.

PGT den ziyade aCGH yi oneriyorsun sanirim canim. Pgt de birkac krozoma bakiliyormus,7 ve 9 galiba. Ama digerinde hepsine bakiliyormus ve evet biyopsinin cok tecrubeli kisilerin yapmasi gerekliymis.
Genetik incelemeyi bizim doktora sorduk. 5in uzerinde embriyo oldugunda gonderiyorlarmis.

Canım evet aynen dediğin gibi pgt bilinenlere bakılıyor ve sınırlı. Ama cgh öyle değil tamamına bakılıyor.

Doktor neden 5'in üzerinde olması gerektiğini şart koşmuş ki 1 tane ile de yapılabilir benim yaptırdığım gibi. Yani benim her ay bir tane oluyor istersem 5 ay dondurup toplu da yaptırabilirim veya tek tek yaptırım şimdi ki gibi. Bu neye engel ki illa 5 tane olması gerekiyor anlamadım.

Nasil embriyo sayisi az olunca cogu doktor 5.gunu bbeklemiyor 2 ve 3.gun embriyosunu transfer ediyor..bu da oyle sanirim...5 ten az olunca illa transfer yapmak icin pgt cgh yaptirmiyor olabilirler.
Ben yeni yeni benim doktoruma hak veriyorum.cok elestirdim 3.gun 4 embriyom vardi da transfer etmedi diye.5.gune 1 tane kalinca adam digerlerini ziyan etti diye dusundum ne cahillik...

Günaydın arkadaşlar Atam'ızın hayatı gözlerini yumduğu bu günde hepimize tekrar başsağlığı diliyorum.. Yüce Allah bizlere onun kadar cesur,iradeli,ileri görüşlü,vatanını milletine aşık evlatlar nasip etsin inşallah
Kızlar dün akşam lekelenmem başladı doktorum sabah erkenden gel dedi ve gittim.. Ve bir sürprizle karşılaştık.. O ufak kesede de bir bebek daha var ama kese çok küçük bebeğin tüm etrafı keseyle çevrili gibi.. Her iki bebekte de çok çok yavaş kalp atımı var.. Kanama alanı çok büyük olmakla beraber keselere yine uzak.. Ama doktorum bebeklerin sağlıklı olmadığını düşünüyo.. ve anladığım kadarıyla düşmesini istiyo.. Müdahale de edemiyorum çünkü kalp atımı olan bebekleri alamam diyo.. Bekleyelim dedi yarın tekrar gidicem.. Bende durumlar böyle umarım hepiniz iyisinizdir.. Dualarım sizlerle

D dstn33 Evet canım olabilir ama benim 5 tane yumurtam olsa keşke Biz tek tek gidiyoruz ama Allahtan bir tane bile olsa 5. güne gidiyor bu benim için çok sevindirici.

D dstn33 , B bursa_83 Biz artık bilinçlendik kızlar neyin ne olduğunu az çok biliyoruz.

Beslenmemize dikkat edelim, tedavide e2 değerlerimizi dikkate alalım, mikroçip ile spermi seçtirip birde cgh yaptıralım en sağlıklı yol bu geliyor bana. Çünkü başarısız sonuçlar hem maddi anlamda yükü, hem zaman kaybı, hemde psikoloji açısından çok yıpratıcı.
Bana doktorum dedi ki eğer sana transfer yapsaydım 2 defa ve sonuç olumsuz olsaydı en az 4 ay kayıp olacaktı ve sen bu istekle gelmeyebilirdin dedi yıpranıp bırakalım bile diyebilirdin bana dedi.

O yüzden biz en azından olabilecek riskleri devre dışı bırakalım geriri Allah Kerim.

Son düzenleme:
Evet Canım Atam'ızı saygıyla dualarla anıyoruz.

Canım ya kalp atımı ikisinin de var anladığım kadarıyla yani ikizler... İnşallah canım güzel devam eder belki ikizler diye gelişimleri tek bebeğe göre daha yavaş oluyordur. Doktor sadece kalp atışının az duyulmasından dolayı mı sağlıklız olduğunu düşünüyorum dedi bebeklerin?

