Yemeyen çocuk, sabrının sınırlarında ben

Bu yaptigin çok yalnismi diyor? Az daha "böyle birsey var mi" diyecek

Beyefendi hem size çektiriyor hem kendini magdur ilan ediyor. Cok zekice.

Eminim birde çok tatlidir. Ancak tüm tatliligina ragmen bu oyuna gelme annesi.

Ve çok güzel bir sekile o çoçugun degil, davranisi kötü oldugunu anlatiyorsunuz. Yinede kötü anne demenin yalnis oldugunu anlatmaya çalis bence. Farkli sekilde isyan etsin beyefendi. Isyan sarkisini dinlet mesela :)

normalde saglikli seyler sunuyorum da, su an dede bizde bir kac ayligina., ipin ucu kacmis durumda, sadece yemek degil her konuda. ben konu acayim en iyisi

Yemek yapmayı çok sever.
Hatta biraz önce hadi kek yapalım dedi.
Ben de ama yemeğini yemediğin için yapamıyoruz maalesef dedim.
Babama yapalım o zaman dedi :)
Genelde yemek hazırlamaya, sofra kurmaya dahil oluyor zaten. Hatta yemeği bittiginde kendi tabağını bardağını falan kendi götürür tezgaha bırakır :)

Şimdi kek yapsam yer mesela. Hatta makarna, pilav yada yayla çorbası da yer. Ama 1 haftadır olandan farklı bir şeyde diretmesinden gına geldi. İstediğini yapınca yese yine neyse diyecegim...

Evet farkında. Hatta adını da badem koydu :)
(Burada baktığımız sokak kedimizin adı)

Bunu bende düşündüm. Çünkü hep böyle degil. Dönem dönem oluyor.
Acaba o dönemlerde ne değişti diye her seferinde sorguladık. Ama bizim gördüğümüz bir şey Yok.

Çocuk ergen psikoloğu bir arkadasım var, durum bu, ihtiyaç varsa birine yönlendirsen diye ona sordum daha önce, olağan karşıladı. Kendini ispat etmeye çalışıyor, dediğini yaptırmaya, inat dönemleri olur çocukta dedi, gerek görmedi.

Bir de kendini anlatan bir çocuk. Özellikle babası ile diyaloğu çok iyi. Mesela bazen etkilendiği bir şey yaşadığında, babasına anlatır,
Bugün parkta çocuk benimle arabasını paylaşmadı ve ben çok üzüldüm.
Şöyle bir arabası vardı. Ben de oynamak isterdim gibi...
Yada
Bugün kardeşimle oynarken ona yanlışlıkla(!) vurdum, annemi biraz üzdüm galiba. Bir daha yapmasam olur di mi?
Gibi.
İçine ata ata catlayanlardan degil pek :)

Hiç işte..
Ekmel elden su gölden bak keyfine dimi.. Ye yemeğini git oyna
Hem yarım kilo yesen 1 kilo yakıyorsun zaten..

Tüm öğün saatlerini belirleyin. Yarım saat masada otursun eğer yemiyorsa diğer öğünde yemesini bekleyin. Yine yemedi bırakın öyle kalsın. Nereye kadar inatlaşabilir ki? Sizinle dalga geçiyor sadece. Her istediğini yapmayın. Kahvaltıda ne yeneceğini siz belirleyin ya da seçenek sunun birini yapın. 3 yaşında çocuğun oyuncağı olmak bana garip geliyor açıkçası. katı olmuş haliniz buysa yumuşak halinizi merak ettim :)

soyledıklerını yapma canım istedıklerını alma ... 3 yaşındalar ama sanırım bır anne nasıl kullanılır harcanır garap edılır bılerek doğuyorlar ve verdikçe istiyorlar... bırlıkte yemek yiyin sofra toplandıktan sonra yemek yasagı gelsın ...

Kardesinin ismini Badem mi koyduuu?? Allahiiimm nasi tatli bu cocuklar yaa
Cok da zeki bi oglun var bence Turuncu baci
Ayrica hiic de sert degilsin, 3 cesit kahvalti hazirlamazdim sanirim ben olsam (buyuk konusmayim da tabi)
Biriyle yaris yapiyo gibi, oyun oynuyo gibi yedirmeyi denesen? Bi de yorulsun aciksin :)) ama gozumde cok sevimli afacan akilli bidik bi erkek cocuk canlandi :)

3 yasinda benim kizim makarna harici bir sey yemiyordu. Bende cok takiyordum kafama. Zayifti .
Simdi kilolu bile sayilir.cesitlendirdik yemekleri de . Takmayin kafaniza demek istedim.

2. Cocukta yemek konusunu hic takmadim kafama . Onune koyuyorum yiyor.bazen sectigi de oluyor.

Ay o değilde canım nasıl pankek istedi anlatamam . Kalktım yapıyorum valla

Eklentiler

• image.jpg
    42,3 KB · Görüntüleme: 49
Yemekleri ona yaptırsanız? Mesela birlikte kek yapsanız? Ya da tostunu o yapsa? Ya da daha fazla yiyebilirliği olan bir şeyi yaparken yardımcı olsanız?

