Yabanciyla evlilik ve sonrasi!

Duruma göre sende plan yap baktın olmuyor yapamıyorsun memlekete dön
Kaldığın yerden devam et hayata
Önemli olan mutlu olmak. az insan az dert

Herkese merhaba. Elimden geldigince kisa tutmaya calisacak olsam da uzun olacagini hissediyorum :) esimle tip okurken tanistik. O benden daha once mezun olup kendi ulkesine dondu. Daha sonra evlendik. Esim musluman bir Hindistanli. Ailesi kalabalik sayilir. Bir erkek kardesi, onun esi ve iki kucuk cocugu, annesi, babasi, dedesi buyuk bahceli bir evde birlikte yasiyorlar. Bir sure Turkiye'de calistim. 5 aydir temelli olarak Hindistan'dayim. Burada doktorluk yapamiyorum. Asilmasi gereken prosedurler var. Esim su an bir hastanede uzmanlik egitimi aliyor. Ailesine uzak bir sehirde yasiyoruz. Egitiminin bitmesine 2.5 yil var. Ailesiyle ayri sehirde oldugumuza guvenerekten planli olarak gebe kaldim. Ayni evde gecici sure yasama ihtimalimiz vardi uzmanlik dolayisi ile, boyle olsaydi ayriya cikana kadar bebek dusunmeyecektim.

Ilk haftalarda kanamalar olmasi sebebiyle ve bulantilar dolayisiyla kayinvalideyi yardim amacli davet ettik. O da kirmadi geldi. Gelirken kendisinin baktigi esimin dedesini de getirdi. Benim kayinpeder zaten eksik kalmaz o da geldi. Bir sabah sohbet ederken kayinpeder bana is hayatinin hic iyi gitmediginden falan bahsetti. Bulunduklari sehirdeki tekstil uzerine olan magazasini satiliga cikarmis ve koca aileyi bizim bulundugumuz sehire tasimak istiyormus. Burada yeni is kuracakmis. Arsa satin alip yaklasik 1 yil icinde de 3 katli bahceli bir ev yapacakmis. ( bulundugumuz sehirde apartman hayati yaygin degil) acikcasi cozum buldugu icin sevindim once. Biz de esimle iki katli bir evin alt katinda oturuyoruz. Ust kat kiraya hazir durumda. Bana bizim ust kati yaklasik 1 yil icin kiraya tutacagini, ama mobilya, elektronik esya vb yeni yapacagi eve tasinana kadar almayacagini soyledi. Ayrica planladigi insaat bitince bizi de oraya tasiyacak. Dediklerinden anlayabildigim kadariyla elti, cocuklar, kaynana vs hepsi gunduzleri bizle yasayacak ve sadece geceleri uyumaya gidecekler. Aman Allahim! Esime bundan bahsettim ama babasina bizimle yasayamazsin diyemeyecegini soyledi. Ayrica esim kendi avukatligini cok iyi yapiyor. Sana is yaptirmiyorlar diyor, odamizda ayri banyo/wc var diyor. Yani bana sikayet sebebi bir sekilde birakmiyor. Bu sefer ne diyecegimi sasiriyorum. Ben de dilimi tutamadim annesine uygun bir dille eltimle zaten soguk oldugumu, genis ailenin bana uygun olmadigini onun dilince anlatmaya calistim. Artik ne anladi bilemiyorum ama gulumseyerek, sen merak etme der gibisinden bir seyler diyerek dinledi. (Aslinda kendisi iyi bir kadin, yemek, temizlik hepsi onda simdilik). Ne yazik icinden bilenmis olacak ki ertesi gun hic haberim olmadan eltimin yeni dogmus bebegiyle, kocasi ve kucuk kiziyla bize 15 gun tatile gelecegini tesadufen duydum. Ortada hic boyle bir durum yoktu. Bana sormak soyle dursun, haber bile vermediler. Ayrica dun kayinvalideyi telde aglarken gordum. Bana farkli sebep soylese de sanirim bana icerlendigi konu hakkinda kiz kardesiyle dertlesiyordu. Bugun de kayinpedere ona surat yaptigimi falan soylerken duydum halbuki ona surat falan asmadim. Genel anlamda moralim bozuk hepsi bu. Su sira kayinvalide esinin butun dediklerine agresif cevaplar veriyor. Onun bu taktigini biliyorum. Esinin veya oglunun sinirinin/uzuntusunun nedenini israrci bir sekilde sormasini bekliyor. Sonra hurra sozlu olarak bana saldiracaklar. Yani daha once buna benzer seyler olmustu. O zaman kp benim ustume yurumustu. Cok korkmustum. Ne kadar da sindirilmisim ben:KK43:

