YKS sonuçları çok kötü.

Şişirilmiş not. Artık sadece özellerde değil iyi olmayan devlet okullarında bile bu şekilde. Ama özeller bambaşka noktada tabi. Kuzenim her dönem takdir teşekkür getiriyor ama seneye sınava girince yapabileceği sıralama buradaki gibidir en en fazla.
Çok üzücü, ben liseyi hocalarin dengesiz sözlü notlarından dolayi 2.le bitirdim.(Son bir dersin sozlu notu oncesinde 1.ciyken, sonrasinda 2.ciye dustum.) Bizim derse giren hoca benden kimse yüz alamaz en iyiniz 80 alir diyen biriyken, diger sinifa iktisat mezunu birini ucretli ogretmen olarak almislardi kadin herkese bol keseden not vermişti.Sonunda 0.028 ile okul2.cisi oldum, okul birincisi olan anadolu da bi siradan bolum yazdi ona da yaramadi yani normalde okul 1. Kontenyaninyla istanbulda hukuk kazanabilecekken ing. İktisat okudum. Burda anlatmak istedigim bazen bi sözlü notu ogrencinin hayatini degistirebiliyor, bazi okullarda aşiri bi disiplin varken bazilarinda sözlü notu yuksekten veriliyor.

Sınava yaklaşık 2 milyon öğrenci giriyor, bu kişi 1 milyonu aşıyor neredeyse en sonlarda. Bu çok kötü bir şey. Dersleri öğrenmeyi geçtim, kendi dilinde okuduğunu anlama soru çözme kabiliyeti yok. Bu çocuk ne tyt ne ayt hiçbir şey yapamamış. Yanlış sorusu,doğru sayısından çok daha fazla. Yani inşallah kaydırma ya da aşırı stres sonucudur bu tablo. Eğer değilse, bu çocuk bu notlarla üniversiteye yerleşse oradski temel matematik-fizik derslerini en az 2 yıl geçemez.

Sınava tekrar hazırlanacaksa, yoğun bir programla çok ciddi takiple çalışması gerekir.
Sınava 3 milyon girdi bu sene. Yinede kötü tabi.

Az once bir haber okudum, sifir cekenler bile uniye girebiliyormus, sizin ki de girer bir yere uzulmeyin

Ha girdigi yerden ciktiginda eline bisey gecermi tabi ki hayir. Ortalik universiteli issiz kayniyorsa sebebi bu iste

İşte univerdite mezunu olmak. Sistem bunu dayatıyor birey olabilmek için. Malesef
Hangi sistem dayatıyor? Eşimin iki yakın çocukluk arkadaşı var. Biri oto tamircisi, diğeri taksici. Taksi ve plaka da kendisinin. Çok iyi kazanıyorlar. Ve o kazanç, yüksek gelir seviyesi hayatlarının her alanına sirayet etmiş durumda. Kimsenin hakir gördüğü de yok adamları lise mezunu diye, hele ki oto tamircisinin kapısında yatacak insanlar nerdeyse. Telefonu hiç durmuyor. Pazar günü bile rica minnet araya adam koyup arabalarını göstermeye çalışıyorlar. 🥴

İşte univerdite mezunu olmak. Sistem bunu dayatıyor birey olabilmek için. Malesef
Hangi sistem dayatıyor ne olacak vasıfsız dipomayı ne yapacak
Berber aylık 150 bin kazanıyor sanayide dükkanı olan para basıyor hiç bir diplomaları yok üstelik
Çocuklara en büyük kötülüğü sizin gibi anne babalar yapıyor

Hangi sistem dayatıyor ne olacak vasıfsız dipomayı ne yapacak
Berber aylık 150 bin kazanıyor sanayide dükkanı olan para basıyor hiç bir diplomaları yok üstelik
Çocuklara en büyük kötülüğü sizin gibi anne babalar yapıyor
Kendi heveslerini çocukta uygulamaya çalışıyor ama kabul edemediği bir şey var. Çocuğunun öyle bir kapasitesi yok. Sistem dayatıyor falan demiş bir de. Tam tersi bu dandik okullarda dandik bölümlerden dolayı sistem tıkanmış durumda. Devlet bile hatasını kabul edip çoğu bölümü kapattı, kontenjanları azalttı. Herkes üniversite okumak zorunda değil çünkü.

X