Wir lernen deutsch / Almanca

Letztes Wochenende habe ich Tanzkurs machen wollen und dann auch spanisch lernen wollen. Ausserdem habe ich im Sommer nach Spanien fahren wollen

lingen lingen

Dofi Dofi oy beynim yandi eklemesiz tekrar bakayim :KK70:
Böyle olur iste:)
şimdi gördüm çok teşekkürler araya kaynamış

ama mesela derste şöyle diyoruz
ich habe ein Eis gegessen möchten
- bir dondurma yemek istiyordum. bunu kastediyorum yani
ich habe ein Eis essen möchten mi demem lazim ? perfekt oldugu icin fiili perfekt yapmıyormuyum
'bir dondurma yemek istiyordum' derken
Size derste ich hab ein Eis gegessen möchten diye öğreten öğretmeni gramer dersini önce kendisinin öğrenmesi için teşvik et çünkü böyle bi cümle olamaz... Türkçeye çevirince bak nasıl oluyor sana yazayim:
Ben bir dondurma yedim istiyorum
Nasıl? Süper oluyor dimi:KK70::KK70:
Cümlenin dogrusu:
İch hab ein Eis essen wollen: Ben bir dondurma yemek istiyordum
Bide de şu şekil olur:
İch hab ein Eis gewollt
Ben bir dondurma istiyordum
Ana fiili(essen) kaldirinca wollen gewollt haline dönüştü... bunu da daha sonra konusuruz:KK70:

Böyle olur iste:)

Size derste ich hab ein Eis gegessen möchten diye öğreten öğretmeni gramer dersini önce kendisinin öğrenmesi için teşvik et çünkü böyle bi cümle olamaz... Türkçeye çevirince bak nasıl oluyor sana yazayim:
Ben bir dondurma yedim istiyorum
Nasıl? Süper oluyor dimi:KK70::KK70:
Cümlenin dogrusu:
İch hab ein Eis essen wollen: Ben bir dondurma yemek istiyordum
Bide de şu şekil olur:
İch hab ein Eis gewollt
Ben bir dondurma istiyordum
Ana fiili(essen) kaldirinca wollen gewollt haline dönüştü... bunu da daha sonra konusuruz:KK70:

ayy ben de karıştırmış olabilirim çünkü perfekt i geçen sene gördük bu sene öyle gramer çok derine inmeden görüyoruz ve bikaç gündür o cümleleri nasıl kurudgumuzu düşünüyorum teşekkür ederim ya çok sordum ama ahaha

ayy ben de karıştırmış olabilirim çünkü perfekt i geçen sene gördük bu sene öyle gramer çok derine inmeden görüyoruz ve bikaç gündür o cümleleri nasıl kurudgumuzu düşünüyorum teşekkür ederim ya çok sordum ama ahaha

Almancada hep söylüyorum ders kacirma. Stres yapmadan calis bir bakmissin gözüne dag gelen sey kücük bir tepecik olmus.

Her zaman her istediğini sorabilirsin bildiğimiz kadarıyla cvplariz:)

:KK11:is buldum diyorum size huu. Kac yil sonra gelen ilk olumlu yanit :dondurma:
Kiiiz gözün aydın ne işi ne zamn başlıyon ay çok sevindim :rolleyes::rolleyes:

evet benim hatam geçen sene okula doğru düzgün gitmemek oldu çok boşladım hep :/

ne işii nasıl bir iş :) hayırlı olsun bu arada

Her zaman her istediğini sorabilirsin bildiğimiz kadarıyla cvplariz:)

Kiiiz gözün aydın ne işi ne zamn başlıyon ay çok sevindim :rolleyes::rolleyes:

Part time simdilik. :) tesekkürler kizlar.

Restaurant canim :) hani su ariyacaz diyip aramayanlar aradi. :-)

Ek :daha dogrusu mail attilar. Haftada 10 saat. Kizim icin de benim icin de sartlari cok iyi. Kizi da kabul ettiler. Vaktin olmayinca söyle günü ayarlayalim dediler. Teilzeit benim icin zor olurdu. Yoksa aushilfe den umudu kesip teilzeit bakiyordum. Hem ilerde vollzeit da calisabilirsin dedi.

Restaurant canim :) hani su ariyacaz diyip aramayanlar aradi. :-)

Ek :daha dogrusu mail attilar. Haftada 10 saat. Kizim icin de benim icin de sartlari cok iyi. Kizi da kabul ettiler. Vaktin olmayinca söyle günü ayarlayalim dediler. Teilzeit benim icin zor olurdu. Yoksa aushilfe den umudu kesip teilzeit bakiyordum. Hem ilerde vollzeit da calisabilirsin dedi.
Çok güzel, sevindim senin adına :)
Schnuppertag ne zaman ?

hayır hayır modal verb ile perfekti birleştirip cümle kurdum. modal verbli düz cümleyi biliyorum ama benim söylediğim farklı anlatamadım pek aslında ama :/
tamam geldigimde tekrar bakicam.ama sen de hocanizin tam olarak senden ne istedigini yazar misin lütfen.yani konunun almanca gramerini yazarsan daha iyi anlasilabilirsin.

tamam geldigimde tekrar bakicam.ama sen de hocanizin tam olarak senden ne istedigini yazar misin lütfen.yani konunun almanca gramerini yazarsan daha iyi anlasilabilirsin.

almanca ismini bilmiyorum konunun ama önce yarın bi hocaya sorucam buraya size de yazicam hoca ne demişti diye bi hatırliyim çünkü unuttum :/

X