Yabanciyla evlilik ve sonrasi!

Ben yaşadıgım ülkede farklı bir şehire gitmemek için görüştügüm kişiyle bağları koparmak üzereyim. Sen taa başka ülkeye gitme cesaretinde bulunmuşsun. Hemde Amerika veya Avrupa gibi yer degil. Fakirligiyle, kadına değer verilmemesiyle ünlü bir ülke.
Üstüne birde kutsal bir meslegi hiçe sayarak.
Bunlar yetmiyor gibi, kayınvalidenizi yanınıza çağırmışsınız. Birde kayınvalideden anlayış bekliyorsunuz (yani kayinvalidenin dogdugu ve büyüdügü kültürü silip atmasını bekliyorsunuz).

Ben bukadar üst üste alınmış karara çözüm bulanadım.
Siz kendi kararlarınızla bu noktaya gelmişsiniz.
Tek seçenek, siz türkiyeye yerleşeceksiniz. Eşiniz sizin onu sevdiginiz kadar seviyorsa gelecektir. Yoksa zaten fedakarlığınız boşuna olmuştur...

Acikcasi sizin gibi tip egitimi alipta orda korelmis birini gorunce Ben ne yapabilirim diyorum. O ulkede zaten buyuk aile yasamini seviyorlar yani onlardan kurtulabilceginizi sanmiyorum.Esiniz size yavas yavas empoze ediyor bu durumu sizde sindire sindire kabul ediceksiniz. Bosandiginiz taktirde cocugu alabilcekmisiniz? Iran filmi izlemistim kizim olmadam asla diye biran o kadinin yasadiklari aklima geldi. Bunlari arastirin mutlaka . Yada esinizi seviyorsaniz bosanmam diyorsaniz, kabul edin bu hayati oyle mutlu olmaya calisin.
Esim kotu kalpli bir insan degil. Sadece ona her seyi kabul etmeyecegimi gostermem lazim. Bosanmak istemiyorum. Cunku beni seviyor, ben de onu seviyorum. Yatalak kalsam omur boyu basimda bekler oyle bir insan. Tek asamadigimiz konu bu oldu. Yeni oldu bu da zaten. Gerceklesmeme ihtimali de var. Bir iki ay kadar duruma bakacagim. Ikna edici konusacagim, bakalim neler olacak. Illa ki bebek dogunca ben memleketime tatile giderken bebegimle gidecegim. Beni durdurmasi gibi bir sey soz konusu normal sartlarda olmaz. Ayni riskler onun icin de var. Tatile diye gider gelmeyebilirim mesela. Birbirimize boyle kotulukler yapmayalim isterim. Insallah Allah gonlume gore verir.

Gondermeye niyetleri yok zaten. Burada doktorluk yapabilirim fakat denklik islemleri ve sinavlar bayagi uzun bir maraton. Bebegim biraz buyuyene kadar zaten calismayi dusunmuyorum. Sonrasinda da buradan gidecegiz belki turkiye' ye donecegiz diye planlar yapiyoruz ama su 2,5 yil zarfinda aile basima coreklenirse bu cok zor olacak.
Kuzenm uzman doktor doğum yaptıktan 3 ay sonra işine başladı tembelleşmeyim diye, birde ameliyatlarda girdiği için pratikliğim gitmesin diye, siz yıllar sonra işe basladığınız zaman eski bilgilerinize sahip olacağınızı düşğnüyor musunuz ya da faydalı olabilceginizi sanıyor musunuz

yaşadıklarını empatiyle okudum ve gerçekten senin adına çok üzüldüm,ben olsam yerinde istanbula gelir çocugumu burda doğurur ve hayatımı istanbulda kurardım,gerçekten gelmeni ve seni istiyorsa aslında ne yapması gerektiğini ona anlatırdım,bu kadar fedakarlığa değer mi bu evlilik onu sorgulardım.

açık konuşayım, "hindistan" kelimesini okuduktan sonra ne eşinizin ne de ailesinin yaptıklarına şaşırmadım. aslında belirli bir eğitim seviyesine sahip bir insansınız, o yüzden bunları önceden tahmin edebilmiş olmalıydınız. ancak insanın gözü bir kere bağlanınca devamı geliyor.

