vefat eden ablamın kocası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
11 eylülde ablam vefat etti. yatağında ölü şekilde kocası tarafından bulunuyor. doktor raporu olarak kanda ketoasidoz ve beyinde epileptik bulgular olarak rapor verdiler. ablam 9 senelik devlet memuruydu. kocası bizi aramaz sormaz çok sessiz birisi. 1.5 senelik evliliklerinde sperm hareketsizliği hastalığı yüzünden çocuk sahibi de olamadılar tedavi görüyorlardı. ölümünden 1 gün sonra ablamın kocası tarafından telefonu satılmış, kendi parasıyla bekar zamanında aldığı arabası sarı siteye ilana konmuş. bankadaki 900 bin lira civarındaki birikimi ölüm raporu ibraz edilerek çekilmiş(hepsinin belge ve saat şeklinde kayıtları var). tabi biz duyar duymaz şok olduk. hem babam hem ben aradık telefonunu dahi açmadı bize. bir insan neden yangından mal kaçırır gibi eşyalarını satar ki en azından telefonunu hatıra olarak bize bırakabilirdi. öğretmen arkadaşı hem de komşusundan öğrendiğimiz kadarıyla eşi olacak şahıs 13 eylülde evi boşaltmış ve başka eve geçmiş onca kıyafetler eşyalar ne oldu bilmiyoruz. ablamın yaşadığı şehir bize baya uzak erkek kardeşim ve babam olay olur olmaz gittiler ama kapı duvar adam evde bile değilmiş. kocası telefonu sadece polise açıyor bizimle asla konuşmuyor. babam arıyor açmıyor erkek kardeşim arıyor açmıyor sadece polise açıyor numarayı işin tuhafı numaralarımızı da engellemiyor. bu şüpheli davranışlarından dolayı savcılığa şikayetçi olduk benim asıl sormak istediğim şey bu adam neden böyle davranıyor? zaten eşi olarak hukuken miras kendisinde neden yangından mal kaçırır gibi her şeyi satma telaşına girdi?
E ne olursa olsun mal bölünmeyecek miydi? Varsa hukukçu arkadaşlar bir el atıversin bu duruma.
Kadinin çocuğu yok kocası var anne babası kardeşleri var her mal kocaya mı kalıyor?
Ondan sattı belki de pislik

Benim aklima şu da geldi. Mesela adam sabah 7de karisinin öldüğünü görüyor ama 112yi aramiyor. 9da subeden parayi cekip (diyelim sube de ticari sube şak diye 900k cikardi) sonra 112ye haber veriyor. Tabi bu benim kurgum.
Her şey olabilir.
Bu durumda banka öldüğünü bilemez ve adamın talebi üzerine ortak hesabı kapatıp ödemeyi yapar.
900 000 tl kasada yoksa (bankalar para atıl durmasın diye ve güvenlik nedeniyle kasada cok para tutmazlar istek üzerine getirirler) adamın kendi hesabına aktarırlar parayı

Başınız sağolsun

Anlattığınız herşeyin bir süreci var öyle bir gün sonra gidiyim para çekiyim, telefonu satıyım falan hep düşünülmüş planlanmış gibi geldi. Bence bu işin peşini bırakmayın.

Neden telefonlar açılmıyor, hemen ev taşınıyor hepsi çok mantıksız

Arkadaşım ben dünürlerinizden bahsediyorum! Onlar ne diyor? Hadi tamam siz hastaydınız ok ee babanız abiniz? Ben ablamın her şeyini bilirim 3 saat yazmasa çıkar evine giderim yani. Hiç görüntülü de mi konuşmuyordunuz?
babam adamın anne babasını defalarca aradı açmıyorlar. oğluyla aynı karakterdeler. evlilik gerçekleşene kadar sahte bir maskeyle güler yüz gösterdiler. evlilik olduktan sonra ne yemeğe davet ne de başka bir şey olmadı. bayramlarda aranır ya normalde onlar bile yoktu. zaten annem de hayatta olmadığı için dünürcülük hısımlık gibi bir münasebet olmadı.

