vefat eden ablamın kocası

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Ev sahibim öldüğünde hesaba kira atamamıştık, soyadını bilen öldüğün kaydına da ulaşır sanki.
Ben hiç inanmadım konuya. Biz mirasçı olamıyormuşuz her yere sorduk demesinden bile belli. Basit bir google aramasıyla bile mirasçı olduklarını bilirdi.

Hic evde olume denk gelmemistim ben ama hastane olumlerinde direkt aninda herseye bloke geliyor kartlar/ online bankacilik hepsi kitleniyor. Ama adamin ortak hesabi bosaltmasi fln cok ilginc. Bir de parayi cekti diyor. Hangi sube 900.000tlyi şak diye birinin eline sayabilir. Burda biseyler var.
Bak benim de şimdi aklıma geldi. Kuzenimin eşi de 2 sene önce vefat etti. Onun da hesaplarını hemen bloke ettiler.

Hic evde olume denk gelmemistim ben ama hastane olumlerinde direkt aninda herseye bloke geliyor kartlar/ online bankacilik hepsi kitleniyor. Ama adamin ortak hesabi bosaltmasi fln cok ilginc. Bir de parayi cekti diyor. Hangi sube 900.000tlyi şak diye birinin eline sayabilir. Burda biseyler var.
Süre istiyorlar öyle zort diye saymıyolar 900 000 bin TL yi eline.

ön rapora göre ölüm "doğal ölüm" olarak kayıtlara geçti ama biz otopsi talep ettik. ailesi mirasçı konusunda demişsiniz ama durum pek öyle değil maalesef nereye gittiysek kocası mirasçısıdır cevabını aldık.
Başınız sağ olsun
İşin peşini bırakmayın şüpheli ölüm gözüküyor
Hergün tv lerde neler izliyoruz
Çocuk yoksa eş ve ölen kişinin anne babası mirasçıdır
Anne ve baba da yoksa ölen kişinin kardeşleri ve eş mirasçıdır
Bankadan ölen kişinin parasını çekmek için, ölüm belgesi, verasetten borcu olmadığına dair yazı ve veraset belgesi istenir.Mirasçilara payları şeklinde ödeme yapılır.Belli bir tutar kadar ise şu an miktarı hatırlamıyorum bankalarin mevzuatlarında yazar tüm mirasçılar bir araya gelemiyorsa küslük vs nedenlerle
Paylarını tek tek cekebilirler.(Orda da tutar şartını sağlıyorsa) Aksi halde bankadan tek eş çekemez
Yalnız ablanızın İnternet bankacılığı varsa ve eşi şifreyi biliyorsa kendi hesabına parayı transfer etmiş olabilir.
Burda da usulsüzlük olur vefattan sonraki zamanda para cekilmemeli.Fakat sisteme ölüm bilgisi düşmemişse sistem bloke koyamaz böyle bir durumda İnternet bankacılığı kullanip parayi kendine aktarmış da olabilir.
Bankadan çekmişse itiraz edin.

Ortak hesap ise payı kadarı kendine aittir. Diğer kalan meblağdan diğer mirascilarla paylasır tabi ,ölüm belgesi,mirascılık belgesi ve verasetten borcu olmadığına dair yazıyı getirmeleri halinde bankada işlem yapılıp payları şeklinde ödeme olur

Yüklü para çekimlerinde bankaya 1 gün önce talimat verilir para çekileceğine dair.
Banka parayı hazırlar.

Son düzenleme:
11 eylülde ablam vefat etti. yatağında ölü şekilde kocası tarafından bulunuyor. doktor raporu olarak kanda ketoasidoz ve beyinde epileptik bulgular olarak rapor verdiler. ablam 9 senelik devlet memuruydu. kocası bizi aramaz sormaz çok sessiz birisi. 1.5 senelik evliliklerinde sperm hareketsizliği hastalığı yüzünden çocuk sahibi de olamadılar tedavi görüyorlardı. ölümünden 1 gün sonra ablamın kocası tarafından telefonu satılmış, kendi parasıyla bekar zamanında aldığı arabası sarı siteye ilana konmuş. bankadaki 900 bin lira civarındaki birikimi ölüm raporu ibraz edilerek çekilmiş(hepsinin belge ve saat şeklinde kayıtları var). tabi biz duyar duymaz şok olduk. hem babam hem ben aradık telefonunu dahi açmadı bize. bir insan neden yangından mal kaçırır gibi eşyalarını satar ki en azından telefonunu hatıra olarak bize bırakabilirdi. öğretmen arkadaşı hem de komşusundan öğrendiğimiz kadarıyla eşi olacak şahıs 13 eylülde evi boşaltmış ve başka eve geçmiş onca kıyafetler eşyalar ne oldu bilmiyoruz. ablamın yaşadığı şehir bize baya uzak erkek kardeşim ve babam olay olur olmaz gittiler ama kapı duvar adam evde bile değilmiş. kocası telefonu sadece polise açıyor bizimle asla konuşmuyor. babam arıyor açmıyor erkek kardeşim arıyor açmıyor sadece polise açıyor numarayı işin tuhafı numaralarımızı da engellemiyor. bu şüpheli davranışlarından dolayı savcılığa şikayetçi olduk benim asıl sormak istediğim şey bu adam neden böyle davranıyor? zaten eşi olarak hukuken miras kendisinde neden yangından mal kaçırır gibi her şeyi satma telaşına girdi?
Bir yanlışınız var, ablanız çocuksuz öldüyse mallarının yarısı kocasına , diğer yarısı anne babasına kalmıştır. Sizin anne ve baba ortaklığı nedeni ile arabayı satamaz. Bankadaki para meselesi ise , tüm ortaklar gelmeden banka parayı ( hisse oranında bile olsa ) vermez. Ya tüm ortaklar gelecek ya da bir dava türü var o açılıp bitecek . Ölüm raporu ibraz edilerek para çekilemez. Siz bu paranın çekildiğinden nasıl bu kadar eminsiniz.? Ayrıca aracı satışa çıkarsa bile satamazki yarısı anne ve babanın .