ben eşinize ne kadar anlatırsanız anlatın çok da bir fark yaratacağını düşünmüyorum. çünkü eşiniz ait olduğu, içine doğduğu kültürde doğru olarak kabul edilen şeyleri yapıyor ve sizden de bunu bekliyor. ha, "benden bunu bekleyemez" diyebilirsiniz ancak onun inançlarına göre sizden bunu beklemek onun en doğal hakkı ve sizin de itiraz etme gibi bir seçeneğiniz yok. ne kadar eğitimli olursa olsun, sonuçta ülkesinin kültüründe erkek olarak haklarına, toplumda ve evlilikte kadının konumuna (türkiye'de içler acısı ama bildiğim kadarıyla hindistan'da durum daha kötü), evlat olarak ailesiyle olan ilişkisine vs. ilişkin yerleşmiş inançları var. ve bu inançlar türkiye'dekinden çok daha dogmatik bir yapıya sahip. açıkçası sizin herşeyi bir kenara bırakıp onunla gitmeniz, her şeye "evet" demenizde bu inancı daha da kuvvetlendirmiş. o yüzden değişmesi ve durumu kabullenmesi gerekenin siz olduğunu düşünüyor ve bu düşüncesi çok büyük ihtimalle değişmeyecek.

bundan sonrası için bir tavsiyede bulunmak zor. yani istanbul'a gelmek istediğinizi söylerseniz de çok şiddetli bir tepkiyle karşılaşabileceğinizi düşünüyorum. o nedenle durumu iyi tartmanızı tavsiye ederim.

Çok doğru yazmışsınız

Kabul etme böyle birşeyi ayrı katlar olsada aynı ev gibi bi yemeğe gtmesen küsüyorlar duyyoruz burda..
kocanın gözünü korkutma zamanın gelmiş. İstanbul’a git .

Bide yurtdışındaki hastanelerdeki çalışanların %90 ı yabancı.. yani iş başvurusunda bulunun. Dil eğitimi alın. Boş durmayın.

bence türkiyeye özlediğiniz için ziyaret amaçlı gitmek istediğinizi söyleyin,kayınpeder üzerime yürüdü filan deyince sizin adınıza endişelendim,kötü muamele ile orada tutulmaya çalışılabilirsiniz,ayrıca ne avrupa ülkesi ne de amerika orada kalmak çocugunuza ne verebilir ki,hiçbir yerinden tutulacak tarafı yok bu konunun.

Esim kotu kalpli bir insan degil. Sadece ona her seyi kabul etmeyecegimi gostermem lazim. Bosanmak istemiyorum. Cunku beni seviyor, ben de onu seviyorum. Yatalak kalsam omur boyu basimda bekler oyle bir insan. Tek asamadigimiz konu bu oldu. Yeni oldu bu da zaten. Gerceklesmeme ihtimali de var. Bir iki ay kadar duruma bakacagim. Ikna edici konusacagim, bakalim neler olacak. Illa ki bebek dogunca ben memleketime tatile giderken bebegimle gidecegim. Beni durdurmasi gibi bir sey soz konusu normal sartlarda olmaz. Ayni riskler onun icin de var. Tatile diye gider gelmeyebilirim mesela. Birbirimize boyle kotulukler yapmayalim isterim. Insallah Allah gonlume gore verir.

onun için ülkesini vatanını bırakıp gelmiş kültürlü bi kadın var karşısında,istediği tek şey de daha özel bir hayat,bu kadar fedakarlığa ragmen istediği bu istek bile yerine gelmiyor,ve siz inanılmaz iyi niyetli diyorsunuz,açıkçası sizin yaptığınızı kim bir başkasına yapsa o da muhteşem iyi niyetli olur,aşık oldugunuz için gerçekleri göremedğinizi düşünüyorum.