Benim birkaç banka hesabım var. Hiçbirinde 200 bin üzerinde gönderemiyor şubeye gitmek zorunda kalıyorum. Beni mi kandırıyorlar o zaman 🥲
Her bankanın günlük eft ve havale limitleri farklı oluyor
Örneğin a bankasinda günlük 200 000 tl eft 500 000 tl havale limiti var
Tabi aylık toplam limitte de sınır oluyor.
Şubeyi arayıp limit artışı talep edince istediğiniz limit kadar artış yapılıyor zor bir iş değil 5 dk lik iş

babam adamın anne babasını defalarca aradı açmıyorlar. oğluyla aynı karakterdeler. evlilik gerçekleşene kadar sahte bir maskeyle güler yüz gösterdiler. evlilik olduktan sonra ne yemeğe davet ne de başka bir şey olmadı. bayramlarda aranır ya normalde onlar bile yoktu. zaten annem de hayatta olmadığı için dünürcülük hısımlık gibi bir münasebet olmadı.
Ablanız kaç yaşındaydı?

Ablanız kaç yaşındaydı?
28 yaşında.

bazı arkadaşlar yüzde 75 kocası yüzde 25 ailesi alır mirasından demiş.

mirasında değilim ama biz hukuka başvurmaktan geç kaldık maalesef.

hukuki danışmanlık yapacak avukatlar varsa detayları tartışmak için dm den ulaşabilir. çok seviniriz.

Her şey olabilir.
Bu durumda banka öldüğünü bilemez ve adamın talebi üzerine ortak hesabı kapatıp ödemeyi yapar.
900 000 tl kasada yoksa (bankalar para atıl durmasın diye ve güvenlik nedeniyle kasada cok para tutmazlar istek üzerine getirirler) adamın kendi hesabına aktarırlar parayı
Bu da olamaz. Ortak hesaplarda bir tarafin talebiye hesap kapatilip tum para tek tarafa aktarilmaz. O zaman butun ortak hesap sahipleri birbirlerini kolayca dolandirirdi. Bu isin kanunlara/mevzuatlara uygun bir sekilde yapilmasinin mumkunati yok. Bir katakulli donmus olmasi lazim.

Veraset ilamı olmadan ölen kişinin tek kuruşu bile teslim edilmez. O dediğiniz belgenin mirasçılık için hiçbir geçerliliği yok.

Bu arada arkadaşlar mobil bankacılık vs konusu üstünden tartışmayın yav. Konu sahibi zaten ölüm belgesiyle aldı diye üstüne basa basa söyledi. Dövüşmen guzum 🥲
Evet tek başına ölüm belgesi yetmez
Mirascilik belgesi ve borcu olmadığına dair verasetten yazı alınır.Banka yazıyı yazar şu tarihte vefat eden X kisisinin hesabindaki 900.000 tl nin mirascilara ödenmesinde sakınca bulunup bulunmadiginin belirtilmesi diye.Borc çıkarsa mirasçılar önce borcu oder sonra borcu yoktur yazısı alir
Borç yoksa direk yazıyı verirler zaten.
Bu üç belgeyle ölüm belgesi, borcu yoktur yazısı ve mirascilik belgesi ile para çekilir.

28 yaşında.

hukuki danışmanlık yapacak avukatlar varsa detayları tartışmak için dm den ulaşabilir. çok seviniriz.
Yüzde 75-25 değil 50-50 alırlar. Siz böyle bir şeyin olmadığını, herkese sorduğunuzu ve mirasta hakkınız olmadığını söylediniz başta. Bence siz kurgu yaptınız ama bazı şeyleri bilmediğiniz için teknik olarak imkansız şeyler anlattınız ve şu anda çeviremiyorsunuz. Ayrıca arabayı daha satmamış ilandaymış. Nasıl sizin imzanız olmadan satacak?

28 yaşında.

Baban yada abin ilk iş herhangi bir adliyeye gitsin veraset ilami / mirascilik belgesi cikartsin. Onunla yola cikin.

El birliğiyle kadına bir şey yapmış olma ihtimalleri var. Çünkü bu normal değil. Yani ben kendi ailemi düşünüyorum. Allahım göstermesin sizlere de sabırlar versin oldu da ablama bi şey oldu eniştem böyle şeyler yapıyor hemen açmıyor falan ikinci bir mezar da onun için açarlar yani.
Otopsi raporu ne çıkacak bakalım

28 yaşında.

İkidir bunu yazıyorsunuz ama hiç bir hukukçu size bu şekilde yardımcı olamaz.

Neden bir avukattan yüz yüze danışmanlık almıyorsunuz?

