Yıllarca zararlı boyutta platoniklik yaşadım ve şimdi...

cilekhan

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
5 Ekim 2024
7
2
24
Merhaba arkadaşlar, uzun olursa şimdiden kusura bakmayın. Aslında biraz da yılların birikmişini dökeceğim sanırım...
Ben 26 yaşında, eğitimli, bekar ve hayatına erkek sinek bile girmemiş bir insanım. Lisede, üniversitede ya da daha sonrasında ne bu tür bir ilişki yaşadım ne de yaşayabileceğim ortamlara girdim. Mazbut bir ailede yetişmemin de muhakkak ciddi etkisi vardı ama bir 20 yaşımdan sonra açıkçası bu benim şahsi tercihim oldu. Nedeni ise (şakasız) 18 yaşımdan beri yaşadığım platonik bir rahatsızlıktı. Hatta daha evvel üyelik alıp bundan nasıl kurtulabileceğimle ilgili konu açmayı bile düşünmüştüm ama bu kimseye söyleyemediğim bir şey olduğundan hep içimden geçmesini bekledim. Belki linçlenebilirdim de ama gerçekten bunun platonik bir aşk değil de rahatsızlık olduğunu, psikolojik bir temeli olduğunu hissediyordum. Yaklaşık 8 sene, önceleri medenî halinden bile haberdar olmadığım ve bekar bildiğim birini zihnimden atmakla uğraştım. Üstelik kendisi 15 yaş kadar da büyüktü benden. Bu durumun tehlikesini fark edince kendisiyle karşılaşmamak adına o ortama bir daha girmedim, yıllarca sadece zaruri durumlarda görmüşümdür, öyle hususi bir diyaloğumuz asla olmadı. Ama ben bu kişiye karşı tarifsiz bir hayal kırıklığı, yoğun acı gibi bir şeyler hissediyordum ki gerçekten bunca senemi alt üst etti bu duygular. Ne benimle tanışmak isteyen birini kabul edebildim ne de bunlara olumlu bakabildim. Hatta normal yaşantımda bile depresif veya içe kapanık görünen bir kimliğe büründüm sırf bu yüzden. Sebebi yokken birçok gecem ağlayarak geçti gitti, işlerime odaklanamadım ve birçok şey... Ama işin ilginç tarafı şu ki şartlar imkansız olmasa ve bir araya gelme ihtimalimiz olsa bu zihnimde takılı kalan kişiyle asla bir hayat istemediğimi de fark ettim. Hatta bir keresinde onun yanında olduğum bir rüya görüp korku içinde uyanmıştım. Geçen sene bir psikoloğun videosunda denk geldim, anlattığına göre tıpkı bu belirtiler "limerence" diye bilinen bir psikolojik durumun sonucuymuş. Zihin zaten bazı şeylerden kaçmak için normalde gerçek olması mümkün olmayan, bir araya gelemeyeceğini bildiği birini seviyor(!)muş böylece insanın kendine güvenemediği ve gerçek bir ilişkide sorun olabilecek tüm durumlar da ortadan kalkmış oluyormuş yani zihnen yaşanan tek kişilik bir sevgi/hayâl. Bende aslında fiziksel (ya da mükemmeliyetçilikten bilmiyorum) gelen bir öz güven eksikliği de var. Belki nedeni bu olabilir diye de düşündüm, o günden beri resmen içime su serpildi ve galiba kendime bunu kabul ettirdim. Gerçekten yaklaşık bir yıldır böyle bir şey hissetmiyorum, oysa o kişiyi de görüyorum, iş vesilesiyle nadir de olsa ortak bir yerde bulunabiliyoruz. Geriye baktığımda çok üzülüyorum. Arkadaşlarım gerçek sevgiler yaşadı, evlenen oldu, ne bileyim hepsi kendine uygun normal kişileri sevdi veya ayrıldı ama önemli olan o değil. Bense ne olduğumu anlamadım. Şimdi sevgi, aşk nedir deseler asla bilmiyorum. Hayranlıkla başlayan çocuksu bir duygunun esiri olmuştum yıllarca. O yüzden aşk deyince aklıma böyle ıstıraptan başkası gelmezdi ama galiba öyle değil? Bu takıntımın içinde tabii başka sebepler de oldu, hem hayranlık hem çok rastlantısal bir şekilde o kişinin hayatımı kurtarması gibi.. Ama çok uzatmak istemedim.