Belki kendi yaparsa yemek için de gaza gelir diye düşündüm ama. Denediniz mi hiç?

Bu arada doğru yoldasınız, söylediklerine aldırmayın. Ama işiniz çok zor, Allah sabır versin inşallah.

Kızım 14 oğlum 6 yaşında ve bu dediklerinizi bir döngü gibi sık sık yaşadım yaşıyorum yaşıycam.
Öncelikle net olmak lazım ve şunu bilmek lazım sebze yemeyen çocuk sebze yemiyordur artık kabullenmek ve bu konuda kendimizi yıpratmamak lazım sadece bir anne olarak o eksik kalan vitamini nasıl dengelerim kısmında kafa yormak lazım.
Yediği ve sevdiği şeylerden yola çıkarak ki siz zaten öyle yapmışsınız gayette güzel yol alıyorsunuz.
Tek yapmanız gereken sakin kalmak çok önemli bazen başarıyoruz bazen başaramıyoruz tabi ama ne kadar sakin kalırsak ve kararlı olursak o zaman zorlamıyor pes ediyorlar.Yoksa sonuna kadar zorluyorlar amaç aç kalmak değil dediğim olsun tutturmaları :)
Bu bir döngü 7-8 yaşına kadar bu sonrasında başka şeyler sürekli sabır sabır şeklinde annelik 14 yaş sonrası ergenlikle başlayan başka şeyler.
Siz doğru yoldasınız Allah cümlemize kolaylıklar versin.

:) genel hali bu olsa daha farklı olurdu. Dönemsel inat olunca acaba etkilendiği bir şey mi var? Diye aklımın bir kenarında tutup, bir süre suyuna gidip izlemeyi tercih ediyorum. (3 kere hazırlamam bundandır :) )
İnatlaşma olduğuna emin olduğumda işler değişiyor. O zaman aç bırakma, sevdiği şeylerden mahrum bırakma gibi şeyler yapıyorum.
Ne bileyim 3 yaş küçük biraz :) ana yüreği işte.

herkese yavrusu bir başkadır elbet :) genel olarak senin söylediklerini söylüyorlar ama :)
Bu arada Ben de büyük konuştuklarımı yaşaya yaşaya ilerliyorum haberin olsun :))

2 numara 1 yaşında, cocuk ben vermesem kendi alacak yiyecek zaten :) sanırım büyükleri görünce kendilerini garantiye alıyorlar :)

Ay o değilde canım nasıl pankek istedi anlatamam . Kalktım yapıyorum valla

AhahAha
İlahi.. güldürdün.. afiyet olsun.

İleriyi pek düşünmüyorum biliyor musunuz :)
Hele de karşılaşılan problemleri birileri anlattıkça çocukların şu yaşları daha cazip geliyor :))
Allah yardımcınız olsun sizin de :)

Benim oğlumda 2 aydır inat hep zorla yediriyorum 3 ay sonra 3 yaş olacak...doktora götürdüm ferritin biraz düşük kan ilacı ve çinko verdi doktor...sabah 10.30 gibi uyanıyor hiç birşey yemiyor bende alıp parka götürüyorum biraz oynuyor yoruluyor saat 14.00 gibi birkaç lokma yiyor okadar nezaman düzelecek bilmiyorum bende çok yıprandım bazen kızıyorum hemen başlıyor anne bana kızma sakın kızma özür dilerim....sonra bütün gün kendime kızıyorum annelik çok zor

Benim kizimda 2 yasinda hiç boğazına düşkün değil iki gün önce vitamin takviyesi aldım aksi takdirde çok sık hasta oluyor ne meyve yer ne et bı kere de vitamin deneyeyim belki iştahını etki eder diye düşündüm

Benim oglumda 2 yasinda ama yetiskin gibi yemek seciyor.yemesini istedigim seyleri yemiyor.abur cuburda sevmiyor.bazen hicbirsey yemeden saatlerini geciriyor.alistim artik gelgitlerine.zor işler vesselam ..

Gece 3 te istahsiz çocuğuna pilav yapan anne biliyorum.ana yüreği işte.oteye beriye cekistiriyolar:))

Benim oğlumda 13 aylık
Bir kaç gündür yemek yerken herşeyi tükürmeye başladı..

Siz benden daha tecrübelisiniz ama sevdiği şeyleri kendi yese belki daha çok yer heveslenir

Balık yağı deneyebilirsiniz

malesef bir dönem bu ve sabır falan kalmıyor bazen..benim 21 aylık ikiz bebeklerim var..bazen çıldıracak gibi oluyorum yok diyorum ben bu anneliği beceremiyorum..birkaç saat sonra sarmaş dolaş buluyorum kendimi..

bu aralar bizde de yeme problemi oldu ama meğer ağzında aft çıkmış ondan yiyemiyormuş..onu geçirdik sayılır şimdi diğeri yememeye başladı.. zor zanaat annelik bacım..hele ikiz annesi olmak daha zor..bütün gün huniyle geziyorum..bugün işe sadece 1 saatlik uykuyla geldim mesela..

geçecek elbet geçecek..bana birisi su içiyorsa korkma ölmez demişti korkunç bir cümle gibi ama aslında çok doğru

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…