Yemeyen çocuk, sabrının sınırlarında ben

3nity

Nirvana
Kayıtlı Üye
2 Şubat 2015
14.625
62.306
evet bugün yine böyle başladık güne.
Normalde de yemeye düşkün degil zaten.
Kilo sınırda, sağlığı bozulmadıkça dert etmiyorum.

Ayda, bazen 2 ayda bir, giriyoruz bu döngüye.

Yemiyor. Ama öyle hani onu yemez bunu yer, iki lokma yer öyle degil. Saat 2 ye kadar hiç bir şey yemiyor. Sonra da makarna yada ekmek istiyor.

Ben bu duruma 1 hafta dayanabiliyorum.
Sonra napıyorum?
Aç bırakıyorum.

Bu sabah 3 kahvaltı hazırladım.
Yumurta yemem pankek dedi, pankek yaptım.
Pankek istemiyorum tost dedi, tost yaptım.
Ve hiçbirini yemedi.

Ve yine başladı bizim aç kalma maceramız.

Saat 3, 9 da uyandı. Ve henüz su hariç hiç bir şey yemedi. Yemeyecek. Benim verdiğimi yemeyi kabul edene kadar aç kalacak.
Son 1 saattir bana ne kadar kötü bir anne olduğumu söylüyor. Bana bunu yapamazsın diye bagrınıyor.
Beni herkese şikayet edecekmiş.
Beni hiç sevmeyecekmiş.
3 yaş 3 ay. Çok mu katı davranıyorum?
Bu inadın başka türlü kırılma noktası Yok.
Ve önünü almadığımda başka şeylerde de yapıyor. Çünkü istediğini elde etmenin yolunu buluyor.

Mune lütfen konu bir süre kalsın. Gerçekten yıprandım. Ve oğlum da yıpranıyor.
Başka yolu bilen vardır, hayır doğru yoldasın diyip içimi rahatlatacak olan vardır...
Benzer konuları okudum. Hatta zaman zaman kendi yazdığım cevapları da...
şu an biraz daha dillendiği için artık söyledikleri Canımı yakmaya başladı.
tahammülüm gerçekte azaldı...

Çok katı olmaya karşıyım ama bana katı gelmediniz.
Hatta 3 ayrı kahvaltı hazırlamışsınız, hem de onun isteği doğrultusunda, gayet esneksiniz bile.

Ben de bunun ayarını bilmiyorum, bazen bazı şeyleri normalde yesem de hiç canım istemiyor, çocuklar da istemiyor olabilir ama alışkanlık haline getirmeye çok müsait onlar.

Bana kalirsa dogru yapiyorsunuz
Derdi yemek istedigi seyi yemek degil de sizi terbiye etmek gibi gorunuyor

Yemeyi teklif ettiğim şeyler adla ağzına sürmediği seyler degil. Normalde yediği seyler.
1 haftadır günde kaç öğün hazırladığımı saymıyorum artık...

ilk önce siz menü yapın sonra da ona seçme için şans tanıyın. Bana onu yap yapayım. Vazgeçtim bunu yap iyi yapayımla olmaz.
Kahvaltıda yumurta ve tost var diyelim. Hangisini yemek istiyosun. İstiyosa yesin .İstemiyorsa bırakın.
10 buçuk gibi yoğurt yada meyve ister misin diye sorun. İstemiyorsa geçin.
Öğlen akşamüstü akşam yemeği böyle devam etsin.
2 güne hizaya gelir. Sizin yapacaklarınız net olduktan sonra açlıktan ölmeyeceğine göre yiyecek demektir.

hahah ay cok tatlisiniz, film izler gibi okudum yazdiklarinizi. tabikide komik degil ama sirin iste :))

gecenlerde bir is arkadasimda 3 yasindaki cocugundan sikayet ediyordu, inatciligi, istediginin illa olmasi icin nekadar mucadele ettiginden filan. tavriniz dogru gibi soyle mantiken dusununce. aynen devam:) Allah yardimciniz olsun.

Bu süreci 1 hafta bekliyorum zaten.
1 hafta sonra hala inadının doruklarında ise artık ben inat ediyorum. Ya bu ya hiç.
Bir yandan da evde seni sevmiyorum
Kötü annesin senler havada uçuyor :)

sadece istediğinde ver, o istemeden birey yapma...ayrıca sabahları cimnastik yaptır...dışarda gezdir ve yor onu...

