Yabanciyla evlilik ve sonrasi!

Biseyi anlamadım doktor olan insanların hata yapma yanlış karar verme olacakları kestirememe gibi bi lüksü yokmu?bayan doktor eyvallahta neticede insan insan dediğin de hatalar yapar onunda kayinvalidesiyle skntilari olabilir bazen içinden çıkılamayacak şartlar getirebilir hayat doktor olunca süper güçleri olan hayatında hiç sorun yaşamayan yada yanlış karar vermeyen birileri mi geliyo aklınıza herkez doktorsun nasıl bu sorunları yasasına getirmiste lafı herşey bizler için netice de...

açık konuşayım, "hindistan" kelimesini okuduktan sonra ne eşinizin ne de ailesinin yaptıklarına şaşırmadım. aslında belirli bir eğitim seviyesine sahip bir insansınız, o yüzden bunları önceden tahmin edebilmiş olmalıydınız. ancak insanın gözü bir kere bağlanınca devamı geliyor.

ben eşinize ne kadar anlatırsanız anlatın çok da bir fark yaratacağını düşünmüyorum. çünkü eşiniz ait olduğu, içine doğduğu kültürde doğru olarak kabul edilen şeyleri yapıyor ve sizden de bunu bekliyor. ha, "benden bunu bekleyemez" diyebilirsiniz ancak onun inançlarına göre sizden bunu beklemek onun en doğal hakkı ve sizin de itiraz etme gibi bir seçeneğiniz yok. ne kadar eğitimli olursa olsun, sonuçta ülkesinin kültüründe erkek olarak haklarına, toplumda ve evlilikte kadının konumuna (türkiye'de içler acısı ama bildiğim kadarıyla hindistan'da durum daha kötü), evlat olarak ailesiyle olan ilişkisine vs. ilişkin yerleşmiş inançları var. ve bu inançlar türkiye'dekinden çok daha dogmatik bir yapıya sahip. açıkçası sizin herşeyi bir kenara bırakıp onunla gitmeniz, her şeye "evet" demenizde bu inancı daha da kuvvetlendirmiş. o yüzden değişmesi ve durumu kabullenmesi gerekenin siz olduğunu düşünüyor ve bu düşüncesi çok büyük ihtimalle değişmeyecek.

bundan sonrası için bir tavsiyede bulunmak zor. yani istanbul'a gelmek istediğinizi söylerseniz de çok şiddetli bir tepkiyle karşılaşabileceğinizi düşünüyorum. o nedenle durumu iyi tartmanızı tavsiye ederim.

Bu arada orada doğum yaparsn çocukla geri dönemezsin bencede kardeşim iyi düşün ve asıl bencil burada esin onun için yaptığın fedakarliklari görmeyecek kadar kendi bencil olan esin yapamam ailesiyle diyorsan kesin bir dille itiraz et bu zamana kadar sen ona uymussun artık onun senin kararlarina uyma vakti gelmiş olmaz diyorsa da doğumunu istanbulda yap ve istanbulda kalmak istediğini söyle olmazmi

Konuyu okuyunca aklıma Sinan akyüz ün piruze şamda bir türk gelin kitabı geldi aklıma. Kadın çocuklarıyla ülkeyi terkedip kocası ve kocasının ailesinden kaçmaya çalışıyordu lakin çocuklarını bırakarak sınırı geçmek zorunda kalıyordu.ve çocuklarını çok uzun yıllar göremiyordu.yasanmis bir romandı bu kitap.lütfen aynı şeyleri yaşamamak için kaçın ve kurtulun eşiniz sizi seviyorsa zaten gelir.gelmezse de zaten hiç sevmemiştir bosverin gitsin.kendinize yeni bir hayat kurun.sizin için çok zor olmaz güzel bir mesleğiniz var.

bazıları kırk kere ölçer, bir kere biçer.

yazdıklarından yola çıkarak sıkıntılı gördüğüm yerler şöyle;
-kp in üstüne yürümeye cüret etmesi (aile içi şiddet normal mi orada?)
-senin fikrinin sorulmaması,
-emrivakilerle karşı karşıya bırakılman,
-eşinin seni ağlayarak veya lafı çevirerek manipüle etmesi,
-kv nin iyi hizmetle göz boyayıp, arka planda kuyu kazması,
-özel hayatının kalmaması,
-geleceğe dair kararınızın flulaşması,
-istemeyeceğin bir yaşantıya devam etmek zorunda kalma ihtimalinin yüksekliği.