Biz işin parasında değiliz aslında. Mirastan yüzde 25 alsak ne olur almasak ne olur. Adamın belli ki ablama hiçbir sevgisi yokmuş 1 gün sonra her şeyi satma telaşına girdiğine göre. Tüm para çocuk derneklerine gitsin ama o adama kalmasın telaşımız bu. Destek olacak avukatlar varsa mesajla iletişime geçebilirler daha detaylı veririm bilgileri teşekkür ederim.
Resmen ablanızı eşi öldürmüş. Müge Anlıya başvururdum ben olsam. Delilleri ortadan kaldırmak için evi bile değiştirmiş

Yüzde 75-25 değil 50-50 alırlar. Siz böyle bir şeyin olmadığını, herkese sorduğunuzu ve mirasta hakkınız olmadığını söylediniz başta. Bence siz kurgu yaptınız ama bazı şeyleri bilmediğiniz için teknik olarak imkansız şeyler anlattınız ve şu anda çeviremiyorsunuz. Ayrıca arabayı daha satmamış ilandaymış. Nasıl sizin imzanız olmadan satacak?
dedektif gibi adamın peşinden dolanacak halim yok polisten aldığımız bilgiler bu yönde zaten babam ilgileniyor tüm süreçle sürekli gidip bilgi alıyor durumla ilgili.

ilanda olduğu ekran görüntüleriyle duruyor dilekçeye de eklendi.

senin amacını anlayamadım ben ters cevap vermem için elinden geleni yapmışsın. ama ben ters cevap vermeyeceğim bildiğini kendine sakla. zaten herşey hukuken kayıt altına alınmış dilekçeyle suç bildirilmiş. seni birşeye ikna etmem gerekmiyor.

Ablaniz ile cokmu uzaktiniz manevi anlamda evliliğinde bir sıkıntısı sorunu olup olmadigini hiç acmadimi size.Simdi buradan yargıya varamam kendi adıma.Sorusturma açıldı ise mahkemeden bilgi alamiyormusunuz işleyiş hakkında.Yani bence bu sitede bu konuda görüş almak çok doğru gelmedi.Kimseye böyle bir suç var o yapmış diyemem.Sizin soyledikleriniz ışığında başınız sagolsun gerçek neyse ortaya çıksın tek diyebileceğim bu

11 eylülde ablam vefat etti. yatağında ölü şekilde kocası tarafından bulunuyor. doktor raporu olarak kanda ketoasidoz ve beyinde epileptik bulgular olarak rapor verdiler. ablam 9 senelik devlet memuruydu. kocası bizi aramaz sormaz çok sessiz birisi. 1.5 senelik evliliklerinde sperm hareketsizliği hastalığı yüzünden çocuk sahibi de olamadılar tedavi görüyorlardı. ölümünden 1 gün sonra ablamın kocası tarafından telefonu satılmış, kendi parasıyla bekar zamanında aldığı arabası sarı siteye ilana konmuş. bankadaki 900 bin lira civarındaki birikimi ölüm raporu ibraz edilerek çekilmiş(hepsinin belge ve saat şeklinde kayıtları var). tabi biz duyar duymaz şok olduk. hem babam hem ben aradık telefonunu dahi açmadı bize. bir insan neden yangından mal kaçırır gibi eşyalarını satar ki en azından telefonunu hatıra olarak bize bırakabilirdi. öğretmen arkadaşı hem de komşusundan öğrendiğimiz kadarıyla eşi olacak şahıs 13 eylülde evi boşaltmış ve başka eve geçmiş onca kıyafetler eşyalar ne oldu bilmiyoruz. ablamın yaşadığı şehir bize baya uzak erkek kardeşim ve babam olay olur olmaz gittiler ama kapı duvar adam evde bile değilmiş. kocası telefonu sadece polise açıyor bizimle asla konuşmuyor. babam arıyor açmıyor erkek kardeşim arıyor açmıyor sadece polise açıyor numarayı işin tuhafı numaralarımızı da engellemiyor. bu şüpheli davranışlarından dolayı savcılığa şikayetçi olduk benim asıl sormak istediğim şey bu adam neden böyle davranıyor? zaten eşi olarak hukuken miras kendisinde neden yangından mal kaçırır gibi her şeyi satma telaşına girdi?
Ay tam Müge anlılık konu be gitsenize programa biraz pislik bir şey geldi

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X