Wir lernen deutsch / Almanca

Dünya çapında görevine tutkun ve motive olmuş iş arkadaşlarımız bunun için çabalıyor... Dafür sorgen emin olmak diye bi anlam yok burda... nerden duydun canim oyle bi anlami oldugunu bi bakayim arastirayim kaynagini ver de

Google translate den baktım,orda emin olmak diye çevirdi. Ben hep ordan bakarak çalışıyorum. Teşekkürler

Yok lingenciğim, şimdi buldum da cümleyş..yazdığım şekilde eksik yok.
Tamam canım, yazdigin şekilde cümlenin tam cevirisi benim yaptığım gibi... google translate güvenme çok aşırı hata veriyor... ve tavsiyem ceviri programi kullanma... online sözlük olarak da hepinize onerim almanca turkce sözlük BELUKA almanca almanca sözlük DUDEN.. bu ikisi en iyileri

Von den Socken sein: sasirmak, afallamak
Ich bin auch von den Socken, als ich diese Nachricht gesehen habe..
Bu haberi gördügümde , ben de afalladim...

Çok sağol lingen öneriler için..kendi başıma çalışınca yol yordam bilmeden:/ daha dikkatli olurum bu çeviri işinde,çok sağol. İyi oldu söylediğin:)

Heute muss Frau Damra die Reise des Chefs nach Vien organisieren.
lingen bu cümlenin olayı nedir? Zaman zarfı en öne geldiğinde Yardımcı fiil yanına sonra özne en sona fiil mi oluyor?
anlamı da: Frau Damra bugün şefin gezisini organiza etmeli galiba di mi?

Heute muss Frau Damra die Reise des Chefs nach Vien organisieren.
Ya da
Frau Damra muss heute die Reise des Chefs nach Vien organisieren.
Ikisi de ayni anlama gelir canim...
Eğer cümlede yardımcı fiil varsa ana fiil her zaman sona gelir... ich muss heute arbeiten ya da du sollst duschen gibi...
Eğer cümle özne ile başlamıyorsa ve yardımcı fiil varsa yukarda senin verdiğin örnekteki gibi olur
Bi örnek de ben vereyim
Hier kannst du nicht übernachten
Ya da
Gestern solltest du die Treppen kehren...

Vurgulamak istedegin kelimeyi başa aliyorsun. Senin cümlende "Heute " vurgulanmis.

Saniyorum türkcede vurgulanan fiilen den önce geliyordu. Almancada ise cümlenin basina gelir.

Ben bugün "eve" gidiyorum.
Nach Hause gehe ich heute.
Ben eve "bugün" gidiyorum.
Heute gehe ich nach Hause.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…