Yemek gunleri yapin ve oyun gibi planlayin.
Birgun o ne yemek isterse onu hazirlayin tum aile yesin hatta arada 'ben bu yemegi cok sevmiyorum ama bugun senin gunun oldugu icin yedim'diyin. Sonraki gun sizin yemek gununuz,sonraki gun baba gunu olsun.Istemezse 'Ama biz istemesek de senin gununde yemistik' diyin az da olsa yesin.
Pedagog onerisi bu,bizde ise yaradı ama kendi kendine yemek istememesi gibi bir problem oluştu kardeşten sonra.Onu nasıl çözerim bilmiyorum.Kofte,tavuk makarna patates harici bir şeyse illa biz yedireceğiz ve isteksiz yiyor

1bucuk yaşında olan ise sofra görünce çatal kaşık Allah ne verdiyse daliyor

Son düzenleme:
Tamamen bagimsizlasmaya basladigi dönem normaldir. Hastaligi filan varmi benim oglumla yasit . oglumun bademcikleri şis ondan yemiyor misal. Diger secenek sizi parmağında oynatmaya çalışiyor. Kessinlikle siz sebze yemekleri vs yapın . o acikinca yiyecektir mutlaka. Aciktim diyecektir. Tek çeşit yapinki evde ne varsa onu yemeyi ögrensin. Asitli sekerli icecekler seker cikolata vermeyin. Hiperaktiflestiriyor. Birde kuru yemisler yesin ara ögunde onlarda tok tutar . ceviz findik fistik kaju....önemli olan az da yese sağlıklı yemek. Çok yemesine gerek yok cocuklarin....

Zaten bugün başlattığım süreç bu.
Daha önce 6-7 kere daha aynı şekilde hizaya geldi.
Ama o zaman bu kadar dilli düdük değildi sanırım. Sevmiyorum seni, kötüsün falan yeni girdi lügatine.

Şu an kendini yerden yere atıp, makarna yap bana diye ağlayan bir çocuk var karşımda.
Bu kadar ağlaması da olmuyordu.
Normalde de çok ağlayan bir çocuk değil.
Acaba çok mu yıpratıcı onun için bu süreç? Çok mu katı? Yanlış mı yapıyorum sorgulaması oluyor ister istemez...

Bence olması gerekeni yapıyorsunuz. Ben evlendikten sonra eşimin ailesinde gördüm böyle kaşıkla çatalla bebeğin peşinde yemek yedirmeyi. Biz evde ne pişerse onu yerdik. Şu an hiç yemek ayırt etmem. Ama eşim çok sıkıntılı bu konuda.
Siz inada devam edin, o elbet pes edecektir.

Kati gelmedin bana doğrusu bu bence
Annelik duygunuzu bildiği için size psikolojik baskı uyguluyor seni sevmiyirm diyerek benim çocuklarım da istedikleri birşey olmayınca seni sevmiyirm diyorlar ama aldırış etmiyorum açıkçası çünkü her zaman her istediğini yapamam artik alistilar ve öyle cmle kurmuyirlar
3 yas zaten çok zor bir yas ve donem inş en kolay şekilde atlatirsin

Hiç birşey yemediyse açlıktan yapıyor da olabilir. Tamam madem öğle yemeği yiyelim. Menüye de makarna yapalım benim canımda yoğurt istedi onu koyalım deyip alın mutfağa gidin. Oyun gibi yapın makarnayı. Birlikte oturun sofraya bakalım napıcak. O yemezse bile siz yiyin sonra kaldırın yemeği

Kahvaltısını hazırlayıp hangisinden ne kadar miktarda tabağına almak istiyorsa almasına izin verip 20 dakika boyunca tabağı önünde bırakmak sonra yemeyecekse kaldırılacağını söyleyip kaldırmak ve bir dahaki sofra saatine kadar mutfaktan su harici hiç bir şey yemesine içmesine izin vermemek gerekiyormuş :) Duyunca ben de ama bu küçük çocuklar için çok korkunç değil mi demiştim de doğrusu buymuş.

ben sorunu anlamamis olabilirim belki.

sadece oglumda gozlemledigimi soyleyeyim.
3 gunluk dongusu var, 2 gun yemeden yasiyor, 3. gunu ne bulursa yiyor. o 2 gun ona en guzel sofralari hazirlasan burun kivirir, 3. gunu de hem yemegini guzelce yer duble porsiyon olarak, ustune evdeki atistirmaliklari ve meyveleri yer, hala dolabi acip aranir.
cok zayif benimki de, sporla bu durumun dengelenecegini dusunuyorum, spora yonlendiriyorum. o kadar.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…