Kızlar şimdi benim asıl meselem şu ki, bir aydır hiç bilmediğim bir duyguyla tanıştım gibi. Bir süredir hayatımda ilk kez kendi yaşıtım normal birinden hoşlanıyorum galiba. Yani bu hoşlanma mı bilmiyorum ama ıstırap değil de stresli bir sevinç hissediyorum şu an. Efendi, dingin ve espritüel biri. Birkaç kez aynı anda aynı espriyi yapacak kadar da kafa yapımız aynı sanırım. Ben kendimi ilk kez yaşımda gibi hissediyorum, birkaç yakınım bile sana bu aralar ne oldu dedi. Ama tabii bir şey yok ortada. Kendisini görünce heyecanlanıyorum, merak ediyorum, bu kesinlikle eskisine benzer duygular değil. Kendisinden bir adım alsam ne yaparım hiçbir fikrim yok bu yaşa gelmeme rağmen. Görünce bazen kaçıyorum da... İnşallah bu kez de hastalıklı bir duygu yaşamıyorumdur, normal bir sevgi buna mı benziyor ve bu tedirginlik nasıl gider benden...?

Eskisi platonik bir takıntı.Şimdi ki hoşlantı.Atağı karşı taraftan bekle ve sonra akışına bırak.Senle birebir duyguları lisede yaşamıştım.4-5 sene platoniktim çok fena acı çekiyordum şimdi
çocukluk aşkıymış diyorum.Bu çocukta senden hoşlanıyor muhtemelen.

Eskisi platonik bir takıntı.Şimdi ki hoşlantı.Atağı karşı taraftan bekle ve sonra akışına bırak.Senle birebir duyguları lisede yaşamıştım.4-5 sene platoniktim çok fena acı çekiyordum şimdi
çocukluk aşkıymış diyorum.Bu çocukta senden hoşlanıyor muhtemelen.
Evet gerçekten çocukluktu, sadece anlamsız uzun sürdü :KK43: Bakalım inşallah güzel şeyler olur mutluluğu unutmuşum

Hayranlıkla başlayan çocuksu bir duygunun esiri olmuştum yıllarca.
Ah yaaa üzdün. Umarım dalga geçen yorumlar gelmez. Ben de bu tür bir şeye ucundan kıyısından yakalanıp 2 sene kadar içinde kaldım bu durumun. Sanırım çıktım çıkmak üzereyim. Yazdıkların içimi acıttı.

Bu arada konu sahibesi, ilişki terapistine görünmeyi düşündün mü hiç? Oluru olmayan insanlara meyletmenin psikolojide açıklaması var gayet, Youtubeda görüyorum. Sanırsam ana sebep baba sevgisi/babanın sahip çıkması eksikliği o yüzden kadınlar yasça büyük, kol kanat gerecek insanlara ilgi duyuyordu.

Ah yaaa üzdün. Umarım dalga geçen yorumlar gelmez. Ben de bu tür bir şeye ucundan kıyısından yakalanıp 2 sene kadar içinde kaldım bu durumun. Sanırım çıktım çıkmak üzereyim. Yazdıkların içimi acıttı.
Umarım çıkabilirsiniz, berbat bir durum ya. Bunca senedir ilk kez içimden çıktı da yazdım, pijamamın rengine kadar bilen en yakın arkadaşıma dahi söyleyemedim. Başına gelmeden anlaşılacak bir şey değil, olumsuz bir şey diyeni de anlarım ama naparsın

Bu arada konu sahibesi, ilişki terapistine görünmeyi düşündün mü hiç? Oluru olmayan insanlara meyletmenin psikolojide açıklaması var gayet, Youtubeda görüyorum. Sanırsam ana sebep baba sevgisi/babanın sahip çıkması eksikliği o yüzden kadınlar yasça büyük, kol kanat gerecek insanlara ilgi duyuyordu.
Hayır hiç ilişkim olmadığı için düşünmemiştim :) Ama doğru söylüyorsunuz bu sıkıntının mutlaka bir temeli vardır, öyle çok büyük bir ebeveyn eksikliği yaşamadım da aslında ama bilemiyorum

Bence bir terapiste giderseniz bu tarz bir bağlılanma şekline veya takıntıya neden sahip olduğunuza dair içgörü sağlayacaktır. Mutlaka faydası olur. Bu hisler geçti gitti artık diye düşünüp kendinize bunu kanıtlamak için çok atılgan da davranmayın, akışına bırakın ama açık fikirli yaklaşın, olacağı varsa olur zaten. Nasip kısmet bu işler