Butun guzel hayatimi esimi cok sevdigim icin Turkiye'de biraktim. Ilerisi icin hep ikimizin de calisip para kazanabilecegi bir baska ulkeye gitmek icin plan yaptik. Fakat bazen nedense gitmeyecegini ya da bu gitme isini cok uzatacagini dusunuyorum. Kendisi beni anliyor gibi gorunse de hislerim sanki beni iyi bir gelecegin beklemedigini soyluyor. Egitimi boyunca asgari ucrete yakin bir maas alacak. Ben burada tek kurus kazanmiyorum. Bunlari onemsemedim ta ki ailenle beraber yasayamam bu beni cok uzer dedigimde beni bencil olmakla suclayana kadar. Burada mi dogursam? Yoksa biraz gozdagi olmasi acisindan istanbul'a gidiyorum, dogumu orada yapacagim ben mi desem? Cocuklugum cok zor gecti, anne baba ayriydi, annemi kaybettim. Buna ragmen ben cok guclu bir kizdim. O gucu kendimde artik bulamiyorum. Oncelikle cozum uretici olarak yaklasirsaniz sevinirim. Bosanmak bir secenek ama oncelikli amacim bu durumu en az hasarla nasil atlatiriz? Not: cep telefonundan metni duzenleyemedim galiba, olmuyor. Sizlerden gercek anlamda empati yaparak yorum yapmanizi rica ediyorum. Sevgiler.
Dön gel buraya. Bunların Türk olanlari zaten hiç çekilmiyor sen bir de dünyanın bir ucuna gitmiş bulmuşsun. Orada yalnızsın bak iyice ezerler. Sen orda yaşayacağına eşin burda yaşasın.

Gerçekten şaşkınlık içerisinde okudum. Güzel bir mesleğiniz var,hadi Hindistan değil de daha medeni bir ülke olsaydı o da bir nebze tamam veya en azından eşinizin ailesi işin içinde bu kadar olmasaydı o da anlaşılırdı fakat nereden tutsak elimizde kalıyor. Kayınpederiniz üzerinize gelecek kadar gözü dönen biriyse ve buna rağmen eşiniz hala babasından çekiniyorsa çok da büyük düzelmeler beklemeyin. Geçici bir süreliğine de olsa ülkenize dönün ve mesleğinize sahip çıkın. Şu saatten sonra eşinize birşey olmaz,kucağında bebeğiyle eli kolu bağlanmış size olur. Sizin yerinizde olsaydım en acilinden nasıl mesleğime geri dönerim planını yapardım.

Hintli aileler ve onların anakuzusu oğulları dünyada bir marka maalesef. Yabancı forumlar, gazetelerdeki ilişki tavsiye sütunları onlardan kaynaklanan sorunlara çözüm arayan batılı kadınlarla dolu. Ama bizdeki kaynanalık müessesesi de pek naif olmadığı için siz idmanlı sayılırsınız bu konuda sıkmayın canınızı.

