Yemeyen çocuk, sabrının sınırlarında ben

Isabetli bir davranis. Hatta sabah 3 ayri ogun hazırlamaniz bile yanlis. Ilk istedigi pankekti ve yemedimi alin onunden baska hazirlamayin sonra ki ogune kadarda atistirmalik bir sey vermeyin..

3 yasinda olmasina ragmen sebze yemesi kereviz vs sevmesi cok guzel bence. Aslinda yemesi gerekeni yiyor ama siz her gun duzenli olmasini istiyorsunuz sanirim. fakat cevremde de gordugum kadariyla hem yemek secmeyen hem 3 ogun duzenli yiyen cocuk o kadar az ki. Benim oglum mesela yemek sorunu yoktur pek ama sofrada sabit durma suresi 5 dk. Artik o 5 dk da ne yerse. Ustune varmiyorum bende zorlasam inada binecek cunku. Kv de asla yediremez mesela ogluma cunku elinde kasik pesinde kosar. O da oyuna cevirir kadini kosturur pesinden. Sizin aranizdaki de biraz inatlasma gibi olmus sanirim. Aranizdaki Bu inadi kirin bence ama zorlama ceza verme gibi degil de biraz umursamaz davranmayi deneyin bakalim ne tepki verecek

onun her istediğini hazırlamakta hatalısın
ama
aç koymakta haklısın ,
sen onu terbiye edeceksin o seni değil

Yumurta yemem pankek dediginde pankek yaptiginiz icin boyle yapiyor istedigini yaptirmaya calisiyor pankek bugun yok yumurta var deyin yarin da pankek yesin he yemiyor ac mi kaliyor sizin verdiğinizi yiyene kadar ac kalsin acliktan ölene kadar acliga dayanamaz ya
Sey de yapabilirsiniz yumurtayi yiyene kadar masadan kalkamazsin

Benim oğlum da yemek yemiyor pek. Sürekli tepesinde beklemek zorunda kalıyorum. En son gerekirse ben yediriyorum ve 5 yaşında. Yediği şeyler çeşitli ama miktar olarak çok az. Her öğün çile.

Ama ben ne olursa olsun tabağın bitmeden sofradan kalkamazsın diyorum. Sürüne sürüne yiyor. Bazen bağırıyor. Kızıyor. Sen beni sevmiyorsun, kötü annesin diyor. İnsana dokunuyor gerçekten :)

Sanırım kararlı olmak lazım. Bir de birini yemedi diye başka çeşit hazırlamak da onu sürekli beğenmemeye iter. Hepsine bahane bulur zaten. Genelde sevdiği şeyleri yapıyorum ben mesela ama bir gün yediğini başka gün yemem diyor. Evde bugün bu pişti ve herkes bununla doyacak. Yemek bulamayan insanlar var, biz bulduğumuza şükretmeli ve sağlığımız İçin yemeliyiz diyorum. Yemek yoksa çikolata yerler diyor saçlarımı yolasım geliyor :))

Zor iş vesselam.

Duydukca şaşırdıgım vé korktugum bi konu. Neredeyse çevremde böyle hiç çocuk yoktu... komşumdan duyana kdr hiç denk gelmedim. Onun çocuklarda meyve sebze yemiyor. Öyle üzücü zor bişey ki. O alışmış mı diym bıkmış mı diym,artık dayıyo makarnayı hamuru.(kayserili komşum)

Benim yeğenlerim çiğköfteden tut kabağa bamyaya kadar yerler. hatta şehriyeli bulgur pilavı cacık turşu gibi öğlen menülerine bayılırlar. Yeşil biber yeşil soğanı çiğ çiğ yerler. Bütün Gaziantep yemeklerini yiyorlar. Bir yaşları dolmadan, beyran,köfte,yuvalama,doğrama vs gibi acılı yemekleri yer bizim çocuklar.
Ne bileyim acaba çok mu seçenek sunuyorsunuz. Yani alternatif hazırlama konusunda iyiyseniz bilerek yapıyor olabilir.
Korkularınızı seziyorsa onlarla ilgili bilerek size baskı kuruyor olabilir. Herkese şikayet edicem falan demesini buna bağladım ben.
Yine de sabrınıza diyecek söz yok. Üç çeşit kahvaltı hazırlamanız hele ne diym valla helal olsun.
Acaba bazı açlıkla savaşan bölgelerin videolarını mı izletseniz. Buzdolabınızda malzemelerin az oldugunu bunları yemek zorunda oldugunuzu falan mı söyleseniz. Yani eski usül bi yöntem ne kdr doğru bilemem ama mesela ben kabak yemezdim. Annem sadece suyunu ye ozmn derdi. Pilavla suyunu yerdim. Zar zor malzemeleri bi araya getirdigini söylerdi annem. Öyle öyle yemeye alıştım.
3 yaşında çocuga uygulanır mı bu oda ayrı konu.
Allah yardımcınız olsun.