Hay Allah inşallah iyi bi haberdir bu ve bebislerimizde güçlü çıkar,tutunurlar sana. Hakkaten sürpriz olmuş. Hızlanır mi acaba kalp atışları? Allahtan ümit kesilmez

Yani ozetle senin embriyolarin icin izlenen yol dogru.1 tane de olsa 5 tane de olsa detayli genetik test olmali.forumlarda 13 embriyosu olup 5.gune 2 tane giden cok insan var...boyle cok ornek var.senin basari oranin yuksek allahin izniyle:)

Evt canım kalp atımları çok yavaş dedi.. Bir de diğer kese çok küçük.. Bebek içini tam kaplamış şekilde gözüküyo.. Sanırım o daha da sağlıksız Ama doktor da şaşkın elim kolum bağlandı ne yapıcağımı bilemiyorum diyo.. Ben de ne umutlanabiliyorum ne de tam kesebiliyorum.. Hayırlısı neyse rabbim öyle kısmet etsin dua ediyorum sadece elimden birşey gelmiyo başka rabbim büyüktür.. o en güzel yazıları yazar

Ay insallahhh saglikla devam eder minnoslarr.cahilligime ver 2 minnos olmasi transfer edilen embriyo sayisi ile mi ilgili yoksa bir embriyo tekrar mi bolunmus.yanlis ifade etmis olabilirim ama neden oyle olmus.
Hakkinda hayirli ve sagliklisi olsun ama ne biliym cok sevindim ben.insallah senin ozelinde olan bir durumdur.allahin hazinesinde bol doktor ne ongorurse ongorsun. sonradan saglikla gelisecek bir gebelik olur ins

Hay Allah inşallah iyi bi haberdir bu ve bebislerimizde güçlü çıkar,tutunurlar sana. Hakkaten sürpriz olmuş. Hızlanır mi acaba kalp atışları? Allahtan ümit kesilmez
doktor da şaşkın canım ben de çok şaşkınım.. Hızlanır mı bilmiyorum o da bekleyelim diyo.. Yapabileceğim bişey var mı dedim.. Hani daha iyi beslen şunu ye bunu iç ya da dinlen falan gibi hatta abartıp derin nefes al falan diye şakalaştım :) Ama yok dedi.. Allahtan ümit kesilmez bekleyelim dedi..yarın tekrar gidicem..

Ay insallahhh saglikla devam eder minnoslarr.cahilligime ver 2 minnos olmasi transfer edilen embriyo sayisi ile mi ilgili yoksa bir embriyo tekrar mi bolunmus.yanlis ifade etmis olabilirim ama neden oyle olmus.
Hakkinda hayirli ve sagliklisi olsun ama ne biliym cok sevindim ben.insallah senin ozelinde olan bir durumdur.allahin hazinesinde bol doktor ne ongorurse ongorsun. sonradan saglikla gelisecek bir gebelik olur ins

Yani ozetle senin embriyolarin icin izlenen yol dogru.1 tane de olsa 5 tane de olsa detayli genetik test olmali.forumlarda 13 embriyosu olup 5.gune 2 tane giden cok insan var...boyle cok ornek var.senin basari oranin yuksek allahin izniyle:)

Evet canım aynen kaç tane olması önemli değil o 5 tane şartı ayda 15 tane yumurtası olan hastalar için geçerli olabilirdir haklıdırda ama benim gibi bir iki giden için o şart zor.

Evet canım Allahtan gidiyorlar doktorum bana dedi ki sen de 25-27 yaşında olmayan insanlardaki embriyo kalitesi oluşuyor 41 kere maşallah ve 5. güne sorunsuz en kalitelisinden gidiyor ama genetikte tıkanıyoruz ama onuda aşarsak inşallah sonuç güzel olacak.

İnşallah bundan sonrada giderler yumoşlarım teyzeleri :))

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…