olumlu ama olumsuz görünen tek şey;
-eşini seviyor olman.
Bu dedikleriniz tam da benim aslinda rahatsiz oldugum seyler. Esimi tanidigim kadariyla Dubai kandirmak adina bir vaat degil. Yani katakullici degil. Ama burada yasayacagimiz sure limitli olsa da genis aile olarak yasamak istemiyorum. Ne isim var eltiyle, kadin normalde 1.5 yil benle iletisim kurmadi simdi habersiz biletler aliniyor. Cekirdek alip izlemelik... henuz hamileligin baslarindayim gidisati bir ay civari takip edecegim. Esimin tavrinin degisip degismeyecegine bakacagim. Bebegi ondan, onu da bebekten mahrum birakmak istemiyorum. Evet bebek benim icimde ama bunun avantajini hemen kullanmak istemiyorum. Onu ikna etmeye calisacagim. Olmazsa ver elini istanbul.

Istanbula gelmene musade eder mi ?
Yani istanbul'a gitmemde bir art niyet sezmedikten sonra eder tabiki. 1 yil evli oldugum halde turkiye'de tek basima calistim zaten. Giki cikmadi. Dogum oncesi gitmem tataftari olmaz cunku o da dogumda benle olmak ister. Evladini gormek ister her baba gibi. Ama kavga durumunda bu isler zaten izne bakmaz.

Evet, aileyle yasamak ona korkunc gelmiyor aksine hosuna bile gidiyor olabilir. Psikolojimin iyi olmadiginin farkindayim. Surekli kendimi tenkit ediyorum. Onlari hakli cikarip kendimi bastirmaya calisiyorum. Cunku bu daha kolay. Kendime soruyorum mesela bana iyi davraniyorlar, yemekleri yapiyorlar, temizlik yapiyorlar. Kipirdamasam bir sey demiyorlar. Peki ben ne istiyorum diye kendimi sorguluyorum. Tatmin edici bir cevap bulamiyorum ama durumdan da rahatsizim. Resmen esim bilinc altima islemis :KK43:
Mesele ev islerinin yapilmasi degil ki... yuva kurmussun ama yuva oldugunun farkina bilincine varamiyorsun. Yuvana isinamiyorsun. Ikinizin basbasa kalip birbirinize alismaniz eviniz icin caba gostermeniz gerekir. Emek verdigimiz seylerden kolay vazgecemeyiz.
Kendini sorgulama. Bazi seyler hosuna gitmiyorsa vardir sebebi.
Kultur farki var... yemek kulturu, dil, aliskanliklar, gelenek gorenek... hersey farkli. Tum bunlara uyum saglayim evime isinayim derken koloni halinde size tasinmalari hos olmamis. Esinle tartismalarin da olabilir basbasa konucaklarin da... oysa simdi istedigin gibi olamazsin. Kirk yillik evlilik degil ki. Kaldi ki 40 yillik evliler bile artik baskasinin sorumlulugunu almak istemiyor. Herkes yuvasinda huzurlu olsun deniliyor artik.
Esin sanirim once 2.5 yil deyip seni bu sekilde avutacak sonra da bu durymu kabullenmeni bekleyecek. Sorunlari tek basina cozemezsin. Bu sorunun cozumunu esin sana birakmaz umarim. Su an tek yapilacak sey dogumu Turkiyede yapman. Yalniz 7 aylik hamilelikten sonra seyahat engelin olacagi icin buna izin vermeyebilir doktorlar. O yuzden cok agirlasmadan ulkene gelmen gerekebilir. Sevgiyle kal. Mutlu olmani dilerim.

açık konuşayım, "hindistan" kelimesini okuduktan sonra ne eşinizin ne de ailesinin yaptıklarına şaşırmadım. aslında belirli bir eğitim seviyesine sahip bir insansınız, o yüzden bunları önceden tahmin edebilmiş olmalıydınız. ancak insanın gözü bir kere bağlanınca devamı geliyor.

ben eşinize ne kadar anlatırsanız anlatın çok da bir fark yaratacağını düşünmüyorum. çünkü eşiniz ait olduğu, içine doğduğu kültürde doğru olarak kabul edilen şeyleri yapıyor ve sizden de bunu bekliyor. ha, "benden bunu bekleyemez" diyebilirsiniz ancak onun inançlarına göre sizden bunu beklemek onun en doğal hakkı ve sizin de itiraz etme gibi bir seçeneğiniz yok. ne kadar eğitimli olursa olsun, sonuçta ülkesinin kültüründe erkek olarak haklarına, toplumda ve evlilikte kadının konumuna (türkiye'de içler acısı ama bildiğim kadarıyla hindistan'da durum daha kötü), evlat olarak ailesiyle olan ilişkisine vs. ilişkin yerleşmiş inançları var. ve bu inançlar türkiye'dekinden çok daha dogmatik bir yapıya sahip. açıkçası sizin herşeyi bir kenara bırakıp onunla gitmeniz, her şeye "evet" demenizde bu inancı daha da kuvvetlendirmiş. o yüzden değişmesi ve durumu kabullenmesi gerekenin siz olduğunu düşünüyor ve bu düşüncesi çok büyük ihtimalle değişmeyecek.