Son düzenleme:
Kuzum yaa :) akıl küpü sesli güldüm ekmek yoksa pasta yeyin haklı çocuk. Çikolata her yerde var annesi

Yemeğin çocuğa değilde anne babaya ödül yada gerekli olduğunu düşünen çocuklarda oluyor sanki bu
Çocuklar ile yada kalabalık bir ortamda yemek yerse bu durum kısmen düzelir gibi geliyor bana

Şimdiden alışması bazı sebzelere çok çok iyi olur. Ama yemiyo diye de dert etmeyin. eninde sonundaa yer yani. :)
28 yaşında adama kabak patlıcan ıspanak karnıbahar yediriyorum. :) hem iştahla yiyo hem farkına varmıyo. Annesi garibimde oğlum yemez diyo :) yedirir el kızı kaynanacım yedirir :)

Kendi kızım geldi gözlerim in önüne malesef aynı şeyleri yaşıyoruz insan hiç mı acıkmaz diyorum bazen.
Ama yok acıkmıyor yemiyor kafaya takmayıp üstüne gitmiyorum olmuyor zorla veriyorum olmuyor kızıyorum olmuyor bağırıyorum olmuyor kızım üç yaşında ve 11 kilo bu kilosu yaklaşık altı aydır da aynı doktora götürdüm üniversite hastanesine sevk ettiler hiç bir sorunu çıkmadı herşeyi güzel çıktı bir sorun yok dediler.
Tek çocuklar da görülüyor muş bu durum genel de. kardeşi oldu şimdi düzelir gibi bazen yiyor bazen yemiyor çok zorlamıyorum bazen gece 11 de yumurta istiyor yapıp veriyorum artık açlık dan dayanamayınca istiyor tabi

Konuyu takipte yim

Masallah masallah beyran olsada icsek yaa. :) Cocuklarin iştahı gercekten yerindeymis benim esimin kuzenleri de tavuk haric herseyi yiyorlar oturup sofraya,3 ü 2si ikiz bi de küçük var . Anneleride gaziantepli . Cacık pilav yiyorlar uzerine pogaca kek . Cigkofte de yiyorlar acı acı. Maşallah ama sisman da degiller fitler cocuklar kudurmaktan :) yaramazliktan

merhaba
çocuğunuz gelişim çağında bu yaşlarda ya anne çocuğu yönetecek ya da çocuk anneyi ele alır istediğini yaptırır
çocuğunuza taviz vermeyin ona hayır diyebileceği seçenekler sunmayın
bugun tost mu yoksa omlet mi yemek istersin diye sorun böyle böyle çocuk seçenek olarak hayır istemiyorum kelimesini unutur
her anne çocuk eğitiminde muhakak disiplin için cesa yöntemi uygulamalı ama şiddet asla
çocuğunuzun üstüne düşmeyin istediği şeyi ağlayıp isyan ederek yaptırmaya çalışıcak sizde bu konuda bunun bana bir zararı olmayacağını tam tersi kendine zarar verdiğini söyleyin

Yemeyen uyumayan çocukların,büyüyünce de degismedigini düşünüyorum. Bence biraz yapı meselesi. Gercekten kimi insan yemeyi icmeyi cok sevmiyor yani yaşamak icin yiyor,yemek icin yaşamıyor:) Sizin çocuğunuz biraz inatçı geldi bana,o da neticede bir huy. Nasilsa ac kalinca yiyecek bence. Anne yüreği dayanamıyor işte acaba sey yapsanız. Pankek ini yersen parka gidicez,ya da tostunu yersen eger seninle su oyunu oynicam. Yani ödül vererek

Kendi kızım geldi gözlerim in önüne malesef aynı şeyleri yaşıyoruz insan hiç mı acıkmaz diyorum bazen.
Ama yok acıkmıyor yemiyor kafaya takmayıp üstüne gitmiyorum olmuyor zorla veriyorum olmuyor kızıyorum olmuyor bağırıyorum olmuyor kızım üç yaşında ve 11 kilo bu kilosu yaklaşık altı aydır da aynı doktora götürdüm üniversite hastanesine sevk ettiler hiç bir sorunu çıkmadı herşeyi güzel çıktı bir sorun yok dediler.
Tek çocuklar da görülüyor muş bu durum genel de. kardeşi oldu şimdi düzelir gibi bazen yiyor bazen yemiyor çok zorlamıyorum bazen gece 11 de yumurta istiyor yapıp veriyorum artık açlık dan dayanamayınca istiyor tabi