bence türkiyeye özlediğiniz için ziyaret amaçlı gitmek istediğinizi söyleyin,kayınpeder üzerime yürüdü filan deyince sizin adınıza endişelendim,kötü muamele ile orada tutulmaya çalışılabilirsiniz,ayrıca ne avrupa ülkesi ne de amerika orada kalmak çocugunuza ne verebilir ki,hiçbir yerinden tutulacak tarafı yok bu konunun.
Evet bu uste yurume olayi gecmiste, hararetli bir aile kavgasinda olmustu. Kavgaya tutustuklari zaman cok ses cikiyor ve acikcasi ben korkuyorum. Aile icinde siddet goren yok fakat teminati da yok tabi. O yuzden kiskirtici davranmaktan kaciniyorum.

Burasi cok pahali degil ama cok ucuz da degil aslinda. Benim biraz biriktirdigim para ve aile destegi. Esim de maas aliyor. Turkiye'de bu parayla ac kalirdik ama burada idare edecek bir miktar bu. Tabi ki yasam standardinda bir dusus oldu. Parayi kafama takmiyorum. Para azalir, cogalir. Sadece cakili kalmaktan yana tereddutlerim var. Esimle de konustugumda o olaylar olsun o sirada tepkini koy diyenlerden. Bense daha onceden teminat pesindeyim. Dun 3 sene sonra buradan gidecegiz mi diye 10 kere sordum. Hepsinde de gidecegiz dedi. Ben de eger bu bana suspayi ise ve gerceklestirmezsen beni bulamayacagini soyledim. Benim de sabrimin bir yere kadar oldugunu soyledim. Tamam dedi o da. Hal boyle olunca yalan diyip zorlayamam. Sacma oluyor bu sefer.

anladım yani adam gideceğiz diyorsa ihtimaller üzerine kavga etmek evet saçma olur. geriye ona güvenip güvenmediğin kalıyor. sonuçta bize ne kadar saçma gelsede şartları kabul ederek gitmişsin.

Tatile gider bidaha donmem olmuyor iste.
Cocugumu kacirdi diye hakkinizda sikayette bulunsa bebegi elinizden bile alirlar.
Bende yabanciyla evliyim, 2 cocugumuz var, ikisi de cifte vatandas.

Siz ne yapin edin esinizi Turkiye de yasamaya ikna edin, Hindistan'da o genis aile size huzur vermez.
Bir doktor olarak isinizi yapamiyor olmaniz cok uzucu.
Hindistan kadinlar icin Turkiyeden de daha gerici bir yer,orda yasamaniz sizi her acidan asagi ceker.

Ülkeler farklıda olsa kayınvalide, kayınpeder ve sevgili kocalar aynı demek:KK51:
Üstüme vazife değil ama O kadar sene tıpı boşuna mı okumuşsunuz ? Ne kadar seversem seveyim mesleğimi bırakıp hiç bilmesiğim bir ülkeye gitmezdim.

Evet bu uste yurume olayi gecmiste, hararetli bir aile kavgasinda olmustu. Kavgaya tutustuklari zaman cok ses cikiyor ve acikcasi ben korkuyorum. Aile icinde siddet goren yok fakat teminati da yok tabi. O yuzden kiskirtici davranmaktan kaciniyorum.
Siz resmen bir kabusu yaşıyorsunuz , lütfen uyanıp kendinize gelin."Kışkırtıcı davranmaktan kaçınıyorum." ne demek? Sindirilmişsiniz işte.

Tatile gider bidaha donmem olmuyor iste.
Cocugumu kacirdi diye hakkinizda sikayette bulunsa bebegi elinizden bile alirlar.
Bende yabanciyla evliyim, 2 cocugumuz var, ikisi de cifte vatandas.