bunların hepsini polis aracılığıyla kayıtlarına kadar öğrendik. telefonunu istedik sim kartıyla beraber kocasını aradılar telefoncuya sattım demiş telefon arama kayıtlarında tarihi saatine kadar var.

arabasının ilanda olmasını da yakınlarımız sayesinde öğrendik ekran görüntüleri ve arabanın plakası hepsi uyuşuyor. bunu da savcılığa ilettik.

paranın çekildiği bilgisi de yine polis aracılığıyla bize iletildi. savcılık dilekçesine bu da geçildi. yani hepsi kayıtlı polis şahitliğinde olan şeyler.
ben de diyecektim bu kadar bilmelerinin tek yolu şikayetçi olmak, savcı-polis olabilir
ama valla savcılığın bu kadar hızlı bilgi vermesine şaşırdım, iyi bari.

evde de ölse genç/şüpheli ölüm olduğu için hastaneye götürülüp ölüm belgesi düzenleniyor
(ki burada da hastaneye veya adli tıp birimine (genelde çoğu yerde hastanelerin içinde zaten) gitmiş ki şeker koması ve epilepsiye dair bilgiler girilmiş), mantık olarak hastanede ölümde sisteme ne giriliyorsa evde ölümde de aynısı olması lazım sanki?

ha sadece şu fark var: mesela bizim köylerde "alın hastanızı evinde ölsün" diye eve götürülüp evinde vefat eden teyzeler/amcalar oluyor, öldü diye arıyoruz doktoru, ölümü gelip raporlaması lazım aslında ama doktorlarımız sağ olsun gelmiyorlar.
telefona binaen tamam ölmüştür diyorlar gelip cenaze aracı alıyor ölüyü (ambulans öldükten sonra almıyor zaten) - böyle bile olsa sisteme ölüm belgesi dolduruluyor yine aynı şekilde görmeleri gerekir diye sanıyorum.

evet 900 bin için önceden haber vermek lazım, o da ayrı.

Bir yanlışınız var, ablanız çocuksuz öldüyse mallarının yarısı kocasına , diğer yarısı anne babasına kalmıştır. Sizin anne ve baba ortaklığı nedeni ile arabayı satamaz. Bankadaki para meselesi ise , tüm ortaklar gelmeden banka parayı ( hisse oranında bile olsa ) vermez. Ya tüm ortaklar gelecek ya da bir dava türü var o açılıp bitecek . Ölüm raporu ibraz edilerek para çekilemez. Siz bu paranın çekildiğinden nasıl bu kadar eminsiniz.? Ayrıca aracı satışa çıkarsa bile satamazki yarısı anne ve babanın .
Annem hayatta değil. Online bankacılık yoluyla transfer edilmiş olabilir fakat bize paranın çekildiği bilgisi polis aracılığıyla iletildi. Online bankacılık, transfer vs detayını bilmiyorum ama savcıya verdiğimiz dilekçeye de kanıt olarak geçildi.

Süre istiyorlar öyle zort diye saymıyolar 900 000 bin TL yi eline.
Parayı nakit çekmemiştir ama. Kendi adına başka hesaba aktarmış da olabilir. Ama ortak hesaptaki parayı yalnız başına boşaltabilir mi bilmiyorum. Ben yüksek meblağlı işlemleri şubeden imza karşılığı yapıyorum. Hesap şubesi değilse ilgili şubeden telefonla aranıyordum bak parayı gönderiyoruz diye. Ama şak diye geçiyor diğer hesaba.

ön rapora göre ölüm "doğal ölüm" olarak kayıtlara geçti ama biz otopsi talep ettik. ailesi mirasçı konusunda demişsiniz ama durum pek öyle değil maalesef nereye gittiysek kocası mirasçısıdır cevabını aldık.
Kocasının mirasçı olduğu doğru zaten ama sizin anne ve babanız da mirasçi , hangi avukata sorsanız bu kadar basit bir konuyu söyler. Polislerden bilgi almayon, onların hukuki bilgileri yetersiz oluyor .