Öncelikle Allah yar ve yardımcınız olsun. Hamile olduğunuza göre buradan ne yazılırsa yazılsın birkaç yıl çocuğum babasız büyümesin mantığıyla (çok normal bütün kadınlar böyle) kalacaksınız. Sonra maalesef yine buradan ya da başka bir yerden çocuğum için kaldım ama eşim hayal ettiğim gibi çıkmadı sözlerini tutmadı, çocuğunu seviyor ama ben çok soğudum ve yoruldum ya da hala seviyorum ama artık katlanacak kadar sevmiyorum, eşimin ailesi gibi sorunları paylaşacaksınız. Türk erkekleri ve anneleri yeterince zor ama inanın Hint erkekleriyle ilgili daha korkunç söylentiler var tabi ben eşinizi tanımadığımdan eşiniz böyle deneyeceğim ancak insan yaşadığı yerden etkilenir, bunu unutmayın. Yapabiliyorsanız eşinizle başka bir ülkeye geçin,yapabiliyorsanız işinize başkayınve para kazanın ( bakın her aşamada en çok buna ihtiyacınız olacak), eşinize şu aşamada karşı gelemiyor ya da yanınıza çekemiyordanız ileriki yıllar daha da zor olacaktır. Sabır, politik olmak, doğru yerde duygunuzu belirtmek, gerektiği gibi önlemler almak yaşadığınız ortama göre ancak sizin yapabileceğimiz şeyler. Ben eğer kalacaksanız; düşünmeden konuşmayın, gözlem gücünüzü arttırın, eşinize ailesiyle ilgili olumsuz şeyler söylemeyin, bir şeyden rahatsızsanız eşiniz problemi çözsün, herkesle bir aradayken düşüncelerinizi sevimli bir dille dile getirin, birarada yaşamayı onaylamadığınızı eşinize kesin bir dille dile getirin ( bir kere taşınırlarsa zaten bu fırsat kaçmıştır o saatten sonra kavga etmeniz ilişkinizi sadece sıkıntıya sokacaktır), olumlu tataflarını düşünün yardım, destek gibi ( çocuk büyütmek zor bir iştir), eşinizi sevin ve güzel anılar biriktirin. Evladınız hayırlı olsun.Allah analı babalı büyümeyi nasip etsin inşallah.

Hintli bir esiniz var ayri wc kismini anlamadim adamlar wc kullanmiyo ki :)

Tip okuyup hintli biriyle evlenmek cok buyuk cesaret . Dunyanin ennadir vakalari hindistanda cunku kardes ve kuzen evlilugindan baska bisey yok. 6 kollu 8 bacaklilar vs

Iyi cesaret
Kalin orada bizim hic dra ihtiyacimiz yok dr kayniyo burasi bizim drlar gunde 3 hasta bakiyo okadar cok dr var ...

Hintli bir esiniz var ayri wc kismini anlamadim adamlar wc kullanmiyo ki :)

Tip okuyup hintli biriyle evlenmek cok buyuk cesaret . Dunyanin ennadir vakalari hindistanda cunku kardes ve kuzen evlilugindan baska bisey yok. 6 kollu 8 bacaklilar vs

Iyi cesaret
Kalin orada bizim hic dra ihtiyacimiz yok dr kayniyo burasi bizim drlar gunde 3 hasta bakiyo okadar cok dr var ...
Hindistan deyince barakada yasiyorum izlenimi verdi herhalde :) o tur bir hayati asla kabul etmezdim zaten. Sabir esigim yuksek olsa da:) gayet guzel villa olarak nitelendirilecek bir evde yasiyoruz ki bulundugum bolgede de cogu ev bu sekilde ve bu evlerde yasamak icin zengin olmaya da gerek yok. Hindistan cok buyuk ve her kesimden insan barindiriyor. Tuvalet icin sikinti cekenler sehir hayati yasamayanlar ve ne yazik ki fakirve egitimsiz kesim. Eger orta halli iseniz gayet iyi sartlarda yasayabiliyorsunuz. Benim tek sıkınti ettigim aile konusu oldu ki onu da dun esimle konusarak astigimiza inaniyorum.

