YKS sonuçları çok kötü.

Arkadaşlar konu oğlum. Kötü bekliyordum ama bu çok mu kötü. Tabloyu göstereyim dizede. Sizce varmı yapabilecek bir şey, aranızda anlayan vardır belki.
Başarı sıralaması kötü, nitelikli bir yer çok zor. Ama özel üniversite ile maddi durum iyiyse tercih edilebilir. Muhtemelen mezuna kalsa çok bir değişiklik olmaz. Eğer sınav öncesi büyük bir olay yaşamadı ise hastalık ölüm gibi
Meslek öğrenmeye yönlendirme daha makul çünkü akademik yönlendirmeye müsait durmuyor. Tabi bu bir sınav çocuğa başarısız diyemeyiz ölçülen sınavda öyle. Başka yeteneği varsa oraya yönlendirme yapılmalı

Mezuna kalsa da bu sıralamadan sonra ne kadar yükselebilir ki? Bence de her çocuk okumak zorunda değil. Yeni açılan adı sanı olmayan bir okulun binlerce işsiz mezunundan olacağına çıraklık yaparak bir meslek edinmesi çok daha doğru.
Umarım linç yemem ama ilk 100bin dışında kalanların üniversite okumasındansa meslek edinmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bugün bi otomatik şanzıman ustası bulmak o kadar zor ki, varolanlar deli gibi para kazanıyor mesela. 1 milyonla üniversite okuyacağına usta olsun yani

Eşimin geçen sene 3.mezuna kalan öğrencisi vardı. Baya da hırslanmıştı. İlk iki sene 200 binlerdeydi. Bu sene o çalışmaya 120 bine geldi. Yani mezuna kalsa da sıralaması öyle 1,5 milyondan 50 bine çıkmaz zaten. Gerçekçi olalım. Yani liseden bilgilerin en taze olduğu dolayısıyla en yüksek alacakları senede bu sıralama geldiyse bir sene sonra da çok büyük değişim olmaz. Acı ama gerçek. Oturun çocuğunuzla konuşun. Nasıl bir meslek istiyor. Ona göre bir zanaate yönelsin

Umarım linç yemem ama ilk 100bin dışında kalanların üniversite okumasındansa meslek edinmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum. Bugün bi otomatik şanzıman ustası bulmak o kadar zor ki, varolanlar deli gibi para kazanıyor mesela. 1 milyonla üniversite okuyacağına usta olsun yani
Kesinlikle öyle.
Bir de mezuna kalıp deneyip başarılı olan da az. Her sene yeni mezunlar ve eski mezunlar deniyor sınava girenler artıyor. Her sene rakipleri ciddi oranda artıyor. Zorlamanın da anlamı yok bence de

illa uni okuyacak diye bir sey yok.zaten ogretmenlik bitti, ise yarar bolumler sadece sayisalda var. sayisali yapabilecek bir ogrenci degil anladigim kadari ile. baska bir is yapabilir, sanayide calisip meslek ogrenebilir, komsumuzun oglu ilk once birinin yaninda calismaya basladi, meslek ogrendi. sonra kendisine dukkan acip hem tamirll isleri yapti hem de parca alip satmaya basladi. cocuk bulundugumuz sehirde en iyi semtten ev aldi ve evlendi. daha 30 yasinda bile degil.

Neden başarısız oldu, sebebini biliyor musunuz? Sıralamasına bakınca sonlarda olduğu belli oluyor

Yok, kırılmamış hali bu. Diploma notunu 0,6 ile çarpıyorsun.
Aa anladim, bizim dönemde direkt oldugu gibi ekleniyordu. O halde etkisi cok azmis diploma notunun. Simdi tavan ve taban puanlar nasil, benim yegenimde bu sene girdi, oldukca parlak bir ogrencidir, o da sinav cok zor diyordu.

Arkadaslara katiliyorum meslege yonlendirin... mezuna kalsa bile dersle cok ilgili bir cocuk gibi durmuyor. Gecen yil 215bindeki ogrencim deli gibi calisarak 92 bin yapti olacagi bu kadar. En fazla oynayacagi 100 150 bin bandi oluyor.

Bu puanlarla sırf okumak için bir bölüm okumuş olur. Öyle yapacağına 1 sene daha hazırlansın bence. En kötü 1 sene kaybetmiş olur en fazla. Seneye de bundan daha kötü gelemez zaten puanları.

Özel liseden mi mezun çocuğunuz ?

bu puanlarla devlete girmesi zor gibi gözüküyor.

Siz bizden daha iyi bilirsiniz aslında normalde başarılımı bir çocuk mu?

Yoksa notları şişirme olan bir özel okuldan mı mezun?

Acaba sınava girerken stres mi yaptı , kaydırdı mı?

Eğer böyleyse seneye tekrar denesin.

Yok değilse seneye bu puan ne kadar yükselebilir ki ?

Canı sağ olsun bu saatten sonra oturup konuşacak ve doğru kararı vereceksiniz.

Herkes okumak zorunda değil iyi bir usta olabilir zamanla gerekli belgeleri alıp.

Ama lütfen laf olsun diye adı sanı belli olmayan özel üniversitelerde almayın soluğu paranız olsa bile

Aa anladim, bizim dönemde direkt oldugu gibi ekleniyordu. O halde etkisi cok azmis diploma notunun. Simdi tavan ve taban puanlar nasil, benim yegenimde bu sene girdi, oldukca parlak bir ogrencidir, o da sinav cok zor diyordu.
Bizden de sınava giren vardı. Matematikte zorlanmıştı. Puanını görmedim ama sıralaması fena değil. EA'da ilk 5.000lerde diyeyim.

Bizden de sınava giren vardı. Matematikte zorlanmıştı. Puanını görmedim ama sıralaması fena değil. EA'da ilk 5.000lerde diyeyim.
Bizim oglan sayisalci, simdi konustum annesiyle beklediginden dusuk gelmis siralamasi, ama istedigi muhendisliklerden 1-2 tanesi haric hepsi tutuyormus. Valla su sinav mereti bizi yedi, bizden oncekileri de yedi, artik bitsin yazik bu cocuklara.

Ben 20 sene önce mezun oldum liseden sırf okumuş olmak için girdim sınava, puan bundan iyi yinede benimde moralim bozuldu niyeyse 🫣 bir daha hazırlansın çocuğunuz yada çocuğunuzu tanirsiniz eğer dersleri zaten pek iç açıcı değil ise iyi bir mesleğe yönderip oradan ilerlemesini sağlayın derim.
Herkes üni mezunu olacak diye bir şey yok

Benim sevgilimin yeğeni dershaneye yazıldı 160 bin TL. Bu çocuk Mezuna kalınca ne yapacak dershaneye gidecekse istediği bölüm varsa özelde onu okusun tercih bursuyla. Benim tavsiyem 2 yıllık kesinlikle

X