Wir lernen deutsch / Almanca

bakın mesela şöyle letztes Wochenende: Tanzkurz machen/und dann auch noch Spanisch lernen/im Sommer nach Spanien fahren wollen

bunlardan bi cmle kurmamız istenmiş şöyle mi oluyor

Im Sommer bin ich Spanien gefahren wollen und dann habe ich auch noch Spanisch gelernt, letztes Wochenende habe ich
Tanzkurz gemacht.

perfekt e çevirerek cümle kurmamız gerek. böyle mi, olucaktı?

ben cok kisa girdim ama cok yorgunum arkadaslar.Bugün hic vaktim olmadi.Yarin görüsmek üzere, iyi geceler herkese.

merhaba,
acaba söyle mi demek istedin.

Ich wollte im Sommer Spanisch lernen.Ich wollte Tanz Kurs machen.

hayır hayır modal verb ile perfekti birleştirip cümle kurdum. modal verbli düz cümleyi biliyorum ama benim söylediğim farklı anlatamadım pek aslında ama :/

hayır hayır modal verb ile perfekti birleştirip cümle kurdum. modal verbli düz cümleyi biliyorum ama benim söylediğim farklı anlatamadım pek aslında ama :/
Ben anladim
Şimdi iki şekilde yapacam sana cümleleri biri sadece modalverbi geçmiş zamana cekimleyerek biri de modalverbi mastar haliyle kullanarak geçmiş zaman cümleleri.. istediğini sec:)
Tanzkurz machen/und dann auch noch Spanisch lernen/im Sommer nach Spanien fahren wollen
Ich wollte im sommer nach Spanien fahren und auch noch spanisch lernen und Tanzkurs machen...
Ich hab im Sommer nach Spanien fahren wollen und hab ich auch noch spanisch lernen wollen und tanzkurs machen wollen....

Ve arkadaşlar bu konuda örnekleri cogaltalim bence güzel bi konuya getirdi bizi Dofi... ıyice bi anlayalım cözümleyelim

Letztes Wochenende war ich im Tanzkurs und dann habe ich auch noch Spanisch gelernt. Ausserdem will ich im Sommer nach Spanien fahren.

merhaba,
acaba söyle mi demek istedin.

Ich wollte im Sommer Spanisch lernen.Ich wollte Tanz Kurs machen.

Letztes Wochenende war ich im Tanzkurs und dann habe ich auch noch Spanisch gelernt. Ausserdem will ich im Sommer nach Spanien fahren.

Bence benim yazdigim gibi olmasi lazim

Toprakcim senin yaptığın normal perfekt cümle ama Dofi nin istediği modalverb ile yapılmış perfekt cümlesi, modalverb in sona gelen haliyle perfekt cümle istiyor.. Bi daha bak istersen

ya evet ben tam anlatamadım tam olarak sizin dediğiniz şeyi istiyorum nasıl olucak acaba
bi de TopraKahveBob ek kelime olmicak yalnızca ordaki kelimelerle maalesef

evet evet
mesela ich habe gegangen. bu perfekt yapı oluyor gittim. gibi .s o konunun ismi yani sanırım siz konu isimlerini bilmiyorum demiştinz
Ich hab gegangen olmaz
Ich habe gehen wollen
Ich hab gehen müssen
Ich hab gehen sollen şeklinde olur
Yada direk İch bin gegangen olur

Letztes Wochenende habe ich Tanzkurs machen wollen und dann auch spanisch lernen wollen. Ausserdem habe ich im Sommer nach Spanien fahren wollen

lingen

Dofi oy beynim yandi eklemesiz tekrar bakayim

Benim verdiğim cümleleri görmedin mi?
şimdi gördüm çok teşekkürler araya kaynamış

Ich hab gegangen olmaz
Ich habe gehen wollen
Ich hab gehen müssen
Ich hab gehen sollen şeklinde olur
Yada direk İch bin gegangen olur

ama mesela derste şöyle diyoruz
ich habe ein Eis gegessen möchten
- bir dondurma yemek istiyordum. bunu kastediyorum yani
ich habe ein Eis essen möchten mi demem lazim ? perfekt oldugu icin fiili perfekt yapmıyormuyum
'bir dondurma yemek istiyordum' derken

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…