Yorumlariniz icin tesekkurler. Son konusmamizda esimle konuyu cozdugumuzu dusunuyorum. Burada kalma niyetim devam ederse de kariyerime burada devam edecegim. Zaten bir yandan olasi sinavlara yavas da olsa hazirlaniyordum. Kaldigim sureyi bu anlamda lehime cevirecegim. Konuyu sonlandirma hakkim var mi? Kilit? Nasil yapiliyor?

Demekki hiç birşey hint filmlerindeki gibi degil :KK48:
Kaynana her yerde kaynana :KK45:
Acilen hint filmleri izlemeyi bırakmalıyım :dondurma:

Hakkınızda hayırlısı olsun.
Allah seni tiviti:KK70: :KK70:
İzle sen yine,ama kaptırma kendini fazla :-)
Konu sahibi,muneyi etiketlersen konunu kapatır...

Bollywood dolayısıyla Hindistana karşı bir senpatim var. Çok bilgim olan bir konu değil ama Hindistanda ki müslüman halkın büyük bir kısmı Pakistan göçmeni diye biliyorum. Pakistanlılarda gerçekten inadı inat dediğim dedik insanlarmış.
İstanbul da doğum yapmak istiyorum dediğinizde hay hay diyeceklermi peki?
Pakistanlılar,hintli müslümanlar değil mi zaten o_OYanlış mı biliyorum :olamaz:

Gondermeye niyetleri yok zaten. Burada doktorluk yapabilirim fakat denklik islemleri ve sinavlar bayagi uzun bir maraton. Bebegim biraz buyuyene kadar zaten calismayi dusunmuyorum. Sonrasinda da buradan gidecegiz belki turkiye' ye donecegiz diye planlar yapiyoruz ama su 2,5 yil zarfinda aile basima coreklenirse bu cok zor olacak.
Ailesi o arsayı alıp evi yaparsa hayatınızın geri kalanı orda geçer gibi geliyor bana.
Eşiniz kira ödemiyoruz bak kendi evimiz diyebilir,ailemden ayrı yaşamak istemiyorum bizde böyle diyebilir hatta bak bebeğe annem bakar sen çalışırsın,insanlar sana iyilik yapıyor sen sorun çıkarıyorsun bile diyebilir.
Asla aileyle aynı binada yaşamayın. Üst katınızı kiralamasınlar,yaptıkları eve taşınmayın. Girerseniz çıkamazsınız diye düşünüyorum.

Daha bi rahat verelim konu sahibine artık.
Yorumlariniz icin tesekkurler. Son konusmamizda esimle konuyu cozdugumuzu dusunuyorum. Burada kalma niyetim devam ederse de kariyerime burada devam edecegim. Zaten bir yandan olasi sinavlara yavas da olsa hazirlaniyordum. Kaldigim sureyi bu anlamda lehime cevirecegim. Konuyu sonlandirma hakkim var mi? Kilit? Nasil yapiliyor?
Daha dün yeter artık yazmayalim. Resmen konu sahibini bunalttik. Vermiştir elbet bir karar diyecektim ki, bu sizin adina karar vermek olur diye vazgecmistim. Gerçekten bunaltmisiz
Size bundan sonra ki hayatınızda mutluluklar diliyorum.umarım hersey gönlünüzce olur :)

Allahim demekki kv, kp, elti melti her yerde ayni yaa...
Turkiyede yasasaydiniz ikiniz de calisir gulluk gulistanlik yasardiniz ne isiniz vardi orda. Resmen okudugun bolum bosa gitmis omur boyu kv kp ile yasayacaksin. Cocugu Turkiye de dogur biraz uzaklik ve kaybetme korkusu ver.

Daha bi rahat verelim konu sahibine artık.

Daha dün yeter artık yazmayalim. Resmen konu sahibini bunalttik. Vermiştir elbet bir karar diyecektim ki, bu sizin adina karar vermek olur diye vazgecmistim. Gerçekten bunaltmisiz
Size bundan sonra ki hayatınızda mutluluklar diliyorum.umarım hersey gönlünüzce olur :)
Ferb, çok tesekkur ediyorum. Umarim sizin de her sey gonlunuzce olur. Sevgiler.

X