Terapiste gitmeden kimse ile ilişki yaşamayın kötü olur ayrılık olur bir 10 yılda onu unutmakla uğraşırsınız önce o kafanızdaki bakış açıları değişmeli özür dilerim sağlıklı ilişki kurmak bı yana güzel bir ilişkiyi bile yok edersiniz gibi geldi bana .Çünkü ciddi anlamda kaçıyorum falan oylemidir falan üstelik hiç deneyim yok sonra daha ağır depresyon da olabilir.Hani boşver canim olmasın ne var bunda rahatlığı yok sizde çok anlam yüklüyor sunuz kendi hislerinize gibi genel olarak

Terapiste gitmeden kimse ile ilişki yaşamayın kötü olur ayrılık olur bir 10 yılda onu unutmakla uğraşırsınız önce o kafanızdaki bakış açıları değişmeli özür dilerim sağlıklı ilişki kurmak bı yana güzel bir ilişkiyi bile yok edersiniz gibi geldi bana .Çünkü ciddi anlamda kaçıyorum falan oylemidir falan üstelik hiç deneyim yok sonra daha ağır depresyon da olabilir.Hani boşver canim olmasın ne var bunda rahatlığı yok sizde çok anlam yüklüyor sunuz kendi hislerinize gibi genel olarak
Yok ille olsun diye bir şey asla demiyorum, küçük bir elektrik hissederek yazdım ama belki de olmayacak bir şey yani. Hatta kontrol ediyorum kendimi, konuyu açmam ve normal duygular böyle mi olur sorum o yüzdendi. Zaten kimsenin hayatını mahfetmeyeyim diye şu ana kadarki tüm adımları reddettim, tanışmak bile istemedim.

Kimsenin hayatını değil kendi hayatınızida düşünün sizi kırmak için demedim olurki kötü birşey olursa Uzulmenizi çok takilmanizi istemem bundan yazdım öncesinde niye bu platonik bu tarz şeyleri besleyen nedir onları halledrseniz çok daha sağlıklı bir iliskiniz olur zaten siz birinin hayatını mahfedecek birine hiç benzemiyorsunuz sizde bir naiflik var ben sizi düşündüm tamamen karşı tarafı değil

Kimsenin hayatını değil kendi hayatınızida düşünün sizi kırmak için demedim olurki kötü birşey olursa Uzulmenizi çok takilmanizi istemem bundan yazdım öncesinde niye bu platonik bu tarz şeyleri besleyen nedir onları halledrseniz çok daha sağlıklı bir iliskiniz olur zaten siz birinin hayatını mahfedecek birine hiç benzemiyorsunuz sizde bir naiflik var ben sizi düşündüm tamamen karşı tarafı değil
Evet ben de takılmak istemem olmayacaksa. Çok teşekkür ederim tavsiyeniz için

Konunuz beni çok üzdü :KK43: kötü yorum da gelebilir belki size ama buradan şu anlaşılıyor ki insan her duyguyu hissedebilir, ben bunu yaşamam dememeli. Önemli olan doğruyu yanlışı ayırt edip onların peşinden kötü şeyler yapmamak. Bu erdemlikte olmanız çok güzel.

Ama hakikaten uzun bir zamandan bahsediyorsunuz, sizin de gerçek şeyler yaşamaya hakkınız var bu yaştan sonra tabii ki. Biraz daha beklemek nereye kadar sürecek ki? kendinizi kaptırmadığınız sürece hayatı akışına bırakın bence.

Evet gerçekten çocukluktu, sadece anlamsız uzun sürdü :KK43: Bakalım inşallah güzel şeyler olur mutluluğu unutmuşum
Daha öncesinde yaşadığınız şey neydi bilmem ama genel olarak bir cok insanın platonik bir aşkı ve o aşkın ızdırabını yasadığı dönemler olmuştur sanırım.
Şimdilerde yaşadığınız ise hoşlantı ama bunu takıntı haline getireceginizi pek sanmiyorum ben.
Belirli bir yaştan sonra olmuyorsa olmuyor olgunluğu yükleniyor genelde

Daha öncesinde yaşadığınız şey neydi bilmem ama genel olarak bir cok insanın platonik bir aşkı ve o aşkın ızdırabını yasadığı dönemler olmuştur sanırım.
Şimdilerde yaşadığınız ise hoşlantı ama bunu takıntı haline getireceginizi pek sanmiyorum ben.
Belirli bir yaştan sonra olmuyorsa olmuyor olgunluğu yükleniyor genelde
Ben de tam bilmiyorum inanın. Bir duygu değil de beni kısıtlayan bir hastalık gibi etkileri vardı...

Dediğiniz gibi oluyor galiba, büyük konuşmayayım da karşılık almazsam kahrolurum gibi hissetmiyorum, sadece ihtimali hoş gelen bir şey.

X