Siz ne yapin edin esinizi Turkiye de yasamaya ikna edin, Hindistan'da o genis aile size huzur vermez.
Bir doktor olarak isinizi yapamiyor olmaniz cok uzucu.
Hindistan kadinlar icin Turkiyeden de daha gerici bir yer,orda yasamaniz sizi her acidan asagi ceker.
Dediklerinizden sonra korktum acikcasi. Cocugumu kacirdi kismi... o hic aklima gelmedi nedense :KK43:

Siz resmen bir kabusu yaşıyorsunuz , lütfen uyanıp kendinize gelin."Kışkırtıcı davranmaktan kaçınıyorum." ne demek? Sindirilmişsiniz işte.
Kiskirtip kendime bagirtip cagirtmak istemiyorum anlaminda dedim. sinmis oldugum bir gercek. Ama hamile halimle bagris cagris kavgaya tutusamam. Hos ben kavgalardan hep kacinmisimdir.

Ülkeler farklıda olsa kayınvalide, kayınpeder ve sevgili kocalar aynı demek:KK51:
Üstüme vazife değil ama O kadar sene tıpı boşuna mı okumuşsunuz ? Ne kadar seversem seveyim mesleğimi bırakıp hiç bilmesiğim bir ülkeye gitmezdim.
Kendimce ise tekrar donebilecegimi ama esim gibi birini tekrar bulamayacagimi dusundum. Tek sorunumuz bu oldu simdiye kadar. Ki ugrasirsam burada da uzmanligimi alabilirim. Sadece su an fizyolojik ve psikolojik olarak cok musait degilim. Sinavlara calismak yorucu, pat uykum geliyor. Bir aydir biyokimya kitabimlayim, zorlaniyorum ama bir yandan pes etmek istemiyorum. Yani meslegimi birakmadim ara verdim. Ev hanimi olmaya da niyetim yok. Bir senede bebegime kendim bizzat bakmak istiyorum. Sonrasinda bir seyler yapacagim mutlaka. Yorumlardan sonra daha da hirslandim en azindan bu sureyi bir takim basarilar elde etmek adina sinava hazirlanarak gecirmeliyim. Omrumce ogrencilikten kurtulamayacagim galiba.

Kiskirtip kendime bagirtip cagirtmak istemiyorum anlaminda dedim. sinmis oldugum bir gercek. Ama hamile halimle bagris cagris kavgaya tutusamam. Hos ben kavgalardan hep kacinmisimdir.
Turkiye'ye biletimi aldigimi esime soylesem viyak viyak aglayacagini biliyorum aslinda. Istiyorum ki bunlara sebebiyet vermeden anlasin ve babasina beraber yasamanin evliligimizi etkileyecegini soyleyebilsin. Babasindan cekiniyor sanirim. Yani ben resti cekmeden pacasi tutusmayanlardan. Saglam bi bollywood sahnesi sart bunlara!

Kayinvalideye guvendik. Kadin bir tek kasikla agzima beslemiyor. Firfir donuyor. Ama o da arkasinda kuyruk gibi kocasini da getiriyor. E kendileri genis aile oldugu icin dede de kayinvalideye bagimli. Yani dogumu burada yaparsam dede gelmese bile kayinpeder cok girisken oldugu icin kesin gelir. Bir sekilde teyzemo mi buraya getirsem ne yapsam bilemedim. Esimin de yeni dogan bebegini gorup sevmeye hakki var. Ne kadar kizsam da bebekten bir sure olsa da mahrum etmek hic hosuma gitmiyor. Ben de ne yapacagimi sasirdim. Biraz gozlemlesem mi? Belki bu tarafa tasinma planlari askida kalir. Kolay degil.

Gerçekten çok sinmişsiniz ya da sindirilmişsiniz.

Fazla özeleştiri de zararlı birşey, sürekli alttan almak, kendinizi hatalı bulmak sağlıklı davranışlar değil.

Bebek doğmadan Türkiye'ye dönerseniz iyi olur, zira doğduktan sonra babanın imzası olmadan ülke dışına çıkaramazsınız.

Eşinizin sizi gönül rızası ile Türkiye'ye göndereceğini sanmıyorum, bir akrabanızın hasta olduğunu falan bahane etmek şu aşamada aklıma gelen en mantıklı çözüm.

Dubai'de yaşamak gibi bir düşünceniz varsa neden Hindistan'da denklik almaya çalışıyorsunuz, eşiniz bu konuda sizi oyalıyor olabilir.