Annem hayatta değil. Online bankacılık yoluyla transfer edilmiş olabilir fakat bize paranın çekildiği bilgisi polis aracılığıyla iletildi. Online bankacılık, transfer vs detayını bilmiyorum ama savcıya verdiğimiz dilekçeye de kanıt olarak geçildi.
Anneniz hayatta değilse onun payı çocuklarına yani size kalıyor. Gidin notere, bir veraset ilamı çıkartırın, orda ablanızın eşi , siz ve babanızın mirasçı olduğunu göreceksiniz. Birileri sizi ciddi şekilde kandırıyor

Bu işin peşini sakın bırakmayın ama bana tuhaf gelen siz hiç ablanıza gitmediniz mi? Anası danası yok mu bu adamın? Cenaze nerden kalktı? Mevlüt falan okutulur bir yer tutulur ne yaptınız? Yani adam gitti gömdü geldi geri kalan her şeyi halletti gibi anlatmışsınız. Şaşırdım kaldım.

Şu an insanlar hatalarınızı buldukça detayları değiştiriyorsunuz. Ölüm belgesiyle bankaya gidip parayı almış, poliste saatine kadar kayıtları var, bizde de var dediniz. Onun mümkün olmadığını insanlar söyleyince online bankacılığa çevirdiniz. Online bankacılıksa ölüm belgesi nerden çıktı?

ben de diyecektim bu kadar bilmelerinin tek yolu şikayetçi olmak, savcı-polis olabilir
ama valla savcılığın bu kadar hızlı bilgi vermesine şaşırdım, iyi bari.

evde de ölse genç/şüpheli ölüm olduğu için hastaneye götürülüp ölüm belgesi düzenleniyor
(ki burada da hastaneye veya adli tıp birimine (genelde çoğu yerde hastanelerin içinde zaten) gitmiş ki şeker koması ve epilepsiye dair bilgiler girilmiş), mantık olarak hastanede ölümde sisteme ne giriliyorsa evde ölümde de aynısı olması lazım sanki?

ha sadece şu fark var: mesela bizim köylerde "alın hastanızı evinde ölsün" diye eve götürülüp evinde vefat eden teyzeler/amcalar oluyor, öldü diye arıyoruz doktoru, ölümü gelip raporlaması lazım aslında ama doktorlarımız sağ olsun gelmiyorlar.
telefona binaen tamam ölmüştür diyorlar gelip cenaze aracı alıyor ölüyü (ambulans öldükten sonra almıyor zaten) - böyle bile olsa sisteme ölüm belgesi dolduruluyor yine aynı şekilde görmeleri gerekir diye sanıyorum.

evet 900 bin için önceden haber vermek lazım, o da ayrı.
Benim aklima şu da geldi. Mesela adam sabah 7de karisinin öldüğünü görüyor ama 112yi aramiyor. 9da subeden parayi cekip (diyelim sube de ticari sube şak diye 900k cikardi) sonra 112ye haber veriyor. Tabi bu benim kurgum.

Parayı nakit çekmemiştir ama. Kendi adına başka hesaba aktarmış da olabilir. Ama ortak hesaptaki parayı yalnız başına boşaltabilir mi bilmiyorum. Ben yüksek meblağlı işlemleri şubeden imza karşılığı yapıyorum. Hesap şubesi değilse ilgili şubeden telefonla aranıyordum bak parayı gönderiyoruz diye. Ama şak diye geçiyor diğer hesaba.
kadının telefonu adamın elinde
kadının şifresini vs. biliyorsa, kadın ölür ölmez online olarak transfer etmiş de olabilir...
sonra da telefonu satmıştr?

Şu an insanlar hatalarınızı buldukça detayları değiştiriyorsunuz. Ölüm belgesiyle bankaya gidip parayı almış, poliste saatine kadar kayıtları var, bizde de var dediniz. Onun mümkün olmadığını insanlar söyleyince online bankacılığa çevirdiniz. Online bankacılıksa ölüm belgesi nerden çıktı?
Sizce bu kişi karısı ölen adam mı? Yani kadının bacısı gibi akıl almaya mı çalışıyor yani? Yoksa neden böyle bir konu uydursun ki?

Ben hiç inanmadım konuya. Biz mirasçı olamıyormuşuz her yere sorduk demesinden bile belli. Basit bir google aramasıyla bile mirasçı olduklarını bilirdi.

Bak benim de şimdi aklıma geldi. Kuzenimin eşi de 2 sene önce vefat etti. Onun da hesaplarını hemen bloke ettiler.
Bir tanıdığın annesi öldü , öldükten 3 saat sonra gidip maaşını çekmişlerdi , ben çekmeyin demiştim. Sgk 2 ay sonra parayı geri istedi. Yani hangi işlemin ölümden sonra gerçekleştiğini çok net olarak görebiliyorlar. Bence yalan söylüyor konu sahibi , ilgi çekmeye çalışıyor. Genç sağlıklı bir kadının , öyle evde ölü bulunmasında mutlaka otopsi yapılır. Ayrıca ön rapor hemen çıksada, kesin ölün nedenini belirleyen rapor bazen aylar sürüyor.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
X