Konuyu takipte yim

İnanki tamamen alışkanlık
Bilerek yada bilmeyerek çocuklarımıza yemeği yada yemekle bizi yönetmeyi öğretiyoruz

Sanırım ben böyle bir yol izlemezdim.
Önce yiyeceği birşeyler hazırlar had çocummm parka olmadı mı avmye oyun alanına gidiyoruz deli gibi kudur at enerjini derdim, o oynarken de yedirmeye çalışırdım veya oyun sonrasını beklerdim.
İyice yorulursa ki en az 3 saatten bahsediyorum yemeğini teklif ederdim artık tost mu olur pankek mi olur bilemem.
Bir de kreşe gitmiyorsa en acilinden yarım gün bile olsa derhal kreşe verin derim.

Normal düzeninde böyle degil. Dönem dönem yaşıyoruz bu durumu. Bu sefer 7 yada8. . 1 hafta kadar müsade ediyorum, nazını çekiyorum.
Anlamaya çalışıyorum, inat mı, kafasına bir şey mi takıldı, dikkat mi çekmeye çalışıyor? 1 yaşında bir kardeşi var, onunla ilgili bir durum mu diye...
olmadığına emin olduğumda o naz çekme donemi bitip karşı inat dönemini başlatıyorum
Ama ilk defa bu kadar ağladı, bana seni sevmiyorum diyecek kadar çileden çıktı.
Ben de kendimi kötü hissettim.. gaddar mıyım? Onun için mi? Kendim için mi?

Benim yeğenim 4 yaşında ona bakınca açlık oyunları geliyor aklıma

:)))

AhahAha maşallah oğlunuza.
Ben sürekli tepesinde bekleyemem.
Ve Benim yedirmeme başta kendisi izin vermez.
Yemek yeme süresi de zaten uzun uzadıya olamaz. Fazla hareketli bir çocuk. O yüzden miktarları azdır ama çok çeşitli yer normalde.

Yemeğin çocuğa değilde anne babaya ödül yada gerekli olduğunu düşünen çocuklarda oluyor sanki bu
Çocuklar ile yada kalabalık bir ortamda yemek yerse bu durum kısmen düzelir gibi geliyor bana

Kalabalık ortam en çok zorlandığım şey desem yalan degil. Çocuk kendi olmaktan çıkıyor resmen.. alışkın değil diyecegim geniş bir aileyiz, hep bulundu kalabalık ortamda. Ama kiminin kafası kaldırmaz ya, Bu da duygusal olarak etkileniyor öyle ortamlardan.
Ne yapacagını, neyle ilgileneceğini şaşırır hale geliyor. Bir zaman sonra bunu hırçınlaşarak anlatıyor.
Ama oyun grubuna gidiyoruz, orada problem Yok. Duzen onun icin önemli yani :)

Pırasa, kereviz, fasulye, kabak vs hemen her sebzeyi normalde yiyor.
Bu inatlaşma dönemlerinde bırakın sebzeyi,ok sevdiği şeyleri de reddediyor. Aklına bir şey geliyor ve sadece onu istiyor :) genelde makarna.
Onu unutunca da başka bir şeyi.

İnanki tamamen alışkanlık
Bilerek yada bilmeyerek çocuklarımıza yemeği yada yemekle bizi yönetmeyi öğretiyoruz

Evet buna çok katılıyorum işte. Bu yüzden ödül verin ceza verin önerilerine çok katılamıyorum.
Yemeğin hayatın akışında bir şey olduğunu düşünmeli ve yediğinde bir şeyi hak ediyor olmamalı diye düşünüyorum.
Sonra ki zaman için benim oğlum bunu akıl edebiliyor.
Bir kere ona yemeğini bitir sürpriz yumurta vereceğim dediğimde, bir sonraki yemeği sonunda sürpriz yumurta yoksa yemeyi reddeder.
O toplara o yüzden girmiyorum.

Beni inadıyla yönetmeye çalıştığı tek konu yemek de degil zaten.
Tutturmaları vardı bir ara. Kendini yerden yere atıyordu çizgi film açacaksın bana diye.
Taviz vermedim. Karşılık bulamayınca vazgeçti.
Başta hata yaptım ama. Onu ikna etmeye oyalamaya çalışıyordum. Konuya biri yazmış seyircisiz şov olmaz diye. Aynen öyle son buldu. Ağladı, bağırdı, karşılık bulamayınca bitirdi.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…