bundan sonrası için bir tavsiyede bulunmak zor. yani istanbul'a gelmek istediğinizi söylerseniz de çok şiddetli bir tepkiyle karşılaşabileceğinizi düşünüyorum. o nedenle durumu iyi tartmanızı tavsiye ederim.
Evet genis aileye tepki olarak ben gidiyorum dersem tepkiler olumsuz olacak. Ya kavga gurultu kopacak, ya da orta yolu bulmaya calisip geri adam atacak. Dune kadar boyle bir sikinti yoktu, yeni peydah oldu. Birilerini bir seyle tehdit etmeyi sevmiyorum. Yapmazsan boyle yaparim gibi ama su an icin bu tek cozum gorunuyor. Hic de kibirli, soguk davranmayi beceremiyorum :KK43:

Yani istanbul'a gitmemde bir art niyet sezmedikten sonra eder tabiki. 1 yil evli oldugum halde turkiye'de tek basima calistim zaten. Giki cikmadi. Dogum oncesi gitmem tataftari olmaz cunku o da dogumda benle olmak ister. Evladini gormek ister her baba gibi. Ama kavga durumunda bu isler zaten izne bakmaz.
Izne bakmaz evet bilet fln alabilecek misin yani o bakımdan dedim canım zor bi durum Rabbim hayırlı kapilar acsin .. Yemekleri yapiyo diye gözüne melek görünmesin kendileridd yiyo sanki gunluk gelip yemeğini yapip gidiyorda .

Herkese merhaba. Elimden geldigince kisa tutmaya calisacak olsam da uzun olacagini hissediyorum :) esimle tip okurken tanistik. O benden daha once mezun olup kendi ulkesine dondu. Daha sonra evlendik. Esim musluman bir Hindistanli. Ailesi kalabalik sayilir. Bir erkek kardesi, onun esi ve iki kucuk cocugu, annesi, babasi, dedesi buyuk bahceli bir evde birlikte yasiyorlar. Bir sure Turkiye'de calistim. 5 aydir temelli olarak Hindistan'dayim. Burada doktorluk yapamiyorum. Asilmasi gereken prosedurler var. Esim su an bir hastanede uzmanlik egitimi aliyor. Ailesine uzak bir sehirde yasiyoruz. Egitiminin bitmesine 2.5 yil var. Ailesiyle ayri sehirde oldugumuza guvenerekten planli olarak gebe kaldim. Ayni evde gecici sure yasama ihtimalimiz vardi uzmanlik dolayisi ile, boyle olsaydi ayriya cikana kadar bebek dusunmeyecektim.

Ilk haftalarda kanamalar olmasi sebebiyle ve bulantilar dolayisiyla kayinvalideyi yardim amacli davet ettik. O da kirmadi geldi. Gelirken kendisinin baktigi esimin dedesini de getirdi. Benim kayinpeder zaten eksik kalmaz o da geldi. Bir sabah sohbet ederken kayinpeder bana is hayatinin hic iyi gitmediginden falan bahsetti. Bulunduklari sehirdeki tekstil uzerine olan magazasini satiliga cikarmis ve koca aileyi bizim bulundugumuz sehire tasimak istiyormus. Burada yeni is kuracakmis. Arsa satin alip yaklasik 1 yil icinde de 3 katli bahceli bir ev yapacakmis. ( bulundugumuz sehirde apartman hayati yaygin degil) acikcasi cozum buldugu icin sevindim once. Biz de esimle iki katli bir evin alt katinda oturuyoruz. Ust kat kiraya hazir durumda. Bana bizim ust kati yaklasik 1 yil icin kiraya tutacagini, ama mobilya, elektronik esya vb yeni yapacagi eve tasinana kadar almayacagini soyledi. Ayrica planladigi insaat bitince bizi de oraya tasiyacak. Dediklerinden anlayabildigim kadariyla elti, cocuklar, kaynana vs hepsi gunduzleri bizle yasayacak ve sadece geceleri uyumaya gidecekler. Aman Allahim! Esime bundan bahsettim ama babasina bizimle yasayamazsin diyemeyecegini soyledi. Ayrica esim kendi avukatligini cok iyi yapiyor. Sana is yaptirmiyorlar diyor, odamizda ayri banyo/wc var diyor. Yani bana sikayet sebebi bir sekilde birakmiyor. Bu sefer ne diyecegimi sasiriyorum. Ben de dilimi tutamadim annesine uygun bir dille eltimle zaten soguk oldugumu, genis ailenin bana uygun olmadigini onun dilince anlatmaya calistim. Artik ne anladi bilemiyorum ama gulumseyerek, sen merak etme der gibisinden bir seyler diyerek dinledi. (Aslinda kendisi iyi bir kadin, yemek, temizlik hepsi onda simdilik). Ne yazik icinden bilenmis olacak ki ertesi gun hic haberim olmadan eltimin yeni dogmus bebegiyle, kocasi ve kucuk kiziyla bize 15 gun tatile gelecegini tesadufen duydum. Ortada hic boyle bir durum yoktu. Bana sormak soyle dursun, haber bile vermediler. Ayrica dun kayinvalideyi telde aglarken gordum. Bana farkli sebep soylese de sanirim bana icerlendigi konu hakkinda kiz kardesiyle dertlesiyordu. Bugun de kayinpedere ona surat yaptigimi falan soylerken duydum halbuki ona surat falan asmadim. Genel anlamda moralim bozuk hepsi bu. Su sira kayinvalide esinin butun dediklerine agresif cevaplar veriyor. Onun bu taktigini biliyorum. Esinin veya oglunun sinirinin/uzuntusunun nedenini israrci bir sekilde sormasini bekliyor. Sonra hurra sozlu olarak bana saldiracaklar. Yani daha once buna benzer seyler olmustu. O zaman kp benim ustume yurumustu. Cok korkmustum. Ne kadar da sindirilmisim ben:KK43:

Butun guzel hayatimi esimi cok sevdigim icin Turkiye'de biraktim. Ilerisi icin hep ikimizin de calisip para kazanabilecegi bir baska ulkeye gitmek icin plan yaptik. Fakat bazen nedense gitmeyecegini ya da bu gitme isini cok uzatacagini dusunuyorum. Kendisi beni anliyor gibi gorunse de hislerim sanki beni iyi bir gelecegin beklemedigini soyluyor. Egitimi boyunca asgari ucrete yakin bir maas alacak. Ben burada tek kurus kazanmiyorum. Bunlari onemsemedim ta ki ailenle beraber yasayamam bu beni cok uzer dedigimde beni bencil olmakla suclayana kadar. Burada mi dogursam? Yoksa biraz gozdagi olmasi acisindan istanbul'a gidiyorum, dogumu orada yapacagim ben mi desem? Cocuklugum cok zor gecti, anne baba ayriydi, annemi kaybettim. Buna ragmen ben cok guclu bir kizdim. O gucu kendimde artik bulamiyorum. Oncelikle cozum uretici olarak yaklasirsaniz sevinirim. Bosanmak bir secenek ama oncelikli amacim bu durumu en az hasarla nasil atlatiriz? Not: cep telefonundan metni duzenleyemedim galiba, olmuyor. Sizlerden gercek anlamda empati yaparak yorum yapmanizi rica ediyorum. Sevgiler.
Kesinlikle Türkiye gitmelisiniz bence Türkiye okadar yıl emek verdiğimiz okuduğunuz işinizide yaparsınız dilerim güzel bir hayatınız olur

Acikcasi sizin gibi tip egitimi alipta orda korelmis birini gorunce Ben ne yapabilirim diyorum. O ulkede zaten buyuk aile yasamini seviyorlar yani onlardan kurtulabilceginizi sanmiyorum.Esiniz size yavas yavas empoze ediyor bu durumu sizde sindire sindire kabul ediceksiniz. Bosandiginiz taktirde cocugu alabilcekmisiniz? Iran filmi izlemistim kizim olmadam asla diye biran o kadinin yasadiklari aklima geldi. Bunlari arastirin mutlaka . Yada esinizi seviyorsaniz bosanmam diyorsaniz, kabul edin bu hayati oyle mutlu olmaya calisin.

Turkiye'ye biletimi aldigimi esime soylesem viyak viyak aglayacagini biliyorum aslinda. Istiyorum ki bunlara sebebiyet vermeden anlasin ve babasina beraber yasamanin evliligimizi etkileyecegini soyleyebilsin. Babasindan cekiniyor sanirim. Yani ben resti cekmeden pacasi tutusmayanlardan. Saglam bi bollywood sahnesi sart bunlara!

Soyleyemezler cnm onlarin gelenekleri oyle,ben kendi esimden biliyorum Bosanma asamasina gelmisiz hala ayni arada sikisip kaliyor susuyor sadece yada bagiriyor. Kac kurtul derim,sen gidersen habersiz geri geldiginde daha siki denetime tabii tutulacaksin. Allah islah etsin boylelerini.

X