Hindistan sadece bir süreliğie gezilip görülecek bir yer, hijyen açısından kötü ve geri kalmış bir toplumda uzun süreli yaşamak bana çılgınlıkmış gibi geliyor.

Bir de merak ettim hangi ülkede tıp okudunuz?

Herkese merhaba. Elimden geldigince kisa tutmaya calisacak olsam da uzun olacagini hissediyorum :) esimle tip okurken tanistik. O benden daha once mezun olup kendi ulkesine dondu. Daha sonra evlendik. Esim musluman bir Hindistanli. Ailesi kalabalik sayilir. Bir erkek kardesi, onun esi ve iki kucuk cocugu, annesi, babasi, dedesi buyuk bahceli bir evde birlikte yasiyorlar. Bir sure Turkiye'de calistim. 5 aydir temelli olarak Hindistan'dayim. Burada doktorluk yapamiyorum. Asilmasi gereken prosedurler var. Esim su an bir hastanede uzmanlik egitimi aliyor. Ailesine uzak bir sehirde yasiyoruz. Egitiminin bitmesine 2.5 yil var. Ailesiyle ayri sehirde oldugumuza guvenerekten planli olarak gebe kaldim. Ayni evde gecici sure yasama ihtimalimiz vardi uzmanlik dolayisi ile, boyle olsaydi ayriya cikana kadar bebek dusunmeyecektim.

Ilk haftalarda kanamalar olmasi sebebiyle ve bulantilar dolayisiyla kayinvalideyi yardim amacli davet ettik. O da kirmadi geldi. Gelirken kendisinin baktigi esimin dedesini de getirdi. Benim kayinpeder zaten eksik kalmaz o da geldi. Bir sabah sohbet ederken kayinpeder bana is hayatinin hic iyi gitmediginden falan bahsetti. Bulunduklari sehirdeki tekstil uzerine olan magazasini satiliga cikarmis ve koca aileyi bizim bulundugumuz sehire tasimak istiyormus. Burada yeni is kuracakmis. Arsa satin alip yaklasik 1 yil icinde de 3 katli bahceli bir ev yapacakmis. ( bulundugumuz sehirde apartman hayati yaygin degil) acikcasi cozum buldugu icin sevindim once. Biz de esimle iki katli bir evin alt katinda oturuyoruz. Ust kat kiraya hazir durumda. Bana bizim ust kati yaklasik 1 yil icin kiraya tutacagini, ama mobilya, elektronik esya vb yeni yapacagi eve tasinana kadar almayacagini soyledi. Ayrica planladigi insaat bitince bizi de oraya tasiyacak. Dediklerinden anlayabildigim kadariyla elti, cocuklar, kaynana vs hepsi gunduzleri bizle yasayacak ve sadece geceleri uyumaya gidecekler. Aman Allahim! Esime bundan bahsettim ama babasina bizimle yasayamazsin diyemeyecegini soyledi. Ayrica esim kendi avukatligini cok iyi yapiyor. Sana is yaptirmiyorlar diyor, odamizda ayri banyo/wc var diyor. Yani bana sikayet sebebi bir sekilde birakmiyor. Bu sefer ne diyecegimi sasiriyorum. Ben de dilimi tutamadim annesine uygun bir dille eltimle zaten soguk oldugumu, genis ailenin bana uygun olmadigini onun dilince anlatmaya calistim. Artik ne anladi bilemiyorum ama gulumseyerek, sen merak etme der gibisinden bir seyler diyerek dinledi. (Aslinda kendisi iyi bir kadin, yemek, temizlik hepsi onda simdilik). Ne yazik icinden bilenmis olacak ki ertesi gun hic haberim olmadan eltimin yeni dogmus bebegiyle, kocasi ve kucuk kiziyla bize 15 gun tatile gelecegini tesadufen duydum. Ortada hic boyle bir durum yoktu. Bana sormak soyle dursun, haber bile vermediler. Ayrica dun kayinvalideyi telde aglarken gordum. Bana farkli sebep soylese de sanirim bana icerlendigi konu hakkinda kiz kardesiyle dertlesiyordu. Bugun de kayinpedere ona surat yaptigimi falan soylerken duydum halbuki ona surat falan asmadim. Genel anlamda moralim bozuk hepsi bu. Su sira kayinvalide esinin butun dediklerine agresif cevaplar veriyor. Onun bu taktigini biliyorum. Esinin veya oglunun sinirinin/uzuntusunun nedenini israrci bir sekilde sormasini bekliyor. Sonra hurra sozlu olarak bana saldiracaklar. Yani daha once buna benzer seyler olmustu. O zaman kp benim ustume yurumustu. Cok korkmustum. Ne kadar da sindirilmisim ben:KK43:

Butun guzel hayatimi esimi cok sevdigim icin Turkiye'de biraktim. Ilerisi icin hep ikimizin de calisip para kazanabilecegi bir baska ulkeye gitmek icin plan yaptik. Fakat bazen nedense gitmeyecegini ya da bu gitme isini cok uzatacagini dusunuyorum. Kendisi beni anliyor gibi gorunse de hislerim sanki beni iyi bir gelecegin beklemedigini soyluyor. Egitimi boyunca asgari ucrete yakin bir maas alacak. Ben burada tek kurus kazanmiyorum. Bunlari onemsemedim ta ki ailenle beraber yasayamam bu beni cok uzer dedigimde beni bencil olmakla suclayana kadar. Burada mi dogursam? Yoksa biraz gozdagi olmasi acisindan istanbul'a gidiyorum, dogumu orada yapacagim ben mi desem? Cocuklugum cok zor gecti, anne baba ayriydi, annemi kaybettim. Buna ragmen ben cok guclu bir kizdim. O gucu kendimde artik bulamiyorum. Oncelikle cozum uretici olarak yaklasirsaniz sevinirim. Bosanmak bir secenek ama oncelikli amacim bu durumu en az hasarla nasil atlatiriz? Not: cep telefonundan metni duzenleyemedim galiba, olmuyor. Sizlerden gercek anlamda empati yaparak yorum yapmanizi rica ediyorum. Sevgiler.

Valla ben memleketten 250 km uzağa evlendim başka şehir daha iyi olur diye ve kafayı yemediğime şükrediyorum. Kaldı ki başka bir ülke ve o ülke Hindistan. :KK35:
Ben sizin gibi mesleği elinde, ayakları yere basan bir insan olsam hemen Türkiye'ye dönerdim, merak etmeyin bu kadarcıktan boşanacak değilsiniz orta da bir çocuk var emin olun eşiniz peşinizden gelecek. Bu saçmalığı kendinize reva görmeyin.

Eşiniz dediği gibi sizi sevip değer veriyorsa, sizde eşiniz için bu fedakârlığı yapamazmısınız.. zaten kv evi çekip çeviriyor birde akşam olunca evinemi dönse.. ben kayınvalide olsam düzenimi bozup geliyorsam geliniminde beni başüstü etmesini isterim... ben 4 ay kv baktım son dönemleri yatalaktı çok zor bir süreç, ama eşinin desteği senin bütün yükünü alacaktır ki... benim eşimde sağolsun malesef ilgili değildir... ihtimaller üzerine huzurunuzu kaçırmayın keyfinize bakın... sonuçta kimse kusursuz değil, arada idare etmekte lazım:)

Bence boşanmak olmamali sizin iliskinizde
Esinizi seviyorsunuz ve eşinizde sizi seviyor

Yatalak olsam başımdan ayrilmaz diyorsunuz
Bu çok önemli

Ama ayni zamanda ailesi de önemli
Bence eşiniz bebekte gelmisken bi iki sene birlikte yaşayıp tekrar istediğiniz gibi ayri bir yere taşınma karariniza uyacaktir

Sonuçta şimdiye kadar hep ayrı yasamislar okul için

Ama doğumu türkiyede yapmanizi öneririm
Ailenizin yanında coj daha fazla rahat edersiniz

Hakkınızda hayırlısı olsun

X